ford focus 2

Jak zjistit opotřebení předního ložiska pro Ford Focus 2

Jak zní ložisko kola?
Každý automobilový nadšenec se někdy setkal s hlukem ložiska kola, když je vůz v pohybu. Zvuk, podobný pohybu elektrického vlaku, postupně se kombinující s praskáním, ruší nejen řidiče a cestující. Může to být předzvěst vážných poruch podvozku. Ignorování hluku ložisek sníží bezpečnost jízdy. Jak zjistit, které ložisko je vadné? Je rozdíl ve zvuku předního a zadního náboje? Jak vážné jsou následky jízdy s vadnými ložisky? Díky znalosti odpovědí na tyto otázky bude každý řidič schopen včas ochránit sebe a své cestující.

Co potřebujete vědět
Při rychlosti 40-60 km/h se objeví hučení. Jak auto zrychluje, zesiluje a mění svůj rytmus a tón. Provoz s takovým ložiskem může vést k vážným následkům. Častým znakem poruchy ložiska je hučení při otáčení. Pokud je slyšet nepříjemný zvuk při natočení volantu doprava za jízdy, pak je třeba vyměnit levý přední prvek. Stejně tak, pokud při zatáčení doleva hučí ložisko kola, je vadný pravý přední článek. Je to dáno tím, že určité kolo je při zatáčce více zatíženo. Ložiska jsou také zatížena. Náboj začne vibrovat, což vytváří charakteristický zvuk.

Příčiny hluku ložisek
Abychom pochopili, co vedlo ke zničení ložiska, a také abychom se tomu v budoucnu vyhnuli, je nutné zjistit důvody. Nejběžnější z nich:
nečistoty a voda se dostaly pod těsnění;
přirozené opotřebení;
kontakt produktů opotřebení na pracovních plochách;
nedostatek mazání;
mechanické poškození;
tovární závada ložiska nainstalovaného při výměně.
Ložiska navíc nemusí vydržet zatížení z důvodu nízké dynamické únosnosti. Ložiska je třeba vyměnit, jakmile začnou hučet. V opačném případě se může kolo zaseknout a pro řidiče by pak bylo lepší jet nízkou rychlostí. Další důvody:
Ke snížení životnosti ložisek dochází v důsledku použití nesprávně odsazených ráfků kol.
Zlomení dílu se zvyšuje v závislosti na hmotnosti vozidla.
Zvětšený vnější poloměr pneumatiky také nepříznivě ovlivňuje stav ložisek. V tomto případě, když vozidlo příčně zrychluje, síla na přední náboje se zvyšuje. Tento faktor je běžný zejména u džípů.
Vadné tlumiče, které nezvládají rázové zatížení, jsou často viníkem selhání ložisek kol.
Poškození brzdového systému způsobí přenos přebytečného tepla do ložiska. To lze zjistit podle vibrací brzdového pedálu.
Nesprávné seřízení/odklon kol. Nesprávně zvolené úhly geometrie kol mají za následek přerozdělení zatížení.
Při pohybu hlubokými loužemi dochází ke zvýšenému opotřebení ložisek. Dlouhodobé používání v silném mrazu nebo horku má negativní dopad na díl. Nesnášejí dobře ložiska a prašný nerovný terén. Přetížení vozu, stejně jako delší jízda vysokou rychlostí, jsou dalšími důvody rychlého opotřebení prvku odpružení. Jak zjistit, které ložisko hučí? To lze provést na základě určitých „příznaků“.

Zajímavé:
Jak odstranit vnitřní sametový ford focus 2.

