ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Kde se vyrábí Škoda Scouts?

Škoda Octavia Scout debutovala v roce 2007. O dva roky později (v roce 2009) prošlo auto restylingem. V roce 2010 byl turbodiesel 2.0 TDI PD nahrazen 2.0 TDI CR. V roce 2014 došlo ke generační výměně.

Návrhové prvky

Škoda Octavia Scout je technicky blízká běžné Octavii, liší se však designem a interiérem. Mezi nejpatrnější rozdíly patří černý nelakovaný plast ve spodní části předního a zadního nárazníku, podběhů a prahů a také černé lišty na bocích. Tato verze je o 10 mm delší a 15 mm širší než standardní model. Sluší se dodat, že „terénní“ Škoda byla nabízena výhradně jako kombi.

Auto je atraktivní s dobrou výbavou. V databázi již byla zahrnuta dvouzónová klimatizace a pohodlná sedadla. Nad víkem schránky v palubní desce je instalováno madlo, které stabilizuje tělo předního spolujezdce při cestování po nerovném terénu. Stejně jako ve standardní Octavii je na zadním sedadle místa dost a do kufru se vejde až 600 litrů zavazadel.

Technické rozdíly najdeme v podvozku. Odlišně je naladěno odpružení a u Škody Octavia Scout je vyšší světlá výška. Světlá výška je 18 cm (+4 cm). Většina moderních SUV má takové ukazatele. Část dna byla pokryta standardní plastovou ochranou.

Všechny exempláře byly vybaveny pohonem všech kol. Za normálních podmínek zůstal vůz s pohonem předních kol a v případě potřeby (automaticky nebo nuceně) se zadní náprava připojovala pomocí spojky Haldex čtvrté generace. Scout je ideální pro cestování po polních cestách. Systém pohonu všech kol je účinný nejen v zimě, ale také na písku a mokré trávě.

Zajímavé:
Co je zahrnuto v maximální konfiguraci Škoda Octavia.

Motory

Scout byl vnímán jako něco zvláštního, ne jako designový model. Byly pro něj proto vybrány nejsilnější motory z běžné Octavie. Před restylováním byl na výběr buď benzínový 2.0 FSI s výkonem 150 koní. (200 Nm), nebo diesel 2.0 TDI / 140 k. (320 Nm). Po aktualizaci byl FSI nahrazen 1.8 TSI s výkonem 152 a 160 koní. (250 Nm) a turbodiesel dostal systém vstřikování Common Rail místo vstřikovačů čerpadla, ale zachoval si stejné vlastnosti.

Na sekundárním trhu má absolutní prvenství Octavia Scout s 1,8litrovým turbomotorem. Motor poskytuje nejlepší dynamiku, ale nepočítejte ani se slibovanou spotřebou paliva. Nepříjemné epizody s rozvodovým řetězem jsou spíše výjimkou, ale vysoká spotřeba oleje je každodenní realitou. 2.0 FSI – spotřebuje stejné množství paliva, ale je náchylný k usazování uhlíku. Navíc jsou problémy se startováním a stabilním provozem (zejména v zimě).

Dieselové úpravy jsou skutečně exotické. I když právě turbodiesel se k charakteru Scout hodí nejlépe. Motor dobře táhne a je docela ekonomický, spotřebuje jen 6-7 litrů na 100 km. Pravda, je třeba počítat s vyššími náklady na případné opravy, což neguje veškerou úsporu paliva.

Při výběru pre-restylingové dieselové kopie jste odsouzeni k motoru se vstřikovacími čerpadly. Naštěstí tato jednotka s kódem BMM není nebezpečná. S hlavou válců a olejovým čerpadlem nejsou žádné problémy. Měli byste však být připraveni vyměnit vstřikovače paliva (od 50 000 rublů) nebo filtr pevných částic. Nový DPF je příliš drahý (více než 100 000 rublů). Existuje pouze jedna cesta ven: vyjměte ji a znovu naplňte řídicí jednotku motoru. V praxi je 2.0 TDI PD (BMM) ve spolehlivosti o něco horší než 1.9 TDI (BXE).

2.0 TDI ČR nahradil PD až v roce 2010. Dieselový motor je docela úspěšný: neexistují žádné konstrukční chyby a závady jsou velmi vzácné. Je zřejmé, že po dlouhém ujetém ​​kilometru jsou ohroženy: vstřikovače (od 25 000 rublů), filtr DPF, turbodmychadlo (od 48 000 rublů) a ventil recirkulace výfukových plynů (od 14 000 rublů). A po 200–250 32 km může selhat dvouhmotový setrvačník (od 000 XNUMX rublů).

