ŠkodaŠkoda Rapid

Jak zkontrolovat vzpěry stabilizátoru na Škoda Rapid

Jak nainstalovat pouzdra stabilizátoru na Škoda Rapid: výměna vzpěr a dalších prvků zavěšení na čerpací stanici

Stabilizátor se ve voze neobjevil okamžitě, ale až v procesu vývoje „samohybného kočáru“. Zpočátku, zatímco rychlost prvních aut byla jen o málo vyšší než rychlost chodce, prostě nebylo potřeba rovnoměrně rozkládat zátěž na všechna kola, protože v té době už to bylo víceméně rovnoměrné. A teprve poté, co rychlosti aut přesáhly 40-50 km/h, začaly ztrácet stabilitu v zatáčkách, což často vedlo nejen k poruchám zavěšení, ale také k tomu, že se auta dokonce převracela v zatáčkách. Stalo se tak proto, že zatížení kol vnitřního poloměru otáčení výrazně vzrostlo, zatímco na kolech vnějšího poloměru otáčení naopak kleslo.

Myšlenka nějak přerozdělit tyto náklady a uvést je do alespoň přibližné vzájemné korespondence vznikla mezi automobilovými designéry ve 20. letech minulého století. Výsledek jejich bádání na sebe nenechal dlouho čekat: spojením pák pravého a levého předního a zadního zavěšení silnými ocelovými tyčemi bylo dosaženo požadovaného výsledku. Od té doby jsou tyto prvky, zvané stabilizátory, přítomny v designu každého vozu bez ohledu na jeho velikost, třídu a typ a výkon jejich pohonných jednotek.

Konstrukce stabilizátoru pro Škoda Rapid

Další věcí je, že za sto let své existence se samotný stabilizátor změnil, když ne k nepoznání, tak ještě docela vážně. Faktem je, že toto zařízení nedává 100% účinek a když auto zatáčí dostatečně vysokou rychlostí, samo zažívá různé zatížení na levé a pravé straně. Stabilizátory se kvůli tomu často samy zlomily a často, když praskly, tyto ocelové trubky nebo kanály dokázaly prorazit spodek vozu a zranily řidiče a cestující. A protože je zcela nemožné vyhnout se jejich poruchám, konstruktéři automobilů se uchýlili ke dvěma trikům:

  • Jednak monolitickou tyč stabilizátoru zpočátku rozdělili na tři komponenty – samotnou tyč a dva sloupky, pomocí kterých je stabilizátor připevněn k ramenům levého a pravého závěsu. Navíc není připevněn přímo, ale pomocí gumokovových pantů, a to jak zvenku, tak podle principu fungování připomínající silentbloky. Díky tomu byl stabilizátor pružnější a v souladu s tím odolnější vůči napětí způsobenému proměnlivým zatížením;
  • Druhou novinkou bylo ztenčení vzpěr stabilizátoru, čili již při výrobě námi popisovaného provedení do něj jeho tvůrci zahrnuli slabá místa. Pokud tedy zatížení systému z toho či onoho důvodu překročí maximální přípustnou hodnotu, stabilizátor se zlomí. Navíc se nezlomí jeho prut, ale sojky na svých nejtenčích místech, zvaných krky. Hlavní je, aby tyč neprorazila spodek auta. Kromě toho je výměna samotných vzpěr jednodušší a levnější než instalace zcela nového stabilizátoru na zavěšení.
Zajímavé:
Jak často měnit vzduchový filtr Škoda.

Proč je rychlá výměna stabilizátoru na Rapidu důležitá?

Výměna stabilizačních vzpěr Škoda Rapid je jednoduchá operace, vyžaduje však jak určitou zkušenost technika, tak přítomnost speciálního vybavení v servisu. Proto byste na této operaci neměli šetřit tím, že se ji budete snažit provést sami. Naštěstí vůz ani s rozbitým předním nebo zadním stabilizátorem neztratí kontrolu a do autoservisu se dostane bez pomoci odtahovky.

DŮLEŽITÉ! Nezapomeňte, že při jízdě s autem s vadným odpružením byste měli být velmi opatrní, protože jeho stabilita na silnici se řádově zhoršuje.

Stabilizační pouzdra selhala na Škodě Rapid: výměna a její nuance

Abychom byli spravedliví, je třeba říci, že selhání stabilizátoru a zejména jeho vzpěr lze klasifikovat jako exotické poruchy zavěšení. Jejím hlavním důvodem je bezohlednost řidiče a většina lidí za volantem jsou stále rozumní lidé a nesnaží se pasovat do zatáček v přemrštěných rychlostech.

