ŠkodaŠkoda Octavia

Jak vyměnit olej na Škoda Octavia automatic 6 speed

Výměna oleje v automatické převodovce a manuální převodovce ve Škodě Octavia

Při nákupu automobilu některé dokumenty popisující technické vlastnosti udávají životnost oleje v automatické převodovce Škoda Octavia. Někdy tam najdete informaci, že olej vydrží po celou dobu životnosti auta. Přirozeně tomu tak není. Nikdo si nemůže být zcela jistý životností maziva v automatické převodovce, ale odborníci doporučují měnit olej každých 60 tisíc kilometrů. V realitách naší země se obecně doporučuje měnit je každých 40 tisíc. Dnes si rozebereme nezávislou výměnu oleje ve Škodě Octavia 1.8 TSI a 1.6 MPI v karoserii A5 a A7.

Nuance postupu

Před výběrem stojí za to udělat ústup. Někteří začínající řidiči si kladou otázku, zda je vůbec nutné měnit olej v automatické převodovce? Ano, je to opravdu nutné. A čím častěji, tím lépe. Pokud olej nevyměníte, hrozí porucha převodovky. Oprava převodovky Škoda Octavia bude majitele stát mnohem víc než nějaká výměna.

Pokud se vám nepodaří provést kompletní řazení napoprvé, je nutné vyměnit olej v manuální převodovce. Také různé necharakteristické zvuky a klepání mohou být důvodem ke kontrole a případné výměně převodové kapaliny A5. Kromě neúplného řazení převodů se můžete setkat se situací, kdy budete muset k řazení vynaložit větší fyzickou sílu. V tomto případě je také nutné zkontrolovat hladinu oleje.

Škoda Octavia 2012

Proč ale mazání vůbec potřebujete? Za prvé, převodová kapalina je nezbytná pro zvýšení životnosti motoru a převodovky A5 Škoda Octavia. Faktem je, že v těchto prvcích automobilu dochází k mechanickému působení mezi kovovými částmi. Ke zmírnění těchto účinků potřebujete nějaký druh lubrikantu, kterým je olej.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat startér Škoda Octavia.

Konkrétně u vozů Škoda Octavia 1.8 TSI a 1.6 MPI v karoseriích A5 a A7 je doporučený interval výměny maziv cca 100 tisíc kilometrů. Přirozeně, čím častěji měníte převodové mazivo, tím lépe. Postupem času však sami začnete chápat, kdy je nutné provést náhradu a kdy můžete počkat. Za zmínku také stojí, že nejčastěji má každý stroj individuální frekvenci řazení.

Po vyřešení přejděme k výběru maziva.

Výběr maziva

Obecně platí, že oficiální olej, který přesně sedí na Škodu Octavia 1.8 TSI a automatickou převodovku 1.6 MPI, je ATF, který má číslo G 055025A2. V neoficiálních obchodech to stojí asi sedm set rublů. Původní produkt zakoupený od oficiálních výrobců vás bude stát 1200 1.4 rublů. Pro úplnou výměnu kapaliny v automatické převodovce 6 budete potřebovat XNUMX litrů. Drahý? Ano, je to drahé. Oprava celé převodovky Škoda Octavia je ale mnohem dražší.

Jak vyměnit mazivo

Při výměně kapaliny u Škody Octavia 1.8 TSI a 1.6 MPI v karoserii A5, Tour a A7 používají metodu dvojitého proplachu. Dále popíšeme tuto konkrétní metodu. Pokud jste tedy auto právě použili, nejprve jej nechte vychladnout. To je nutné, aby olej při vyšroubování kontrolní zátky nestékal do převodovky. A obecně je nejlepší provádět výměnu při nízkých teplotách vzduchu.

Dále odšroubujte samotnou hladinu, která slouží ke kontrole hladiny převodového oleje. Poté jej začněte vypouštět z automatické převodovky. Pro pohodlí nalijte do kelímku nebo láhve a změřte množství vypuštěného převodového oleje v převodovce motoru TSI. To se provádí tak, aby bylo zajištěno, že přidáte přesně tolik tekutiny, kolik jste vypustili. Vyjměte pánev a filtr, aby mohlo vytéct více tuku.

Umyjte pánev a filtr a poté je nainstalujte na své místo. To by se nemělo provádět běžnou vodou nebo prostředkem na mytí nádobí. Musí se umýt speciálním čisticím prostředkem. Po instalaci pánve a filtru vraťte trubku k měření hladiny převodového oleje. Po provedení všech výše uvedených kroků můžete konečně naplnit převodovku novým mazivem.

Zajímavé:
Kde získat přepravní pas Škoda.

Pro nalévání se často používají speciální zařízení, která si můžete vyrobit sami. Po naplnění převodovky Škoda Octavia 1.4 mazivem nastartujte vůz. Při řazení automatické převodovky zahřívejte motor asi deset minut. To je nutné, aby se nový olej dobře promíchal. Poté zopakujte všechny výše uvedené kroky znovu, ale nyní bez jakékoli manipulace s paletou. Z tohoto důvodu se metoda nazývá double flush.