Koneckonců, pouze diesel je hodný doporučení, bez ohledu na to, který z nich. Jediné pravidlo: čím nižší počet najetých kilometrů, tím lépe. Je pravda, že seznam nabídek na sekundárním trhu je velmi omezený.

Přenos

Všechny pohonné jednotky byly kombinovány s 6stupňovou manuální převodovkou. Až po restylingu se objevila automatizovaná převodovka DSG6 dostupná pouze pro dieselové verze.

Univerzální Škodovka používala DSG řady DQ250 s mokrou spojkou (spojka je koupaná v olejové lázni). Box je odolný a zvládne točivý moment až 350 Nm. Absence problémů je však zaručena při pravidelných výměnách oleje (každých 60 000 km). Než si koupíte Škodu Octavia Scout, měli byste se zeptat majitele, jak často měnil kapalinu v krabici. Pokud o tom majitel nemá sebemenší ponětí, pak je lepší na tuto instanci zapomenout nebo. si připravit spoustu peněz na startovací investiční balíček.

Průměrné náklady na opravu převodovky DSG jsou asi 50–70 tisíc rublů. Pokud mluvíme o obnově/výměně mechatroniky, spojky a dvouhmotového setrvačníku, pak bude těžké splnit 120 000 rublů. Výměna vadného „robota“ za již ojetého má smysl pouze při prodeji auta.

Jak zkontrolovat DSG? Nejprve byste měli jít do specializovaného servisu pro diagnostiku. Počítačový test ale nestačí. Neméně důležitá je zkušební jízda. Hlavní věcí je vyhnout se kopiím po ladění motoru, protože skříň je navržena pro točivý moment pouze 350 Nm.

Pravidelné výměny oleje jsou nutné i u spojky Haldex. Je celkem spolehlivý, ale při dlouhém chodu se mohou opotřebovat ložiska (objevuje se hučení). Kromě toho by měla být spojka během kontroly zkontrolována na těsnost.

Obecné informace o vozech řady Škoda Octavia Scout

Recenze a obecné informace o Škodě Octavia Scout

Autor: Valeria Filinovich 25.09.2020. 4. 12 Doba čtení: 791 minuty XNUMX XNUMX zobrazení Zatím žádné komentáře

Rádi cestujete a trávíte čas aktivně? Cestujete často mimo město? Škoda Octavia Scout je přesně to samé auto, ale za podmínky, že se vám český automobilový průmysl neznechutí. Jedná se o verzi kombi s pohonem všech kol, která byla poprvé uvedena na trh v roce 2004.

Historie modelu

S uvedením Scout otevřela česká společnost nový segment trhu. Nejde samozřejmě o první terénní kombi – takové modely již aktivně používaly Audi a Subaru. Octavia Scout, v té době nová, se však nečekaně zamilovala do Rusů. Jedním z důvodů takové popularity je relativně nízká cena.

První Škoda Octavia Scout byla postavena na základě druhé generace Octavie a dala jí tovární kód 1Z5.

Následně se vůz vyvíjel v následujícím pořadí:

  • 2008 – vydání druhé generace;
  • 2014 – vzhled třetí generace;
  • 2017 – restyling, poznamenaný vzhledem nejnovějších světlometů a rozšířeným vybavením.

Škoda Octavia A5 Scout

Škoda Octavia A5 Scout

Obecné informace o Škodě Octavia Scout

Motory a technické specifikace

V řadě motorů ruských verzí jsou pouze 2 motory:

  • oblíbená benzínová čtyřka 1.8 TSI o výkonu 180 koní. S. (v prvních generacích bylo 150 koní);
  • málo žádaný, diesel.

Benzinový motor je obvykle kombinován s manuální převodovkou. Škoda Octavia Scout TDI – s DSG. Robotická převodovka je celkem spolehlivá, ale postupem času ztrácí svou dřívější obratnost – řadí s určitým zpožděním.

Scout se liší od čistě silniční Octavie Combi:

  • zvýšená světlá výška o 17 milimetrů;
  • vylepšená geometrie;
  • velký odjezdový úhel – zvýšen na 14,5 stupně.

Škoda Octavia A7 Scout (foto)

Škoda Octavia A7 Scout (foto)

Внешний вид

Exteriér

V exteriéru českého kombíku není nic výrazného – obyčejná karoserie pokrytá obložením na těch nejzranitelnějších a nejnutnějších místech. Zvolený materiál je ale velmi kvalitní – plast je extrémně odolný proti nárazům a poškrábání. Podběhy kol, spodek, nárazníky a dveře jsou spolehlivě chráněny. Scout je uchvácen touto jednoduchostí a nedostatkem pozlátka.

