Škoda

Jak utáhnout hnanou hřídel manuální převodovky Škoda

Jednou z nejnepříjemnějších poruch je podle mě porucha spojky. V tomto článku budu hovořit o procesu výměny spojky na Škodě Octavia Tour konkrétně za motor 1.6 BFQ, protože spojky na motorech BFQ a dalších motorech v řadě, jako je AKL, BSE atd., jsou výrazně odlišný. A byl jsem velmi překvapen, když jsem se poprvé dozvěděl o spojce motoru BFQ a jak funguje. Myslím, že každý, kdo měnil spojku vícekrát, ať už na jakémkoli voze, ví, že setrvačník je přišroubován ke hřídeli klikového hřídele a koš spojky, ve kterém je umístěn hnaný kotouč, je přišroubován k setrvačníku, ale v BFQ motoru spojka je konstruována opačně! To znamená, že spojkový koš s poháněným kotoučem je přišroubován ke dříku klikového hřídele a setrvačník je přišroubován ke koši.

Teď vás překvapím ještě víc. Také, jak mnoho lidí ví, ve zvonu (skříni setrvačníku) je na vstupní hřídeli převodovky vypínací ložisko s vidlicí. Ale v našem případě tam nejsou. Kde jsou potom? Zajímavostí je, že jsou umístěny v zadní části převodovky. Ukazuje se, že vidlice tlačí na vypínací ložisko, které zase prodlužuje tyč, která běží uvnitř primárního a sekundárního hřídele převodovky a tlačí na nosnou desku, která tlačí na plátky pružiny membrány koše a pohybuje poháněný kotouč od setrvačníku.

Takže dost teorie, přejděme přímo k praxi. Pokud se spojka během provozu pohybuje, prokluzuje nebo trhá, musíte ji v každém případě vyjmout z vozu a zkontrolovat, abyste zjistili, co přesně je důvodem takových příznaků. První věc, kterou budete muset řešit, je, že abyste se dostali ke spojce, musíte odstranit převodovku, takže nebude na škodu sehnat si asistenta. Obecně je práce velmi složitá a časově náročná. Pokud máte sadu vhodných nástrojů, trn na vystředění poháněného kotouče a spoustu volného času, pak můžete bezpečně začít. Pro začátek je vůz nastaven na ruční brzdu a pro klid duše jsou pod kola instalovány klíny. Baterie, platforma pro ni a vzduchový filtr jsou odstraněny z vozu. To znamená, že si tím zajistíme přístup k převodovce. Nyní je odstraněna ochrana klikové skříně motoru. Chcete-li jej odstranit, musíte odšroubovat plastové blatníky, které jsou připevněny k vložkám předních podběhů, a také odšroubovat štít pod předním nárazníkem a poté jej po odšroubování šroubů zajišťujících ochranu sejmout. Protože je baterie odpojená, můžete přejít ke startéru. Po odpojení čipu solenoidového relé a svorky ovládacího vodiče odšroubujte držák vodiče a poté upevňovací šrouby startéru, poté se vyjme z motoru.

Zajímavé:
Proč zapalovač cigaret nefunguje ve Škodě Okatvia A5.

Dále přejdeme k převodovce. Odšroubujte závaží motoru. Chcete-li odpojit táhla řadicí páky od vahadla, můžete je pomocí krátké páčky vypáčit pod samotným spojením (závěsem) a odpojit. Po odšroubování dvou šroubů zajišťujících vypínací válec spojky vyjmeme jeho hadici z držáku, a aby nevisel, lze jej připevnit drátem k tělu. Nyní odpojíme snímač koncentrace kyslíku, snímač rychlosti, spínač zpětného světla a vyjmeme dráty čipů z jejich držáků, dáme je stranou, aby také nepřekážely.

