ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak zjistit, že nefunguje palivové čerpadlo na Škoda Octavia A5

Porucha palivového čerpadla u Škodovky nebo jiný globální podvod!

Ahoj všichni, Shkodovody!
Zveřejňuji užitečné informace pro majitele motorů 1.6 a 1.8.
Navíc zde naleznete fotoreportáž o palivovém čerpadle.

Shkodovods si klade následující otázku:
Řekněte mi, je pravda, že na A 5, když otevřete dveře řidiče, zapne se palivové čerpadlo?

Odpověď: Něco takového existuje, ale ne každý to má.

Tak kdo má motor 1.6?

Mám vyměnit palivové čerpadlo nebo jen vyčistit sítko?

Sundej to, vyfoukej, umyj a zase dej dohromady.
Síťovinu lze snadno vyjmout uvolněním zajišťovacích lístků.

Neprodává se samostatně od čerpadla.
I když není nutkání jej vyměnit, je tam spousta nečistot.

Kdo má motor 1,8 TSI (152 k)

Pokud narazíte na něco takového: přijedete, vypnete auto a po hodině a půl nenastartuje.
Doplňte plyn, žádná reakce.

Po několika desítkách pokusů lze motor dokonce nastartovat.
V servisním středisku budete vyzváni k výměně palivového filtru, který se nachází pod dnem.

Ale nespěchejte s utrácením peněz a zkontrolujte palivové potrubí od nízkotlakého čerpadla ke vstřikovacímu čerpadlu.
Auto nastartuje a pak se zase zastaví.
Můžete připojit počítač.
Zde ukáže verdikt – výměna čerpadla.
Stojí cca 15tis.
V čem je vlastně problém: čerpadlo prostě nemůže čerpat palivo přes filtrační síťku ucpanou svinstvem na samotném čerpadle.
Tato síť stojí 100-150 rublů.
A prodává se v každém obchodě s autodíly.
Přesně stejný je instalován na domácích autech.

Buďte opatrní a poučte se z cizích chyb!

Čerpadla Škoda jsou skládací a některá NENÍ skládací.
Na demontovatelných lze čerpadlo snadno demontovat a toto pletivo snadno vyměnit!
Níže jsou uvedeny pokyny krok za krokem, i když jich na internetu jsou pravděpodobně tuny!

Stisknutím západek ostrým předmětem (šroubovákem) vytáhneme horní část pumpy ze skla.


Tento špinavý šedý obdélník je náš síťový filtr)
Má dokonce číslo)))

Zadáme to do Googlu, existenční atd. Najdeme pletivo a koupíme je.
Srovnání starého a nového. Jsme ohromeni tím, jak jsme před tím vůbec cestovali!)))

Doporučuji vyměnit pletivo jednou za rok a půl!
Ušetřete čas a nervy!

Do poslední kapky: jak sami zkontrolovat palivové čerpadlo?

Smrt palivového čerpadla je vždy smutná. Ale není to vždy samozřejmé. Příznaky jeho opotřebení nebo poruchy jsou poměrně četné a různé, takže není vždy jasné, zda je na vině abnormální chování stroje či nikoliv. Některé z jeho poruch navíc vedou k příznakům, které jsou charakteristické pro netěsnosti vstřikovačů, vynechávání zapalování, nízkou kompresi a mnohé další. Diagnostika palivového čerpadla je proto nejen zábavná, ale často i nezbytná. Zvlášť když nic jiného nepomůže.

Velmi stručně o symptomech

Naštěstí většinu problémů s motorem lze nyní diagnostikovat pomocí skeneru. To výrazně usnadňuje život motoristům a pracovníkům autoservisů, už jen z toho důvodu, že vynechávání zapalování nebo závady senzorů není třeba hledat složitými závěry a postupnou výměnou všeho možného. Jsou samozřejmě výjimky a nikdo nevylučuje práci s mozkem, ale i tak. Co ale dělat, když jsou všechny elektronické systémy v pořádku, nejsou žádné chyby, ale auto je zoufale hloupé? Zde si většinou vzpomenou, že existuje taková součást – palivové čerpadlo. A musíte to zkontrolovat staromódním způsobem – rukama, a ne notebookem.

Nebudu podrobně popisovat příznaky poruchy: o tom již bylo řečeno hodně. Stručně řečeno: poruchy, snížená dynamika, neschopnost nastartovat motor, někdy se motor snaží zastavit při zatáčení, píská a skřípe v oblasti stejného palivového čerpadla. To by mohl být konec příznaků, ale palivové čerpadlo má jinou poruchu: ventil, který drží tlak v railu, může přestat fungovat. V tomto případě jsou příznaky poruchy velmi podobné těm, které se často snaží připsat netěsnému vstřikovači: motor se nespustí okamžitě, musíte otáčet startérem poměrně dlouho. To se stává zřídka, ale i tak si o této situaci trochu povíme níže. Nyní přejděme přímo k diagnostice. Motor tedy nenastartuje, nedochází k žádným chybám zapalování. kde začneme?