Přečtěte si také Technické vlastnosti Škody Octavia kombi 3. generace

Verze s pohonem všech kol, jak se sluší a patří, vypadá agresivněji než standardní Combi. Je to znát na náraznících, kolech Proteus velikosti 17 a dalších funkcích. Vpředu dodávají sportovnost kulaté mlhovky namontované v nárazníku a vzadu je výkonný dvojitý tlumič.

Nová Škoda Octavia Scout (foto)

Nová Škoda Octavia Scout (foto)

interiér

Interiér také nevyniká ničím zvláštním, ale „hukot“ z vynikající ergonomie se nedá s ničím srovnávat. S ryze německou pedantností zde bylo zajištěno vše – i popelnice. A co je nejdůležitější, tlačítka jsou umístěna co nejpohodlněji pro řidiče a cestující.

Ano, některé prvky jsou archaické: zelený radiální rychloměr, jednobarevný BC monitor, malinké panoramatické střešní okno. Ale nezpůsobují podráždění, ale zpříjemňují pobyt v salonu, protože materiály jsou zde vynikající kvality. Je zřejmé, že nešetřili, takže se nemusíte bát, že se díly začnou odlupovat nebo vrzat.

Mezi nedostatky pohodlí je zaznamenána jedna nuance – hlasitost akustiky u modelů nejnovější generace je automaticky upravena systémem. Konkrétně záleží na rychlosti pohybu. To je však provedeno tak nesprávně, že musíte hudbu neustále upravovat ručně.

Nová Škoda Octavia Scout (foto interiéru)

Vyplatí se kupovat toto auto?

Pohon všech kol u Škody Octavia Scout 4×4 kombi zajišťuje elektronicky řízená hydraulická lamelová spojka Haldex. Diferenciál se automaticky zablokuje na přední i zadní nápravě, jakmile vůz začne prokluzovat.

Navíc je zde funkce zvyšující stabilitu v zatáčkách. Toho je dosaženo diagonálním rozdělením točivého momentu na kola. To vše činí český pohon všech kol žádoucí pro Rusy, kteří často vyjíždějí mimo asfaltové silnice na polní a nezpevněné cesty.

Auto je jednoduché, zvenku i zevnitř. To děsí mnoho potenciálních kupců. Ale nevšímají si toho hlavního – kvality. Škoda Scout je nenáročná pouze designově, nikoliv však technicky.

Škoda Octavia Scout je skvělá pro jízdu v horském terénu

Škoda Octavia Scout je skvělá pro jízdu v horském terénu

Motor je přeplňovaný turbodmychadlem, nezrychluje o nic hůř než soupeři ve třídě a vyvíjí záviděníhodnou maximální rychlost. A trochu hoří, vzhledem k jeho „terénní“ povaze – s hmotností 1,5 tuny pouze více než 8 benzínu na 100 km. Vznětové verze jsou ještě hospodárnější.

Nyní se podívejme na ceny:

  • auta druhé generace se často vyrábějí v roce 2010, jejich počet najetých kilometrů je přibližně 150–200 tisíc km – stojí nejméně 600 tisíc rublů;
  • modely třetí generace, vyráběné hlavně v letech 2016–2017, najeto ne více než 100 tisíc kilometrů – asi 1,5 milionu rublů;
  • nové verze – 2 miliony rublů nebo více (což konkrétně závisí na úpravě a vybavení).

Přečtěte si také Recenze Škody Scout 2019: co potěší české kombi

Kombi s pohonem všech kol Škoda Octavia Scout potřebují ti, kteří:

  • sní o Audi Allroad, ale nemá dost peněz;
  • nemá rád zbytečné a zbytečné pozlátko – preferuje skromné ​​pohodlí;
  • pravidelně cestuje mimo město – do dachy nebo blízkého lesa na piknik.

Nový Scout a další Škoda Octavia

Nový Scout a další Škoda Octavia

Rozhodně však není vhodný pro lidi, kteří:

  • nedělají rozdíl mezi kombi a SUV;
  • nedůvěřujte robotickým DSG;
  • věří, že za 2 miliony se mu podaří získat něco prestižnějšího.

Jedná se o téměř ideální „rodinný dům“ pro lidi, kteří vedou aktivní životní styl. Je středně sjízdná a dobře se ovládá na asfaltu i šotolině. Můžete na něm jezdit klidně, beze strachu, že něco rozbijete nárazem zespodu o nerovnosti nebo obrubníky. Hlavní je, že se jedná o vůz s kompletně německými náhradními díly, který a priori budí důvěru.

Škoda Octavia Scout 2. generace (restyling) je recenzována v tomto videu:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button