ford focus 3

Která baterie je nejlepší pro Ford Focus 3

Model Focus (3. generace) je vybaven baterií evropské velikosti se startovacím proudem minimálně 700 A podle normy EN a nominální kapacitou minimálně 70 Ampérhodin a maximálně 85 Ah. Níže uvedená tabulka ukazuje zbývající parametry vhodné baterie.

Velikost: Д 278 Ш 175 В 190 (mm)

Startovací proud (EN): 700 A (min)

Kapacita: od 70 Ah do 85 Ah (ne více)

Polarita: zvrátit
(plus vpravo)

Technologie: Vápník nebo EFB

Kapacita rezervy: 90 – 105 minut

Datum výroby: ne více než 18 měsíců

Výrobce: Bosch, Varta, Mutlu, Tudor, Topla, Afa, Bost, Dominátor, Forse, Kainar, Nomad

Proč se pro Ford Focus doporučuje Calcium nebo EFB baterie?

Oba typy baterií budou vhodné a dlouho vydrží na vozidlech Ford Focus (2011-2013), ovšem při dodržení podmínek použití. Pro dlouhé denní běhy je optimální kalciový (Ca/Ca) typ baterie. Baterie sestavené pomocí této technologie nemají rády neustálé dobíjení, ale mají vysokou energetickou náročnost a účinnost a jsou dražší.

Zajímavé:
Jak otevřít ford focus 3.

Pro ty, kteří jezdí méně často (1-2x týdně), je lepší nainstalovat olověnou baterii EFB, vydrží déle a bude se správněji provozovat, ale stojí více.

Co se stane, když nainstalujete baterii s menší kapacitou?

U tohoto modelu Fordu se využitelná kapacita pohybuje od 70 do 85 Ah, instalace baterie s menší kapacitou může vést k neustálému dobíjení z generátoru, jehož výkon bude vyšší. V důsledku toho baterie stárne rychleji než obvykle a nedostatečná elektřina do palubní sítě vozidla.

V tématu: Chyby dekódovacího nástroje Focus

Baterie s kapacitou vyšší než mezní hodnoty se naopak bude periodicky podbíjet, čímž ztratí své prospěšné vlastnosti. Prostornější baterie mají větší rozměry, může se stát, že se do výklenku s držákem prostě nevejdou.

Je vhodná provozuschopná baterie?

Technicky je pro Ford Focus vhodná jakákoli ze 3 existujících kategorií údržby: Servisovaný, Nízkoúdržbový nebo Bezúdržbový, zde není žádný povinný požadavek.

Pokud baterii obsluhujete správně, tak tento parametr nemá vliv na životnost baterie, rozdíl je pouze v ceně, levnější je potřeba servis, dražší nevyžaduje údržbu. V dnešním světě si 80 % řidičů instaluje bezúdržbové baterie, s touto je to jednodušší.

Co ovlivňuje polarita?

Baterie s různou polaritou budou fungovat stejně, rozdíl je pouze v umístění vývodů, u některých baterií je plus vpravo, zatímco u jiných vlevo. Ve voze Ford Focus je délka vodičů navržena tak, aby bylo nejpohodlnější připojit baterii s obrácenou polaritou. Pokud je délka vodičů dostatečná, pak není rozdíl v umístění svorek – polarita.

Pozor na datum výroby!

Nové baterie musí být řádně uloženy. Baterie vydaná před šesti měsíci nebo rokem pak začne bez pravidelného dobíjení chátrat. Nelze ani doufat, že prodejci pravidelně dobíjejí baterie z vitríny. V tomto ohledu by měl být maximální přípustný věk pro Calcium a EFB baterie uznán na 18 měsíců, vše starší je třeba zkontrolovat.

Zajímavé:
Jak naplnit Ford Focus 3 z kanystru.

Je extrémně obtížné předstírat datum vydání baterie, zvláště pokud je značka dobře známá. Výrobní kód se aplikuje vypálením / vtlačením na boční nebo horní plastovou část pouzdra a nikdy se nenachází na nálepkách.

