ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5Škoda Rapid

Jak vyjmout pojistkovou skříň na Škoda Octavia A5

Pokyny krok za krokem – jak vyjmout pojistkovou skříň Škoda Octavia A5 bez speciálních dovedností

Škoda Octavia A5 – spolehlivý vůz s mnoha funkcemi a schopnostmi. Někdy však může být nutné vyjmout pojistkovou skříň za účelem výměny, kontroly nebo opravy. V tomto článku vám řekneme, jak správně provést tuto operaci bez problémů. Všechny kroky jsou podrobně popsány, takže se s úkolem dokáže vyrovnat i začínající motorista.

Před vyjmutím pojistkové skříňky se doporučuje vypnout zapalování a vytáhnout klíček ze spínací skříňky. Vyloučíte tak možnost zkratu a dalších nepředvídaných situací. Nezapomeňte si také přečíst návod k obsluze vozidla, abyste si byli jisti v každém kroku. Začněme tedy proces demontáže pojistkové skříňky.

Zajímavé:
Co kontrolují u zaručeného vozu Škoda Octavia.

Krok 1: Najděte umístění pojistkové skříňky. Bývá umístěn pod přístrojovou deskou nebo na boku přístrojové desky. Pokud jej nemůžete najít, podívejte se do uživatelské příručky. Obsahuje podrobné rozložení všech prvků vozu.

Příprava na práci

Než začnete s demontáží pojistkové skříňky ve voze Škoda Octavia A5, měli byste provést několik jednoduchých kroků:

  1. Ujistěte se, že je vůz vypnutý a že je uzemnění.
  2. Zapněte výstražná světla, abyste chránili sebe i ostatní účastníky silničního provozu.
  3. Otevřete dveře řidiče a ujistěte se, že klíček zapalování je v poloze OFF.
  4. Odstraňte kryt pod volantem. Obvykle je zajištěna několika šrouby nebo svorkami. Pečlivě zkontrolujte jejich umístění pro další demontáž.
  5. Věnujte pozornost pokynům pro případné odpojení baterie v kabině. Předejdete tak možnému poškození elektrických součástí při demontáži pojistkové skříňky.

Správná příprava na práci pomůže vyhnout se překvapením a poškození vozu při demontáži pojistkové skříňky Škoda Octavia A5.

Otevřete kapotu auta

Nejprve se ujistěte, že je vůz na bezpečném místě a je odstraněna ruční brzda. Poté otevřete kapotu svého vozu Škoda Octavia A5 podle následujících kroků:

  1. Sedněte za volant auta a ujistěte se, že je vypnutý motor.
  2. Sedadlo řidiče je na levé straně vozu. Pod spodní částí přístrojové desky se vedle pedálu nachází madlo pro uvolnění kapoty. Obvykle má ikonu kapuce.
  3. Pomocí dvou prstů nebo lehkého tlaku ruky zatáhněte za rukojeť směrem k sobě, abyste otevřeli kapotu.
  4. Po otevření rukojeti uslyšíte cvaknutí a kapota se mírně pootevře.
  5. Zvedněte kapotu a umístěte ji do bezpečné polohy. Obvykle existují držáky, které zajišťují kapotu v otevřené poloze.

Je důležité, aby se: Před otevřením kapoty vozu Škoda Octavia A5 se pro vaši bezpečnost ujistěte, že motor, stejně jako všechna elektrická zařízení a systémy, jsou zcela vypnuty.

Poznámka: Pro podrobnější informace o procesu otevírání kapoty vašeho vozu Škoda Octavia A5 doporučujeme nahlédnout do uživatelské příručky nebo se obrátit na odborníka.

Najděte pojistkovou skříňku

Abyste mohli vyjmout pojistkovou skříň ve Škodě Octavia A5, musíte znát její přesné umístění. Nachází se v přední části vozu, pod přístrojovou deskou.

Chcete-li najít pojistkovou skříňku, postupujte takto:

  1. Vystupte z auta a otevřete dveře řidiče.
  2. Nahmatejte pod přístrojovou deskou otvor, kterým se dostanete do pojistkové skříňky.
  3. Vložte prst nebo plochý šroubovák do tohoto otvoru a jemně stáhněte přístrojovou desku dolů.
  4. Pojistková skříňka je umístěna pod přístrojovou deskou. Jedná se o sadu jednotlivých pojistek, které chrání elektrické obvody vozidla před přetížením.

