ŠkodaŠkoda Rapid

Jak zkontrolovat rozvodový řemen Škoda Rapid cfna

Výměna rozvodového řetězu vozů Volkswagen Polo a Škoda Rapid za motor 1.6 CFNA

Atmosférický motor se zdvihovým objemem 1.6 a továrním označením CFNA patří do rodiny EA111 a má ve srovnání s jednodušším designem s přeplňovanými pohonnými jednotkami TSI/TFSI. V tomto ohledu je motor spolehlivý a nenáročný, ale jako každý jiný motor vyžaduje vysoce kvalitní údržbu a včasné kvalifikované opravy.

  • MODIFIKACE A POUŽITELNOST
  • ŘETĚZ VENTILU
  • ZNÁMKY NAPĚTÍ
  • VÝMĚNA, NAHRAZENÍ
  • COST

U všech motorů TSI/FSI/TFSI měníme rozvodový řemen

1.2 TSI

3 hodin

8000 rublů

1.4 TSI

3 hodin

8500 rublů

1.4 TSI

4 hodin

11 900 rublů

1.8 – 2.0 TSI

3 hodin

9 900 rublů

Z hlavních a společných problémůProblémy, se kterými se potýkají majitelé vozů Volkswagen Polo a Škoda Rapid, jakož i dalších vozů VAG s identickou platformou a motorem 1.6, jsou:

křehkost rozvodového řetězu.

Krátkodobý rozvodový řetěz motorů VAG 1.6 lze zároveň nazvat pouze ve srovnání s motory německé výroby 90. let, které zůstaly v paměti mnoha automobilových nadšenců jako „věčné“ a nevyžadovaly žádný jiný zásah než výměna oleje.

Úpravy a použitelnost motoru 1.6 CFNA

Atmosférický motor o objemu 1600 cm3 má distribuované vícebodové vstřikování paliva a je typu MPI. Tento motor se vyráběl v letech 2006 až 2015 a instalované na následujících vozidlech VAG:

Volkswagen Polo Sedan

6 Volkswagen Jetta

Kromě verze CFNA v generaci EA111 existuje několik dalších modifikací atmosférických motorů 1.6 – BTS, CFNB и CLSA. Liší se stupněm zrychlení a regiony dodávky, takže nemají vážné konstrukční rozdíly.

Tyto pohonné jednotky jsou na ruském trhu nejrozšířenější díky oblíbeným vozům Volkswagen Polo и Škoda Rapid.

Rozvodový řetěz motorů 1.6 CFNA: proč měnit a v jakém počtu najetých kilometrů

Stejně jako u všech motorů nové generace určil výrobce pro 1.6 CFNA a jeho modifikace neomezený zdroj rozvodového řetězu. Ale majitelé aut se potýkají s problémy s různým počtem najetých kilometrů dané jednotky – hlukem, natahováním, přeskakováním jednoho nebo více zubů a dokonce i zlomením, i když ve velmi vzácných případech.

Proč se skutečná životnost rozvodového řetězu liší od deklarované? Kultura provozu automobilů v Evropě a Rusku je mírně odlišná. Pro obyvatele Německa, Francie, Belgie a dalších zemí jsou vozy s najetými kilometry 150–200 tisíc kilometrů považovány za prošlé. Taková auta se prodávají na sekundárním trhu a další majitel buď provádí vysoce kvalitní údržbu, nebo pokračuje v jízdě bez investic, ale s připraveností na poruchy. Z toho vyplývá záruka výrobce, že řetěz nebude vyžadovat výměnu po celou dobu provozu vozu.

Evropský trh s ojetými vozy lze navíc nazvat poctivějším než ten ruský v zahraničí není tak běžný šidí kilometry a snaží se zatajit skutečný stav autaprodat za vyšší cenu.

Také v systému rozvodového pohonu motorů 1.6 CFNA existuje jedna vlastnost, kterou lze nazvat chybou – Hydraulický napínák řetězu nemá omezovač zpětného chodu, takže řetěz je při vypnutém motoru v prověšeném stavu. V takových případech existuje několik nebezpečí a jedním z nich je parkování auta ve svahu s pevným převodem bez použití ruční brzdy (ignorování dopravních předpisů a drobné poruchy auta, například ruční brzda, je také charakteristickým znakem ruštiny majitelé aut). Vlivem hmotnosti vozidla se klikový hřídel mírně otáčí a pohybuje řetězem spolu s napínačem do kritické polohy. Po nastartování, dokud čerpadlo nevytvoří potřebný tlak oleje pro činnost napínače, může řetěz přeskakovat přes zuby vačkového hřídele. V nejlepším případě to povede k nestabilnímu chodu motoru a v horším případě k narážení ventilů do pístů.

