ford focus

Ve které zemi byl vynalezen Ford Focus?

Ford Motor Company je slavná automobilka ze Spojených států, která zaujímá čtvrté místo v globálních objemech prodaných vozů v historii automobilového průmyslu. Ford Company byla založena 15. června 1903 Henry Fordem. V průběhu své dlouhé historie byl výrobce vždy jedním z největších a nejziskovějších koncernů a stal se jedním z mála, který úspěšně přežil Velkou hospodářskou krizi.

Začátek činnosti

Fordovou debutovou produkcí byla Detroit Automobile Company, organizovaná na konci 19. století. Historie vývoje byla krátkodobá a již v roce 1901 byla vytvořena společnost Henry Ford Company. Po 12 měsících se však Henry rozešel s investory a opustil organizaci, přičemž se zmocnil práv na jméno a také téměř 1000 XNUMX $ kapitálu.

V roce 1903 konstruktér svolal tucet investorů, kteří společně vlastnili tisíc akcií Ford Motor Company, přičemž sám Ford držel 255 cenných papírů. Historie jeho vzniku se ukázala být matoucí, ale továrna Ford se okamžitě stala ziskovou a do roka investoři dostali 37 tisíc dolarů.

Historie značky začala výrobou Ford Model A, Model K a Model S. Model K byl představen v roce 1906 a byl prvním vozidlem společnosti s 6válcovým motorem o výkonu 40 koní, pro který byl vůz přezdíván „ gentlemanský roadster.“ Prodej byl za 2800 dolarů, ale model nikdy nedosáhl úspěchu kvůli své nízké kvalitě.

Zajímavé:
V Rostově, kde můžete vidět Ford Focus Carlson.

Po pouhých 2 letech a 900 exemplářích vozu se Ford rozhodl ukončit výrobu, stejný osud potkal i ModelB, určený pro bohaté zákazníky. To vše nutilo designéra hledat jiný přístup ke svým produktovým řadám. Dále se historie společnosti Ford ubírala cestou vytváření cenově dostupných vozidel s neustálým hledáním jakýchkoli adekvátních příležitostí ke snížení jejich cen.

V roce 1907 Henry ukázal světu nový vůz s emblémem Ford – ModelT, který si získal maximální oblibu a stal se prvním vozem vyrobeným v milionových sériích. Vozidlo bylo vybaveno 4litrovým 2,9válcovým motorem, který byl doplněn 2stupňovou převodovkou a samostatně umístěnou hlavou válců.

V těchto letech byly americké vozy oceněny na 1100 1700 až 850 400 USD, ale Model T začínal na XNUMX konvenčních jednotkách, poté byla jeho cena zcela snížena na XNUMX USD.

Modernizace výroby

Rané vozy Ford byly vyráběny v týmech 2-3 zaměstnanců. K výrobě byly použity komponenty vytvořené na zakázku dodavatelů. Vůz byl smontován během několika hodin v pronajatém výrobním závodě v Detroitu. Po rostoucí oblibě zařízení Ford se koncern přestěhoval do velkého závodu v Highland Parku.

V roce 1912 byl Ford průkopníkem revoluční technologie montážní linky. Instalace debutového dopravního pásu umožnila výrazně zkrátit dobu montáže vozidla. Výroba podvozku s logem Ford tak netrvala déle než 1,5 hodiny.

Zvýšená rychlost výroby umožnila zvýšit roční objem výroby na 202,6 jednotek zařízení ao rok později – na 308,1 jednotek. V roce 1915 vyrobil Ford 501,4 vozů a v roce 1920 toto číslo dosáhlo jednoho milionu.

Takové inovace byly pro zaměstnance automobilky obtížné vnímat, což vedlo k vysoké fluktuaci zaměstnanců, ale zvýšená produktivita zvýšila poptávku po profesionálních specialistech. Obrat začal klesat kvůli dodatečným nákladům na školení zaměstnanců. Také noví pracovníci pracovali pomaleji, což mělo neblahý vliv na zvyšování objemu vyrobené techniky.

