Když prodali Škodovku Němcům
Snad žádná česká značka není ve světě tak populární jako plzeňská Škoda (a plzeňský Prazdroj – Pilsner Urquel). Dnes si budeme povídat o tom, jak vznikla Škoda a o životě báječného člověka – Emila Škody.
Emil Škoda se narodil 19. listopadu 1839 v Plzni. Jeho předci byli poddaní ze sousední vesnice Dolany, kteří si dokázali vydělat peníze a výkupné. Dědeček budoucího automobilového magnáta Jan Škoda byl kovář, který na tehdejší dobu dokázal postavit velkou kovárnu zaměstnávající 22 lidí. Emilův otec František Škoda byl vážený muž, poslanec rakouského říšského sněmu.
Emil Škoda byl zdatným studentem a vzdělání začal jako inženýr v Praze a studia dokončil v německém Karlsruhe. Poté, co pracoval jako inženýr v Anglii, Německu, USA a Francii, se mladý inženýr v roce 1866 rozhodl usadit ve své vlasti – v Plzni, kde získal práci v továrně na obráběcí stroje hraběte Waldsteina. Tehdy měla Škoda nápad stát se podnikatelem. V roce 1869 přesvědčil rodinu, aby shromáždili peníze a koupili valdštejnský závod. V roce 1870 se valdštejnský závod stal majetkem rodiny Škodových. Říká se, že svatba s bohatou Hermine Hahnenkammovou byla také obchodní záležitost spojená s koupí rostliny.
Ať je to jak chce, závod se stal jeho a začal s jeho masivní modernizací. Běda! Ve stejné době začala v Rakousko-Uhersku hospodářská krize, která tvrdě zasáhla mnoho podniků. Škoda přišla s důmyslným řešením – i v době krize lidé kupovali cukr, což znamenalo, že cukrovary potřebovaly vybavení. Emil Škoda rychle přeorientoval svůj závod na výrobu zařízení pro cukrovary a brzy své zařízení s dobrým ziskem prodal po celém Rakousko-Uhersku a poté do zahraničí – do Ruské říše a balkánských států. Úspěch výrobků Škoda v Ruské říši byl tak vysoký, že v roce 1878 otevřel své první zahraniční zastoupení v Kyjevě, kde zaměstnával 22 lidí.
Postupně se rozsah a geografie prodeje rozšiřovaly – v 1880. letech XNUMX. století prodala Škoda svá ocelářská zařízení do Německa, což byl velký úspěch, protože Německo bylo industrializované mnohem více než Rakousko-Uhersko.
V roce 1886 se Škoda rozhodla podílet na lukrativních vojenských zakázkách, ale jak to udělat, protože konkurence byla neuvěřitelně vysoká? Škoda postavila ocelárnu, která odlévala nejkvalitnější ocel v Rakousku-Uhersku. Jeho jediným konkurentem byl německý průmyslník Krupp. Zakázky proudily jako řeka a Škoda postavila další továrny, které vyráběly lodní turbíny a děla s náboji.
Jeho 75mm horské dělo model 1902 se stalo hitem v armádách zemí s hornatým terénem (a mimochodem bylo později používáno Wehrmachtem).
Škoda, v té době už byla Škoda vážně nemocná. Nikdy nečekal, až koncern Škoda koupí závod Laurin a Clement a začne ve velkém vyrábět své slavné vozy. Emil Škoda zemřel ve vlaku 8. srpna 1900 ve Štýrsku při cestě na léčení.
Po smrti Emila Škody byl jeho koncern „Škodovy“ arzenálem Rakouska-Uherska, který vyráběl vysoce kvalitní ocel, děla, náboje, turbíny a tak dále. Například všechny rakouské bitevní lodě Tegethof byly vyzbrojeny děly Škoda a jejich slavná horská děla se vyvážela do celého světa.