Navíc správné a dostatečné napnutí řetězu ovlivňuje kvalitu a stav motorového oleje. Ne každý používá oleje s továrním schválením; ruský trh s mazivy je naplněn padělaným zbožím a doporučený interval výměny stanovený výrobcem předpokládá dobrou kvalitu paliva.

Musím vědět! Olej, který nemá potřebné vlastnosti nebo je ztrácí při dlouhé jízdě, nemůže poskytnout potřebnou sílu v plunžru napínače řetězu, řetěz podléhá zvýšenému házení a rychle se natahuje. Tyto faktory vedou k tomu, že v ruské realitě vyžaduje výměnu rozvodového řetězu motorů 1.6 Volkswagen Polo a Škoda Rapid 150 000 km, v některých případech až 100 000 km.

Diagnostika a výměna rozvodového řemene Rapid: příznaky a příčiny poruchy

Elektrárny vozů Škoda Rapid jsou spolehlivé a odolné. Podmínkou spolehlivosti je pravidelná údržba. Zvláštní pozornost by měla být věnována synchronizačním systémům. Snad jednou z hlavních součástí je mechanismus distribuce plynu. Synchronizuje chod klikového a vačkového hřídele. Hlavní částí mechanismu je pás. Výrobce stanovil předpisy, které uvádějí, že rozvodový řemen Rapid musí být vyměněn, když počet najetých kilometrů dosáhne 120 000 km. Tato doba se počítá za ideálního provozu stroje. Návod k obsluze proto obsahuje doporučení pro kontrolu stavu mechanismu. První se provádí při dosažení 60 000 km nebo čtyři roky po zakoupení Rapidu. Poté po 30 000 km nebo každé dva roky.

Jak zjistit, že je třeba vyměnit rozvodový řemen Rapid: důvody selhání

187879_1_350.jpg

S přihlédnutím k reálným faktorům může být období výrazně nižší. Záleží na:

  • Styl jízdy, agresivní styl jízdy může výrazně snížit životnost;
  • Provoz Rapidu se zvýšenou zátěží. Pravidelné tažení naloženého přívěsu;
  • Jízda horským terénem s nezpevněným povrchem;
  • Nepříznivé povětrnostní podmínky. Provoz při nízkých teplotách nebo extrémně vysokých teplotách, což vede k přehřívání pásu.

Všechny tyto znaky mohou výrazně snížit životnost rozvodového řemene.

Příznaky

Každý majitel může rozpoznat příznaky poruchy. Projevují se ve formě následujících příznaků:

  • Výfukové plyny zčernaly;
  • Auto startuje s obtížemi. Poté motor běží nestabilně a zhasne;
  • Náhlá ztráta moci. Během provozu motor silně vibruje;
  • Hlasitý zvuk z běžícího motoru.

Pokud se tyto příznaky objeví, je třeba provést diagnózu. Je lepší to udělat v autoservisu, protože. stejné příznaky mohou naznačovat poruchu jiných součástí. V důsledku vadných zapalovacích svíček může dojít například ke ztrátě výkonu nebo nestabilnímu provozu.

Diagnostika rozvodového řemene pro Škoda Rapid

Proto je lepší věřit zkušenému specialistovi autoservisu, než provádět zbytečnou práci. Služba provede diagnostiku pomocí počítačového stojanu. Poté bude provedena vizuální kontrola. K tomu je částečně demontován kryt chránící mechanismus. Při otáčení klikovým hřídelem kontrolujte stav řemene. Nemělo by mít praskliny, odštěpky, trhliny, delaminace, obroušené zuby nebo prověšené. Na jeho povrchu by neměly být žádné stopy oleje nebo chladicí kapaliny; korodují povrch řemene, což může vést k jeho zlomení.

Důležité! Není přípustné provozovat mechanismus déle než je doporučená doba. To způsobí nadměrné opotřebení dílů a oslabí napnutí řemene. Což může vést k jeho přeskakování při vysokých rychlostech. V tomto případě se v důsledku desynchronizace ventily definitivně prohnou. Podobná porucha je způsobena jeho rozbitím.

Výměna rozvodového řemene Rapid v autoservisu

Provozování vozidla s takovými příznaky je nežádoucí. Majitel by měl okamžitě kontaktovat autoservis, aby zkontroloval motor a vyměnil rozvodový řemen.

