ŠkodaŠkoda Rapid

Jaký druh benzínu natankovat do Škody Rapid

Škoda Rapid je úsporné auto, které zvládne dlouhé vzdálenosti na jedno natankování. Navzdory tomu je vůz poměrně dynamický, takže s jízdou v hustém městském provozu nebo na dálnici nejsou žádné problémy.

Pro spolehlivý a dlouhodobý provoz elektrárny a souvisejících systémů by vozidlo mělo být poháněno pouze doporučeným palivem. Jinak se problémy mohou objevit i po první návštěvě čerpací stanice.

Zvýšení spotřeby paliva je obvykle důsledkem nesprávné údržby nebo selhání součásti. Zvýšení spotřeby benzínu je důležitým signálem, že vaše auto vyžaduje pozornost. V opačném případě je možné nadměrné opotřebení dílů, které se následně projeví generální opravou.

Spotřeba paliva Škoda Rapid s různými velikostmi motoru

Spotřeba paliva Škody Rapid závisí na velikosti elektrárny a typu převodovky, kterou vůz má. Spotřeba paliva na 100 km je podrobněji rozebrána v tabulce níže.

Spotřeba paliva Škoda Rapid

Spotřeba paliva Škoda Rapid

Výběr benzínu

Vozidlo smí být plněno pouze bezolovnatým benzínem, který odpovídá normě EN 228. Doporučuje se používat palivo s oktanovým číslem 95. Do vozu je povoleno tankovat benzín s oktanovým číslem 92 nebo 98. Při tankování paliva s oktanovým číslem 92 může dojít ke zhoršení dynamiky vozu a také k mírnému zvýšení spotřeby paliva.

Majitelé automobilů doporučují používat benzín s oktanovým číslem 92 nebo 95. Podle recenzí funguje elektrárna stejně dobře na oba druhy paliva. Podrobnější přehled benzínu je uveden v tabulce níže.

Zajímavé:
Jakou hladinu kapaliny by měla mít Škoda Fabia.

Tabulka – Vliv oktanového čísla na jízdu ve Škodě Rapid

Oktanové číslo popis
AI-92 Navzdory výrobcem deklarovanému snížení výkonu agregátu při použití benzínu s oktanovým číslem 92 není skutečně možné „ztrátu koní“ detekovat. Nedostatek výkonu lze pozorovat pouze při plném naložení vozu.
AI-95 Nejlepší volba. Nedochází k detonaci, zrychlení je dynamické.
AI-98 Motor běží plynuleji, ale pouze pokud je palivo kvalitní. Majitelé automobilů poznamenávají, že mezi benzínem s oktanovým číslem 98 je spousta padělků. Nekvalitní přísady zvyšující jmenovité hodnoty motoru způsobují ucpání trysky vstřikovače a vedou k nutnosti opravy motoru a souvisejících systémů.

Výrobce umožňuje tankovat v nouzových situacích palivo s oktanovým číslem nižším než 91. V takovém případě je nutné pokračovat v jízdě nízkou rychlostí, bez nabírání vysoké rychlosti. Zvýšené otáčky klikového hřídele způsobí silnou detonaci, která může poškodit motor. Při první příležitosti je třeba po vypuštění nízkooktanového paliva z plynové nádrže natankovat benzín s OC 92-98.

Objem palivové nádrže

Objem palivové nádrže nainstalovaný na Škodě Rapid umožňuje ujet od 700 do 1100 km bez doplňování.

Tabulka – Objem plynové nádrže Škoda Rapid

Elektrárna, l Velikost plynové nádrže
1.2 55
1.4 55
1.6 55

I přes velký objem plynové nádrže majitelé automobilů nedoporučují spotřebovat veškeré palivo. Palivo byste měli natankovat, když v nádrži zbývá asi 20 % celkového množství benzínu. To je způsobeno tím, že hrozí kontaminace filtru cizími částicemi ze dna plynové nádrže.

Popis příčin vysoké spotřeby paliva u Škody Rapid a jejich řešení

Častým důvodem zvýšené spotřeby paliva je pokles tlaku v pneumatikách pod nominální hodnotu. To má za následek zvýšený valivý odpor. Pro odstranění problémů se zvýšenou spotřebou paliva je nutné po kontrole tlaku pomocí tlakoměru dočerpat kola.

Zajímavé:
Jak rozebrat nábytek larev skoda octavia.

Kontrola tlakoměru

Majitelé automobilů se snaží vytvořit sportovní vzhled auta a instalují aerodynamickou sadu karosérie. Nesprávná instalace nebo nákup nekvalitních skladových dílů vede ke zvýšené odolnosti proti proudění vzduchu. Pro odstranění problémů se zvýšenou spotřebou paliva je v tomto případě nutné demontovat nově instalované prvky aerodynamického bodykitu.

křídlo

Vliv údržby na spotřebu paliva

Včasná údržba nebo používání nekvalitního spotřebního materiálu může způsobit zvýšení spotřeby benzínu. Největší vliv na spotřebu má:

  • vzduchový filtr;
  • zapalovací svíčka;
  • olejový filtr a olej.

Pokud dojde k překročení intervalu výměny vzduchového filtru, dojde k jeho ucpání. To vede k narušení tvorby směsi vzduch-palivo.

Starý vzduchový filtr

Starý vzduchový filtr

Opotřebované zapalovací svíčky způsobují vynechávání zapalování ve směsi paliva a vzduchu. V důsledku toho elektrárna začne dohořet a nespálené palivo se spálí v konvertoru, což způsobí jeho rychlé selhání. Část paliva se dostane do oleje a zředí ho. To způsobuje zrychlené opotřebení elektrárny.

Nedbalost při výměně motorového oleje a filtru vede k nedostatečnému mazání třecích jednotek. To způsobuje zvýšené zatížení elektrárny. V důsledku toho se zvyšuje spotřeba paliva a blíží se velké opravy.

Pro řešení problémů vzniklých v důsledku nesprávné údržby je nutné vyměnit spotřební materiál za nový doporučený výrobcem. Následná údržba musí být provedena okamžitě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button