Datum vydání jakékoli baterie je zašifrováno kódem písmen a číslic. Takový kód může kromě data vydání obsahovat informace o zemi montáže a čísle šarže.

Neexistuje žádná jednotná norma výrobce pro takový kód.

Jak jinak můžete zjistit, která baterie je potřeba?

Je to jednoduché, stačí otevřít kapotu a podívat se na již nainstalovanou baterii, přepsat parametry a jít do obchodu. Pokud je prostor v bloku pro baterii omezený, změřte jej metrem, abyste neudělali chybu ve velikosti.

Když bylo nedávno zakoupeno auto a existuje nedůvěra k použité baterii, jsou informace o požadavcích na kapacitu a proud ve formě nálepky na rámu chladiče nebo v blízkosti sady baterií.

Pokud máte ještě servisní knížku k vozu, podívejte se do ní a zjistěte, která baterie je potřeba. Na oficiálních stránkách značky Ford jsou uvedeny i všechny parametry vhodné baterie pro Focus (3. generace).

Co dalšího potřebujete vědět před nákupem

• Nevyhazujte starou baterii, obvykle vám v obchodě dají slevu na novou, pokud jim dáte starou.

• Je lepší brát baterie od důvěryhodných výrobců, je jedno, zda se jedná o zahraniční nebo tuzemské firmy, přečtěte si více recenzí o konkrétních modelech.

• Malí výrobci konvenčního olova používají levnější, recyklované olovo (tavené ze starých baterií), což výrazně sníží životnost baterií.

• V prodejně vizuálně zkontrolujte vybraný vzorek, zkontrolujte neporušenost pouzdra, přítomnost třísek a prasklin je nepřípustná. Neopatrné zatížení, které je vytváří, zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího úniku kapaliny.

Zajímavé:
Jak sami odstranit sací potrubí dvoulitru Ford Focus 3.

• Svorky baterie jsou obvykle zakryty továrními krytkami, pokud ne, zkontrolujte je, zda nejsou poškrábané.

• Kontaktujte prodejce a změřte nabití baterie (normální bez zátěže 12 až 12,9 voltů, se zátěží 9 až 11 voltů) a hustotu elektrolytu (normální odchylka do 0,02 m3), prodejce je povinen tato měření před prodejem provést.

Je důležité udržovat čistotu!

Pravidelně čistěte kontakty baterie od oxidové vrstvy, kvůli nedostatečnému kontaktu baterie nedoplňuje zásobu energie. Povrch samotné baterie musí být vždy suchý a čistý, nečistoty ucpávají ventilační otvory zátek a bočních kanálků a zvyšují samovybíjení.

V tématu: Co dělat, když Ford Focus nenastartuje

Svorky lze trvale chránit mazáním mazivem neobsahujícím kyseliny nebo dostupnými speciálními přípravky. Například Liqui Moly má takové mazivo pro elektrické kontakty:

• Pravidelně kontrolujte v servisu nabíjecí relé vozu, rychlost výstupního napětí přicházející z generátoru motoru do baterie je v rozsahu od 13,8 do 14,5 voltů.

• Pamatujte, že jakoukoli baterii lze vrátit v rámci záruky, pokud nepasuje nebo máte pochybnosti o její provozuschopnosti, vždy vystavte záruční list a účtenku od prodejce.

• Při odpojování baterie vždy odpojujte záporný kabel jako první a až jako poslední.

• Pokud během prvního roku provozu zaznamenáte nějaké problémy s baterií, kontaktujte nejprve servisní středisko.