Zbraně Tagethof
Vojenská specializace nebyla pro Škodu jediná, závod dodal například část zařízení pro elektrárnu u Niagarských vodopádů, vrata pro Suezský průplav, zařízení pro pivovary v Evropě a tak dále.
Po pádu Rakouska-Uherska a vzniku Československa se Škoda ocitla ve složité situaci – mladá republika nepotřebovala tolik zbraní, ale firma vyvázla ze situace se ctí. Po úspěšné konverzi většiny produkce začala Škoda vyrábět své slavné lokomotivy, lodě a dokonce i letadla.
Normandie volant
V roce 1924 došlo k historické události, která předurčila budoucí osud firmy na další desetiletí – Škoda koupila závod Václava Laurina a Václava Klimenta, který vyráběl vysoce kvalitní automobily.
Společnost „Laurin a Clement“ měla zajímavou historii – dva vášniví cyklisté, mechanik Laurin a antikvariát Clement, založili v roce 1895 malou továrnu na kola. Důvod byl vtipný – poprali se s drahým obchodem s jízdními koly, který jim draze prodával nekvalitní kola. Oba Václavové byli tak vedle, že si okamžitě založili vlastní továrnu na kola. Po 4 letech přišla myšlenka – když se lidem líbí naše kola, proč by se jim nelíbily naše motorky? A skutečně, motocykly Laurin&Clement se staly populárními. Po dalších 5 letech přišli dva Václavové s nápadem sestavit první vůz. A povedlo se – jejich skvěle ušitý Voiturete A se stal bestsellerem. V roce 1924 došlo k požáru závodu a Laurin s Klementem začali hledat investora – stal se jím český gigant Škoda.
V roce 1928 Škoda koupila i další podnik, letecký závod Avia, čímž se stala hlavním výrobcem letadel v Československu (Letov a Aero nebyly tak silné).
V roce 1933, současně s Polikarpovovými I-15 a I-16, začala Škoda vyrábět na tehdejší dobu velmi dobrou stíhačku – Avii B-534, která byla mimochodem součástí slovenské armády a účastnila se invaze SSSR.
tanky Škoda LT35
Následující rok, v roce 1934, začala Plzeň vyrábět svůj slavný tank LT-35 a v roce 1939 LT-38, který je považován za nejlepší lehký tank druhé světové války. Po okupaci Československa se z československých LT-35 a LT-38 staly německé tanky Panzer 35 a Panzer 38, které se účastnily XNUMX. světové války.
Mimochodem, Sovětský svaz dostal i zbraně Škoda – Německo prodalo SSSR dokumentaci těžkých kanónů M1939 ráže 210 a 305 mm, z nichž se v Rudé armádě staly kanóny Br-17 a Br-18, které později ničily opevnění Wehrmachtu.
Ale bohužel, v roce 1939 byly továrny Škoda převedeny do Hermanna Göringa pro osobní potřebu a staly se zbrojní kovárnou Wehrmachtu. Kromě tanků LT-35 a LT-38 vyráběla Škoda samohybná děla Hetzer a mnoho typů děl, dále pistole, pušky, minomety a tak dále.
Škoda M1939 – Br-17 a Br-18, autor Jedna polovina 3544
Po válce se Škoda soustředila hlavně na auta, vlaky a tramvaje. A mimochodem velmi úspěšně. Autobus „Škoda 706“ patřil k nejlepším evropským autobusům 1950. let, nástupce „Škoda RTO“ byl legendou – v Čechách a na Slovensku dodnes existují kluby fanoušků tohoto autobusu a konají se schůze majitelů. Podle mých vzpomínek z dětství to byl nádherný měkký autobus, už je takový nedělají – je to vtip 🙂
V roce 1959 uvedla Škoda na trh své první „lidové“ levné vozy – „Felicia“ a „Octavia“ a v roce 1964 slavná „Škoda 1000 MB“, která se stala populární nejen v Československu, ale i v zemích s rozvinutým automobilovým průmyslem. například v jednom z filmů Louise de Funese jezdí v tomto autě.