Již počátkem roku 1914 se Henry vypořádal s fluktuací práce zvýšením mezd na 5 dolarů za směnu a také zavedením 8hodinového pracovního dne a 5denního týdne. Designér navíc začal vybírat zaměstnance na základě výsledků pohovorů a poskytovat práci uchazečům se zdravotním postižením, které jiné organizace odmítly přijmout.

V důsledku toho se snížil obrat, zvýšily se objemy výroby, což umožnilo snížit náklady na jedno vozidlo Ford. Na základě Henryho strategie bylo nutné zajistit třídu solventních obyčejných obyvatel USA, kteří by si mohli koupit automobil jimi vyrobený.

Fordovy další kroky

Do této doby se automobilka proslavila po celém světě. V roce 1903 bylo otevřeno zastoupení společnosti v Kanadě a o 4 roky později se značka objevila v Rusku a zůstala v zemi 10 let. V roce 1912 došlo k dramatickému zrychlení expanze Fordu po celém světě, kdy byly založeny továrny v Irsku, Francii, Anglii, Jižní Africe, Austrálii, Německu, Dánsku, Argentině a Rakousku.

Počátkem roku 1920 Ford vyráběl 50 procent všech automobilů ve Spojených státech a 40 procent ve Velké Británii. V roce 1921 byla polovina americké produkce společnosti Model T. Začali také zavádět dopravní pásy ve všech zařízeních výrobce.

V roce 1916 byly uvolněny sanitky založené na ModelT. Tato technika byla široce používána ve Francii a Anglii a některé americké vojenské pobočky ji používaly v první světové válce. Vozidla dosahovala rychlosti 73 km/h, pod kapotou měla 4válcovou vodou chlazenou pohonnou jednotku.

Automobilce se také již podařilo nashromáždit značný kapitál, ale Henry Ford se rozhodl přesměrovat prostředky, které byly určeny investorům, na otevření nových továrních podniků. Tento krok umožnil výrazně zvýšit objem výroby a snížit náklady na automobily.

Období 1920 – 1940. léta XNUMX. století

Na počátku dvacátých let minulého století automobilka Ford Motors poněkud ztratila svůj vlastní segment trhu ve prospěch General Motors a Chrysler. Konkurenti ze Spojených států i ze zahraničí navíc začali spotřebitelům nabízet vozy s pokročilejšími funkcemi a prémiovou výbavou.

Začátkem roku 1922 konstruktér koupil LincolnMotorCompany, což posílilo pozici Fordu v segmentu prémiových vozidel. K rozvoji divize Mercury došlo v roce 1939, což společnosti poskytlo značku střední ceny mezi značkami Ford a Lincoln.

Během Velké hospodářské krize reagovala americká automobilka na prudký pokles tržeb omezením provozu a snížením vlastních zaměstnanců. Přestože Ford podporoval řadu problémových rodin, mnoho nekvalifikovaných zaměstnanců bylo propuštěno.

Poté Henry Ford vyvolal bouři nespokojenosti mezi širokou veřejností prohlášením, že nezaměstnaní budou muset vynaložit více úsilí, aby našli práci. To vyvolalo velké protesty, které skončily střety s policií a smrtí pěti lidí a vážnými zraněními 60 dalších.

V polovině roku 1930 byla v SSSR podepsána velká dohoda s Fordem. Stát podle dohody souhlasil s nákupem vozidel a náhradních dílů za celkem 13 milionů dolarů. Na oplátku byla americká automobilka povinna poskytnout technickou podporu pro výstavbu automobilového závodu v Nižném Novgorodu do roku 1938. Mnoho inženýrů a odborníků ze Spojených států odešlo do Sovětského svazu pracovat v novém závodě a jeho výrobních pobočkách. Hotový podnik byl předán závodu Gorky Automobile Plant – GAZ.

Již v roce 1933 dokončil SSSR stavbu výrobní linky na výrobu osobních automobilů GAZ-A a lehkých nákladních automobilů GAZ-AA. Z těchto vozů se staly vozy Ford-A a Ford-AA, přepracované pro domácí podmínky, resp. Následně byla tato technika aktivně využívána pro potřeby armády.

