ŠkodaŠkoda Octavia Tour

Když selžou turbíny na Škodě Superb

Při plánování koupě vozu Škoda s turbodmychadlem by bylo dobré se zeptat, jak dlouho turbína běží a kolik by mohla stát její oprava nebo výměna v případě poruchy. Bohužel málokdo si s takovými problémy předem láme hlavu a náklady na opravy se zjišťují až po poruše a v tomto případě se jedná o turbínu, v tomto případě o drahou turbínu

Turbíny.png

První věc, kterou bych chtěl poznamenat, je vůz, respektive modely, na které byly nainstalovány turbíny, zejména Octavia, Superb, Yeti, velikosti motorů 1,4, 1,8 a 2 litry a nejnovější modely Kodiak jsou také vybaveny turbína.

Turbína pro Škoda.jpeg

● Náklady na použitou turbínu jsou asi 18-20.000 XNUMX rublů

● Nová turbína stojí přes 100.000 XNUMX rublů bez instalace. nekonečný

Co přesně se na turbínách rozbije?

Po 150 tisících km dochází turbína. To je vyjádřeno ztrátou výkonu při akceleraci a také spotřebou oleje do 1 litru na tisíc kilometrů.

● Možnosti opravy

První a nejčastější možností je požádat o demontáž. Turbíny při demontáži dlouho nestojí, protože je po nich extrémně vysoká poptávka. Najít dobrou fungující turbínu pro Octavii není snadný úkol. Bohužel nabídka nedrží krok s poptávkou.

Druhou možností je oprava turbíny. Mnoho specializovaných firem nabízí takovou službu, jako je oprava turbíny, ale existuje několik faktorů, které tuto událost velmi zpochybňují, protože nikdo nedává záruku na více než 10.000 20.000 km. Náklady na opravu turbíny jsou více než XNUMX XNUMX rublů. Pozitivních recenzí je poměrně dost.

Třetí možností je pořízení nové turbíny. Pokud vám vaše finanční situace umožňuje kontaktovat prodejce nebo jednoduchý obchod s autodíly a objednat si turbínu znovu, prodejci je nemají na skladě, bude to nejlepší volba. Nová turbína vydrží poměrně dlouho a dalších sto 100-120.000 XNUMX najetých kilometrů si nevyžádá žádné investice.

Bohužel nové turbíny, které se prodávají v obchodech, nejsou schopné najet 150.000 120.000 km. Za dobrý výsledek se pro ně považuje ujetých XNUMX XNUMX km. Závěr se napovídá – před koupí Škodovky je nutné diagnostikovat stav turbíny. To lze provést ve specializovaném servisu. Nezapomeňte se také podívat na stav olejové skříně v automatické převodovce a zkontrolovat kompresi v motoru.

Bylo by dobré zkontrolovat stav skupiny pístů speciálním zařízením – endoskopem, který umožňuje nahlédnout do válců a vidět opotřebení skupiny pístů. Nechte jej opravit a opravit pouze ve specializovaném servisním středisku. Na univerzální službu se obracejte jen výjimečně.

Oprava turbíny Škoda Superb

Vozy Škoda se mezi automobilovými nadšenci těší pověsti spolehlivých a úsporných vozů. Mnozí oceňují zejména vlastnosti přeplňovaných motorů některých modelů, které jsou samozřejmě mnohem výkonnější než jejich atmosférické protějšky. V případě poruchy se však tyto výhody mohou stát zdrojem problémů, protože oprava porouchané turbíny je poměrně nákladná.

Oprava turbíny Škoda Superb: diagnostika

Tyto vozy jsou nejčastěji vybaveny turbínami BorgWarner a IHI, jejichž životnost je u benzinových motorů přibližně 150 tisíc kilometrů.