Výběr maziva pro manuální převodovku

Výše uvedený způsob je vhodný pro výměnu maziva A5, Tour nebo A7 Škoda Octavia 1.6 a 1.8 TSI. Dále se podíváme na to samé, ale na manuální převodovku tohoto vozu. Nejprve musíte také vybrat převodový olej a koupit jej. Snažte se vybírat pouze originální olej a kupujte jej výhradně od oficiálních výrobců.

Získáte tak záruku, že s vaší manuální převodovkou nedojde k žádným mimořádným událostem. Mnoho lidí to neví, ale problémy mohou nastat nejen v případě ignorování potřeby výměny oleje.

Pokud do své manuální převodovky napustíte nekvalitní nebo zcela nevhodný olej, pak počítejte s problémy. Oficiální produkt automobilky je 100% vhodný pro převodovku nainstalovanou na Škodě A5, Tour nebo A7.

Manuální a automatické převodovky se liší nejen svým principem činnosti. Pokud v případě automatické převodovky potřebujete k výměně 6 litrů kapaliny, mechanický ekvivalent bude potřebovat pouze 2 litry.

Nový olej do automatické převodovky

Výměna maziva pro manuální převodovku

Nejprve je samozřejmě potřeba se nějak dostat pod auto. Nejčastěji se uchýlí k výtahům nebo speciálním garážovým jámám. Než se dostanete k převodovce, abyste vyměnili mazivo, musíte odstranit kryt motoru. Pamatujte, že výměnu musíte provést pouze půl hodiny po posledním použití vozu.

Je lepší sundat přední kolo, aby nepřekáželo. Manuální převodovka má speciální otvor, který je vyroben speciálně pro vypouštění převodového oleje. Stejně jako u automatické převodovky je potřeba odšroubovat zátku. K tomu můžete použít šestiúhelník. Po odstranění spodní zátky počkejte, dokud se mazivo úplně nevypustí. Poté vraťte zástrčku na původní místo.

Zajímavé:
Jak nainstalovat tažné zařízení na Škodu.

Dále musíte odšroubovat hlavní zátku pomocí stejného nástroje, který se používá pro kontrolu hladiny oleje ve Škodě Octavia TSI A5 a A7. Chcete-li přidat nový olej, použijte stejný speciální nástroj popsaný výše. V opačném případě je lepší použít injekční stříkačku. Přidávejte olej, dokud nezačne vytékat. Právě v tomto případě budete mít jistotu, že úroveň je dostatečná.

Tento způsob lze použít nejen při výměně, ale také při kontrole hladiny oleje v převodovce. Pokud při kontrole zjistíte, že nedosahuje požadované hladiny, dolijte převodovou kapalinu do manuální převodovky. Po naplnění proveďte demontáž v opačném pořadí. Na tom není nic složitého a ve srovnání s obvyklým procesem demontáže se neobjevují žádné další funkce nebo nuance.

Výměna oleje v automatické převodovce Škoda Octavia

Shrnutí

Tento způsob je vhodný pro manuální převodovku Škoda Octavia TSI 1.6 a 1.8 v karoserii A5, A7 nebo Tour. Pamatujte, že výměna převodové kapaliny je velmi důležitý proces, který nelze ignorovat.

Výměna oleje v automatické převodovce Škoda Octavia svépomocí

Škoda Octavia

Pojďme se bavit o výměně oleje v automatické převodovce Škody Octavia. Tento vůz je vybaven převodovkou vyráběnou společně německou společností VAG a japonským výrobcem Aisin. Model stroje 09G. A tato krabice má některé funkce, které vám neumožní určit množství oleje nebo vyměnit použitou kapalinu bez znalé osoby a servisního vybavení.

Řeknu vám však několik triků, které vám pomohou provést postupy pro změnu a kontrolu úrovně sami.

Stačí napsat do komentářů, měli jste někdy Škodu Octavii a jak jste měnili ATF v automatické převodovce?

salon Škoda

Interval výměny převodového oleje

Výrobce v návodu k automatické převodovce Škoda Octavia uvádí, že mazivo se do konce životnosti stroje nemění. Pokud je to na japonských nebo německých silnicích možné, pak na ruských silnicích a v chladném podnebí je takto zabít převodovku nedostupným luxusem.

Zajímavé:
Proč se na Škodě Octavia rozbije volič převodovky.

Interval výměny

Proto doporučuji udělat toto:

 • částečná výměna po 20 000 kilometrech;
 • plné – po 50 tisících kilometrech.

Spolu s kompletní výměnou je nutné vyměnit i filtrační zařízení. Vzhledem k tomu, že tato automatická převodovka používá síťový filtr, lze jej při první změně provozu jednoduše umýt. Filtry s plstěnou membránou ale doporučuji ihned vyhodit a nainstalovat nové.

