ŠkodaŠkoda Superb

Jak demontovat zadní brzdový kotouč na Škodě Superb

Jak poznáte, že potřebujete vyměnit brzdové kotouče? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

 • Při sešlápnutí pedálu se brzdy zablokují (zablokují)
 • je slyšet kovový zvuk broušení
 • Brzdění probíhá trhaně, jsou cítit vibrace

Výměnu brzdových kotoučů svěřte pouze profesionálům!

DŮLEŽITÉ

 1. Brzdové kotouče Škoda Superb mohou být ventilované, skládající se ze dvou lamel rotoru, nebo nevětrané, s jednou lamelou. Oba jsou instalovány ve stejném typu systému kotoučových brzd.
 2. Kotouče bubnových brzd jsou jednoduché konstrukce, odolné, ale vyžadují pečlivý provoz.
 3. Známky opotřebení brzdových kotoučů Škoda Superb mohou také naznačovat opotřebení destiček a prvků třmenu.
 4. Životnost kotoučů do značné míry závisí na stylu jízdy a kvalitě instalovaných brzdových destiček.
 5. Drážkování brzdových kotoučů Škoda Superb je použitelné pouze v případě, že zbytková tloušťka kotouče přesahuje povolené minimum. Hodnota minimální tloušťky je uvedena na konci vnějšího poloměru rotoru.
 6. Brzdové kotouče Škoda Superb si můžete vyměnit sami, ale je lepší svěřit tuto práci zkušenému mechanikovi, který nejen provede postup, ale také vizuálně diagnostikuje stav jednotky jako celku.
 7. Při výběru typu kotoučů je třeba vzít v úvahu zatížení brzdového systému.
Zajímavé:
Jak flashovat Škoda Superb Bosch ME 7.5.

PRINCIP FUNKCE BRZDOVÝCH KOTOUČŮ

Brzdový kotouč je prvek brzdového systému automobilu, který pracuje v tandemu s brzdovými destičkami: tření třecího obložení destičky na kotoučovém rotoru zpomaluje otáčení kola, dokud se úplně nezastaví.

Strukturálně se disk skládá ze dvou prvků:

 • střední část je určena pro montáž na náboj kola Škoda Superb;
 • kontaktní pracovní plocha – rotor.

Ve vozech Škoda Superb se pro masové použití vyrábí nerozebíratelné brzdové kotouče, u kterých jsou střed a rotor vyrobeny z litiny a odlity jako jeden celek. Skládací díly se používají ve speciálních zařízeních a závodních autech. Zde mohou být prvky ocelové nebo kombinované – ocel a litina.

TYPY BRZDOVÝCH KOTOUČŮ

Brzdové kotouče jsou klasifikovány podle typu rotoru:

1. Nevětraná kola Škoda Superb

Disky se skládají z jedné desky a nemají otvory pro odvod tepla. Takové díly jsou oblíbené pro svou jednoduchost designu, nízkou cenu a delší životnost. Jejich nevýhodou jsou přísné provozní požadavky. Aby nevětrané brzdové kotouče fungovaly podle očekávání výrobce, musí brzdění probíhat plynule, aby nedocházelo k přehřívání prvků.

Nadměrné zvýšení teploty vede k roztažení kotouče, rotor se začne dotýkat povrchu destiček a v důsledku toho se vůz stáhne z trajektorie, protože kolo Škoda Superb s opotřebeným kotoučem se zpomalí a náboj zahřívá. Teplota se přenáší i na třmen, což vede k zadření jeho pístu. V důsledku toho se na ráfcích kol objeví černý povlak a je cítit zápach horkého kovu.

2. Ventilovaná kola Škoda Superb

Takové disky jsou strukturou dvou desek s dutinou mezi nimi. V této dutině jsou propojky, které slouží nejen jako spojení pro rotorové desky, ale také jako oběžné kolo pro nasávání vzduchu. Tyto disky se nepřehřívají jako nevětrané, ale mají nižší bezpečnostní rezervu díky tenčímu kovu a perforacím na površích. Perforace také přispívá k rychlému opotřebení destiček Škoda Superb, ale zároveň výrazně zvyšuje účinnost brzd.

