Obsah
Jak rozebrat generátor Škoda Fabia
9.3.5. Demontáž, odstraňování závad a montáž generátoru
Budete potřebovat: 10″ klíč, šroubovák, kladivo, měkkou kovovou násadu, tenké dláto, ohmmetr (autotester).
1. Vyčistěte generátor od prachu a nečistot.
2. Uvolněním tří západek sejměte zadní kryt.
3. Odšroubujte dva šrouby 1 a sejměte držák kartáče 2 se sestavou regulátoru napětí.
4. Odšroubujte upevňovací šroub a vyjměte kondenzátor nainstalovaný pod držákem kartáče. Odpojte blok 2 drátem od kondenzátoru 1. Odšroubujte čtyři šrouby 3, ohněte svorky 4 vinutí a odstraňte blok usměrňovače.
Alternativně může být kondenzátor instalován mimo generátor na jeho ochranný kryt. V tomto případě začněte s demontáží generátoru vyjmutím kondenzátoru.
5. Odšroubujte čtyři spojovací šrouby 1 a sejměte kryt 2 ze strany sběracích kroužků, přičemž vodiče 3 vinutí protáhněte otvory.
6. Vyjměte stator s vinutím z krytu na straně pohonu.
7. Lehce upněte kotvu do svěráku a odšroubujte matici 1 zajišťující kladku. Pomocí stahováku sejměte řemenici 2.
8. Vytlačte kotvu z krytu na straně pohonu.
9. Je-li nutná výměna, vytlačte ložiska z hřídele kotvy.
10. Zkontrolujte provozuschopnost regulátoru napětí. Připojte ke kartáčům 12V testovací lampu. Použijte 12V napětí » + » k terminálu a » – » na » Hmotnost » držák kartáčku. V tomto případě by se měla rozsvítit kontrolka. Pokud se kontrolka nerozsvítí, je nutné vyměnit regulátor napětí.
11. Zkontrolujte kartáče (viz » Kontrola a výměna kartáčů generátoru » ).
12. Zkontrolujte sběrací kroužky. Pokud se objeví otřepy, stopy, škrábance, známky opotřebení od kartáčů atd., je nutné kroužky obrousit. Pokud nelze poškození prstenů odstranit smirkovým papírem, můžete prsteny obrousit na soustruhu, přičemž odstraníte minimální vrstvu kovu, a poté je obrousit. Po drážkování zkontrolujte házivost kroužků pomocí indikátoru. Maximální přípustné házení je 0,08 mm. Pokud hodnota házení překročí specifikovanou hodnotu, vyměňte kotvu.
13. Ohmmetrem (testerem) zkontrolujte odpor vinutí kotvy připojením ke sběracím kroužkům. Odpor kotvy by měl být v rozmezí 2,35–2,6 Ohmů při 20 °C.
14. Zkontrolujte zkušební lampou, zda není vinutí zkratováno k tělesu kotvy. Chcete-li to provést, zapněte testovací lampu na zdroj 220 V AC (můžete použít baterii a lampu 12 V). Připojte jeden vodič k tělu kotvy a druhý postupně ke každému kroužku. V obou případech by lampa neměla svítit. Pokud alespoň v jednom případě svítí kontrolka, znamená to, že došlo ke zkratu a je nutné vyměnit kotvu nebo vinutí.
15. Zkontrolujte stator. Na vnitřním povrchu statoru by neměly být žádné stopy po dotyku kotvy statoru. V opačném případě vyměňte ložiska hřídele kotvy nebo kryt generátoru.
16. Zkontrolujte, zda nejsou vinutí statoru zkratována ke skříni. Chcete-li to provést, zapněte testovací lampu na zdroj 220 V AC (můžete použít baterii a lampu 12 V). Připojte lampu ke svorce vinutí statoru a vodič ze zdroje proudu ke skříni statoru, ale lampa by neměla svítit. Pokud kontrolka svítí, znamená to, že došlo ke zkratu ve vinutí, proto je nutné vyměnit stator nebo vinutí.
17. Zkontrolujte, zda nedošlo k přerušení vinutí statoru. Chcete-li to provést, zapněte testovací lampu na zdroj 220 V AC (můžete použít baterii a lampu 12 V). Připojte zkušební lampu jednu po druhé mezi všechny svorky vinutí. Ve všech třech případech by měla lampa svítit. Pokud alespoň v jednom případě lampa nesvítí, znamená to, že došlo k přerušení vinutí a je třeba vyměnit stator nebo vinutí.
18. Zkontrolujte diody usměrňovací jednotky pomocí 12V testovací lampy a baterie. Chcete-li zkontrolovat kladné diody 1, připojte „–“ baterii přes testovací svítilnu ke kladné desce usměrňovací jednotky a připojte vodič z baterie „+“ postupně ke kontaktům každé kladné diody (červené schéma) . V každém případě by měla svítit lampa. Poté přepólujte, tzn. Připojte „+“ baterii přes testovací lampu ke „kladné“ desce jednotky a připojte vodič z „–“ baterie postupně ke kontaktům každé diody a kontrolka by se neměla v každém případě rozsvítit . Chcete-li zkontrolovat záporné diody 2, proveďte podobné akce (modré schéma). Nejsou-li výše uvedené podmínky splněny, musí být usměrňovač vyměněn.
19. Zkontrolujte kryty generátoru. V případě zjištění prasklin, zejména v místech připevnění generátoru, je nutné kryty vyměnit. Změřte průměry sedel ložisek. Průměr víka na straně sběracího kroužku by měl být (35,0±0,012) mm, na straně pohonu – 47,0+0,027 mm. Kryty je nutné vyměnit, pokud průměry nespadají do specifikovaných limitů.
20. Zkontrolujte snadnost otáčení ložisek. Pokud při jejich otáčení dochází k vůli mezi kroužky, k odvalování nebo zadření valivých těles, musí být tato ložiska vyměněna. Dále je nutné vyměnit ložiska s poškozenými ochrannými kroužky nebo známkami úniku maziva.
Oprava generátoru Škoda Fabia
⚠️Klient si stěžoval na nedostatek nabití baterie. Při odstraňování závad bylo zjištěno, že příčinou byly opotřebené kartáče, také se ozýval hluk od ložisek. ⠀ ✅Vyměněny díly, vyleštěn kolektor, vyčištěny všechny kontakty. Zkontrolovali jsme generátor na stojanu ve všech režimech – problém byl vyřešen Technické centrum „Modaavto“ Sverdlova, 47 ☎️ 8 (4812) 701 – 301.
Technické centrum „Modaavto“
Související videa
- Kopírovat odkaz
- Kopírovat odkaz