ford focus 2ŠkodaŠkoda Octavia

Jaká je třída Ford Focus 2

Ford Focus II - popis modelu

Druhá generace Ford Focus je golfový vůz, vyráběný v letech 2005 až 2011 v provedení hatchback se třemi a pěti dveřmi (třídveřový byl umístěn jako kupé), sedan, kombi a kupé-kabriolet. Model sdílí stejnou platformu jako Mazda 3 a Volvo S40/V50. Druhá generace vozu byla určena pouze pro evropské trhy – v USA byla druhá generace označována za výrazně upravený model první generace. Focus 2 se vyráběl v Číně, Německu, Španělsku, Jižní Africe a Rusku.

V polovině roku 2004 byla na autosalonu v Pekingu představena druhá generace koncepčního vozu Focus sedan a již v září téhož roku na autosalonu v Paříži byla ukázána produkční verze „druhého“ Focusu ve třech a karoserie pětidveřový hatchback a kombi.

V roce 2005 byla druhá generace Focusu nahrazena vozem první generace na montážní lince ve Vsevolozhsku.

V únoru 2006 byl Focus Coupe-Cabriolet představen na mezinárodním autosalonu v Ženevě. Vůz byl vybaven tvrdou skládací střechou. Model byl sestaven italským výrobcem karoserií Pininfarina. V roce 2008 bylo kupé-kabrio, stejně jako další modifikace, přepracováno.

V roce 2008 bylo auto přepracováno. Model se poměrně výrazně změnil, při zachování uznání. V roce 2005 se objevila sportovní verze – Focus ST. Vůz byl nabízen pouze v karoserii hatchback (se třemi nebo pěti dveřmi).

V červenci 2008 byla na mezinárodním autosalonu v Londýně představena nejvýkonnější verze tohoto modelu, Ford Focus RS. Auto bylo vyrobeno v Německu, ale bylo navrženo Brity. V roce 2010 se objevila limitovaná verze Ford Focus RS 500, vůz byl lakován matnou černou a motor vyvinul 350 koní. Celkem bylo vyrobeno 500 exemplářů. Každý vůz má uvnitř kovovou poznávací značku.

Technické vlastnosti a vlastnosti

Zajímavé:
Jaký druh oleje pro Škoda yeti 2.0tdi.

Vůz zdědil vynikající ovladatelnost z první generace, ale změny byly provedeny na zavěšení. Především se změnil „pocit vozu“: úsilí na ovládání se snížilo, odpružení se zjemnilo. Celkově se auto stalo pohodlnějším. Všechny vozy byly vybaveny elektronickým plynovým pedálem a v drahých verzích měl hydraulický posilovač 3 nastavení – od sportovního po pohodlné.

Základní motor byl 1.4 litru. Jeho výkon (80 k) nestačil na zrychlení vozu, který byl na poměry své třídy poměrně velký a těžký. Takové verze raději kupovali hlavně pro firemní flotily. Motor 1,6 měl dvě verze: „jednoduchý“ (výkon 100 k) a se systémem variabilního časování ventilů (115 k). Verze Trend byla vybavena tříramenným volantem, přední světlomety měly zatmavené vnitřky a pružiny zavěšení byly o něco tužší než u ostatních verzí.

Verze ST byla vybavena upraveným 2,5litrovým pětiválcovým turbomotorem Volvo. Verze RS byla vybavena stejným motorem, ale s vyšším plnicím tlakem. RS dostalo brzdové mechanismy z velkého SUV Volvo XC90.

Velký výkon přenášený na přední nápravu verze RS si vyžádal vývoj zavěšení schopného jej zvládnout. Vpředu má RS zavěšení typu MacPherson s „pěstí“ řízení Revo-Knuckle vyvinutou společností ZF. Tato konstrukce pomáhá snižovat tření a vůli a zvyšuje pevnost konstrukce jako celku. Tato konstrukce také snižuje vibrace přenášené do volantu, eliminuje „vybočení“ ve vyjetých kolejích a omezuje mimovolné řízení při prudké akceleraci (točivý moment řízení).

Klady a zápory ve srovnání se spolužáky

Druhá generace Focusu má mnoho konkurentů. Mezi „Evropany“ patří VW Golf, Opel Astra H, Škoda Octavia. Mezi „Japonci“ – Mazda 3, Toyota Corolla, Honda Civic.

Mezi výhody vozu patří vynikající ovladatelnost, motory s vysokým točivým momentem (od 1.6 litru), prostorný interiér, velký kufr, přizpůsobení se ruským silničním a klimatickým podmínkám a dostupnost náhradních dílů. Druhá generace Focusu si v nárazovém testu EuroNCAP vysloužila pět hvězdiček z 5 možných, zatímco za ochranu dětí získala 4 hvězdičky. To je jeden z nejlepších ukazatelů ve třídě.

Zajímavé:
Jak odstranit topení Škoda Octavia A5.

Nevýhody – tlumený plynový pedál: odezva na sešlápnutí je opožděná, vrzající vnitřní výplně dveří, hrubá plastová palubní deska, na které se hodně práší.

Zajímavá fakta

V roce 2007 byl na autosalonu ve Frankfurtu představen ekologický vůz Ford ECOnetic. Byl vybaven vznětovým motorem se speciálním filtrem snižujícím emise škodlivých látek do ovzduší a pneumatikami se sníženým valivým odporem.

V dubnu 2009 byla na autosalonu v Amsterdamu představena modifikace Focusu X Road. Vůz měl karoserii kombi, naftový motor, zvýšenou světlou výšku a terénní karoserii z nelakovaného černého plastu. Nejprve se vůz vyráběl v limitované edici 300 kusů pouze pro nizozemský trh, později se však prodával i v dalších zemích.

Podle měření provedených belgickou automobilovou publikací Le Moniteur Automobile se Focus RS stal nejrychlejším sériovým vozem s pohonem předních kol na vzdálenost 1 km. Vůz urazil tuto vzdálenost za 25 sekundy.

Focus RS byl nabízen ve třech barvách: zelené, modré a bílé. Zelená barva je apelem na historii. Barva se jmenovala Ford Le Mans Green a v 70. letech se v ní lakovaly vozy Ford Escort RS1600.

Čísla a ocenění

V roce 2005 obsadil vůz třetí místo v soutěži European Car of the Year.

V roce 2006 se v Rusku prodalo 68 tisíc Focusů druhé generace, v roce 2007 – 90 tisíc, v krizovém roce 2008 – 93 tisíc. V Rusku se prodávaly vozy ruské i španělské montáže.

Zloději aut se o auta moc nezajímají, ale z kvantitativního hlediska je krádeží hodně. Je to dáno velkým počtem prodaných vozů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button