Obsah
- 1 Co dělat ve Škodě Octavii, volant je zamčený
- 2 Volant je zamčený a klíč ve spínací skříňce se neotáčí: příčiny a řešení problému
- 3 Proč se klíček v zapalování neotočí?
- 4 Z jakých důvodů se může zablokovat volant?
- 5 Co dělat a jak nastartovat auto
- 6 Jak odstranit zámek volantu bez klíče
- 7 Demontáž spínače zapalování a odstranění zámku
- 8 Jak odemknout volant: 5 kroků
- 9 Co je standardní zámek řízení?
- 10 Existují různé typy zámků řízení, které lze zhruba rozdělit do dvou širokých kategorií:
- 11 Kdy je aktivován zámek sloupku řízení?
- 12 Co mám dělat, když se volant neodemkne (klíč se neotočí do polohy „ACC“ pro odemknutí volantu)?
- 13 Naštěstí existuje funkční řešení, které nevyžaduje žádné nástroje ani dovednosti. Zde je miniaturní návod:
Co dělat ve Škodě Octavii, volant je zamčený
Volant je zamčený a klíč ve spínací skříňce se neotáčí: příčiny a řešení problému
Každý motorista se musí při řízení auta potýkat s problémy různého druhu. Jednou z běžných poruch je zablokování volantu a spínače zapalování. Mechanismus ochrany proti krádeži, určený k ochraně vozu před cizími zásahy, z určitých důvodů (může to být i vinou řidiče) selže a nyní to není útočník, kdo může nastartovat auto a vzdálit se, ale sám majitel vozu.
Řidiči se s tímto problémem často setkávají a pro nezkušeného motoristu může tento nepříjemný okamžik způsobit paniku. Není to tak, že by porucha byla vážná, ale plán událostí na aktuální den lze snadno narušit a zároveň zkazit náladu. Ale není třeba předem zasévat paniku a spěchat se zapojením specialistů do věci. I když nelze vyloučit možnost potřeby služeb profesionálů, problém lze často vyřešit vlastními silami. Proč zařízení proti krádeži nepozná majitele a jak se vyrovnat se situací, když způsob ochrany před cizími lidmi nefungoval ve váš prospěch, na to přijdeme.
Proč se klíček v zapalování neotočí?
Dříve konstrukce takové prostředky ochrany neposkytovala a ke spuštění motoru bez klíče stačilo odstranit kabeláž z kontaktních desek a zavřít je. Tento trik již nebude fungovat v nových autech. Mechanismy proti krádeži, kterými jsou nyní vozy vybaveny, blokují při pokusu o krádež volant a spínač zapalování, aby motor nenaskočil. Systémy auta se mohou u různých modelů lišit, ale efekt bude stejný – otáčení volantem a klíčkem zapalování v zámku nebude fungovat. Takové blokovací prvky jsou instalovány ve voze z montážní linky a mohou být také integrovány již ve službě.
Princip fungování standardního zámku, který se ve většině případů používá, je jednoduchý a docela efektivní, i když ne vždy funguje ve prospěch majitele vozu. Mechanismus umístěný ve spínači zapalování je „jazyk“, který vystupuje z těla zámku a zapadá do drážky sloupku řízení, čímž zabraňuje jeho otáčení. Když je alarm zapnutý, není možné otočit klíčkem kvůli zamknutému zámku a otočit volantem. Problém může způsobit zaseknutí zámku v zavřené poloze, kdy mechanismus brání otáčení volantu. Pokud je závada identifikována před zablokováním sloupku řízení, je řešení problému mnohem snazší, než když je volant zablokován.
Problémem může být pouze nemožnost otočit klíčem, zatímco zamykací systém funguje správně a nedá se s tím nic dělat. Klíč může být zablokován přirozeným opotřebením nebo mechanickým poškozením během provozu cylindrické vložky zámku nebo ucpáním vnitřní dutiny nebo zamrznutím v důsledku vystavení nízkým teplotám. Řešení přímo závisí na důvodu, proč je zámek zaseknutý a klíč ani volant se neotáčí, a také na implementaci mechanismu v konkrétním modelu auta. Někdy byste se neměli pokoušet problém vyřešit sami, ale je lepší kontaktovat oficiálního prodejce automobilů, například pokud je vůz stále v záruce, ale v mnoha případech lze problém snadno vyřešit vlastními silami.