Upozorňujeme, že přesné umístění pojistkové skříňky se může lišit v závislosti na modelu vozidla a úrovni výbavy. Základní principy vyhledávání jsou však popsány výše a lze je aplikovat na většinu vozů Škoda Octavia A5.

Otevřete kryt pojistkové skříňky

Než začnete demontovat pojistkovou skříň Škoda Octavia A5, ujistěte se, že je vůz vypnutý a klíček je vytažen ze zapalování.

1. Najděte umístění pojistkové skříňky ve vozidle. Bývá umístěn pod sloupkem řízení dole nebo v kufru, podle modelu a roku vozu.

2. Otevřete dvířka pojistkové skříňky stisknutím západky nebo otočením rukojeti na příslušném místě. Dvířka pojistkové skříňky jsou obvykle vybavena speciální rukojetí pro snadné otevírání.

3. Otevřete dvířka pojistkové skříňky dolů a otočte je do strany, abyste měli plný přístup k pojistkám a relé.

4. V případě potřeby můžete k určení správných pojistek použít schéma na krytu pojistkové skříňky nebo průvodní dokumentaci.

5. Pokud chcete zkontrolovat nebo vyměnit pojistku, opatrně ji vytlačte z konektoru pomocí plochého šroubováku nebo speciálního nástroje. Věnujte pozornost označení pojistek (například jejich barvou nebo nápisy).

6. Zkontrolujte stav pojistky. Pokud je pojistka spálená, vyměňte ji za novou pojistku stejného typu a jmenovité hodnoty.

7. Tento postup opakujte pro všechny pojistky, které potřebujete zkontrolovat nebo vyměnit.

8. Zavřete kryt pojistkové skříňky a ujistěte se, že je zcela zajištěn.

Nyní víte, jak otevřít kryt pojistkové skříňky Škoda Octavia A5 a zkontrolovat a vyměnit pojistky. Nezapomeňte dodržovat pokyny výrobce a v případě potřeby zastavte a kontaktujte odborníka.

Určete správnou pojistku

Před demontáží pojistkové skříňky Škoda Octavia A5 je třeba určit požadovanou pojistku. Vaše vozidlo může být vybaveno různými pojistkami, z nichž každá je zodpovědná za činnost specifického elektrického systému.

Jedním ze způsobů, jak určit správnou pojistku, je podívat se na schéma umístění pojistek, které se obvykle nachází buď na krytu pojistkové skříňky, nebo v návodu k obsluze vozidla.

Pojistka popis
Pojistka č. 1 Zodpovědnost za provoz vnitřního osvětlení
Pojistka č. 2 Zodpovědný za činnost systému řízení stabilizace
Pojistka č. 3 Zodpovědnost za provoz klimatizačního systému
Pojistka č. 4 Zodpovědný za provoz energetického systému motoru
Pojistka č. 5 Zodpovědnost za provoz zabezpečovacího systému

Poznamenejte si číslo a popis pojistky pro identifikaci správné pojistky.

1. Vyjměte pojistku

Chcete-li zahájit postup, musíte vyjmout pojistku pro Škoda Octavia A5. Tato náhradní položka je navržena tak, aby zabránila poškození elektroniky vozidla v důsledku přetížení nebo zkratu. Pro správné dokončení tohoto kroku postupujte podle pokynů níže.

1.1 Najděte pojistky

Pojistky ve voze Škoda Octavia A5 jsou umístěny v hlavní pojistkové skříňce, která je umístěna pod sloupkem řízení, vlevo od pedálů. Otevřete dvířka pojistkové skříňky, abyste získali přístup k pojistkám.

1.2 Otevřete dvířka pojistkové skříňky

Chcete-li otevřít dvířka pojistkové skříňky, jednoduše je zatáhněte dolů. V případě potřeby můžete dvířka hladce vytáhnout plochým šroubovákem. Nevyvíjejte nadměrnou sílu, aby nedošlo k poškození otevíracího mechanismu.

Nyní, když je pojistka vyjmuta, můžete pokračovat v provádění dalších kroků v souladu s pokyny pro demontáž pojistkové skříňky Škoda Octavia A5.

Zkontrolujte stav pojistky

Před vyjmutím pojistkové skříňky ve vašem voze Škoda Octavia A5 se doporučuje zkontrolovat stav pojistek. To vám umožní včas odhalit a vyměnit spálené pojistky, které mohou být příčinou poruchy v elektrickém vybavení vozidla.

