ford focusŠkodaŠkoda Octavia

Kdy vyjde nový ford focus?

Evropský Ford Focus: prodeje rostou, ale i tak bude ukončen

Závod Ford v německém městě Saarlouis přestane montovat čtvrtou generaci Focusu na konci podzimu 2025, budoucnost závodu zatím zůstává nejasná.

V létě 2022 jsme již informovali, že Ford Focus opustí evropský trh v roce 2025. Nyní vešlo ve známost konkrétní datum ukončení výroby – 30. listopad 2025, oznámila německá odborová organizace IG Metall, která dohlíží i na zaměstnance závodu Ford v Saarlouis. Kromě Focusu v karoseriích hatchback a kombi dnes tento závod nic jiného nevyrábí.

Závod v Saarlouis fungující od roku 1966 již Ford nepotřeboval kvůli optimalizaci modelové řady v Evropě a záměru do roku 2030 zcela přejít na elektromobily na trhu starého světa. Závody v Kolíně nad Rýnem (Německo) a ve Valencii (Španělsko) se staly centry pro elektrifikaci osobní linky Ford of Europe a závod v Zarlouis byl v tomto smyslu od roku 2022 bez práce, Ford pro něj hledal kupce .

Zkušenosti jiných firem ukazují, že prodávat staré automobilky v Evropě je stále obtížnější – je jednodušší stavět nové. V loňském roce evropská obchodní média uvedla, že o závod v Saarlouis se ucházelo více než deset potenciálních kupců, ale žádná dohoda nebyla uzavřena. Čínská společnost BYD, která byla mezi uchazeči, se nakonec rozhodla postavit vlastní evropský závod od nuly v Maďarsku.

Odborový svaz IG Metall nemůže za Ford rozhodnout, jak naloží závod v Saarlouis a co s tímto závodem po roce 2025, a tak minulý týden souhlasil s propuštěním 3500 4500 lidí ze současného 1000 2032 zaměstnanců. Propouštění začne po ukončení výroby Focusu a bude štědře placeno společností, přičemž Ford si v Saarlouis ponechá přibližně XNUMX XNUMX zaměstnanců s příslibem, že nebude vynucovat propouštění do roku XNUMX.

Zajímavé:
Jaký je nejlepší způsob, jak umýt motor ve Škodě A4 BFQ 2008.

Co bude závod v Saarlouis dělat v letech 2026 až 2032, není známo – Ford se k této záležitosti zatím oficiálně nevyjádřil. Ford nyní reviduje svou strategii elektromobilů a vyvíjí novou modulární platformu pro sériově vyráběná a relativně dostupná elektrická vozidla – možná se pro ně zachrání závod v Saarlouis. Prodej závodu také zůstává na seznamu možností, prostě zatím není vhodný kupec.

Teoreticky existuje i třetí řešení – nadále řídit Focus a vydělávat na něm, ale takové řešení pravděpodobně nebude realizováno kvůli zvláštnostem dlouhodobého plánování ve starých a velkých společnostech, které, ne pochyb, je Ford. Verdikt nad Focusem byl podepsán, když se podíváme na jeho ohýbající se křivku prodejů, nyní je příliš pozdě na to, abychom si to zopakovali.

Mezitím Focus minulý rok náhle vzlétl: podle německé analytické agentury Dataforce jeho prodej v Evropě dosáhl 100 666 kusů, což je o 27,6 % více než prodeje v roce 2022. Pro srovnání řekněme, že loni se VW Golf v Evropě prodalo 184 279 kusů. (+3,9 %), Škoda Octavia – 161 784 kusů. (+43,5 %), Toyota Corolla – 132 451 kusů. (+2 %), Peugeot 308 – 93 070 kusů. (+4,8 %).

Připomeňme, že aktuální čtvrtá generace Fordu Focus se vyrábí od roku 2018 a v roce 2021 prošla plánovaným restylingem. Focus opustil americký trh ve své třetí generaci, ale existuje lokalizovaný „čtvrtý“ Focus pro Čínu, jehož prodeje zůstávají hodně žádoucí: v loňském roce se prodalo asi 5000 XNUMX kusů. Obecně je nepravděpodobné, že by „uhlovodíkový“ Focus přežil mimo Evropu, ale na globální trh se může vrátit v podobě elektromobilu.

Zajímavé:
Který skener dokáže přizpůsobit dsg 7 Škoda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button