Všechny generace Fordu Focus

Baterie pro Ford Focus 3

Pro Ford Focus 3. generace, baterie s obrácenou polaritou startovací proud 500-590 A a 600-700 Aa s kapacitami od 52 Ah a 60 Ah do 80 Ah. Velikost baterie na délku, pod kapotou vozu s benzínovým motorem, nesmí přesáhnout 278 mmale dál diesel – 315 mm. Všechny modely sedan, hatchback a kombi používají pouze baterie s obrácenou polaritou s koncovkami T1 „European cone“ a upevňovacími prvky na spodní straně krytu B13.

Zajímavé:
Jak odstranit sedadla Ford Focus 3.

Standardní baterie pro Focus 3 1.6 a 2.0 benzín jsou dodávány rozměr 242x175x175 mm nebo 278x175x175 mm, a u verze s naftovým motorem Duratorq 2.0 vysokokapacitní baterie o v. 315x175x175 mm. Technické vlastnosti instalované baterie závisí na konfiguraci. Všechny výběrové nuance a seznam nejoblíbenějších baterií pro FF3 najdete v článku.

Originální baterie pro Ford Focus 3: rozměry, kapacita, startovací proud

Originální baterie Ford 52A

U vozů Ford Focus III generace (2011–2015 a dále) a restylingových vozů (2015–2019 a dále) byla původní baterie nainstalovaná z továrny od společnosti Varta. Ale zároveň parametry původních baterií neodpovídaly charakteristikám produktů Varta s podobnými velikostmi, které jsou komerčně dostupné. Pravděpodobně se tak stalo za účelem stimulace poptávky po originálních bateriích s nálepkou Ford.

Jaký druh baterie je nainstalován na Ford Focus 3 přímo závisí na roku výroby a typu motoru. První série modelů se zážehovými spalovacími motory byly vybaveny bateriemi o kapacitě 52 A, později výrobci přešli na instalaci 60ampérových baterií. Z tohoto důvodu se mohou na absolutně identických konfiguracích nacházet různé baterie. Vozy s naftovým motorem byly vždy vybaveny bateriemi se zvýšenou kapacitou 80 A se startovacím proudem 700 A. Všechny výše uvedené baterie měly obrácenou polaritu, lišily se však velikostí.

Rozměry a vlastnosti originálních baterií pro Ford Focus 3

Typ paliva Výkon motoru, hp s. Kapacita, Ah Startovací proud, A Rozměry, mm Polarita Položka č.
benzín 85, 105, 125, 150 52 500 242x175x175 Zpětná vazba 1712277
60 590 278x175x175 1712276
motorová nafta 140 HP 80 700 315x175x175 1917574

Která baterie je vhodná pro Ford Focus 3

Plastový box na baterii pro Ford Focus 3

Charakteristickým konstrukčním prvkem FF III je přítomnost plastové krabičky na baterii, která omezuje možnost instalace nestandardních produktů s jinými rozměry. Proto při výběru baterie pro Ford Focus 3 nutný zaměřte se na jeho rozměry, především výšku a šířku!

Zajímavé:
Co znamená xlt na karoserii vozu ford focus 3.

Instalaci baterie o šířce větší než 175 mm budou ztěžovat boční stěny boxu a při překročení výšky o více než 10 mm nebudou standardní trny dostatečně dlouhé na uchycení upínací lišty. Délka ve Fordu Focus 3 s benzínovým motorem je 1,5; 1,6 a 2 litry se volně vejdou na jakoukoli baterii vhodnou pro charakteristiky do 278 mm a ve verzi s 2litrovým dieselovým motorem – do 315 mm.

Maximální velikosti baterií pro Focus III

typ motoru Benzín Diesel
Velikost mm 278x175x175 315x175x175

Typ motoru je také rozhodující při výběru baterie pro Ford Focus 3 podle parametrů. Pro úpravy s benzínovými motory o výkonu 85–150 hp. S. je lepší použít baterii se startovacím proudem v rozmezí 540–700 A. Nižší proud znesnadní startování v zimě, vyšší proud zvýší zatížení vinutí startéru a kartáčů.