Po kontrole vystaví pracovníci servisního střediska pracovní příkaz. Uvádí požadované objemy a náhradní díly, které je třeba vyměnit, a specifikuje cenu. Dokud nebude oprava dokončena, nelze ji změnit. Pracovníci autoservisu nemají právo vnucovat zákazníkovi další služby. Po dokončení dokumentů pracovníci začnou pracovat. V tomto případě může být zákazník na přání přítomen. Výměna rozvodového řemene Rapid se provádí následujícím způsobem:

zamena-remnya-grm-skoda-oktaviya-a5-16.jpg

  • Ochrana klikové skříně a pravé kolo jsou demontovány;
  • Pod motorem je instalován zvedák. Držák motoru na pravé straně je odšroubován;
  • Horní kryt mechanismu je odstraněn;
  • Otáčením klikového hřídele se nastavuje horní úvrať. Což odpovídá shodě známek. Značka hřídele se musí shodovat se značkou umístěnou na spodní straně skříně rozvodu;
  • V tomto případě ozubená kola vačkového hřídele zaujímají polohu, ve které se jejich technologické otvory shodují. Do nich je vložen speciální držák;
  • Chcete-li demontovat řemen generátoru, otáčejte napínací kladkou, dokud se upevňovací otvory nezarovnají. Do nich je vložen 2mm kolík;
  • Odstraňte hnací řemen;
  • Demontujte řemenici klikového hřídele a spodní část skříně rozvodu;
  • Zkontrolujte správné vyrovnání mechanismu podle značek. Náboj na tělese bloku se shoduje se zkoseným zubem ozubeného kola klikového hřídele;
  • Odšroubováním napínacích kladek se pás demontuje;
  • Nainstalujte nové válečky;
  • Dále je nainstalován nový pás;
  • Poté se provede napnutí nastavením válečků;
  • Správná instalace mechanismů se kontroluje pomocí značek;
  • Montáž se provádí v opačném pořadí.

Dodatečné informace! Výměna řemene by měla být provedena společně s výměnou vodní pumpy a napínacích kladek. Pokud se do mechanismu dostane olej nebo chladicí kapalina, je nutné před výměnou opravit netěsnost. Teprve poté začnou demontovat rozvodový řemen.

Poznámka! Síla při utahování válečků by měla být 2-2,5 kg, jinak hrozí poškození závitů v bloku válců.

Záruka za provedenou práci

Po výměně rozvodového řemene Rapid mechaniky je vůz předán technikovi servisního střediska, který kontroluje kvalitu provedené práce. Motor naskočí, je třeba ho nechat běžet na volnoběh 7-10 minut. Motor musí běžet stabilně, neškubat, bez cizího hluku a výfukové plyny nesmí mít žádnou barvu. Poté je Rapid převeden na majitele.

Na provedenou práci je vystavena záruka. Kde je uveden provedený objem a vyměněné díly. Záruka se vztahuje na servis a instalované díly Pokud jsou komponenty poskytovány zákazníkem, servisní středisko neručí za jejich kvalitu. Záruční doba závisí na provedených opravách. Minimální doba je šest měsíců. Pro odstranění reklamací náhradních dílů provádí servisní středisko laboratorní testování všech nakupovaných dílů.

Autoservis

994059522.jpg

Kromě toho autoservis poskytuje tyto služby:

  • Monitorování a diagnostika všech systémů vozidel pomocí počítačových stojanů;
  • Údržba záručních a pozáručních vozidel. Výměna spotřebního materiálu a technických kapalin;
  • Běžné a velké opravy benzínových a naftových motorů;
  • Proplachování a opravy palivových zařízení a přeplňovacích systémů;
  • Opravy podvozků vozidel;
  • Výměna nebo generální oprava převodovek;
  • Nastavení osvětlovacích zařízení pomocí speciálního vybavení;
  • Nastavení odklonu/sbíhavosti kol na počítačem řízeném stojanu;
  • Přítomnost mechanické dílny nám umožňuje provádět vrtání bloků válců a klikových hřídelí;
  • Opravy aut po dopravních nehodách v karosárně. Následuje úplné nebo částečné lakování těl. V tomto případě lakované díly procházejí tepelným sušením ve speciálních komorách;
  • Oprava elektroinstalace. Poskytujeme opravy a montáž alarmů.

Před zahájením prací jsou všechna auta zdarma umyta v myčce.

Ceny

Autoservis má uzavřené smlouvy na dodávku náhradních dílů. Nakupují se přímo od výrobce nebo od prodejce, vyhýbají se zprostředkovatelům. Kupují se pouze originální nebo továrně vyrobené díly. Dodavatelé zároveň poskytují ceny, které jsou nižší než velkoobchodní ceny.

To zase dramaticky ovlivňuje konečné náklady na opravy. Skládá se ze dvou složek – servis a ceny za instalované díly. V důsledku toho jsou konečné náklady nižší, než je průměr na trhu.

tsenoobrazovaniya-na-osnove-ecommerce.jpg

Zákazník navíc získává status běžného zákazníka. Co mu dává právo:

  • nejprve provést opravy nebo údržbu;
  • provádět bezplatnou diagnostiku;
  • získat bonusy po každé práci;
  • zákazník má právo účastnit se sezónních slev na služby. Tím se náklady na práci ještě snižují a pro majitele je výhodné nechat se průběžně servisovat v našem autoservisu.

Zajímavé:
Co je posilovač brzd Škoda Rapid.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button