Škoda

Co dělat, když jste ve Škodovce zapomněli drahou věc

Každý si může nechat věci v taxíku. Je dobré, když vám po vašem zavolání vrátí, co jste zapomněli. Jsou ale případy, kdy odmítají. Co dělat v této situaci? Na otázku odpovídá odborník z Roskachestvo.

Právník Alexey-Koitov SPRF.jpg

Alexej Koitov
právník, člen Rady Spotřebitelské unie Ruské federace (SPRF)

Vrácení věcí je možné, a to nejen možné, ale ten, kdo je objevil (taxikář nebo jeho další cestující), je povinen učinit opatření k jejich vrácení. Ale nejdřív. Nejprve si ujasněme, co jsou to taxislužby z právního hlediska. Objednáním taxi uzavíráme charterovou smlouvu. V podstatě se jedná o dočasný pronájem vozidla s řidičem. To je z pohledu občanského zákoníku Ruské federace. Rozsah poskytování taxislužby je upraven Pravidly pro přepravu cestujících a zavazadel silniční dopravou a městskou pozemní elektrickou dopravou (schváleno nařízením vlády Ruské federace ze dne 01.10.2020. října 1586 č. 227). Ohledně zapomenutých věcí mají Pravidla celou sekci V, která se jmenuje: „Zapomenuté a nalezené věci“. Existují také obecná pravidla pro nálezy, zakotvená v čl. XNUMX Občanský zákoník Ruské federace.

Roskoshestvo zkoumalo mobilní aplikace pro objednání taxi. Výsledky lze nalézt ZDE.

Co dělá taxi s věcmi, které za sebou zanechali cestující?

Každý, kdo najde zapomenutou věc, o tom musí informovat řidiče. Řidič je povinen především zkontrolovat, zda zapomenuté věci neohrožují život a zdraví cestujících a dalších osob. V této části je řada dalších předpisů, které do jisté míry omezují schopnosti samotného řidiče, neboť v souladu s protiteroristickými zásadami musí věc zůstat nedotčena až do příjezdu ZZS. Tento aspekt ale přeskočme, protože se týká především tašek a jiných „balených“ věcí. Dále předpokládáme, že zde nejsou žádné předměty ohrožující život a zdraví.

Zajímavé:
Která Škoda vydává nové verze Jetta.

Dále je řidič povinen předat nalezenou věc proti podpisu s jejím podrobným popisem k uložení oprávněnému úředníkovi taxislužby nebo majiteli vozidla. Dále tato odpovědná osoba informuje občana o nalezené věci. Řidič soukromého taxi není zbaven oznamovací povinnosti vlastníka.

Pokud majitele zapomenuté věci nelze kontaktovat nebo s ním není kontakt (např. přivolal taxi „ručně“), je nalezená věc podle volby odpovědné osoby buď uschována u něj nebo předat policii nebo samosprávě (např. okresní správě). Odpovědná osoba, nebo v případě vlastního uložení věci řidič, v každém případě musí nález ohlásit policii nebo správě.

Pokud není věc vyzvednuta, může být po 30 dnech prodána, ale s předběžným posouzením. Výtěžek po odečtení nákladů na ocenění, uložení věci a hledání vlastníka šetří odpovědná osoba a je vydán vlastníkovi věci, dostaví-li se v promlčecí lhůtě, tedy tříleté.

Co dělat, když jste svou věc zapomněli a pak ji sami objevili

Cestující, který zapomněl své věci v taxíku, se musí obrátit na organizaci, které taxi, ve kterém cestoval, patří. Pokud mluvíme o agregátoru, v aplikaci nebo na webu můžete zavolat na technickou podporu nebo napsat zprávu operátorovi. V případě soukromého řidiče je to složitější, ale často se najdou kontakty, které by se daly například využít k projednání detailů cesty.

Důležité! Pokud chcete mít méně potenciálních problémů například se zapomenutými věcmi, měli byste využít oficiální taxislužby a agregátory. Zajišťují nejen přepravní služby, ale zodpovídají také za organizační záležitosti, včetně vyhledávání zapomenutých věcí a jejich vrácení majiteli. Operátor může kontaktovat řidiče nebo problém vyřešit sám, v každém případě je větší šance na nalezení ztracených věcí.

Musím platit za zapomenuté věci?

Ne, nemusíte platit. Výdaje mohou být pouze nepřímé – například za cestu na místo, kde se dohodnete na setkání s řidičem, abyste získali zapomenutou věc. Pokud vás požádají o jakýkoli doplatek, je to nezákonné.

Zajímavé:
Kde se nachází turbína Škoda.

Pokud jste něco zapomněli v taxíku, nejprve zavolejte na místo, kde jste si to objednali. Věc musí být vrácena v objektivně krátké době, ale může po vás být požadováno uhrazení nákladů na její vrácení (například služby stejného taxi při příjezdu k vám). Výdaje musí být objektivně odůvodněné.

Pokud je taxi přistiženo ručně, musíte kontaktovat nejbližší policejní stanici a co nejlépe popsat okolnosti nastupování a vystupování z taxi a poskytnout číslo vozu nebo jiné identifikační údaje.

Pokud je řidič taxi znám a odmítne věc vrátit, musíte okamžitě kontaktovat policii, protože takové jednání může obsahovat znaky trestného činu podle čl. 163 nebo 158 trestního zákoníku Ruské federace. Je důležité si uvědomit, že pouhé zjištění a neinformování vlastníka věci není trestným činem. Ale vědomé odmítnutí může být v závislosti na okolnostech klasifikováno jako trestný čin podle výše uvedených článků.

K vrácení věci je vlastník povinen prokázat právo na ni např. písemným prohlášením, ve kterém jsou co nejúplněji popsány identifikační znaky věci.

Buďte první, kdo se dozví o nových materiálech od Roskachestvo, když se přihlásíte k odběru našeho newsletteru.

  • spotřebitelská práva
  • otázka pro právníka

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button