K takovým poruchám dochází častěji u závodních a sportovních vozů, ale u běžných osobních automobilů často selhávají nikoli vzpěry, ale pryžová pouzdra stabilizátoru. Ačkoli se tato pryž jmenovitě nazývá odolná proti opotřebení, během provozu vozidla trpí pouzdra stabilizátoru proměnlivým zatížením, sezónními změnami teplot a změnami vlhkosti.

Jejich životnost je přibližně stejná jako u jejich nejbližších příbuzných – silentbloků. Takže u Škody Rapid je potřeba vyměňovat pouzdra stabilizátoru ve stejné frekvenci jako silentbloky. Mimochodem, pro preventivní účely se mění během jedné plánované údržby – třetí, když se najeté kilometry vozu blíží 50 tisíc km.

POZNÁMKY V MARGINÁLU. U většiny osobních automobilů, zejména pokud patří do stejné třídy, jsou tvary a rozměry těchto pouzder podobné, nebo jsou dokonce tyto části zaměnitelné. Nemá proto smysl kupovat na výměnu pouze originální drahé náhradní díly. Pro Rapid mohou být vhodná levnější pouzdra od Renaultu nebo dokonce podobné díly VAZ. Není to tak dávno, co se v prodeji objevily polyuretanové průchodky. Mají o něco větší tuhost než tradiční gumové, ale jejich životnost je výrazně delší. A přestože náklady na takové díly jsou o něco vyšší, odborníci je doporučují.

Výměna pouzder stabilizátoru Škoda Rapid se vždy provádí ve dvojicích, to znamená, že všechny tyto komponenty jsou aktualizovány najednou. V této věci platí stejné pravidlo jako při výměně jakýchkoli jiných komponentů odpružení automobilu. A tyto díly, které by byly správněji klasifikovány jako spotřební, se také téměř vždy prodávají v páru. Je to nutné ze dvou důvodů: za prvé, aby byla zajištěna stejná tuhost levého a pravého odpružení, a za druhé, jak ukazuje praxe, pokud jedno pouzdro začne vykazovat známky opotřebení, velmi brzy se na něm objeví stejné známky druhý. Výměnou obou najednou při jedné návštěvě autoservisu výrazně zlevníte tento zákrok a ušetříte čas.

Jak pochopit, že je třeba vyměnit pouzdra stabilizátoru Škoda Rapid: známky opotřebení

Na dílech, které zvažujeme, je mnoho známek opotřebení, ale všechny nejsou přímé, ale nepřímé, takže když se objeví, neměli byste učinit jednoznačný závěr, že příčina poruchy spočívá právě v nich. Pokud se však tyto alarmující příznaky objeví, měli byste se zajímat o stav podvozku vašeho vozu. Čím dříve dopravíte svůj vůz do autoservisu na diagnostiku a opravu podvozku, tím vyšší je pravděpodobnost, že se obejdete bez výměny drahých dílů, protože jak víte, opravit jakoukoli poruchu je jednodušší a levnější. v rané fázi, než čekat, až to nepovede k vážnější poruše.

Známky opotřebení na pouzdrech stabilizátoru jsou následující:

  • Projev vůle ve sloupku řízení při otáčení vozu. Pokud je velikost vůle závislá na rychlosti vozu, pak se dá skoro říci, že na vině jsou opotřebovaná pouzdra předního stabilizátoru nebo stejně opotřebené silentbloky předního zavěšení;
  • Smyk zadní části vozu při ostrých zatáčkách naopak naznačuje poruchu pouzder zadního stabilizátoru nebo silné opotřebení tichých bloků zadního zavěšení;
  • Vibrace volantu, které se při zatáčení zhoršují. Je pravda, že posilovač řízení toto tlukot výrazně vyhladí, takže u většiny moderních automobilů je tento příznak poruchy stabilizátoru implicitní;
  • Nadměrné naklánění vozidla při zatáčení;
  • Vzhled cizích zvuků při otáčení – klepání, broušení nebo hučení. Pouze zkušený odborník v nich dokáže rozpoznat poruchu stabilizátoru, protože takové známky jsou charakteristické pro opotřebované klouby CV a ložiska kol;
  • Nestabilní poloha vozu na silnici, kdy musí řidič neustále řídit i při jízdě v přímém směru. Tento příznak je charakteristický pro téměř všechny poruchy odpružení a mechanismu řízení.

RADA. Pokud se při výskytu některého z těchto příznaků obrátíte na náš autoservis, můžete si být jisti, že problém bude identifikován a opraven co nejdříve. Zkušenosti našich řemeslníků a také dostupnost všech náhradních dílů a spotřebního materiálu potřebného k opravě nám umožňují opravit podvozek za přítomnosti zákazníka. Tento postup zpravidla netrvá déle než dvě až tři hodiny.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button