Americká značka vyráběla během druhé světové války tanky a nákladní auta, pohonné jednotky a náhradní díly, ale i obráběcí stroje, bombardéry a dělostřelecké palebné systémy. Ford se umístil na třetím místě v seznamu organizací, které získaly největší vojenské zakázky.

Na podzim roku 1945 Henry Ford delegoval otěže společnosti na svého nejstaršího vnuka Henryho Forda II. a o 2 roky později zemřel na krvácení do mozku.

Období 1950. – 1980. léta XNUMX. století

Polovina 20. století byla dobou nejzajímavějších experimentů a hledání průlomových myšlenek. V roce 1956 vydal Ford slavný Thunderbird, který se s krátkými přestávkami do roku 11 vyráběl v 2006 různých generacích. Celkem bylo vyrobeno více než 4,5 milionu vozů.

Tento kompaktní dvoumístný vůz byl navržen pro slušné lidi, kteří rádi jezdí samostatně bez asistence řidiče. Vozidlo mělo celokovovou karoserii na odolném nosném rámu, odnímatelnou sklolaminátovou střechu a výkonnou 8litrovou pohonnou jednotku V4,9 s výkonem 193 koní.

Vůz získal revoluční design podle standardů těch let – i když přísný, ale organický, a také se stal nejdražším modelem mezi řadou osobních automobilů Ford. Působivá dynamika, nezapomenutelný design a pohodlí však dodaly vozu univerzální lásku. Jen v roce 1955 automobilka prodala více než 16 tisíc exemplářů tohoto vozu.

V roce 1958 byl vyroben Ford Galaxie, auto v plné velikosti vyráběné ve Spojených státech až do roku 1975. Pod tímto názvem byla sjednocena vozidla v šesti různých karoseriích. Vůz byl jako první vybaven dětskou pojistkou na dveřích spolujezdce a také inovativním volantem pohlcujícím energii.

O rok později automobilka vyrábí kompaktní vůz Ford Falcon. Byl doplněn o řadu kompaktních motorů vytvořených speciálně pro tento model. Poté byly na platformě modelu postaveny vozy Mustang, Granada a Maverick. V základní konfiguraci model doplnil řadový 90válcový 6litrový motor o výkonu 2,4 koní a také spodní vačkový hřídel a jednokomorový karburátor.

Již v roce 1963 opustil továrnu ikonický Ford Mustang. V těch letech automobilka nutně potřebovala vyrobit hvězdný vůz, nepochybného lídra na trhu, který by se stal milovaným snem každého automobilového nadšence. Vývoj Mustangu trval několik let, během nichž byly prototypy předváděny široké veřejnosti, ale nikdy se nedostaly do fáze výroby.

Konečný koncept byl předveden v roce 1963 – vyznačoval se mnohem odvážnějším designem než sériová verze, která se ukázala jako neuvěřitelně úspěšná. Již v prvním roce prodeje se Fordu podařilo prodat téměř 264 tisíc exemplářů modelu, k čemuž přispěla i masivní reklamní kampaň spojená s uvedením vozu.

Základní Mustang má 6litrový řadový 2,8válec doplněný třístupňovou manuální převodovkou nebo 2-3 stupňovou automatickou převodovkou. Díky nízkému těžišti získal Mustang vynikající dynamické vlastnosti, vynikající ovladatelnost, snadnou údržbu, ekonomickou spotřebu paliva a obecně byl zaměřen na radost z jízdy.

1980. léta – současnost

V roce 1985 zachvátila Ameriku palivová krize a na automobilovém trhu se objevila malá auta z Japonska, která postupně získávala větší podíl. Společnost Ford na tuto skutečnost zareagovala výrobou dalšího legendárního vozu – Fordu Taurus, který se stal jedním z nejoblíbenějších vozidel v historii slavné automobilky. V roce 1986 se společnosti podařilo prodat 7 milionů kopií tohoto modelu po celém světě.

Před vydáním Taurus společnost upřednostňovala vytváření vozů s pohonem zadních kol, ačkoli jiné americké automobilky vyráběly vozy s pohonem předních kol. Debutovým vozem s podobnou koncepcí byl Ford Tempo, ale konečným prohlášením značky v tomto segmentu automobilového trhu se stal právě Taurus.

