ŠkodaŠkoda Fabia

Jak zatočit zadní brzdou na Škodě Fabia

Škoda Fabia (2010). Ovládání převodovky (obecné tipy)

Vůz může být vybaven pěti nebo šestistupňovou manuální nebo čtyřstupňovou automatickou převodovkou.

Manuální převodovku provozujte podle schématu řazení vyznačeného na rukojeti její páky. V neutrální poloze se páka automaticky nastaví do polohy pro zařazení 3. nebo 4. rychlostního stupně, ze které je možné ji posunout dopředu, resp. Chcete-li zařadit 1. nebo 2. rychlostní stupeň, posuňte páku doleva až na doraz a poté dopředu nebo dozadu.

Chcete-li zařadit zpátečku, zvedněte pojistný kroužek umístěný pod rukojetí páky, posuňte páku doprava, dokud se nezastaví, a poté zpět.

Zpátečku zařaďte pouze tehdy, když vůz zcela stojí.

Abyste předešli poškození převodovky, vyvarujte se řazení, když kola prokluzují.

Obr. 1. Volicí páka automatické převodovky: 1 — otvor pro klíč (uzavřený ozdobnou zátkou); 2 — stupnice režimů ovládání; 3 — rukojeť páky

Chcete-li zařadit 5. nebo 6. rychlostní stupeň, posuňte páku doprava, dokud se nezastaví, a poté dopředu nebo dozadu.

Automatická převodovka má čtyři stupně vpřed a jeden vzad. Každý rychlostní stupeň se zařazuje automaticky v závislosti na poloze řadicí páky, rychlosti vozidla a poloze pedálu plynu.

Během doby záběhu nového vozidla nebo bezprostředně po připojení akumulátoru (po jeho odpojení nebo výměně) nemusí řazení probíhat tak plynule jako obvykle. Neznamená to poruchu – po několika automatických přeřazeních bude proces řazení hladký.

Volicí páka je umístěna na podlahovém tunelu na stejném místě jako ovládací páka manuální převodovky. Na krytu podlahového tunelu je stupnice 2 (obr. 1.) režimů ovládání. Váha nese následující symboly:

– „P“ – parkování. V této poloze je převodovka zablokována, aby se zabránilo pohybu zaparkovaného vozidla. Pokud je páka voliče v této poloze, můžete nastartovat motor;

– R „- zpátečka. Přesuňte páku do této polohy až po úplném zastavení vozidla;

Nikdy nepohybujte volicí pákou do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), když je vozidlo v pohybu! Tím dojde k poškození převodovky.

– „N“ – neutrál. V této poloze páky v převodovce není zařazen žádný rychlostní stupeň. Tato poloha se používá při dlouhých zastávkách, například v dopravních zácpách.

Nikdy během jízdy neposouvejte volicí páku do polohy „N“ (neutrál)! V takovém případě můžete za jízdy nechtěně posunout páku do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), což poškodí převodovku. Navíc nebude možné brzdit motorem.

Abyste neztratili kontrolu nad vozidlem, mějte vždy nohu na brzdovém pedálu, když je páka v poloze „N“ (neutrál) a když páku přesunete do této polohy.

Pokud je vůz ve svahu, pak při startování motoru musí být volicí páka nastavena do polohy „P“ (parkování), nikoli „N“ (neutrál).

— „D“ – pohyb vpřed. Tento

hlavní polohu volicí páky, ve které se nachází většinu času při jízdě. Automatická převodovka v tomto případě zvolí optimální převodový stupeň pro danou rychlost a zrychlení vozidla.

Chcete-li přesunout volicí páku z polohy „P“ (parkování) do polohy „R“ (zpátečka), sešlápněte brzdový pedál.

Speciální blokovací zařízení neumožní přesunout volicí páku z polohy „P“ (parkování) do jiné polohy, pokud není sešlápnut brzdový pedál.

Po zapnutí zapalování se na displeji v panelu přístrojů zobrazí symbol odpovídající poloze páky voliče;

3, 2, 1 — režimy omezení volby rychlostního stupně na III, II nebo I. rychlostní stupeň. Tyto režimy se používají především pro brzdění motorem.

Při omezování volby převodových stupňů pozor – ručička otáčkoměru ve sdruženém přístroji by neměla přesahovat červenou zónu stupnice!

V případě vybití baterie nebo poruchy elektrického zařízení proveďte pro odblokování automatické převodovky (posuňte páku voliče z polohy „P“) následující operace.

1. Sešlápněte brzdový pedál.

2. Odstraňte ozdobnou zátku, vložte klíč do slotu 1 (viz obr. 1) a přesuňte páku z polohy „P“.

Zajímavé:
Jak přepnout robota ve Škodě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button