ŠkodaŠkoda Yeti

Jak vyměnit vzpěry na Škoda Etty

Jak poznáte, že je čas vyměnit vzpěry stabilizátoru zavěšení? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

 • klepavé zvuky z odpružení při překonávání nerovností
 • výrazné naklánění karoserie v zatáčkách i při nízkých rychlostech
 • ponechání rovné cesty na rovných úsecích cesty

Výměnu stabilizačních vzpěr svěřte pouze profesionálům!

POZOR!

 1. Stabilizační vzpěry Škoda Yeti se liší designem a jsou vyrobeny z různých materiálů, takže před nákupem nového náhradního dílu se musíte poradit s prodejcem, abyste neudělali chybu při výběru.
 2. Není nutné instalovat originální náhradní díl, zvláště pokud nesplňuje provozní podmínky, protože lze vybrat podobný kvalitní díl, ale z odolnější slitiny.
 3. Funkce stabilizačních vzpěr je chránit karoserii Škoda Yeti před nadměrným nakláněním a zároveň pomáhat udržovat trakci kol s vozovkou, ale při velkém zatížení by to měly být vzpěry, které by měly selhat – prasknout – při zachování celistvosti vozu. suspenze.
 4. Ke zvýšenému opotřebení těchto dílů dochází nejen v důsledku extrémního stylu jízdy, ale také v důsledku nesprávného parkování, kdy jsou díly zavěšení Škoda Yeti ve stálé pracovní poloze.
 5. Než začnete vyměňovat vzpěry automobilu, musíte provést nezávislou diagnostiku, abyste se ujistili, že se staly nepoužitelnými.
 6. Výměna vzpěr Škoda Yeti je jednoduchý postup, který na přání zvládne i sám majitel vozu; Stačí zvedák (pro výměnu předních vzpěr) a revizní otvor nebo nadjezd (pro výměnu zadních).

CO JE ODKAZ STABILIZÁTORU

Odpružení vozu Škoda Yeti je vybaveno stabilizátorem určeným k zajištění boční stability vozu při jízdě. Pro spojení tohoto prvku s tělem tlumiče, čepem řízení nebo pákou jsou instalovány stabilizační vzpěry.

Zajímavé:
Jak povolit tempomat na Škoda Octavia Tour.

Tento prvek je kovová tyč s panty a závity pro montáž na obou koncích. Samotná tyč je vyrobena z oceli, hliníku nebo plastu. Má určitou, speciálně vypočítanou tloušťku. V blízkosti závěsů na této části jsou zvláštní místa s tenčími stěnami. Jsou potřeba k tomu, aby při nadměrné zátěži praskla pouze vzpěra, a to vždy v tomto místě, aniž by došlo k poškození ostatních prvků odpružení Škoda Yeti.

Kloubový kloub ve vzpěře zadního a předního stabilizátoru je spona, do které je zalisován čep závěsu. Mezi stěnami držáku a čepem je mazivo určené na celou životnost dílu. Upevňovací konstrukce jsou chráněny gumovými holínkami.

Kromě závěsů se pro připojení používají také průchodky. Instalují se také díly s kombinovanými upevňovacími prvky, ve kterých je na jednom konci instalován závěs a na druhém je průchodka nebo závitové spojení.

TYPY DÍLŮ

Tyč vzpěry automobilu může mít různé délky, což závisí na konstrukci odpružení Škoda Yeti a místě montáže dílu. Prvky se navíc liší umístěním pantů. Oni mohou být:

 1. Jednosměrný, když jsou oba upevňovací body otočeny stejným směrem. Takové díly lze instalovat na levou i pravou stranu.
 2. Vícesměrné, pokud jsou panty vzájemně otočeny o 180 stupňů. V tomto případě se díl instaluje pouze na tu stranu, pro kterou je určen.

Tuto vlastnost je třeba vzít v úvahu při vlastní výměně stabilizačních vzpěr Škoda Yeti. Před nákupem je lepší se poradit s prodejcem, který vám pomůže vybrat originální díl a poskytne informace o podobných prvcích.

DŮVODY A ZNÁMKY OPOTŘEBENÍ NÁRAZŮ STABILIZÁTORU Škoda Yeti

Deklarovaný zdroj stabilizačních vzpěr Škoda Yeti je 100 000 km. Čím aktivněji se však vůz používá, tím méně je pravděpodobné, že díly vydrží toto období:

 • nesrovnalosti;
 • polní cesty;
 • extrémní styl jízdy se smykem;
 • startuje se zcela otočeným volantem;
 • náhlé brzdění.
Zajímavé:
Kde je snímač ventilátoru pro Škoda superb 2.8 v6.

To vše negativně ovlivňuje nejen vzpěry Škoda Yeti, ale i celé odpružení jako celek. Výměna zadních a předních vzpěr může být nutná po 30 000 km. Bez ohledu na to, jak opatrně řidič jede, existuje možnost zvýšeného opotřebení těchto dílů při parkování, kdy auto stojí na nerovném povrchu, například s jedním kolem nebo stranou na obrubníku. Tato statická poloha je nepřirozená pro odpružení, zejména pro vzpěry stabilizátoru – zde jsou fixovány v napjatém stavu. Co se děje uvnitř pantu:

 1. Kulička prstu je neustále přitlačována k jedné části stěny klece.
 2. Když je v této poloze dlouhou dobu, vytlačí zpod sebe lubrikant. V důsledku toho zeď vyschne.
 3. Během výletu dochází v tomto místě ke zvýšenému tření, což vede ke vzniku trhlin na stěně a tření samotného prstu.

