ŠkodaŠkoda Octavia

Jak zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny na Škoda Octavia

Pokud máte problémy s brzdami na škodovce — rada od manula

Brzdový systém vašeho vozu je vybaven podtlakovým posilovačem a je poměrně účinný. Snížená účinnost brzdění, smyk vozu při brzdění by měl být signálem pro urgentní zkoušku brzd.

VAROVÁNÍ

Pravidelně kontrolujte hladinu brzdové kapaliny v nádržce hlavního válce. Hladina brzdové kapaliny by měla být blízko značky „MAX“ na tělese nádržky.

Pokles hladiny kapaliny indikuje buď únik brzdové kapaliny ze systému, nebo nadměrné opotřebení brzdových destiček. Pokud se na sdruženém přístroji rozsvítí varovná kontrolka nízké hladiny brzdové kapaliny,
nespěchejte s doplňováním hned, nejprve zkontrolujte tloušťku brzdových destiček: možná je čas
vyměnit podložky.

Výrobci automobilů doporučují každých 90 4 km nebo XNUMX roky (podle toho, co nastane dříve) vyměnit veškerou brzdovou kapalinu v systému.

Někteří řidiči tuto radu ignorují, protože se jim kapalina v nádrži zdá dostatečně čistá, a to zcela
nadarmo. Faktem je, že brzdová kapalina je velmi hygroskopická: absorbuje vlhkost ze vzduchu, což časem nejen ničí povrchy brzdových válců a potrubí a v důsledku toho vede k předčasnému selhání součástí brzdového systému, ale také výrazně snižuje bod varu brzdové kapaliny.
kapaliny. Normální bod varu brzdových kapalin třídy DOT-4 je 210-260 °C. S častou intenzivní
Kotoučové brzdy se při brzdění velmi zahřívají a při vysokém obsahu vody může dojít k varu brzdové kapaliny, což obvykle vede k selhání brzd.

UŽITEČNÁ RADA!
Abyste se v budoucnu nevystavili nepředvídaným výdajům na opravu nejen brzdového systému, ale celého vozu, je lepší včas vyměnit kapalinu v brzdovém systému.

Pokud se vyskytnou problémy s brzdami, odvzdušněte brzdovou soustavu (viz „Odvzdušnění hydraulického pohonu brzdové soustavy“).
Pokud to nedává požadovaný výsledek, je nutné pečlivě zkontrolovat celý brzdový systém (viz «Kontrola a seřízení brzdového systému»).

ODVZDUŠNĚNÍ BRZDOVÉHO SYSTÉMU

Pokud se brzdový pedál stane „měkkým“ a stane se „tvrdším“ několika po sobě jdoucími sešlápnutími, pak do hydraulického ovladače brzdy vnikl vzduch.

Pro odstranění vzduchu ze systému je nutné odvzdušnit brzdy.

Postup pro odvzdušnění brzd je poměrně jednoduchý, ale pohodlnější je provést jej s asistentem. Podrobný popis odvzdušnění brzdové soustavy naleznete v kap. „Brzdový systém“ (viz „Odvzdušnění hydraulického pohonu brzdového systému“).

KONTROLA BRZDĚNÍ
1. Důvodem ztráty účinnosti brzdění může být nevyhovující provoz podtlakového posilovače.

Pro jeho rychlou kontrolu sešlápněte několikrát brzdový pedál při vypnutém motoru, aby se odstranil
vakuum v zesilovači a poté, držte pedál, nastartujte motor. Pokud po nastartování motoru pedál trochu poklesne, podtlakový posilovač funguje.

2. Pokud pedál zůstane nehybný, zkontrolujte neporušenost a spolehlivost připojení hadice podtlakového posilovače k ​​armatuře na sacím potrubí motoru .

3. . se zpětným ventilem A .

4. . s elektrickým vakuovým čerpadlem posilovače brzd .

5. . se zpětným ventilem B .

6. . a se zesilovačem. Vyměňte nebo opravte vadnou hadici. Pokud je hadice v pořádku, je nutné vyměnit podtlakový zesilovač (viz «Výměna podtlakového zesilovače»).

POZNÁMKA
Hadice posilovače vakua je vyrobena z jednoho kusu se zpětným ventilem. Zkontrolujte jeho výkon (viz «Kontrola činnosti podtlakového posilovače brzd»).

Pokud je zpětný ventil vadný, vyměňte sestavu hadice posilovače podtlaku.

Pokud je brzdění doprovázeno tlukotem a pulzováním brzdového pedálu, měli byste nejprve zkontrolovat stav předních kotoučových brzd.

POZNÁMKA
Pulzace brzdového pedálu automobilu vybaveného protiblokovacím brzdovým systémem není známkou poruchy, protože je vlastní konstrukci.

7. Po instalaci vozu na zvedák jedno po druhém sejměte přední kola a zkontrolujte brzdové kotouče. Povrch
kotouč by měl být plochý a hladký na obou stranách. Pokud je povrch kotouče místy rezavý, což bývá
se stane po dlouhém parkování vozu se suchými brzdami, zkuste vyčistit pracovní
povrch jemným brusným papírem.

Pokud tento postup nepomůže, budete muset dát kotouče na broušení nebo je vyměnit za nové.

8. Zkontrolujte pohyblivost pístu brzdového mechanismu.
Chcete-li to provést, zkuste pomocí šroubováku pohnout brzdovým třmenem. Pokud třmenem nelze pohnout,
To znamená, že píst je zaseknutý v brzdovém válci.

VAROVÁNÍ
Zasekávání pístu brzdového válce vede k neustálému brzdění odpovídajícího kola při uvolnění pedálu a při brzdění dochází ke smyku vozu.

POZNÁMKA
Parkovací brzda ovládá zadní brzdy lankem spojujícím páku parkovací brzdy a ovládací mechanismus brzdové čelisti. Mnoho řidičů se snaží používat parkovací brzdu co nejméně, aby prodloužili její „život“, a dosáhli opačného výsledku.
Pokud nepoužíváte parkovací brzdu, nečistoty a vlhkost stagnují v pláštích kabelu, kabel zarůstá
rez, přestane se pohybovat a ulomí se.

V případě potřeby proto použijte parkovací brzdu, ale nezapomeňte čas od času seřídit její ovladač (viz „Nastavení ovladače ruční brzdy“).

Zajímavé:
Kde je řetěz na Škoda Rapid 2014.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»