Zaoblená silueta vozu, proto se mu přezdívalo „létající brambor“, zaručovala vynikající aerodynamické vlastnosti, které umožnily snížit spotřebu paliva. Následně také GM a Chrysler přišli s vozy, které měly podobné designové rysy.

V roce 1987 získala legendární americká automobilka značku Aston Martin a o 3 roky později získala další značku z Velké Británie – Jaguar.

V roce 1991 byl uveden na trh Ford Explorer, který se v prvním roce prodeje stal lídrem amerického automobilového trhu a také získal nominaci „Breakthrough of the Year“ dva roky po sobě. Vůz byl doplněn o 4litrový motor o výkonu 155 koní. a pětistupňovou manuální nebo čtyřstupňovou automatickou převodovkou.

V roce 1997 automobilka představila Ford Expedition, který nahradil zastaralý vůz Bronco a zaujal místo v segmentu mezi mladší verzí Explorer a starší Excursion. Po 2 letech na evropském trhu byl zastaralý Escort nahrazen Fordem Focus. Prezentace nového vozu proběhla na autosalonu v Ženevě, kde model získal obrovské množství pozitivních ohlasů.

Focus dnes zůstává jedním z deseti nejoblíbenějších vozů v Evropě, stejně jako u nás. Model poprvé debutoval na americkém trhu na konci roku 1999, zpočátku obdržel modifikace 3-dveřového hatchbacku, 4-dveřového sedanu a 5-dveřového kombi a již v roce 2001 byl uveden na trh 5-dveřový hatchback.

Exteriér vozu byl vytvořen na základě konceptu NewEdge, kterému dominovaly ostré úhly a hladké linie. Kromě nezapomenutelného vzhledu mělo vozidlo výhodné vlastnosti odpružení, které zaručovaly pohodlnou jízdu na každé silnici a také vynikající stabilitu v zatáčkách.

V roce 2007 americká značka představila novou strategii oneFORD. Až do tohoto okamžiku byly všechny modely automobilů a jejich vlastnosti pro určité regiony odlišné. Podle nového kurzu se společnost rozhodla vyrábět globální vozy, společné pro všechny země.

Oficiální prodej Fordu v Ruské federaci začal v roce 1990, zatímco obchodní zastoupení a debutové obchodní centrum se objevilo až o 6 let později. V roce 2002 začala u Petrohradu výroba modelů Ford Focus a o 4 roky později závod vyrobil 100 XNUMX. kus tohoto vozu.

Začátkem roku 2010 se Vsevolozhsk stal místem výroby vozů Ford Fusion v 6 různých úrovních výbavy a na konci tohoto roku již vůz získal ve své třídě 7,4 % celého ruského automobilového trhu.

Historie značky Ford, znak, legendární vozy

Ford Focus, který nahradil neuvěřitelně populární Escort, způsobil skutečný rozruch: ihned po představení se prodaly stovky tisíc exemplářů, ještě než se model dostal do sériové výroby.

Historie značky Ford, znak, legendární vozy

Americký závod Ford je dnes známý po celém světě jako výrobce spolehlivých vozů „pro každého“. Pod heslem „pro každého“ začal Henry Ford historii Fordu. Jeho cílem nebyl zisk, ale vývoj skutečně dostupného vozu pro každou rodinu.

Historie společnosti Ford

Historie Fordu připomíná fascinující ságu s vzestupy a pády, dramaty a triumfy. Trvá již více než 100 let a ani zdaleka nekončí.

Historie společnosti Ford

Historie společnosti Ford

Vše začalo na konci devatenáctého století, kdy se budoucí zakladatel koncernu pevně rozhodl vytvořit pohodlné, lehké a dostupné auto pro lidi.

Henry Ford a jeho první auto

Historie vzniku značky Ford začíná, když bylo Henrymu pouhých 12 let. Uchvátila ho myšlenka vynalézt auto, které by obyčejnému člověku usnadnilo život a zpříjemnilo jeho život. Poté vybavil svou první dílnu.