Zajímavé:
Jak správně nakonfigurovat motor Škoda Fabia pomocí softwaru.

Pro provoz automobilu v podmínkách městské jízdy – dopravní zácpy, semafory – jsou vhodnější ventilované kotouče, pro výlety do přírody – nevětrané brzdy.

3. Bicí Škoda Superb

V konstrukci bubnové brzdy hraje buben roli brzdového kotouče. Dnes je takový brzdový systém instalován na zadní nápravě levných automobilů. Design je kovová miska, uvnitř které jsou podložky ve tvaru půlměsíce.

Bubny jsou jednoduché konstrukce, mají dlouhou životnost (při opatrné jízdě mohou vydržet až 150 000 km), jsou dobře chráněny před solemi, činidly a nečistotami a snadno se kombinují s ruční brzdou Škoda Superb. Jejich nevýhodou je velká hmotnost brzdové jednotky, pravděpodobnost přehřátí při vysoké zátěži, nerovnoměrné opotřebení destiček a při nízkých teplotách nebezpečí zamrznutí, a tedy zaseknutí.

DŮVODY OPOTŘEBENÍ BRZDOVÝCH KOTOUČŮ Škoda Superb

Nejoblíbenější brzdové kotouče jsou vyrobeny z litiny, pro výrobu těchto dílů se také objevily technologie z keramiky a uhlíkových vláken, u nichž je životnost mnohem delší. Rychlost opotřebení litinových brzdových kotoučů je ovlivněna:

 1. Kvalita brzdových destiček Škoda Superb. Levné náhradní díly neznámého výrobce proložené hrubým brusivem přispívají k nerovnoměrnému broušení povrchu rotoru a také vzhledu rýh a hlubokých rýh na něm.
 2. Podmínky použití. Škodlivým faktorem pro litinu je prudká změna teploty: kontakt s horkými kotouči studené vody, například při jízdě přes louži, může vést ke vzniku trhlin a také k rozštěpení plechu.
 3. Styl jízdy. Prudké zastavení z rychlosti nad 50 km/h do 0 km/h (nouzové brzdění) vede k přehřátí brzdového systému Škoda Superb, roztavení kotouče a v důsledku toho k jeho deformaci.

ZNÁMKY OPOTŘEBENÍ BRZDOVÉHO KOTOUČE Škoda Superb

Poškozený, vyčerpaný brzdový kotouč přispívá ke zvýšenému opotřebení destiček a třmenů:

 1. Brzdy se zablokují, když sešlápnete pedál, to znamená, že auto zastaví příliš prudce i při hladkém sešlápnutí.
 2. Při brzdění je slyšet kovový zvuk broušení.
 3. K zastavení dochází trhaně s vibracemi a cizími zvuky.
 4. Při prohlídce povrchu kol Škoda Superb jsou nalezeny třísky, praskliny a drážky.
Zajímavé:
Co je lepší: Škoda Octavia nebo Volkswagen Passat B5.

Na čerpací stanici mechanik diagnostikuje brzdový kotouč: pomocí třmenu určí jeho zbytkovou tloušťku a poté porovná výsledný údaj s továrními údaji a přípustnou minimální hodnotou uvedenou ve specifikacích vozidla.

ROSTOUCÍ A VÝMĚNA BRZDOVÝCH KOTOUČŮ Škoda Superb

Drážkování kotouče se používá při nerovnoměrném opotřebení jeho pracovní plochy, ale tloušťka rotoru je dostatečná. Tento postup se provádí jak na soustruhu, tak na speciálním moderním zařízení, které poskytuje výsledky s chybou mikronů. Pomocí drážky je eliminováno házení disků Škoda Superb.

Při výměně brzdového kotouče v servisním středisku se provádí na výtahu: mechanik demontuje kolo, odpojí třmen a zkontroluje jeho vodítka na korozi a deformaci a také zkontroluje stav válce.