Škoda 1000, foto Luděk
Po 5 letech následovala vylepšená verze – „Škoda 100“ a v roce 1976 zcela jiné modely – „Škoda 105“ a „Škoda 120“, které už bohužel nebyly tak kvalitní a nebyly to vozy světové třídy. čas, jako „Škoda 1000“. Situaci poněkud napravily o 10 let později „Favorite“ a „Forman“, které byly vylepšeny a nová „Felicia“ je v podstatě vylepšeným „Favorite“.
Škoda 130, od Mikerinos
Milníky v historii Škodovky
Základ světoznámé Škodovky byl položen v roce 1895, kdy obyvatelé české Mladé Boleslavi Václav Laurin a Václav Klement založili podnik na výrobu jízdních kol. Dvoukolové vozidlo pod názvem Slavia se uskutečnilo, což vedlo ke zvýšení výrobního výkonu a růstu ambicí podnikavých partnerů. Když si uvědomili „růžové“ vyhlídky motorizované dopravy, přešli na motocyklové téma. První vzorek – v podstatě jízdní kolo s primitivním spalovacím motorem – byl propuštěn v roce 1899. Úspěšná a žádaná se ukázala i novinka od Laurin&Klement, jak se do té doby společnost Slavia stala známou. A proto vhodné pro rozvoj zahraničního trhu. Během jednoho roku mnoho evropských zemí vědělo o výrobcích Laurin&Klement z první ruky. Za deset let bylo vyrobeno přes 4 tisíce motocyklů. Zisky Laurin&Klement rostly mílovými kroky, což nakonec přimělo partnery k dobývání nových výšin. Totiž vytvořit auto.
Dvouválcový motocykl L&K
Prvorozenec českého automobilového průmyslu Voiturette A se objevil v roce 1905. Pod kapotou vozu byl na tehdejší dobu výkonný dvouválcový litrový 2koňový motor. Následně byly různé modifikace Voiturette vybaveny mnohem vážnějšími čtyřválcovými pohonnými jednotkami. Během tří let bylo vyrobeno 7 exemplářů Voiturette, což výmluvně hovořilo o popularitě modelu. Laurin&Klement každým rokem získával na evropské aréně stále větší váhu. Bylo to dáno neustálým zlepšováním vyráběných zařízení a zaváděním nových technologií do výroby.
1905 L&K Voiturreta A
Úspěch prvního vozu Laurin&Klement upevnil nový produkt s indexem S, který debutoval v roce 1911. Jednoduchý a spolehlivý stroj s pokročilým systémem kapalinového chlazení pro motor o výkonu 14 hp. rychle získal veřejné uznání. Model S se vyráběl 14 let až do roku 1925. Dalším ikonickým produktem Laurin&Klement byl model s indexem M Na rozdíl od předchozích vozů společnosti, které byly určeny pro široké spektrum kupujících, byla Emka zařazena mezi prémiové vozy. Byl vybaven 4válcovým motorem o objemu 4713 ccm. cm 50 hp Mezi novinkami byli např. i takoví „exoti“ jako dynamo světlomety, elektrický startér atd. Tento vůz byl během 3. světové války přestavěn na těžký nákladní automobil (do 6 tuny) s objemem motoru cca. 1920 litrů. Vůz dostal označení MS a během války poskytoval armádě velkou pomoc. To zůstalo ve výrobě až do roku XNUMX.
1906 L&K FDL
Spolu s několika modely osobních automobilů se v té době postupně začaly vyrábět i malé nákladní automobily a autobusy. Vozy byly exportovány do Německa, Velké Británie, Ruska, Nového Zélandu a Japonska. Po 1925. světové válce vyráběla mladoboleslavská firma kromě automobilů i další produkty, např. zemědělské stroje, zejména motorové pluhy Excelsior, vyvinuté společně s roudnickým podnikem. V poválečných letech si přežití firmy vyžádalo spojení se silným průmyslovým partnerem. V roce 1869 se proto Laurin&Klement sloučil s plzeňskou firmou Škoda, strojírenským koncernem založeným již v roce XNUMX Emilem Škodou.