Jelikož Henryho rodiče, prostí farmáři, neschvalovali synův nápad a považovali ho za výstřednost, mladý Ford několik let po ukončení školy pracoval v hodinářství, vozovně, na pile a poté se stal inženýrem. Teprve po svatbě se stabilním příjmem a volným časem mohl dělat to, co miloval. Jediný, kdo v té době Forda podporoval v jeho úsilí, byla jeho manželka Clara. Historie vývoje značky Ford by bez ní byla neúplná.

Henry Ford

Fordův první vůz připomínal spíše vozík poháněný parním strojem. Ale i tato krabice na kolečkách byla pravidelně pokoušena o krádež. Henryho to nakonec omrzelo a vynalezl první zařízení proti krádeži: tlustý řetěz, kterým připoutal své auto ke sloupům veřejného osvětlení.

Druhý vůz připomínal spíše ty moderní a vypadal jako čtyřkolka se spalovacím motorem. Třetí vůz se ukázal být mnohem úspěšnější. Právě na něm se Henry v roce 1902 zúčastnil závodu a předstihl šampiona. Poté se Ford konečně začal brát vážně a našli se sponzoři ochotní pomoci s vývojem pokročilejších modelů.

Pak se ale objevily první potíže. Ford se svým vozem masově přitahoval pozornost měšťanů, plašil koně (v té době jediný druh městské dopravy) a vytvořil hrozivou situaci. Městské úřady v Detroitu ho donutily získat zvláštní povolení k řízení „benzínové sajdkáry“. Ford se tak stal prvním americkým řidičem.

Historie Ford Motor Company

Historie značky Ford začíná dříve, než z montážní linky sjel první vůz této značky. Ford Motor Company byla založena v roce 1903 z iniciativy Henryho a za účasti jeho přátel filantropů. Společně vybrali 28 tisíc dolarů a založili vlastní podnik. Ford vlastnil 25 % akcií. Poté Henry začal vážně vytvářet auto svých snů – levné, rychlé, lehké, spolehlivé.

První vozy Ford

Prvním vozem vyrobeným pod značkou Ford Motor byl Ford A – „benzínový postranní vozík“. Pro usnadnění byly všechny následující modely označeny písmeny v abecedním seznamu. Mnoho z nich zůstalo v experimentální fázi, aniž by šly do sériové výroby.

Ford A – „benzínový sajdkár“

Ford A – „benzínový sajdkár“

Ford T nebo „Tin Lizzie“, jak se novému vozu láskyplně přezdívalo, změnil svět. Ze všech modelů se to ukázalo jako nejziskovější a nejtrvanlivější. Tin Lizzie měla neuvěřitelný úspěch.

Vydání tohoto modelu sehrálo v historii značky Ford zásadní roli. Velkou výhodou bylo, že v případě poruchy si majitel mohl auto opravit sám: autodíly byly levné a vyrobené v dostatečném množství. Auto se také extrémně snadno řídilo a dokázalo jezdit i mimo silnice. Právě za tyto zásluhy dostal model přezdívku „Tin Lizzie“. Farmáři používali přezdívku „Lizzie“ pro své odolné pracovní koně.

Model se ukázal být tak úspěšný, že na jeho základě vzniklo několik dalších linek: pickupy, autobusy, dodávky a dokonce i sanitky. S využitím zisků z prodeje mohl Ford odkoupit akcie od svých partnerů a stát se jediným vlastníkem společnosti. Poptávka po Fordu T trvala téměř 20 let. Nebýt touhy Fordu vyrábět pouze černá auta, pokračovalo by to ještě déle.

„Můžete si koupit auto v jakékoli barvě, kterou chcete, pokud je tato barva černá,“ napsal Henry na reklamní plakát a od tohoto sloganu se neodchýlil po zbytek svého života.

Ford T nebo

Ford T nebo „Tin Lizzie“

Ford zároveň zavedl do výroby princip montážní linky montáže automobilů. V té době byl jeho závod jediným na světě, který používal dopravníky, ačkoli Henry nebyl vynálezcem tohoto systému. Inovace výrazně zrychlila výrobu a usnadnila práci dělníkům. Nyní každých 10 sekund sjela z montážní linky další kopie Tin Lizzie.