Při výměně kotouče Škoda Superb se doporučuje namontovat i nové brzdové destičky.

Následky provozu vozu s opotřebenými brzdovými kotouči

Nebezpečí jízdy autem se starými brzdovými kotouči se zvyšuje se snižující se tloušťkou rotorů. Čím tenčí je pracovní plocha kotouče, tím větší je vzdálenost pístu od válce třmenu, což často vede k jeho zadření a vyosení. Pokud se třmen v rychlosti porouchá, kolo se zasekne a auto dostane smyk.

Minimálně obroušený rotor vložený mezi brzdové destičky se může při přehřátí odtrhnout od centrální části kotouče, zatímco náboj kola Škoda Superb se dále otáčí. V takovém případě selžou brzdy a auto nebude moci zastavit. Povrch disku se také může rozbít na kusy: úlomky se dostanou do sestavy kola a mohou způsobit jeho zaseknutí.

Popsané důsledky jsou výsledkem uvedení tloušťky ráfku kola na kritickou, nepřijatelnou hodnotu. Častěji se vyskytují:

 • nepohodlí při řízení vozu Škoda Superb kvůli cizím zvukům a dynamice brzdění
 • zvýšení frekvence výměny brzdových destiček
 • nerovnoměrné opotřebení pneumatik
Zajímavé:
Kde je hlavní relé pro Škoda Octavia.

JAKÉ BRZDOVÉ KOTOUČE ZVOLIT

Kotouče musí splňovat technické požadavky brzdového systému Škoda Superb, proto byste měli:

 • spoléhat na technické údaje ze servisní knížky stroje;
 • zhodnoťte svůj styl jízdy: čím je agresivnější, tím dražší bude muset být namontována kola – ventilovaná, perforovaná;
 • preferujte originální náhradní díl Škoda Superb, ale pro úsporu peněz si můžete vybrat podobné díly z katalogu nebo se poradit s odborníky v autoservisu.

Před zaplacením nákupu se ujistěte, že je brzdový kotouč v originálním balení s čárovým kódem a názvem výrobce je potvrzena kvalita výrobku; Posuďte stav nového disku – na jeho povrchu by neměly být žádné třísky nebo rez, v malém množství jsou povoleny pigmentové skvrny.

Zadní brzdové mechanismy Škoda Superb od roku 2001

Uživatelé našeho webu obvykle najdou tuto stránku pro následující dotazy:
ne brzdy Škoda Superb, odvzdušnění brzdy Škoda Superb, schéma brzdové soustavy Škoda Superb, oprava brzdové soustavy Škoda Superb, závady brzdové soustavy Škoda Superb

2. Zadní brzdy

Oprava zadní brzdy

Potřebné speciální nástroje, instrumentace a pomocné pomůcky:

— Zařízení pro stlačení brzdového pístu MP 9-403.

— Objímka brzdového pedálu, například VAG 1869/2.

— Zařízení pro plnění a odvzdušňování brzdového systému, například ROMESS S15.

— Odvzdušňovací sklo (běžné).

— Při výměně brzdových destiček musíte ve stojícím vozidle několikrát sešlápnout brzdový pedál až na doraz, aby byly brzdové destičky ve své pracovní poloze.

— Před demontáží brzdového třmenu nebo před odpojením brzdové hadičky od třmenu je nutné zajistit brzdový pedál speciální svorkou, například VAG 1869/2.

— Pro odstranění brzdové kapaliny z vyrovnávací nádržky brzdového systému je nutné použít odvzdušňovací sklo, které se používá speciálně pro brzdovou kapalinu. Brzdová kapalina je jedovatá, proto je zakázáno ji vysávat rty.

Zajímavé:
Kde je snímač tlaku oleje umístěn na Škoda Filicia.

— Nepoužívejte znovu použitou brzdovou kapalinu.

— Utahovací moment šroubů kol je 120 Nm.

