ŠkodaŠkoda Rapid

Jak často měnit řemen alternátoru Škoda Rapid

Aby bylo auto atraktivní jak vzhledem, obsahem, tak cenou, vývojáři udělali oboustranně výhodný krok – vypůjčili si mnoho řešení z jiných vozů Volkswagen: platformu z Polo Sedan, některé komponenty z Fabie, a vzhled z Octavie.

Prověříme, jak si tento „hybrid“ vede se službou.

Vlastnosti návrhu a opravy Škoda Rapid

Vypouštěcí šroub motoru 1.4 je stejný jako u jeho bratra 1.6. Vypouštěcí zátka skříně DSG – 10″ šestihran

Rapid pro ruský trh je k dispozici se třemi benzínovými motory – atmosférickým 1.2 a 1.6 a turbo 1.4. Jsou dobře známé z jiných modelů koncernu. Vše s pohonem rozvodového řetězu, který nevyžaduje žádnou údržbu.

Mladší motor – tříválec 1.2 – najdeme především ve Fabiích předchozí generace. Upevňovací řemen je navržen tak, aby vydržel po celou dobu životnosti motoru, ale obvykle vydrží 100 000–150 000 km. Jeho automatický napínací válec je umístěn vedle generátoru a má zarážku, která jej zajišťuje ve volné poloze. Ale jeho použití ke snadnější výměně řemene je extrémně nepohodlné, je lepší na to úplně zapomenout. K uvolnění napínáku použijte 50mm Torx pod černý plastový kryt válečku. Je jednodušší vyměnit opasek shora, ale nezapomeňte si načrtnout nebo nafotit, jak stál. Překvapivě se dá snadno špatně umístit.

Jednotlivé zapalovací cívky jsou ukryty pod ozdobným plastovým krytem se čtyřmi západkami. Jako většina moderních benzinových motorů skupiny Volkswagen sedí pevně v jímkách zapalovacích svíček. K odstranění cívek potřebujete speciální stahovák nebo podomácku vyrobený ekvivalent, jinak hrozí vysoké riziko jejich poškození. Další nepříjemnost: konektory na nich jsou obrácené. Pro nezkušeného člověka je vyjmutí konektorů, aniž by viděl typ zámku, problematické. A je nemožné vyjmout cívky spolu s nimi ze studní. Pro svíčky potřebujete hlavu „16“. Výměna dle předpisů – každých 60 000 km.

Zajímavé:
Jak utáhnout sekundární hřídel manuální převodovky Škoda.

Pouzdro vzduchového filtru se nachází za baterií vlevo. Horní kryt je zajištěn čtyřmi samořeznými šrouby. Interval výměny prvku je 30 000 km.

Prostřední bratr, čtyřválcový motor o objemu 1,6 litru, je dobře známý z Polo Sedan. Jeho napínací kladka řemenu je umístěna pohodlněji než u motoru 1.2. Uvolníme jej klíčem „17“ proti směru hodinových ručiček a libovolnou vhodnou zátku umístíme do speciálního otvoru, když překročí příliv na bloku. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, stejně jako změnit samotný pás, je zdola. Algoritmus výměny zapalovací svíčky je stejný jako u motoru 1.2. Jediný rozdíl je v upevnění ozdobného krytu cívek: dvě západky vpředu a dvě vodítka vzadu.

Jednorázová vypouštěcí zátka pro motor 1.6 je dodávána s klíčem „18“ z továrny, další již budou na klíč „19“. Vypouštěcí zátka hydromechanického automatu je šestihranná „5“.

Skříň vzduchového filtru je umístěna za motorem. Horní kryt je zajištěn pěti samořeznými šrouby. Pro větší pohodlí při výměně filtru odstraňte ventilační hadici z krytu ventilu. Jednoduše se nasadí na armaturu.

Přeplňovaný motor 1.4 má stejný pohon příslušenství jako motor 1.6. Ale výměna zapalovacích svíček se ukázala být obtížnější. Kryt je zajištěn čtyřmi 30mm torx šrouby, přístup k cívce čtvrtého válce je velmi omezený. Minimálně je potřeba demontovat ventilační trubici vedoucí přímo nad ní. Pak vše záleží na šikovnosti – vyjmutí konektoru z cívky brání potrubí od turbíny k sestavě škrticí klapky. Pokud se konektor nehodí, bude nutné jej odstranit odšroubováním dvou šroubů Torx „30“ na turbíně a zmáčknutím několika velkých západek na plynu. Z potrubí musíte odstranit všechny hadice a vedení a také konektor snímače průtoku vzduchu. Při zpětné montáži je důležité namazat pryžový těsnicí kroužek na turbíně, jinak může dojít k jeho roztržení. Skříň vzduchového filtru je umístěna vlevo. Horní kryt je zajištěn šesti 20mm Torx šrouby.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button