Všímavost samotná

Bez ohledu na to, jak složité může být auto, mohou nastat pouze dvě poruchy, které zabrání nastartování motoru: žádný benzín a žádná jiskra. Pokud dojde k jiskření, je třeba hledat, v jaké fázi benzín mizí. A nejprve se můžete ujistit, že tam rozhodně není.

Pokud je přístup ke svíčkám snadný, pak nejzákladnějším úkonem bude odšroubování stejných svíček. Pokud jsou suché, je něco v nepořádku s přívodem paliva. Jdeme tedy správným směrem.

Když zapnete zapalování, pozorně posloucháme: po zapnutí zapalování a před zapnutím startéru obvykle uslyšíte vzadu na několik sekund charakteristické „zh-zh-zh“. Je to čerpadlo v plynové nádrži, které se zapne. Pokud toto „w-w-w“ bylo vždy slyšet, ale nyní ne, znamená to, že se čerpadlo nezapíná. Myslíme si proč.

Nejprve zkontrolujeme dvě základní věci: alarm a pojistku. Většina systémů proti krádeži umožňuje vypnutí palivového čerpadla. Proto se musíte ujistit, že alarm, imobilizér a vše ostatní, co bylo kdysi na autě nainstalováno, fungovalo. Pokud všechna tato báječná elektronika funguje správně, zkontrolujeme pojistku (otevřeme schéma pojistek, hledáme tu správnou a přesvědčíme se, že je neporušená). Můžete také zkontrolovat relé, ale je obtížné se obejít bez multimetru. Proto můžete tuto fázi prozatím přeskočit: relé je většinou stejně neporušené a důvod je někde dále.

Nyní se musíte ujistit, že proud dosahuje k čerpadlu. Za tímto účelem se dostaneme k jeho konektoru a vyjmeme terminál. Pokud jste šťastným majitelem vozu, ve kterém k tomu potřebujete vyjmout palivovou nádrž (pokud pod sedadlem není poklop), pak upřímnou soustrast: buď budete muset jít do servisního střediska, nebo vyříznout poklop. Záleží to jen na tobě. Hlavní věc je, že pokud není přístup, budete muset přeskočit několik kroků. Přestože stále existuje jeden způsob, jak čerpadlo zkontrolovat, více o něm níže.

Terminál byl tedy odstraněn. Napájení můžete zkontrolovat běžnou testovací kontrolkou. Jen se na to musíte pečlivě podívat, protože to nebude hořet pořád. Po zapnutí zapalování by se měl trochu rozsvítit a poté zhasnout. Pokud svítí, je jídlo. Stoupáme dále.

A pak je nejjednodušší připojit vodiče přímo z baterie ke svorkám čerpadla. Pokud to s takovým přímým připojením nefunguje, pak je důvodem ticha motoru právě palivové čerpadlo.

Oprava je obvykle zbytečná, je snazší koupit nový. A nemusíte vždy utrácet peníze za originální díl: existuje mnoho výrobců, mnoho z nich je velmi kvalitních. Pokud je obtížné najít palivové čerpadlo speciálně pro vaše auto (například problém se stal někde na silnici), můžete nainstalovat téměř cokoli, co se hodí na běžné místo. Pak je samozřejmě lepší koupit něco vhodnějšího, ale palivové čerpadlo z „desítky“ často dělá zázraky. Alespoň se dostanete domů (samozřejmě pokud má motor konvenční vícebodové vstřikování, ale to bylo doufám hned jasné).

Vše se zdá jednoduché, ale to není vše. Protože palivové čerpadlo může fungovat, ale nefunguje dobře. A zde budete potřebovat alespoň minimální přístrojovou diagnostiku.

Tlakoměr, kádinka a ampérmetr

Pro úplnou diagnostiku palivového čerpadla je lepší mít tři nástroje: manometr, kádinku a ampérmetr. Začněme tlakoměrem.

Každé plynové čerpadlo musí vždy čerpat palivo pod určitým tlakem. Obvykle – od tří do pěti atmosfér, méně často – o něco více. Stává se, že čerpadlo hučí a zdá se, že něco čerpá, ale auto se nehýbe. Buď má nízké otáčky naprázdno, nebo prostě nechce zrychlovat. V takovém případě se musíte ujistit, že palivové čerpadlo nejen funguje, ale funguje správně.

Ve službách to zkontrolují za pár minut: k palivové liště (někdy přímo k palivovému čerpadlu) připojí manometr a uvidí, jaký tlak vytváří. Je velmi lákavé dělat totéž v garáži, že? Zvláště pokud se stalo to nejhorší: k čerpadlu není přístup kvůli chybějícímu poklopu. V tomto případě je tento krok nejlogičtější. Bohužel pouhé přišroubování tlakoměru k rampě je prakticky zbytečné. Ano, pokud i v této poloze ukazuje nulu, je vše špatně. Ale s tímto zařízením se musíte nejen ujistit, že je čerpadlo živé (nebo mrtvé), ale že je zcela živé. K tomu si budete muset buď pořídit již hotový systém měření tlaku (obsahuje kromě tlakoměru hadičky, konektory a T-kus, pomocí kterého se zařízení připojí k systému, aniž by to ovlivnilo jeho provoz), nebo „hromadně hospodařit“ z plynotěsných hadic a armatur vhodného průřezu. A nyní s takovým systémem můžete zkontrolovat provozní parametry čerpadla. To musí být provedeno při různých rychlostech – při některých rychlostech se to může stát špinavým. Na internetu jsou lidé, kteří radí umístit tlakoměr někam na přední sklo a nechat auto shořet. Jako, pak bude všechno vidět. Chci vás varovat: to nejen není nutné, ale také velmi nebezpečné. Pokud někde do motoru uniká benzín, mohou nastat velké potíže. Stačí se podívat na údaje na tlakoměru při různých otáčkách motoru. Nejprve najděte „manuál“ pro auto, který bude obsahovat hodnoty tlaku v palivovém potrubí při různých rychlostech. Obecně platí, že pokud nechcete nádrž demontovat předem, je to nejvhodnější způsob kontroly palivového čerpadla u automobilů bez speciálního poklopu.