Optimální kapacita baterie pro benzín FF 3 je 60–75 Ah. Nákup baterie s větší kapacitou, i když má správnou velikost, není z hlediska nákladů opodstatněný. Ford Focus III 2,0 s naftovým motorem bude vyžadovat baterii s kapacitou minimálně 80 Ah a startovacím proudem 700 A.

Vezměte prosím na vědomí, že Pro Ford Focus 3 jsou vhodné pouze Ca/Ca baterie! Režim nabíjení baterie je přizpůsoben speciálně pro ně. Běžné olověné rychle selžou kvůli zvýšenému nabíjecímu napětí generátoru.

Kterou baterii pro Ford Focus 3 je lepší vybrat?

Hledání nové originální baterie pro Ford Focus III je v současné době problematické, takže má smysl věnovat pozornost kompatibilním analogům. Ve většině případů budou jejich základní parametry při stejných rozměrech ještě lepší a cena je nižší.

10 nejlepších baterií pro Ford Focus 3 1.6 a 2.0 benzín

Jméno Velikost mm Kapacita, Ah Startovací proud, A Cena pro rok 2021, r
Akom LB 60E 6CT600LB 242h175h175 60 590 3800
Fiamm Titanium Pro 60 600 7400
Forse EFB 60R 620 5400
Varta Silver Dynamic D21 61R 561400060 61 600 6000
Bosch S5 004 61R 0092S50040 6400
Varta Blue Dynamic E43 72R 572409068 278x175x175 72 680 5900
Bosch S4 007 72R 0092S40070 6200
Tyumen baterie Premium 74 74 650 5000
Titan Euro Silver 74R 700 7500
Akom LB 74E 5050
Zajímavé:
Jaký hudební formát podporuje Ford Focus 3.

Pro modifikace FF III s dieselovým motorem o výkonu 140 k. S. Budou vyžadovány větší a energeticky náročnější baterie, takže nejlepší možnosti pro ně zvážíme samostatně.

5 nejlepších baterií pro Focus 3 2.0 diesel

Jméno Velikost mm Kapacita, Ah Startovací proud, A Cena pro rok 2021, r
Mutlu SFB 2 58014 315x175x175 80 740 6000
Bosch S4 010 80R 0092S40100 7800
Titan Euro Silver 85R 85 800 8700
Tudor High-Tech 85R TA852 9400
Topla Top 85R 118678 850 7500

Kromě výběru baterie často nastávají problémy s její výměnou, protože je nejen problematické ji dostat zpod kapoty, ale vyžaduje i určitý postup po výměně.

Jak vyjmout baterii Focus 3

Výměna baterie a resetování BMS na Ford Focus 3: video

Výměna baterie na Ford Focus III by měla začít odstraněním záporného pólu baterie, a protože přístup k zápornému pólu baterie je obtížný, musíte odpojit uzemnění od těla odšroubováním matice na 13. Dále je třeba uvolněte místo v blízkosti baterie odstraněním krytu vzduchového filtru. Chcete-li to provést, musíte nejprve odpojit konektor snímače hmotnostního průtoku vzduchu a odstranit trubku a hadici ventilačního systému klikové skříně.

Poté se plastový kryt bateriového boxu sejme ze západek a odpojí se svorka „+“ – k tomu povolte matici na „10“. Po odstranění předního krytu krabice z upevňovacích prvků a vytažení baterie je třeba vyjmout svorku ze záporného pólu odšroubováním matice na „10“ a poté vyjmout baterii.

Resetování BMS a přizpůsobení nové baterie

Focus 3 je vybaven systémem BMS (Battery Management System), který hlídá napětí a teplotu baterie a také proud, který odebírá. V závislosti na hodnotách senzoru BMS vyhodnotí aktuální stav baterie a zvolí optimální režim nabíjení. Napětí generátoru může v tomto případě kolísat v rozmezí od 12 do 15,2 V. Při špatné konfiguraci BMS nemusí být baterie nabita na 100 % nebo naopak může být dobita. Systém počítá i s výdrží baterie, takže při její výměně je nutné resetovat BMS.