Z jakých důvodů se může zablokovat volant?
Zdrojem tohoto problému může být jeden z následujících důvodů:
- Chyba ovladače. Klíč není pevně nebo zcela zasunut do spínací skříňky a pokus o otočení vedl k zablokování a klíč již není možné vrátit do původní polohy. U některých modelů automobilů se zámek odstraní vypnutím a opětovným zapnutím zapalování.
- Automatické parkování. U mnoha modelů automobilů s automatickou převodovkou je volant zablokován v parkovacím režimu.
- Nesprávná činnost koncového spínače převodovky.
- Porucha, tovární závada spínače zapalování. Pokud mluvíme o starém autě, existuje možnost, že prvky mechanismu jsou velmi opotřebované a zámek selhal. Nelze také vyloučit výrobní vadu, kdy je možné periodické zasekávání zařízení, v důsledku čehož dojde k zablokování volantu a neotáčení klíče v zámku. S tímto jevem se často setkávají majitelé vozů VAZ nebo levných zahraničních vozů.
- Chybná funkce solenoidu blokovacího zařízení.
- Deformace čepele klíče. Je také možné, že problém je v klíči, například se časem opotřeboval, poškodil nebo ohnul.
- Kontaminace hradní studny. Stává se, že příčinou je jednoduché ucpání, ulpívání prachu atd., což je zvláště důležité, pokud byl mechanismus dříve mazán.
- Zamrznutí pohyblivých prvků mechanismu. V krutých ruských zimách, kdy teplota venku snadno klesne na -20°C a níže, kondenzát, který se tvoří uvnitř zámku, často zamrzá a brání otočení klíče.
Čtěte také: Jemnosti výměny zapalovacích svíček v autě
Ať už vede k tomu, že je volant zamknutý a klíč ve spínací skříňce se neotáčí, měli byste začít tím, že zjistíte důvod. Po identifikaci zdroje problému můžete pochopit, jak postupovat.
Co dělat a jak nastartovat auto
Existuje několik účinných metod, které jsou relevantní při řešení problému v závislosti na zdroji jeho výskytu. Když jste přišli na to, proč se klíč neotáčí a volant je zamčený, vyvstává další otázka – co dělat, abyste situaci napravili a nastartovali auto. Vybereme požadovanou možnost z dostupných řešení v závislosti na tom, co se stalo původním zdrojem problému, nebo provedeme akce krok za krokem (pořadí je určeno modelem vozu):
- Musíte se pokusit najít polohu volantu, ve které bude, stejně jako klíč v zámku, vyjmut ze zámku, k čemuž je třeba zatřást volantem ze strany na stranu a zároveň opatrně otočte klíčem ve spínací skříňce bez zbytečné námahy. Takže po několika pokusech může být klíč nastaven do polohy startování motoru a zámek se odemkne.
- Pokud je vůz vybaven automatickou převodovkou a volič je v poloze „parkování“, měli byste přeřadit. U některých modelů automobilů se klíček neotočí, dokud nepřepnete volič do neutrálu nebo „parkování“.
- Pokud je studna zámku ucpaná, řešení problému je zřejmé. Mnoho motoristů pro tento účel používá univerzální kapalinu WD-40, která se snadno naplní trubicí z plechovky nebo injekční stříkačky.
- Pokud je venku krutá zima, klíč se možná odmítá otáčet kvůli zamrznutí mechanismu, měl by se zahřát, například pomocí vysoušeče vlasů nebo teplého maziva WD-40. Klíč můžete také trochu zahřát zapalovačem. V žádném případě do zámku nelijte vařící vodu nebo jiné tekutiny, které mohou krystalizovat.
- Pokud se zjistí, že je klíč zdeformovaný, lze jej narovnat lehkým poklepáním kladivem. Neměli byste používat zlomený klíč, protože může poškodit mechanismus zámku a demontáž je samozřejmě nevyhnutelná a pravděpodobně i výměna.