Chcete-li zkontrolovat stav pojistek, postupujte takto:

  1. Otevřete kapotu auta.
  2. Najděte pojistkovou skříňku umístěnou napravo od baterie.
  3. Opatrně sejměte kryt pojistkové skříňky, abyste odkryli pojistky.
  4. Zkontrolujte každou pojistku. Pokud je pojistka spálená, vyměňte ji za novou se stejnou ampérovou hodnotou.
  5. Ujistěte se, že je každá pojistka bezpečně nainstalována v bloku.

Kontrola stavu pojistky je důležitým krokem při údržbě vozu. Pravidelná kontrola a výměna spálených pojistek pomáhá udržovat elektrické systémy vašeho vozidla správně fungující.

Nainstalujte novou pojistku

Po úspěšném odstranění staré pojistky je třeba nainstalovat novou. Ujistěte se, že pojistka, kterou používáte, odpovídá pojistce doporučené výrobcem a má správnou hodnotu proudu.

1. Vezměte novou pojistku a ujistěte se, že je čistá a nepoškozená.

2. Vložte pojistku do příslušného slotu na panelu pojistek. Ujistěte se, že je pevně a bezpečně vložen do slotu.

3. Zkontrolujte, zda je pojistka správně nainstalována, nevyčnívá z panelu a je v požadované poloze.

4. Zapněte zapalování vozu a zkontrolujte funkci zařízení, které dříve nefungovalo kvůli spálené pojistce. Pokud vše funguje normálně, nová pojistka byla úspěšně nainstalována.

Vezměte prosím na vědomí, že použití nesprávných pojistek může způsobit nezamýšlené následky a poškození elektrického systému vozidla. Máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy, je lepší vyhledat pomoc od specialistů nebo autoelektrikářů.

Zavřete kryt pojistkové skříňky

Jakmile zkontrolujete nebo vyměníte správné pojistky, ujistěte se, že je kryt pojistkové skříňky bezpečně uzavřen. To je důležité, aby se do pojistkové skříňky nedostala vlhkost nebo cizí předměty.

Chcete-li kryt zavřít, opatrně jej umístěte na místo a ujistěte se, že jsou všechny západky a západky správně zajištěny. V případě potřeby použijte tlak shora, abyste zajistili bezpečné uchycení.

Je důležité, aby se: Zkontrolujte, zda kryt těsně přiléhá k tělu pojistkové skříňky, aby nedošlo k jeho samovolnému otevření za jízdy.

Když je kryt bezpečně uzavřen, můžete si být jisti, že je pojistková skříňka chráněna a bezpečně zajištěna na místě.

Zavřete kapotu auta

Po vyjmutí pojistkové skříňky nezapomeňte zavřít kapotu vozu. To je důležité pro zajištění bezpečnosti a zachování vzhledu vozu.

Chcete-li kapotu zavřít, zvedněte ji, dokud neuslyšíte cvaknutí. Ujistěte se, že digestoř je zcela usazená a bez vůle.

Při další jízdě zkontrolujte, zda je kapota bezpečně zavřená a neotevřená. Za tímto účelem se ujistěte, že nevisí a nelze jej zvednout rukou.

Nyní je váš vůz připraven k dalšímu použití!

Zkontrolujte funkčnost pojistky

Po vyjmutí pojistkové skříňky byste měli zkontrolovat každou pojistku, zda není poškozená a zda jsou správně připojena. Chcete-li to provést, postupujte takto:

  1. Zkontrolujte každou pojistku, zda nemá praskliny, spálené kontakty nebo známky vyhoření.
  2. Zkontrolujte, zda je každá pojistka pevně připojena ke kontaktům a nespadne.
  3. Vložte multimetr do každého pojistkového bloku a změřte napětí na jeho svorkách. Správné napětí by mělo být uvedeno v návodu.
  4. V případě potřeby vyměňte poškozené pojistky za nové.

Pokud po kontrole zjistíte vadnou pojistku, vyměňte ji za novou. Ujistěte se, že nová pojistka má stejný příkon jako stará. Nikdy nevyměňujte pojistku za pojistku s vyšším výkonem, protože by mohlo dojít k poškození elektronických součástí vozidla a vzniku nebezpečí požáru.