Zajímavé:
Jak změnit ochranu na Ford Focus 3.

Jak resetovat bms na Ford Focus 3

Chcete-li provést jednoduchý reset BMS na Focusu 3, musíte do 10 sekund provést následující kroky a zapnout zapalování (otočte klíček do polohy II):

Resetování bms na Ford Focus 3: video

  1. Ve vozech se zadním tlačítkem PTF – Stiskněte 5x spínač na zadních mlhových světlech a poté 3x na výstražných světlech (tlačítko výstražných světel).
  2. U modelů bez tlačítka PTF – Pětkrát zatáhněte a uvolněte spínač dálkových světel a poté třikrát sešlápněte a uvolněte brzdový pedál.

Jestliže Po 15 sekundách indikátor baterie na palubní desce třikrát zabliká, to znamená, že reset BMS byl úspěšný. V opačném případě musíte vypnout a poté znovu zapnout zapalování otočením klíčku a zkusit to znovu.

Resetovat BMS resetuje pouze stáří baterie. Výchozí kapacita zůstane stejná jako u tovární baterie. Na instalace baterie s výrazně odlišnou kapacitou od standardní, je vhodné naprogramovat jeho hodnotu pomocí diagnostického zařízení pro správné nabíjení.

Adaptace baterie pro Focus 3

Adaptace nové baterie přes aplikaci FoCCCus
Klikni pro zvětšení

Rekonfiguraci BMS lze také provést pomocí diagnostického skeneru VCM II a softwaru Ford IDS nebo adaptéru, jako je ELM327 a aplikace FoCCCus. V prvním případě je pro jednoduchý reset po inicializaci systému a zadání parametrů vozidla potřeba přejít do sady nástrojů, vybrat položku „Tělo“ a v ní podpoložku „Rekonfigurace paměti BMS“ a postupovat podle programu instrukce.

Při použití aplikace FoCCCus musíte na záložce „Central Config“ vybrat položku „Battery“ – zde si můžete vybrat typ baterie s nejvhodnějšími kapacitními parametry z nabízených. K dalšímu přizpůsobení dojde automaticky při použití baterie ve vozidle.

Často kladené dotazy

Kdo vyrábí baterie pro Ford?

Originální baterie pro Ford Focus III vyrábí německá společnost Varta. Číslo výrobku původní baterie pro 52 Ah je 1712277, 60 Ah je 1712276 a 80 Ah (pro vznětové spalovací motory) je 1917574.

Zajímavé:
Jak dlouhá je záruka na plynový pedál Ford Focus 3.

Jaký typ baterie lze nainstalovat na Ford Focus 3?

Pro Ford Focus 3 s benzínovým motorem jsou vhodné baterie s obrácenou polaritou se startovacím proudem 550-700 A, kapacitou minimálně 60 Ah a rozměry 242x175x175 nebo 278x175x175. Pro úpravy s dieselovým motorem je nutná baterie o rozměrech 315x175x175 s kapacitou minimálně 80 Ah se startovacím proudem minimálně 700 A.

Jak zaregistrovat baterii ve Focus III?

Při instalaci baterie s kapacitou podobnou té z výroby postačí jednoduchý reset BMC. Chcete-li to provést, zapněte zapalování, stiskněte 5x zadní tlačítko PTF a poté 3x tlačítko nouzových světel nebo jej 5x vytáhněte, a u vozu bez PTF uvolněte spínač dálkových světel a poté stiskněte a uvolněte třikrát brzdový pedál. Úspěšné dokončení postupu bude signalizováno trojitým bliknutím indikátoru baterie na přístrojové desce.
Pokud je instalována baterie s kapacitou výrazně odlišnou od standardní, můžete změnit nastavení pomocí ELM327 a aplikace FoCCCus (záložka „Central Config“, položka „Battery“) nebo u oficiálních prodejců pomocí diagnostického zařízení.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button