Kádinka se používá mnohem méně často než manometr. Používá se k měření výkonu čerpadla, ale obvykle pouze ve špičkových službách. Používá se k měření množství benzínu, které pumpa načerpá podle objemu za určitou dobu. Pokud je nižší než norma (která je určena z technických charakteristik čerpadla), je považováno za vadné. Nejčastěji se tato operace nezdá být nezbytná: téměř všechny informace lze získat pomocí tlakoměru. Ale pokud existují lidé, kteří používají kádinky, je nutné o nich mluvit. Obecně jsem to již řekl. Přejděme tedy k ampérmetru.

Toto zařízení se používá k měření proudu spotřebovaného čerpadlem. Tato operace má skutečně nějaký smysl. V některých situacích je čerpadlo schopno dosáhnout požadovaného tlaku, ale náklady na tento tlak (ve formě spotřeby proudu) se ukazují jako příliš vysoké. Někdy za to může samotný elektromotor čerpadla a někdy zcela zanesený plynový filtr, který bývá umístěn přímo v čerpadle. Stále častěji je tento filtr považován za nenahraditelný a je součástí pumpy (nechť v pekle shoří ti, kteří na to přišli). Na základě nárůstu proudu můžeme usoudit, že by bylo stále dobré filtr vyměnit.

Pokud se při demontáži čerpadla ukáže, že filtr splnil svůj účel, budete muset hledat způsoby, jak s tím něco udělat. Většinou není potřeba nic dlouze hledat, protože lidé, kteří svého času pili brzdovou kapalinu, drželi cibuli v punčocháčích a kydali BF lepidlo na vrtačce, už dávno přišli na to, co se dá na konkrétním autě udělat . Nezbývá tedy než hledat řešení na internetu a většinou není potřeba nic vymýšlet.

Nic není věčné

Plynové pumpy bohužel umřely, umírají a umírat budou. Jako každý jiný mechanismus s pohyblivými částmi má čerpadlo své omezené zdroje. U některých aut více, u některých méně, ale průměrně je pumpa naměřena někde kolem dvou set tisíc kilometrů. Nejnepříjemnější je, když čerpadlo někde na dlouhé cestě odmítne pracovat. Jak se tomu vyhnout?

Celkově vzato, v žádném případě. Mohu poradit jen dvě věci: poslouchejte, jak to funguje po zapnutí zapalování, a nejezděte na prázdnou nádrž. V prvním případě by vás měla upozornit změna tónu. Pokud čerpadlo začne bzučet „špatným tónem“ nebo příliš hlasitě, je lepší jej předem vyměnit. Jako poslední možnost pečlivě diagnostikujte a vyměňte filtr.

Jízda s prázdnou nádrží je jiný příběh. Existuje názor, že palivové čerpadlo může „chytit vzduch“ a vyhořet. Nebo se přehřát a vyhořet. Není to tak úplně pravda. Krátkodobé „utržení“ vzduchu samozřejmě může dokončit již téměř mrtvé čerpadlo, ale stále je to výjimka, nikoli pravidlo. A vzduch se tam nedostane tak snadno: pumpa je v plastovém kelímku s benzínem, takže je těžké, aby „vyschla“. Stejně jako hltání vzduchu v ostrých zatáčkách s prázdnou nádrží. Totéž platí pro přehřátí: toto nebezpečí je značně přehnané, i když ne zcela vyloučené. Prázdná nádrž však pumpě opravdu škodí. Především kvůli tomu, že se na stěnách prázdné nádrže tvoří kondenzát, který se pak dostává do benzínu. A to je samozřejmě špatně, a to nejen pro čerpadlo. No, za druhé, na dně nádrže jsou stále úlomky a voda. A nedělají dobře ani palivovému čerpadlu. Takže rada nejezdit na prázdnou nádrž je skutečně užitečná, i když z trochu jiných důvodů.

Pokud je to možné, musíte palivový filtr vyměnit včas. Mnoho strojů to stále poskytuje, takže tento postup by neměl být opomíjen. Je tak nějak příjemnější jet s čistou pumpou, než se tahat po dálnici na „kravatě“ ve snaze vyměnit náhle vadnou pumpu.

Zajímavé:
Jak propláchnout odlučovač oleje na Škodě Octavia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button