Změny ve stavu botičky:

 1. Ochranný kryt zůstává dlouhou dobu ve vytažené poloze.
 2. Pak se na něm objevují praskliny, které přecházejí v praskliny.
 3. Prostřednictvím těchto poškození se písek a voda dostávají dovnitř kulového kloubu, vytlačují odtud mazivo a působí jako abrazivo na čep a stěny kroužku.

Bota namontovaná na držáku na stabilizátoru Škoda Yeti je náchylnější k takové deformaci, protože je umístěna níže, a tedy blíže k zemi. Pak se objeví známky opotřebení:

 • klepání při přejíždění nerovností;
 • nestabilita vozu Škoda Yeti v zatáčkách, naklánění karoserie;
 • neustálý odklon od přímé trajektorie pohybu.

DIAGNOSTIKA

Pokud se vyskytnou charakteristické příznaky poruchy, můžete nezávisle provést předběžnou diagnostiku vozu Škoda Yeti. Chcete-li to provést, musíte rozhoupat auto. Pokud uslyšíte klepání, je čas vyměnit vzpěry. Dodatečně můžete zkontrolovat vůli ve spojení, ale zde budete potřebovat asistenta, který bude s vozem houpat, zatímco majitel vozu hmatem určí stav upevnění.

Zajímavé:
Jak nainstalovat audio přehrávač Škoda Octavia.

Za zmínku stojí, že podobný zvuk mohou vydávat nejen stabilizační vzpěry Škody Yeti: klepat může i vadné horní uchycení tlumiče. Totéž platí pro opotřebovaný hnací hřídel a ložisko kola. Před nákupem nových náhradních dílů se doporučuje nechat odpružení diagnostikovat v servisním středisku.

Hodila by se zkouška na lavici a kontrola výtahu zkušeným mechanikem. Zde budou schopni s naprostou jistotou určit nejen prvek, který selhal, ale také identifikovat všechny možné poruchy podvozku Škoda Yeti a také předpovědět provoz problémových jednotek.

OPRAVY

Výměna předních vzpěr vozu Škoda Yeti je nejjednodušší postup opravy. V případě potřeby to může majitel vozu provést sám. K tomu budete potřebovat:

 • zvedák;
 • další podpora (požadavek na bezpečnost);
 • šestiúhelník;
 • klíč.

Stačí nasadit auto na zvedák a sundat kolo, odpojit horní držák, pak spodní a vyjmout díl. Nový náhradní díl se instaluje v opačném pořadí. Samozřejmě jsou také potíže, pokud spojovací prvky do sebe nezapadají. Pak můžete použít páku (například montážní nástroj) a mírně ohnout stabilizátor.

Vlastní výměna zadních vzpěr Škoda Yeti také nezpůsobuje žádné zvláštní problémy. Zpravidla není pro tento postup nutné demontovat kolo, ale je nutný kontrolní otvor nebo nadjezd. Pokud jsou spojovací prvky zoxidované, můžete použít penetrační mazivo (nejoblíbenější je WD-40).

Stojí za zmínku, že po takové opravě není třeba upravovat vyrovnání kol Škoda Yeti, protože vzpěry neovlivňují polohu úhlu kola. Kdo nemá možnost nebo chuť dělat tuto práci sám, měl by kontaktovat profesionálního mechanika pro servis. Před návštěvou čerpací stanice se musíte zastavit v myčce a umýt podběhy.

Je lepší měnit vzpěry stabilizátoru, jako mnoho spárovaných prvků zavěšení, axiálně po nápravě. Pokud je vadný pravý, měl by být vyměněn i levý. Nový díl má vždy zvýšenou elasticitu v kloubech, což vede k nerovnováze ve fungování odpružení Škoda Yeti.

Zajímavé:
Proč potřebujete možnost vozidla Škoda Rapid.

VÝBĚR NOVÝCH KONSTRUKCÍ STABILIZÁTORŮ pro Škoda Yeti

Mechanik čerpací stanice nebo prodejce náhradních dílů vám pomůže zjistit, jaké provedení dílu je vhodné pro vůz Škoda Yeti. Je na majiteli vozu, zda zvolí originální náhradní díl nebo jeho ekvivalent. Zde stojí za zvážení, že některé modely vozů Škoda Yeti jsou vybaveny originálními prvky určenými pro kvalitní evropské silnice. Na tuzemských silnicích pravděpodobně nesplní deklarovanou životnost.

Plastové přední a zadní sloupky se na trhu objevily poměrně nedávno. Plně vyhovují charakteristikám kovových dílů, vyznačují se však zvýšenou bezpečností, neboť se při poškození zcela zničí. Chcete-li zakoupit nový náhradní díl, je lepší kontaktovat důvěryhodné a renomované dodavatele, abyste se vyhnuli nákupu nekvalitního, ale levného padělku.

DOPORUČENÍ AUTOMECHANIKŮ

Aby nedošlo k výměně vzpěr Škoda Yeti před časem udávaným výrobcem, stačí:

 • používejte klidný styl jízdy: plynule se rozjíždějte a plynule brzděte;
 • zastavte auto před nerovnostmi, ne na nich;
 • Parkujte pokud možno na rovném povrchu;
 • sledovat stav ochranných prašníků.

Nové náhradní díly jsou levné a samotná oprava nezabere mnoho času, nicméně neustálé opotřebení má negativní dopad na všechny prvky odpružení Škoda Yeti, a tedy i na manipulaci s vozem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button