1. Samojistný šroub (utahovací moment 35 Nm; po každém vyjmutí vyměňte za nový, při povolování a utahování držte vodicí čepy).

2. Brzdový třmen (při výměně brzdového obložení (segmentů) neodšroubovávejte brzdovou hadici).

3. Brzdové destičky (tloušťka brzdového obložení (bez podložky): 11,4 mm; limit opotřebení brzdového obložení: 2 mm).

4. Brzdový kotouč (tloušťka brzdového kotouče: 10 mm; mez opotřebení: 8 mm; vyměnit jako sadu na obou stranách nápravy).

5. Šroub s vnitřním šestihranem v hlavě (utahovací moment 95 Nm).

6. Podpěra třmenu s vodícími čepy a ochrannými límci (dodává výrobce smontované, s dostatečným množstvím maziva na vodicích čepech; při poškození nákružků nebo vodicích čepů je nutné použít celou sadu na opravu, použít dodané mazivo v balení pro mazání vodicích čepů) .

7. Brzdové vedení s fitinkem a těsněním (nedemontovat, vyměnit pouze jako sadu, utahovací moment dutého šroubu na třmenu kotoučové brzdy s hliníkovým těsněním je 45 Nm, při výměně brzdových destiček neodpojovat brzdu čára).

Demontáž a montáž brzdového třmenu

1. Demontujte brzdové destičky.

2. Namontujte svorku brzdového pedálu.

3. Odšroubujte brzdové vedení z brzdového třmenu.

4. Demontujte brzdový třmen.

5. Montáž se provádí v opačném pořadí demontáže. Po montáži odvzdušněte brzdový systém a seřiďte parkovací brzdu.

Demontáž a montáž brzdových destiček

Potřebné speciální nástroje, instrumentace a pomocné pomůcky:

— Zařízení pro stlačení brzdového pístu MP 9-401.

— Adaptér pro stlačení brzdového pístu MP 9-401/1.

— Objímka brzdového pedálu, například VAG 1869/2.

— Zařízení pro plnění a odvzdušňování brzdového systému, například ROMESS S15.

— Odvzdušňovací sklo (běžné).

— Před demontáží brzdových destiček, které budou znovu použity, je nutné použít montážní značky pro správnou instalaci v budoucnu.

Zajímavé:
Kolik oleje nalít do Škoda Yeti 1.8.

— Při výměně brzdových destiček neodšroubovávejte brzdovou hadici.

2. Odstraňte pojistnou podložku (1) a odpojte lanko parkovací brzdy od brzdového třmenu.

3. Odstraňte zajišťovací šrouby z držáku brzdového třmenu a přitom držte vodicí kolíky.

4. Sejměte brzdový třmen a zajistěte jej drátem tak, aby svou hmotností nezatěžoval brzdovou hadici.

5. Demontujte brzdové destičky.

6. Vyčistěte brzdový třmen.

— K čištění brzdového třmenu používejte pouze alkohol.

— Očistěte spojovací povrch brzdových destiček od zbytků maziva.

— Brzdová kapalina je jedovatá, proto je zakázáno ji vysávat rty.

— Před stlačením pístu je nutné odstranit brzdovou kapalinu z expanzní nádobky pomocí odvzdušňovací nádobky.

— Před stlačením pístu je nutné odstranit určité množství brzdové kapaliny z expanzní nádržky pomocí odvzdušňovací nádoby.

— Stiskněte píst pomocí speciálního nástroje. Pokud píst stlačíte pomocí montážního nástroje pístu, naruší se automatické seřízení v brzdovém třmenu.

1. Nainstalujte zařízení pro stlačování pístu MP 9-401 s adaptérem MP 9-401/1 tak, aby okraj nástroje (šipka B na obrázku) přiléhal k adaptéru MP 9-401/1.

2. Pokud je pohyb pístu obtížný, umístěte 13 mm vidlicový klíč na plochu určenou pro tento účel (šipka A na obrázku).

3. Stiskněte píst otáčením šroubu zařízení MP 9-401.

4. Odstraňte ochrannou fólii ze zadního povrchu nové brzdové destičky.

5. Namontujte brzdové destičky.

Sada na opravu brzdových destiček obsahuje čtyři samosvorné šrouby, které je také nutné použít.