Pozornost! Vzhledem k tomu, že tato automatická převodovka Škoda Octavia nemá nahoře plnicí otvor a není zde měrka, bude částečná výměna kapaliny probíhat jinak. A to prostřednictvím dvojitého nebo trojitého spláchnutí. Ale o tom více v příslušném bloku.

A také, pokud v autě cítíte zápach spáleniny nebo vidíte, že mazivo změnilo barvu nebo se do odpadu přidaly kovové usazeniny, pak doporučuji bez váhání odvézt auto do servisu.

číst
Oprava a výměna automatické převodovky Volkswagen Passat b6

Praktické rady pro výběr oleje v automatické převodovce Škoda Octavia

Japonská převodovka, i když není náladová, protože obsahuje vývoj od německého výrobce, je velmi náročná na původní ATF. Čínské levné padělky neochrání kovové mechanismy před opotřebením a přehřátím v dostatečné míře, jako to dokáže japonská ropa.

Volba maziva pro automatickou převodovku A5

A5 je starý model auta, takže převodovka vyžaduje mazací kapalinu se složením odlišným od moderních olejů. V automatické převodovce Škody Octavia A5 narozené v roce 2004 použijte ATF s katalogovým číslem G055025A2. Toto bude původní mazivo.

G055025A2

Pokud ve vašem městě nenajdete takovou převodovou kapalinu, můžete použít analogy:

 • SWAG 81929934;
 • vícevozidlo Castrol Elf;
 • ATF typ IV.

Analogy používejte pouze v případě, že neexistuje žádný originál a čas na výměnu kapaliny se přiblížil nebo dokonce již překročil vyznačený interval.

Volba maziva pro automatickou převodovku A7

A7 nahradila A5 v roce 2013, kdy skončila výroba poslední série. Nyní se automat Škoda stal šestistupňovým. A samotný vůz se stal lehčím než jeho předchůdce a prodejnějším, což firmu vyvedlo z krize.

Zajímavé:
Jak dlouhá je záruka na Škoda Octavia.

G055 540A2

V automatické převodovce Škoda Octavia A7 vyplňte originální ATF pod katalogovým číslem G055 540A2. Použijte stejné analogy, které jsem popsal v předchozím bloku.

A teď vás naučím, jak zkontrolovat hladinu ATF v automatu Škoda Octavia. V zásadě na tom není nic složitého.

Napište do komentářů, jaké mazivo pro automatickou převodovku používáte? Používáte vždy originál nebo kupujete podobné oleje?

Kontrola úrovně

Tento hydromechanický stroj nemá měrku. Proto budete muset zalézt pod spodek auta. Používejte rukavice, protože horký sprej ATF může popálit vaši pokožku.

číst
Kompletní a částečná výměna oleje v automatické převodovce Polo Sedan si udělejte sami

Hladina oleje

Kroky ke kontrole ATF v automatické převodovce Škoda Octavia:

 1. Zahříváme box a auto. Na rozdíl od jiných automatických převodovek, kde byla maximální teplota uvažována nad 70 stupňů, je zde automatická převodovka zahřátá na plus 45.
 2. Postavte auto na rovnou zem.
 3. Vezměte vypouštěcí nádobu a zalezte pod auto.
 4. Demontujte automatickou převodovku a ochranu motoru. Tímto způsobem budete mít přístup k testovací zátce, která je zároveň vypouštěcí zátkou.
 5. Motor musí zůstat v chodu.
 6. Odšroubujte zátku a pod otvor umístěte vypouštěcí nádobu.
 7. Pokud kapalina kape, je hladina normální. Pokud je suchá, je třeba ji doplnit. Naučím vás, jak dolít, pokud tam není žádný otvor pro plnění později.

Pozornost! Kontrola, stejně jako výměna, by měla být prováděna pouze při teplotě nepřesahující 45 stupňů. Protože při vysokých teplotách se hladina oleje výrazně zvyšuje.

Pokud nemáte kontaktní teploměr, můžete si zapůjčit notebook s nainstalovaným programem a kabelem pro měření teploty od zkušeného mechanika, kterého znáte. Připojte kabel k notebooku a vložte druhý konec do otvoru. Vyberte program „Vybrat řídicí jednotku“, poté přejděte na „Elektronika převodovky“, klikněte na měřicí skupiny 08. Uvidíte teplotu maziva a můžete měřit hladinu bez přibližného „rozsahu“ okem.

Všechny činnosti provádějte rychle, protože mazivo se rychle zahřívá. Napište do komentářů, už jste si ověřili výkonnostní úroveň v automatu Škoda Octavia? a jak se ti to povedlo?

Materiály pro komplexní výměnu oleje automatické převodovky

Už jsme se tedy naučili, jak zkontrolovat hladinu maziva v krabici Škoda Octavia. Nyní se připravme na výměnu maziva. K výměně použité kapaliny budete potřebovat:

Zajímavé:
Proč Ford Fiesta nahradil Ford Focus v rally.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button