Škoda

Co se skrývá pod znakem Škoda?

Historie loga Škoda

Škoda je český automobilový koncern, který je na seznamu nejstarších evropských firem a je na trhu již více než 100 let. Dnes jsou škodovky velmi žádané a logo zná celý svět.

Logo Škoda z roku 1895

Historie značky se začala psát koncem 1880. let 2. století, kdy se dva ambiciózní inženýři Václav Laurin a Václav Kliment rozhodli založit vlastní podnik – výrobu jízdních kol. Název společnosti jsou vlastní iniciály L&K. V roce 1985 byla zahájena úspěšná výroba motocyklů, které byly vydány pod názvem „Slavia“, což bylo velmi symbolické. Zároveň se objevilo první logo společnosti, vyrobené ve stylu té doby. Jmenovka připomínala erb se 2 kruhy a mezi nimi vepsaný obdélník. Jeden kruh je ve tvaru kola jízdního kola, druhý je kruh s názvem firmy. Logo zdobily vavřínové ratolesti. Název společnosti byl napsán velkými písmeny. V horní části obdélníku byla napsána jména majitelů a ve spodní části umístění sídla. Logo vypadalo reprezentativně, draho a vzbuzovalo sebevědomí.

Logo Škoda z roku 1905

Logo Škoda z roku 1905

V roce 1905 prošla společnost velkými změnami a začala vyrábět automobily. V tuto chvíli se logo mění. Nová jmenovka má kulatý tvar a objevují se barvy – červená, žlutá, černá. Uprostřed na červeném pozadí jsou zlatá písmena L&K. Střední část je orámována černým okrajem s vavřínovými ratolestmi, vnější část jmenovky je orámována zlatem. Nový znak vypadal reprezentativně.
Společnost nabírala na síle a auta se vyráběla ve velkém a prodávala se po celé Evropě.

Zajímavé:
Proč se Skoda Octavia Tour zastaví.

Logo Škoda z roku 1925

Logo Škoda z roku 1925

Nová etapa rozvoje společnosti začala v roce 1925. Společnost se slučuje s plzeňskou Škodovkou za účelem zvýšení výrobní kapacity. Ke změně loga došlo v roce 1926. Typový štítek získal oválný tvar s názvem firmy „Škoda“ na modrém pozadí, černým vnějším okrajem s vavřínovými listy. Sytě modrá barva zosobňovala svobodu a rychlost. Tentokrát bylo použito velké písmo, písmena byla obrysová. Velké písmeno „S“ má kudrnaté zakončení se 3 pery. Nová jmenovka vypadala stylově.

Logo Škoda z roku 1926

V roce 1926 bylo představeno další logo společnosti. Kulatý znak se šipkou směřující doprava a indiánskou čelenkou uvnitř. Proč právě tato stylizace zůstává záhadou. Ale existuje několik verzí. Podle jednoho z nich byl Emil Škoda velmi ohromen domorodými obyvateli Ameriky a rozhodl se to zvěčnit do loga. Hlavním poselstvím byla svoboda pohybu, historie a kořeny značky. Logo Škoda z roku 1926Existuje i verze, že návrh loga vytvořil obchodní ředitel T. Maglich. V roce 1915 vytvořil náčrtky nového loga, které obsahovalo hlavu Indiána, stejně jako slavný obrys s peřím orámovaným ozubeným kolem.
Logo Škoda z roku 1926Bez ohledu na to, modrý šíp a čelenka se třemi peřími vytvořily základ pro logo, které se používá dodnes.

Logo Škoda z roku 1999

Logo Škoda z roku 1999

V roce 1999 se rozhodli aktualizovat typový štítek. Jde o první úpravy odznaku po 73 letech. Ve srovnání s verzí z roku 1926 vypadalo nové logo velmi moderně. Objevily se nové barvy – zelená, černá, stříbrná. Tvar jmenovky zůstává kulatý se stříbrným lemováním. Uprostřed na stříbrném pozadí je slavný symbol společnosti – zelená šipka směřující doprava a indiánský klobouk se třemi peříčky. Středový kruh je orámován černě a stříbrnými velkými písmeny je napsáno „SKODA AUTO“. Symbolikou loga je uchování historie, stálost značky, kvalita produktu.

Zajímavé:
Kolik oleje by se mělo nalít do Volkswagen Passat 1.8 turbo.

Logo Škoda z roku 2011

Logo Škoda z roku 2011

V roce 2011 představila automobilka Škoda pod heslem „Nová síla ŠKODA“ své aktualizované logo, které odráželo nejen historii značky, ale i koncepci výroby. Tradiční logo nabývá na objemu a hustá zelená barva se mění na „přírodní“ a „eko-šetrné“. Společnost zdůrazňuje důležitost využívání zelené energie. Hlavní pozadí je bílé, což dodává designu lehkost. Nahoře nad chromovaným prstencem loga je název koncernu. Nový štítek se stává expresivním a jasným, představuje rychlost a nové tradice.

Logo Škoda z roku 2016

Logo Škoda z roku 2016

V roce 2016 došlo k drobným úpravám designu loga Školy – pod jmenovkou je nově umístěn název koncernu.

Výsledky

Hlavním mottem společnosti od jejího založení je „chceš-li to udělat dobře, udělej to sám“. Právě to se odráží v logu, které zůstalo od schválení zakladateli společnosti nezměněno. Škoda je značka se zajímavou historií, která je založena na lásce tvůrců k jejich podnikání. Logo automobilky zná celý svět a samotná auta jsou velmi žádaná.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button