- Pokud je problémem poškození nebo opotřebení mechanismu, předpokládá se úplná demontáž spínače zapalování a v případě potřeby jeho výměna. Proceduru můžete provést sami, s odpovídajícími dovednostmi a vyzbrojeni potřebnými nástroji (podrobnosti viz níže).
- Další metodou je diagnostika problémů s elektronickým zamykacím systémem. Je nutné zkontrolovat každý prvek, zejména solenoid a koncový spínač. Pokud při vizuální kontrole není zjištěno žádné poškození, zkontroluje se funkčnost pomocí multimetru v režimu ohmmetru. Elektromagnet má v závislosti na značce určitý jmenovitý odpor, například pro solenoid EV-2 je normální hodnota 56-65 Ohmů.
- Pokud dojde k poruchám při provozu elektronické řídicí jednotky, která je vybavena moderními automobily (to je indikováno výstražnou kontrolkou na palubní desce), musíte vyjmout svorky baterie a znovu je zajistit. Tyto akce vám často umožní obnovit normální provoz a pomohou vám dostat se ze situace bez nutnosti analýzy.
- Nejjistější a také nejbezpečnější způsob, jak problém vyřešit, je svěřit věc servisním specialistům.
Čtěte také: Svařování pneumatik: vlastnosti procesu, výhody, technologie samoobnovení
Jak odstranit zámek volantu bez klíče
V případě, že dojde k poškození nebo zlomení klíče, existují metody, které vám umožní snadno se bez něj obejít. Specialisté s tím mohou pomoci, ale pokud není možné se dostat do servisního střediska, můžete systém analyzovat sami. Po vyjmutí spínače zapalování a odstranění zámku nastartujete auto i pomocí šroubováku. Toto opatření je samozřejmě vhodné pro jízdu do servisu, autoservisu nebo garáže a nepoužívat tento originální způsob pravidelně.
Existuje také slavná barbarská metoda odemykání volantu bez klíčku zapalování, která zahrnuje násilné vylomení zámku, ke kterému je potřeba prudce otočit volantem. Ale pokud takový trik funguje, bude fungovat pouze na domácích autech, ruční vylomení zámku na cizím voze je něco mimo sci-fi, zámky mnoha aut vydrží zátěž a váží tunu. Kromě toho může takové jednání vést k vážnému poškození spínače zapalování a sloupku řízení a zároveň k velkému odpadu, proto důrazně nedoporučujeme a existují humánnější možnosti řešení problému.
Demontáž spínače zapalování a odstranění zámku
Neexistuje žádný univerzální algoritmus pro demontáž zámku, protože zde musíte vzít v úvahu individuální konstrukční vlastnosti, které se liší pro různé značky automobilů. Nástroje také závisí na konstrukčních prvcích. Před zahájením práce byste měli odpojit vybavení vozidla odpojením záporného napětí od baterie.
Spínač zapalování v autě můžete vyjmout pouze po odstranění krytu sloupku řízení a upevnění. Zámek se při držení západkou prostě nepovolí. Odemykání spočívá v odstranění zajišťovacího jazýčku, který je odříznut (bruskou) nebo odtržen – to by mělo být provedeno opatrně, aby nedošlo k poškození ostatních prvků systému. Po odstranění blokátoru vraťte kryt na své místo. Zámek se odšroubuje pomocí šroubováku a na jeho místo se nainstaluje pracovní mechanismus, nejlépe nový, ale někdy je vhodné jej jednoduše opravit a stačí zakoupit originální díly. Hlavní věcí je udělat vše správně, aby se situace nezhoršila.
Na závěr poznamenáváme, že v případech, kdy mluvíme o tovární závadě v zapalovacím systému a problém je chronický, je odstranění blokovacího prvku jediným správným řešením. Po tomto postupu mnozí jednoduše nainstalovali tlačítko pro spuštění motoru. Nestabilita volantu s jeho pravidelným zamykáním, a to i ve směru jízdy, je charakteristickým znakem vozů VAZ, který způsobil nejednu nehodu na silnici. Pokud tedy patříte mezi šťastné majitele domácího vozu, může být lepší postarat se o odstranění zajišťovacího jazýčku předem pomocí civilizovaných metod.