Důkaz
Když máte podezření, že je vadné jedno z ložisek kola, vyplatí se zkontrolovat přední i zadní kolo. V prvním případě je identifikace závady mnohem jednodušší.
Přední ložiska
Hlavním příznakem je hluk ložiska. Jeho hlasitost a rytmus se mění se zvyšováním/snižováním rychlosti a také při otáčení. Postupem času se k hučení začne přidávat kovové broušení a klepání.
Zadní ložiska
Příznaky vadného zadního ložiska jsou velmi podobné jako u předního ložiska. Míjení hada je však nemůže odhalit. Nejčastěji se hučení mění pouze při změně rychlosti pohybu. Poškození lze diagnostikovat až po zvednutí zadních kol. Je vhodnější provést postup na speciálním výtahu. Někdy při akceleraci začne brzdový pedál vibrovat. To také ukazuje na poruchu ložiska kola. Klepání je způsobeno nadměrnou vůlí. Ložisko náboje rovnoměrně hučí v důsledku opotřebení oběžné dráhy separátoru.

Jak zkontrolovat ložisko
Jak se rychlost zvyšuje, zavěšení začne vydávat zvuk startujícího elektrického vlaku. Postupem času začíná růst a způsobuje stále více nepohodlí. Včas vyměněné ložisko vás nejen zbaví nepříjemného zvuku, ale také zajistí dlouhou životnost mnoha prvků odpružení.
Jak zkontrolovat ložisko kola:
Identifikujte hru v horizontální a vertikální rovině. Pokud se kolo pohybuje, je vadné ložisko. Hra je pozorována pouze jako poslední možnost, když ložisko dosahuje posledních dnů. Pokud je zkontrolováno zavěšení vzpěry MacPherson, je přijatelná malá vůle.
Když kolo roztočíte rukou, hluk se znatelně zvýší.
Pokud přidržíte otočný čep řízení v oblasti upevnění náboje rukou, budou při protáčení kola zřetelně cítit vibrace. Když je ložisko v dobrém stavu, nedochází k žádnému pohybu.
Pomocí této metody můžete zkontrolovat přední i zadní kola. To vám umožní přesněji určit, které ložisko hučí. Je lepší zakoupit a nainstalovat nový díl, jakmile se objeví bzučení.

Zajímavé:
Jak odstranit generátor ford focus 2 1.8.

Jak dlouho můžete řídit?
Někteří řidiči, když se objeví hučení, se ho snaží nevnímat. Jízda s vadným ložiskem někdy trvá šest měsíců, někdy několik měsíců. Zvláště stojí za to myslet na vaši bezpečnost, když se zvyšuje hluk odpružení.
Možné důsledky:
roztažení destiček – v případě potřeby nebude možné brzdit;
zablokování kola – při vysoké rychlosti je takový vývoj událostí nebezpečný pro život řidiče a cestujících;
kolo se při otáčení posune do strany a řidič ztratí kontrolu nad vozem.
Zabránění takovým následkům je vážným důvodem pro výměnu dílu při prvních známkách poruchy. Životnost žádného ložiska kola není stanovena předpisy pro údržbu. Nejčastěji na ruských silnicích se pravý přední prvek stává nepoužitelným. To je způsobeno jízdou po kraji vozovky. Kvalita vozovky také velmi ovlivňuje všechny prvky odpružení. V zimě si řidiči často pletou hluk ložisek s hlukem pneumatik. Zpočátku mohou být opravdu zmateni. Po pár týdnech však bude těžké nepostřehnout charakteristický zvuk proudové turbíny. Výměna se provádí buď částečně – staré ložisko se vylisuje a nové ložisko se zalisuje, nebo úplně – spolu s nábojem. Druhá možnost je vhodnější, pokud jsou na náhradním náboji zjevné známky opotřebení. Při pečlivém provozu vozu a tiché jízdě vydrží ložiska více než 100 tisíc km. Po pochopení charakteristik hluku ložisek, příčin jeho nesprávné funkce a postupu testování bude každý řidič schopen samostatně diagnostikovat místo problému. Jeho odstranění je lepší svěřit profesionálům. Pokud však máte čas a speciální vybavení, zvládnete vše sami. Po opravě je nutné provést geometrii/seřízení kol.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button