1906 L&K typ C
Od tohoto okamžiku „zapadá“ slunce Laurin&Klement a začíná skutečná historie značky Škoda. V této fázi byly vyrobeny vozy sté série. „Výplet“ byl postaven na základě klasického podvozku a pod jeho kapotou se skrýval 4válcový motor o objemu 1771 metrů krychlových. viz Četné modifikace „stovky“ si dokázaly najít své příznivce a přinesly výrobci značné zisky. Po sloučení firem se podnikání holdingu prudce rozběhlo. Jedním z nejzářivějších plodů spolupráce byla Škoda 860, která se objevila v roce 1929. Hlavní technické vlastnosti nového produktu byly zakódovány v jeho indexu: číslo 8 označovalo počet válců v motoru a číslo 60 označovalo jeho výkon. I přes dokonalý design Škody 860 se za čtyři roky prodalo pouze 49 exemplářů vozu. Důvod spočíval ve vysoké ceně 127 tisíc korun.
1907 L&K typ F
V roce 1930 se odštěpila divize osobních automobilů Škoda a stala se samostatnou společností Škoda ASAP (Automobilová průmyslová akciová společnost). Ve druhé polovině 30. let se objevila Škoda 420 Popular, model, který se brzy stal legendou. Jednalo se o kompaktní vůz o hmotnosti pouhých 650 kg dosahující rychlosti 80 km/h se spotřebou 7,5 litru na sto. Navíc se prodával za senzační cenu – asi 18 tisíc korun v závislosti na úpravě. Po okupaci za 256. světové války se „osobní“ Škodovka dostala pod kontrolu německé průmyslové skupiny Hermann-Goering-Werke a přešla na výrobu vojenských produktů – terénních vozů, pásových traktorů atd. Z nejpopulárnějších škodovek té doby stojí za zmínku model 2,5 s nosností 1943 tuny. Celkem bylo do roku 2662 vyrobeno XNUMX XNUMX vozů.
1911 L&K typ S
Na konci války byl podnik znárodněn a změnou názvu na Škoda AZNP (Národní podnik automobilových závodů) získal monopol na výrobu osobních automobilů. První poválečnou novinkou byla dvoudveřová Škoda 1101/1102 Tudor, uvedená na trh v roce 1946. O něco později se objevila čtyřdveřová verze s nosností 300 kg. V roce 1952 byl uveden do výroby čtyřdveřový sedan Škoda 1200 Tento vůz se zaoblenou celokovovou karoserií, vybavený motorem o objemu 1,2 litru o výkonu 36 koní, symbolizoval pro Škodu nové kolo vývoje. V padesátých letech poměrně rozsáhlý celosvětový export vozů Škoda poklesl. Začaly se dodávat především do zemí socialistického tábora. Škoda 1200 kombi například fungovala v SSSR jako sanitky. Nákladní tahače a sklápěče Škoda si vážili především sovětští řidiči. To jsou však aspekty zcela jiné, „nákladní“ historie společnosti Škoda.