Někdo říká, že musíte odstranit pomocný rám, protože brání vysunutí krabice. Pokud jde o mě, je to zbytečné, protože pomocný rám je daleko od krabice, zejména proto, že motor je umístěn napříč, a odstranění příčného nosníku, ke kterému je připevněn hřeben posilovače řízení, je celý příběh. Setkal jsem se také s mnoha případy, kdy byla krabice vyjmuta spolu s homokinetickými spoji, aby nevytékal olej z krabice. Za tímto účelem je přední část vozu zavěšena, jsou odstraněna kola, brzdové třmeny a kulové klouby, což narušuje úhly odklonu kol, a klouby CV jsou odstraněny z nábojů. Za prvé bych poznamenal, že pokud vytáhnete klouby CV z krabice, olej nevyteče, a za druhé, stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že příruby jsou odstraněny z pouzdra diferenciálu na jedné a druhé straně , ke kterému jsou přišroubovány klouby CV.

Díky přírubám diferenciálu nebude vytékat olej z převodovky a není nutné jej vypouštět. Proto, abych nerozebíral polovinu celého vozu, z důvodu vyjmutí jen krabice jsem na jedné a druhé straně odšrouboval šest šroubů zajišťujících CV kloub k přírubě a posunul je na stranu.

Při demontáži boxu dojde k prověšení motoru a poškození uchycení motoru, proto je vhodné jej upevnit pomocí montážního oka na montážní jeřáb nebo příčník, jehož podpěry se instalují na okapové žlaby na voze křídla. Pokud není příčka, můžete si ji vyrobit sami, ze dvou tyčí, které budou fungovat jako podpěry a kovové trubky nebo úhelníku s otvorem pro závitovou tyč se zakřiveným koncem, jejíž jedna strana je zajištěna maticí na příčce a druhá zakřivená strana se zahákne na upevňovací oko motoru . Hlavní je nezapomenout dát pod podpěry něco měkkého, aby se tělo nepoškrábalo. Za žádných okolností nepodpírejte motor zespodu, protože pánev je vyrobena z hliníku, okamžitě se ohne nebo dokonce praskne.

Zajímavé:
Jak odstranit službu na Škodě Octavia a vyměnit potkávací světlo.

Zbývá jen odšroubovat zadní uchycení motoru, které drží převodovku, vyšroubovat šrouby upevňující převodovku k motoru a za pomoci asistenta ji z auta vyjmout. Protože v krabici zbyl olej, bude těžší.

Po konečném dosažení spojky bych také doporučil udělat značku na věnce setrvačníku a na bloku, abyste při montáži nenarušili vyvážení, což může způsobit cizí hluk při provozu pracovní spojky. Odšroubujeme setrvačník, poté prohlédneme koš, hnaný kotouč a vnitřek setrvačníku. Pokud potřebujete koš odšroubovat a rozebrat, je třeba zabránit jeho otáčení, protože se s ním otáčí klikový hřídel. Po odšroubování šroubů upevňujících koš ke stopce je odstraněn spolu s kovovým těsněním. Z drážek přítlačného kotouče se šroubovákem vyjme pojistný kroužek a koš se demontuje.

Pokud jsou zjištěny praskliny, zvýšené opotřebení nebo známky deformace, je nutné díl vyměnit za nový. Setrvačník často hodně jezdí, takže se ve většině případů nevyměňuje, pokud nejeví známky silného opotřebení. Spojka se montuje v opačném pořadí. Všechny šrouby jsou utaženy do kříže, aby bylo zajištěno rovnoměrné utažení koše a setrvačníku. Ujistěte se, že jsou všechny šrouby rovnoměrně utaženy. Hnaný kotouč se vystředí pomocí speciálního trnu VW 3178, nebo se do mezery mezi setrvačníkem a hnaným kotoučem zvolí vrták.

Stát

Náklady na práci v autoservisu se pohybují asi 5 tisíc rublů, pokud spolu s náhradními díly, pak se k ceně připočítávají náklady na náhradní díl. Nikdy neberu analogy, aby se mi klient po výměně nevrátil se stejným problémem po 1-2 tisících kilometrech nebo ještě méně. Beru pouze originální spojku od Luka, cena se pohybuje v rozmezí 6-7 tisíc rublů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button