Škoda

Kdy vyjde nová Škoda?

Představena Škoda Kodiaq 2024: prostornější verze nejnovějšího Volkswagenu Tiguan se stala modernější a úspornější

Škoda dnes oficiálně představila nejnovější Kodiaq 2024. Pravděpodobně by se takový vůz dostal do výroby v Rusku, nebýt událostí loňského roku. To ale vůbec neznamená, že do Ruska nepřijde nejnovější Kodiaq, paralelní dovoz totiž funguje správně.

Představena Škoda Kodiaq 2024: prostornější verze nejnovějšího Volkswagenu Tiguan se stala modernější a úspornější

Rozměry Škody Kodiaq 2024 jsou 4758 × 1864 × 1659 mm s délkou rozvoru 2791 mm. Středová vzdálenost se nezměnila, ale díky novým dispozičním řešením je vůz o něco prostornější a kufr o něco větší.

Externě je nový Kodiaq podobný vozu, který byl smontován v Rusku, ale existuje spousta inovací. Zcela nová je například přední část: nová druhá generace maticových LED světlometů má nyní o 50 % více LED a světelný tok se zvýšil o 15 %. Takové světlomety jsou standardní výbavou paketu Sportline, v jednodušších verzích jsou k dispozici za příplatek. Nové nárazníky a zadní světla jsou moderně propojena svítícím pásem.

Představena Škoda Kodiaq 2024: prostornější verze nejnovějšího Volkswagenu Tiguan se stala modernější a úspornější

Salon se také hodně změnil. Rychlostní stupně se nyní přepínají pomocí páky na sloupku řízení, takže na středovém tunelu je více místa pro nejrůznější drobnosti. Na předním panelu se objevily tři přepínače Smart Dial. Jedná se o tři otočné a tlačné ovladače se zabudovanými kulatými obrazovkami o průměru 1,25 palce.

Vnější ovladače umožňují řidiči a spolujezdci nastavit teplotu systému klimatizace, ventilace a vyhřívání sedadel. Pomocí centrálního ovladače Smart Dial můžete upravit hlasitost mediálního systému, směr proudění vzduchu atd. Všechny ostatní funkce se ovládají přes obrazovku informačního a zábavního systému (10palcová v základu, 13palcová u nejvyšších verzí). Před řidičem je digitální přístrojový panel „nakreslený“ na 10palcové obrazovce. Nechybí ani head-up displej nové generace.

Zajímavé:
Jak odstranit křídlo ze Škody Roomster.

Crossover má čtyři porty USB-C s výstupním výkonem 45 W, další port USB-C zabudovaný ve zpětném zrcátku poskytuje výkon 15 W. Nechybí ani 15wattové bezdrátové nabíjení pro dva smartphony a je vybaveno systémem chlazení. Volitelné vybavení zahrnuje audiosystém Canton se 14 reproduktory a přední sedadla s masážními prvky.

Objem kufru 5místné verze byl 910 litrů – oproti předchůdci narostl o 75 litrů. Pokud sklopíte zadní sedadla, získáte objem 2105 litrů. V sedmimístné verzi je objem kufru samozřejmě skromnější – 340 litrů (v nové generaci narostl o 70 litrů).

Pod kapotou základní verze Kodiaq 2024 je 1,5litrový přeplňovaný benzínový motor (ve skutečnosti „mild“ hybrid) o výkonu 148 koní. Tato varianta je výhradně s pohonem předních kol a je dodávána s motorem 2 TSI o výkonu 201 k. Existují také možnosti pro těžké palivo: motor 2,0 TDI je nabízen ve dvou variantách posílení – 148 a 190 k. Nejméně výkonná verze je tedy výhradně s pohonem předních kol a verze s výkonem 190 koní lze mít s pohonem všech kol. Všechny tyto motory jsou kombinovány se 7stupňovým robotem DSG.

Škoda Kodiaq 2024 je poprvé plug-in hybrid. Elektrárna složená z motoru 1,5 TSI a elektromotoru produkuje 201 koní. Kapacita trakční baterie je 25,7 kWh, dojezd na čistě elektřinu je 100 km. Hybridní Kodiaq 2024 je výhradně s pohonem předních kol a s 6stupňovým robotem DSG.

Ceny zatím nebyly zveřejněny: zcela nový Kodiaq se v Evropě začne prodávat začátkem příštího roku, takže ceny budou oznámeny blíže k jeho uvedení na trh.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button