6. Připevněte brzdový třmen k držáku pomocí nových samojistících šroubů. Při utahování držte vodicí kolíky.

7. Seřiďte páku parkovací brzdy.

8. Namontujte kola.

— Při výměně brzdových destiček musíte ve stojícím vozidle několikrát sešlápnout brzdový pedál až na doraz, aby byly brzdové destičky ve své pracovní poloze.

Zajímavé:
Do kolika let se vyráběla Škoda octavia 1.

— Po výměně brzdových destiček je nutné zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny a v případě potřeby ji doplnit.

Brzdový třmen – podpěra brzdového třmenu
Použijte nové samojistící šrouby
35 Nm
Šrouby kol 120 Nm

Nastavení páky parkovací brzdy

Seřízení se musí provádět pouze při výměně lanka parkovací brzdy, nosné desky brzdy nebo po výměně brzdových destiček.

— Brzdový systém musí být bez zatížení a nesmí vykazovat žádné poruchy.

— Páka parkovací brzdy musí být spuštěna.

1. Sešlápněte brzdový pedál až na doraz.

2. Odstraňte ostění tunelu.

3. Pokud je k dispozici, odstraňte plastovou část na vyrovnávací svorce (není nutné ji znovu instalovat během zpětné montáže).

4. Pomocí šroubováku zajistěte vyrovnávací svorku, aby se zabránilo otáčení.

Nastavovací prvek lanka parkovací brzdy je umístěn v tunelu na spodku vozidla.

5. Odstraňte zajišťovací prvek (4).

6. Vyšroubujte seřizovací matici (1) až na doraz, aby se uzavřela drážka pojistného prvku.

7. Posuňte oba pláště kabelů (2) a (3) k sobě.

8. Našroubujte seřizovací matici (1) tak, aby byla viditelná drážka pojistného prvku.

9. Umístěte zajišťovací prvek (4).

10. Zajistěte páčku lanka parkovací brzdy na brzdovém třmenu.

11. Současně oddalujte pláště kabelů (2) a (3), dokud nejsou kabely předepnuty. V tomto případě nedovolte, aby se páčka na brzdovém třmenu zvedla.

12. Odstraňte zámek páky lanka pohonu parkovací brzdy systému.

13. Odstraňte šroubovák z vyrovnávací svorky a třikrát utáhněte páku parkovací brzdy.

V důsledku provedení popsaného postupu bude seřizovací mechanismus lanka parkovací brzdy dostatečně chráněn před nečistotami a stříkající vodou; Po provedení nastavení by barevný kroužek (1) neměl být viditelný.

Zajímavé:
Když byla Škoda prodána Němcům.

14. Zkontrolujte předpětí hnacího lanka systému parkovací brzdy a v případě potřeby povolte nebo utáhněte seřizovací matici (A), dokud nedosáhnete vzdálenosti „A“ znázorněné na obrázku níže. Vzdálenost „A“: ne více než 1,5 mm.

Po nastavení není potřeba seřizovat dráhu páky parkovací brzdy.

15. Nainstalujte ostění tunelu.

Chcete-li pokračovat ve čtení, zadejte svůj e-mail (budete jej muset potvrdit)
Chybně zadaný e-mail! E-mailová adresa je již zaregistrována, přihlaste se prosím
Pokračovat

Děkuji! Chcete-li pokračovat ve čtení, musíte potvrdit svůj e-mail. Klikněte prosím na odkaz v e-mailu, který jsme vám zaslali.

Typ motoru: AWT / AZM / BBG / AMX / AVB / AWX / AVF / AYM / BDG

Objem motoru: 1.8 / 2.0 / 2.8 / 1.9D / 2.5D l.