Jak odemknout volant: 5 kroků
Motoristé, kteří teprve nedávno prošli řidičským průkazem a nemají za sebou dostatečné zkušenosti, si představte tento obrázek: vyjdete ráno ke svému autu, odpojíte ho, posadíte se a s plnou důvěrou, že vše půjde podle obvyklého scénáře (desítkykrát to bylo ještě v pořádku), zastrčíte klíček do zapalování, otočíte a . nic se neděje!
Klíč se nemůže otáčet v klíčové dírce a volant se nepohybuje doleva ani doprava. Tak to chodí! Co dělat?
A vskutku „co dělat?!“ – to je první otázka, která vyvstane v hlavě nezkušeného motoristy. Něco je zjevně rozbité! Snad larva? Je něco zaseknuté/zamrzlé/je klíč ohnutý? Náladu mám zkaženou na celý den – dnes budu muset jít do práce nebo vyřídit jiné pochůzky sám a ještě se vypořádat s autem.
viz též
Nepanikařte předčasně. Ve skutečnosti není vše tak špatné, jak se na první pohled zdá. Koneckonců, s největší pravděpodobností k žádnému poškození nedošlo, standardní zámek volantu prostě fungoval: vestavěný bezpečnostní prvek v mnoha autech (neúčinný proti skutečným zlodějům aut). Nyní vysvětlíme, co dělat, pokud k tomu dojde.
Co je standardní zámek řízení?
foto: unsplash.com / Jonathan Petersson
Existují různé typy zámků řízení, které lze zhruba rozdělit do dvou širokých kategorií:
Nestandardní zámky hřídele řízení. Dnes o nich nebudeme mluvit, pouze si všimneme, že jsou nainstalovány jako doplňková funkce. možnost na žádost majitele za příplatek. Pokud kupujete ojetý vůz, bylo by dobré se zeptat, zda je takový zámek namontován na volantu, převodovce nebo na sestavě pedálů.
viz též
Standardní zámek volantu (dnes si o něm krátce povíme). Je to možná na všech autech – od Kopeyka VAZ 2101 až po nejnovější zahraniční auta. Zhruba řečeno, standardní zámek je umístěn ve sloupku řízení a skládá se z:
- držák pojistné tyče;
- zámkové vložky se speciální drážkou
Při vytažení klíčku ze zapalování a mírném otočení volantu se vysune blokovací tyč (obvykle ze siluminu nebo jiného nepříliš odolného materiálu) a volant se zablokuje v jedné poloze. To vám zabrání otáčet volantem, pokud není klíč zasunutý do zapalování.
Jsme si jisti, že mnoho uživatelů automobilů, kteří mají nebo měli auto v rodině (i když sami neřídili), ví, že podobný zámek je namontován na všech autech a jak blokuje sloupek řízení s charakteristickým tlumeným cvaknutím po odstranění klíč.
A úplně jiná věc je, když člověk dostane auto poprvé a předtím jezdil jen taxíkem a s přáteli. Nový majitel vozu nemusí tuto nuanci znát.
Kdy je aktivován zámek sloupku řízení?
Zámek volantu lze aktivovat například při vystupování z auta nebo násilným otočením volantu přibližně o čtvrt otáčky. Ale až poté, co auto vypnuli a vyndali klíček ze zapalování. Zároveň se ze sloupku řízení ozve lehké cvaknutí. Volant je zablokován.
Co mám dělat, když se volant neodemkne (klíč se neotočí do polohy „ACC“ pro odemknutí volantu)?
Zasuňte klíč do spínací skříňky až na doraz;
Mírně zatlačte na klíč a udržujte tento tlak.
. začněte kývat volantem malými pohyby doleva a doprava;
Aniž byste přestali otáčet volantem, zkuste otočit klíčem v zámku; velmi brzy se blokovací tyč uvolní a volant se uvolní a spínač zapalování lze otočit dále;
Zvenčí to vypadá asi takto:
Obálka: Alexandru Nika (Shutterstock)