Mimochodem, Ford se vážně staral o lidi, a to nejen vytvářením levných aut. Jako první zavedl šestidenní pracovní týden, 8hodinové směny a placenou dovolenou. Mzdy dělníků byly tak vysoké, že si každý z nich mohl dovolit koupit vůz Ford.

Rozšiřování hranic

V roce 1922 Ford koupil akcie Lincoln Motor Company. V důsledku sloučení dvou automobilových závodů se objevuje samostatný segment Mercury – existoval až do roku 2011.

V roce 1922 Ford koupil akcie Lincoln Motor Company.

V roce 1922 Ford koupil akcie Lincoln Motor Company.

Ford nikdy neusnul na vavřínech, neustále zdokonaloval motory svých vozů a pracoval na bezpečnosti automobilů. V roce 1930 měla továrny, pobočky a autosalony po celé zemi. Sláva zázračných aut se rozšířila do zámoří: Ford našel partnery v Británii, Francii, Itálii a Rusku. Jeho vozy se celosvětově proslavily jako nejlepší a nejspolehlivější. Značka Ford se stává populární.

Druhá světová válka

Historie vozu Ford během druhé světové války neskončila. Automobilka se přeškolila a začala vyrábět vojenská vozidla a speciální vybavení. Společnost i dnes pokračuje v podpoře segmentu speciálních zařízení.

Poválečný vývoj firmy

V roce 1945 předal Henry kontrolu nad obrovským koncernem svému vnukovi, také Henrymu. Byl to on, kdo po smrti zakladatele v roce 1947 čestně pokračoval v podnikání. Hned příští rok představil v New Yorku nový model s nezávislým zavěšením předních kol, stahovacími zadními bočními okny a průběžnými bočními panely. V roce 1949 se prodalo asi milion nových vozů, což je rekord od roku 1929.

Poválečný vývoj firmy

Poválečný vývoj firmy

V roce 1956 se Ford Motor Company stala veřejně obchodovanou společností a zůstává jí dodnes.

Ford dnes

Dnes se tisíce vozů Ford, Lincoln, Mercury a Aston Martin prodávají v autosalonech po celém světě. Ford je také spoluvlastníkem Mazda Motor Corporation a Kia Motors Corporation.

znak Ford

Znak Ford se v historii výroby vozů této značky několikrát změnil. První logo se objevilo v roce 1907 díky úsilí evropských partnerů. Oválný odznak se jménem prezidenta společnosti a charakteristickou kudrlinkou byl prezentován jako „známka nejvyšší kvality“ a označoval spolehlivost a hospodárnost.

Historie znaku Ford

Historie znaku Ford

Model A byl poprvé vyroben s „razítkem“ na chladiči v roce 1927. Význam a vzhled znaku (modré pole a stříbrná písmena) se do konce 50. let nezměnil. Na chladič každého auta ho ale začali dávat jako trvalé logo až v 70. letech.

Čtěte také: Historie značky Yutong

Není třeba vysvětlovat, co znamená název vozu Ford: tvůrce značky a prvního vozu mu prostě dal své jméno.

Legendární vozy Ford

„Tin Lizzie“ není jediné auto, které se stalo legendárním. Také se zapsal do historie:

  • Ford Thunderbird. Byl považován za nejluxusnější sportovní vůz poloviny minulého století.
  • Ford Mustang, představený v roce 1964, zahájil celou řadu luxusních sportovních vozů. Za prvních 100 dní se prodalo 100 tisíc vozů nového modelu.
  • Závodní model Ford GT40 vyhrál 4x závod v Le Mans a nechal za sebou Ferrari.
  • Ford Taurus byl americkým autem roku 1986.
  • Dalším bestsellerem je Mondeo, které nahradilo menší, ale svižnější Scorpio.

Ford Focus, který nahradil neuvěřitelně populární Escort, způsobil skutečný rozruch: ihned po představení se prodaly stovky tisíc exemplářů, ještě než se model dostal do sériové výroby.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button