Související příspěvky:

  1. Jak rozebrat a sestavit klíč Škoda Octavia A7 – pokyny krok za krokem
  2. Kolik šroubů je potřeba namontovat na kolo Škoda Rapid?
  3. Vrzání kufru Škoda Rapid 2020 – příčiny, řešení a tipy na prevenci
  4. Při otáčení volantem Škody Rapid skřípe nosný sloupek – možné příčiny a řešení problému

Pojistky a relé Škoda Octavia (Mk2/1Z; 2009-2013)

Autor redaktor3 Doba čtení 4 min Zhlédnutí 3.5 tis. Publikováno 11.08.2020

V tomto článku se podíváme na druhou generaci Škody Octavia (1Z) po faceliftu, vyráběnou v letech 2009 až 2013. Zde najdete schémata pojistkových skříní Škoda Octavia 2009, 2010, 2011, 2012 a 2013, získejte informace o poloze. pojistkové panely uvnitř vozidla a zjistěte účel každé pojistky (umístění pojistky).

Barevné kódování pojistek

Barva Maximální proud
světle hnědá 5
hnědý 7,5
červená 10
modrý 15
žlutý 20
bílá 25
zelená 30
oranžový 40
červená 50

Pojistková skříňka v prostoru pro cestující

Umístění pojistkové skříňky

Umístění pojistek v prostoru pro cestující: Škoda Octavia (Mk2 / 1Z; 2009-2013)

Pojistková skříňka je umístěna na levé straně přístrojové desky za ochranným krytem.

Blokové schéma pojistek

Schéma pojistkové skříňky v přístrojové desce: Škoda Octavia (2009, 2010, 2011, 2012, 2013)

Přiřazení pojistek v přístrojové desce

Ne. Spotřebitel energie Ampere
1 Diagnostický konektor, řídicí modul motoru, elektrické palivové čerpadlo 10
2 Řídicí jednotka ABS, ESP 5
3 Airbag 5
4 Topení, Klimatizace, Zpětná světla 5
5 Řídicí jednotka nastavení světlometů 5
6 Sdružený přístroj, Řídicí jednotka automatické převodovky, Řídicí jednotka elektromechanického posilovače řízení, Parkovací asistent; Spojka Haldex 5
7 Nepřiřazený
8 Nepřiřazený
9 Nepřiřazený
10 Nepřiřazený
11 Nepřiřazený
12 Řídicí jednotka centrálního zamykání 10
13 Diagnostický konektor, spínač světel, brzdové světlo 10
14 Řídicí jednotka automatické převodovky, zámek volicí páky 5
15 Centrální řídící jednotka – vnitřní osvětlení 5
16 Klimatronic 10
17 Nepřiřazený
18 Nepřiřazený
19 Řídicí jednotka pro rozpoznání přívěsu 5
20 Levé boční světlo do zatáčky 10
21 Pravá boční světla do zatáček 10
22 Dmychadlo pro Climatronic 40
23 Regulátor předního okna 30
24 Zapalovač 25
25 Vyhřívané zadní okno 25
25 Vyhřívání zadního okna, přídavné topení (přídavné topení a ventilace) 30
26 Zásuvka v zavazadlovém prostoru 20
27 Relé palivového čerpadla, vstřikovací ventily (dieselový motor) 15
28 Nepřiřazený
29 Řídicí jednotka motoru, vyhřívání odvětrávání klikové skříně 10
30 Řídicí jednotka automatické převodovky 20
31 Vakuová pumpa 20
32 Zvedák zadního okna 30
33 Elektrická posuvná/výklopná střecha 25
34 Řídicí jednotka komfortní funkce 20
35 Alarm proti krádeži 5
36 Systém čištění světlometů 20
37 Vyhřívaná přední sedadla 30
38 Vyhřívaná zadní sedadla 30
39 Nepřiřazený
40 Dmychadlo pro vytápění a klimatizaci 40
41 Stěrač zadního okna 15
42 Nepřiřazený
43 Tažné zařízení 15
44 Tažné zařízení 20
45 Tažné zařízení 15
46 Vyhřívané trysky ostřikovačů čelního skla 3
47 Přídavné relé topení 5
48 Nepřiřazený
49 Přepínač 5

Pojistková skříňka v motorovém prostoru

Umístění pojistkové skříňky

Umístění pojistek v motorovém prostoru: Škoda Octavia (Mk2/1Z; 2009-2013)

Pojistky jsou umístěny pod krytem v motorovém prostoru vlevo.