1911 L&K typ Sc
V socialistickém Československu se radikálně změnil přístup k modelové řadě. Výkonný Superb byl ukončen. Roadstery vycházející z modelů 1101 a 1102 byly určeny především pro export. A vůbec, výsada osobního cestování byla v té době dostupná pouze pro funkcionáře strany. Navzdory dobovým ekonomickým a politickým potížím si firma udržela poměrně vysoké výrobní standardy, jakými jsou například Škoda 440, uvedená na trh v roce 1955 a známější pod názvem Škoda Spartak. Vůz měl motor o objemu téměř 1,1 litru a výkonu 40 koní. V roce 1959 byly „přepracované“ vozy oznámeny pod novými jmény. Škoda 440 byla přejmenována na Octavii, 445 na Octavii Super a model 450 na Felicia. Zcela nová Škoda 1000 MV byla veřejnosti představena v roce 1964. 1000 MB měl kapalinou chlazený 4válcový motor o objemu 988 ccm. cm a výkonem 45 k, umístěným v zadní části karoserie. Další nový produkt se objevil v roce 1969. Nová Škoda 100/110, která se stala přepracovanou verzí svého předchůdce, získala svěží karoserii a interiér, kotoučové brzdy předních kol a vylepšený motor. Dvoudveřové sportovní kupé Škoda 110 R s motorem o objemu 1,1 litru a výkonu 62 k, které se objevilo v roce 1970, se stalo výrazným fenoménem, protože. ideologicky disonantní s produkty socialistického automobilového průmyslu. Podobný motor dostal i sedan s názvem Škoda 110 LS. Kupé také posloužilo jako základ pro vznik sportovních verzí – Škoda 130 RS a Škoda 200 RS.
1913 L&K typ Se
Následný model Škoda 105/120, představený v roce 1976, dostal zcela jiný stupeň modernizace – původní karoserii a interiér. Dva základní modely, Škoda 105 s 1litrovým motorem a Škoda 120 s 1,2litrovým motorem, se vyráběly ve všech možných verzích: od levné Škody 105 S až po prestižní Škodu 120 GLS. Nekonečná modernizace rodiny 105/120/130 skončila vydáním poslední 120 v roce 1990. O něco dříve jej nahradil nový model – Škoda Favorit, na jehož vzniku se podílel slavný italský designér Nuccio Bertone. Základní verze Favoritu byla vybavena 4litrovým 1,3válcovým motorem. Na základě tohoto modelu bylo vyvinuto kombi, nazvané Škoda Forman.
1914 Excelsior P5
V roce 1991 došlo v biografii Škody k významné události: česká společnost se stala součástí německého koncernu Volkswagen. Prvním modelem vydaným pod patronací mocného mecenáše byla Škoda Felicia, představená veřejnosti v roce 1994. V roce 1996 ukázala Škoda světu liftback, pojmenovaný po modelu Octavia vyráběném před několika desítkami let. V roce 1998 byla zahájena výroba tohoto kombi. Další přírůstek do nabídky nastal v roce 1999, kdy byla veřejnosti představena kompaktní Škoda Fabia. Stejně jako Octavia se velmi rychle prosadila i Škoda Fabia, která výrazně posílila loajalitu spotřebitelů ke značce Škoda.
1922 L&K typ 100
V roce 2001 byla obnovena legendární Škoda Superb. Stejnojmenný vůz vyráběla česká firma v letech 1934 až 1949. Sedan business třídy byl postaven na základě Volkswagenu Passat B5. V roce 2004 byla uvedena nová generace Octavie. Kromě vozu, vyráběného v karoseriích liftback a kombi, se v modelové řadě objevila modifikace s pohonem všech kol. V roce 2006 byl představen multifunkční Roomster, umístěný výrobcem jako vůz pro aktivní odpočinek. Škoda také uvedla na trh nové generace modelů Fabia a Superb. Při aktualizaci vozů byly zohledněny a opraveny všechny nedostatky jejich předchůdců. Díky tomu prodeje obou modelů po modernizaci výrazně vzrostly. Výraznou událostí roku 2009 bylo představení prvního crossoveru v historii společnosti – Škoda Yeti. Kromě výše uvedeného dnes produktová řada společnosti zahrnuje v Evropě oblíbený subkompakt Škoda Citigo. Na cestě k úspěchu odsouzená Škoda Rapid, nová Octavia, velký crossover. Stránka za stránkou pokračuje v psaní své historie Škoda.
Škoda 1925 z roku 350
Škoda 1929 z roku 860
Škoda 1931 sedan z roku 633