Napájení: 74/85/96/110/114/120/140/142 kW

Při nákupu knihy v PDF

1. Knihu si můžete stáhnout ihned po zaplacení.

2. Kniha bude stažena ve formátu PDF a můžete si ji stáhnout do libovolného zařízení.

1. Všechny knihy jsou perfektní kvality, protože spolupracujeme přímo s vydavateli.

2. Elektronické knihy nejsou v žádném případě horší než knihy papírové a jsou jejich úplným analogem.

3. Kanceláře naší společnosti jsou zastoupeny na Ukrajině, v Rusku a Polsku, vždy nás můžete kontaktovat na konkrétní adrese.

4. Všechny platby na stránce jsou co nejvíce chráněny a probíhají pomocí globálních platebních systémů.

Uveďte prosím, ve které zemi se nacházíte, a náš systém pro vás vybere nejvhodnější platební metodu.

Přejděte na platbu
Potvrďte prosím, že jste člověk.

Po zakoupení bude kniha uložena na vašem osobním účtu, odkud si ji můžete kdykoli a na libovolném zařízení stáhnout.

Zaregistrujte se nebo se přihlaste. Zabere to jen 20 sekund!
Přihlaste se ke svému osobnímu účtu
Registrace
Zapomněli jste heslo?

Zajímavé:
Jak odstranit dráp denního světla na Škodě Superb.

Z bezpečnostních důvodů probíhá platba a stahování z vašeho osobního účtu. Automatický přechod po 10 sekundách. Přejděte na svůj osobní účet

Kniha není určena k prodeji ve vaší zemi. Papírovou verzi této knihy si můžete objednat na webu autoinform96.com.

Platba za zboží a stažení knihy v elektronické podobě (formát PDF) probíhá na webu. Chcete-li to provést, musíte najít knihu, o kterou máte zájem, a kliknout na tlačítko „Koupit“. Cena knihy je uvedena na tlačítku. Po kliknutí na tlačítko „KOUPIT“ se automaticky spustí platební systém, pomocí kterého můžete vybranou knihu zaplatit jakoukoliv bankovní kartou (Visa, MasterCard, MIR atd.). Po zadání údajů o vaší kartě nebo jiných platebních údajích a potvrzení platby dojde k platbě za zboží. Vezměte prosím na vědomí, že po provedení platby se musíte vrátit z webu platebního systému zpět na web KrutilVertel a uvést svůj e-mail (pokud platba nebyla provedena z vašeho osobního účtu).

Kniha ke stažení

Po úspěšném dokončení platby (jakýmkoli způsobem) a návratu do obchodu KrutilVertel z webu platebního systému se dostanete na stránku úspěšné platby: Na této stránce musíte uvést svůj e-mail, na kterém bude přístup ke stažení knihy být odeslán. Pokud jste již registrováni na našich webových stránkách, stačí kliknout na odkaz na váš osobní účet. Kniha, kterou jste si zakoupili, bude na vašem osobním účtu, odkud si ji můžete kdykoli stáhnout. Pokud jste se z nějakého důvodu nevrátili zpět na stránku a zavřeli kartu platebního systému se zprávou o úspěšném dokončení platby, dejte nám prosím vědět – zašleme vám dopis s uvedením přístupu ke stažení knihy.

Problémy při placení bankovními kartami

 1. Karta má omezení na placení za online nákupy
 2. Plastová karta není určena k platbám na internetu.
 3. Plastová karta není aktivována pro platby na internetu.
 4. Nedostatek prostředků na plastové kartě.
Zajímavé:
Jak odstranit torpédo vw passat b5.

Chcete-li tyto problémy vyřešit, musíte zavolat nebo napsat na technickou podporu banky, kde jste obsluhováni. Bankovní specialisté je pomohou vyřešit a provést platbu.

To je v podstatě vše. Celý proces platby za knihu ve formátu PDF o autoservisu na našem webu trvá 1-2 minuty.

Pokud máte stále nějaké dotazy, můžete je položit pomocí formuláře pro zpětnou vazbu nebo nám napište e-mail na [email protected] .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button