Schéma pojistkové skříně (verze 1)

Schéma pojistkové skříňky pod kapotou (verze 1): Škoda Octavia (2009, 2010, 2011, 2012, 2013)

Umístění pojistek v motorovém prostoru (možnost 1)

Ne. Spotřebitel energie Ampere
F1 Centrální řídící jednotka, pravý světlomet, pravé zadní světlo 30
F2 Ventily pro ABS 20
F3 Nepřiřazený
F4 Měřicí obvod 5
F5 roh 15
F6 Nepřiřazený
F7 Ventil dávkování paliva 15
F8 Nepřiřazený
F9 Filtr s aktivním uhlím, ventil recirkulace výfukových plynů 10
F10 Diagnostické čerpadlo úniku 10
F11 Lambda sonda před katalyzátorem, řídící jednotka motoru 10
F12 Lambda sonda za katalyzátorem 10
F13 Řídicí jednotka automatické převodovky 15
F14 Nepřiřazený
F15 Čerpadlo chladicí kapaliny 10
F16 Nepřiřazený
F17 Sdružený přístroj, rameno stěrače a rameno blinkru 5
F18 Audio zesilovač (zvukový systém) 30
F19 rádio 15
F20 telefon 3
F21 Nepřiřazený
F22 Nepřiřazený
F23 Řídicí jednotka motoru 10
F24 Řídicí jednotka datové sběrnice CAN 5
F25 Nepřiřazený
F26 Nepřiřazený
F27 Nepřiřazený
F28 Řídicí jednotka motoru 15
F29 Aktivace doběhového čerpadla chladicí kapaliny 5
F30 Přídavná řídicí jednotka topení 20
F31 Stěrač předního skla 30
F32 Nepřiřazený
F33 Nepřiřazený
F34 Nepřiřazený
F35 Nepřiřazený
F36 Nepřiřazený
F37 Nepřiřazený
F38 Ventilátor chladiče, ventily 10
F39 Spínač spojkového pedálu, spínač brzdového pedálu 5
F40 Zapalovací cívky 20
F41 Nepřiřazený
F42 Aktivace palivového čerpadla 5
F43 Nepřiřazený
F44 Nepřiřazený
F45 Nepřiřazený
F46 Nepřiřazený
F47 Centrální řídící jednotka, levý hlavní světlomet, levé zadní světlo 30
F48 ABS čerpadlo 40
F49 Napájení terminálu 15 (zapalování zapnuto) 40
F50 Nepřiřazený
F51 Nepřiřazený
F52 Napájecí relé – Svorka X (Abyste předešli zbytečnému vybíjení baterie při startování motoru, elektrické součásti
tento terminál se automaticky vypne)
40
F53 Pomocné vybavení 50
F54 Nepřiřazený

Schéma pojistkové skříně (verze 2)

Schéma pojistkové skříňky pod kapotou (verze 2): Škoda Octavia (2009, 2010, 2011, 2012, 2013)

Umístění pojistek v motorovém prostoru (možnost 2)

Ne. Spotřebitel energie Ampere
F1 Nepřiřazený
F2 Řídicí jednotka automatické převodovky DQ 200 30
F3 Měřicí obvod 5
F4 Ventily pro ABS 30/20
F5 Řídicí jednotka automatické převodovky 15
F6 Sdružený přístroj, rameno stěrače a rameno blinkru 5
F7 Napájecí svorka 15, startér 40
F8 rádio 15
F9 telefon 5
F10 Řídicí jednotka motoru, hlavní relé 5/10
F11 Přídavná řídicí jednotka topení 20
F12 Řídicí jednotka datové sběrnice CAN 5
F13 Řídicí jednotka motoru 15/30
F14 Zapalování 20
F15 Lambda sonda, čidlo NOx, relé palivového čerpadla 15
F15 Relé systému žhavicích svíček 5
F16 Centrální řídící jednotka, pravý světlomet, pravé zadní světlo 30
F17 roh 15
F18 Zesilovač pro digitální zvukový procesor 30
F19 Stěrač předního skla 30
F20 Čerpadlo 10
F21 Lambda sonda 10/15
F22 Spínač spojkového pedálu, spínač brzdového pedálu 5
F23 čerpadlo sekundárního vzduchu 5
F23 Měřič hmotnosti vzduchu 10
F23 Vysokotlaké palivové čerpadlo 15
F24 Filtr s aktivním uhlím, ventil recirkulace výfukových plynů 10
F25 ABS čerpadlo 30/40
F26 Centrální řídící jednotka, levý hlavní světlomet, levé zadní světlo 30
F27 čerpadlo sekundárního vzduchu 40
F27 Předsvítící 50
F28 Nepřiřazený
F29 Napájecí terminál 30 50
F30 Svorka X (Aby nedošlo ke zbytečnému vybití baterie při startování motoru, elektrické součásti
tento terminál se automaticky vypne)
40

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button