U dieselových motorů je toto číslo o něco vyšší a může dosáhnout až 250 tisíc kilometrů. V praxi se však mnoho majitelů Škody setkává s problémy s turbínou o něco dříve, než bylo plánováno. Mezi hlavní příznaky poruch patří:

  • modrý kouř z výfukového potrubí při vysokých rychlostech, což naznačuje, že olej vstupuje do spalovací komory;
  • zhoršení jízdních vlastností a pokles výkonu vozidla, což svědčí o nesprávné činnosti turbodmychadla;
  • v motoru se objevilo netypické vytí;
  • stopy po úniku oleje na skříni turbíny a také přítomnost oleje ve vzduchovém potrubí.

Přítomnost některého z těchto příznaků je důvodem, proč kontaktovat službu pro důkladnou diagnostiku stavu uzlu.

Příčiny poruch

Životnost turbíny v mnoha případech zkracuje specifický agresivní styl jízdy a také nedodržování jednoduchých doporučení. Zejména:

  1. náhlé zhasnutí motoru po dlouhé jízdě, kdy turbína ještě nestihla vychladnout. 2-3 minuty volnoběhu motor ochladí a pomůže výrazně snížit zatížení turbíny;
  2. náhlé zrychlení po uvíznutí v dopravní zácpě. V tomto okamžiku se turbína silně přehřívá, a proto dochází k nadměrnému zatížení. Je lepší zrychlovat postupně;
  3. předčasná výměna a použití oleje nízké kvality. Pokud je nedostatek, turbína se snadno přehřeje;
  4. jízda nejvyšší rychlostí ve městě, kdy musíte hodně a prudce brzdit. To značně urychluje opotřebení prvků.

Jedním z hlavních problémů turbín je únik oleje. Může unikat z několika důvodů:

  1. hřídele a pouzdra se postupně opotřebovávají a ztrácejí těsnost;
  2. totéž lze říci o olejových těsněních a těsněních, která neustále odolávají extrémnímu zatížení;
  3. nízký tlak oleje v motoru, což má za následek nedostatečné množství maziva vstupujícího do systému;
  4. při zvýšeném tlaku v sacím potrubí je tam naopak nasáván olej z turbíny. V důsledku toho se jeho spotřeba znatelně zvyšuje.

Oprava turbíny Škoda Superb: vlastnosti

Návrh systému není příliš složitý, ale jeho oprava vyžaduje odpovídající kvalifikaci odborníka a potřebné vybavení.

Každá turbína se skládá z:

  1. kazeta obsahující uvnitř hřídel;
  2. dva šneci, teplý a studený, kteří obsahují turbínová kola;
  3. Motorový olej je na hřídel přiváděn pod požadovaným tlakem a aby mohl být účinně chlazen, je k němu připojena hadička s nemrznoucí kapalinou.

Navzdory této jednoduchosti zařízení vyžaduje diagnostika turbíny počítačový stojan, který umožňuje určit místo úniku s maximální přesností pomocí simulace skutečných provozních podmínek turbíny – rychlost otáčení několik tisíc otáček za minutu a přívod oleje pod požadovaným tlakem.

Po odzkoušení se turbína rozebere a prozkoumají její jednotlivé prvky. Chcete-li to provést, musíte je vyčistit několika způsoby:

  • speciální chemické sloučeniny;
  • v ultrazvukové lázni;
  • pískovací stroj.

To vám umožní nejen odstranit nahromaděné nečistoty, ale také se zbavit koroze, která výrazně zkracuje životnost jednotky.

Podle náročnosti opravy lze rozdělit na:

  • lehkost při broušení rotoru a kompresoru a také při obnově skříně turbíny;
  • střední, kdy je kromě výše uvedených operací nutná výměna kompresorové části;
  • Během generální opravy může být také nutné vyměnit turbínu a kola rotoru.

Nejvíce se opotřebovávající část mechanismu je kazeta, která skutečně snese maximální zatížení, takže v mnoha případech je třeba opravit nebo vyměnit kazetu, přičemž kola zůstávají nedotčená.

V případě restaurování kazet hraje zvláštní roli vyvažování, ke kterému se používá speciální vyvažovací stojan. Tato operace se provádí ve dvou fázích a životnost obnovené turbíny přímo závisí na její kvalitě, protože vibrace, ke kterým dochází při rychlosti otáčení 150-200 tisíc otáček za minutu, mohou tuto jednotku rychle deaktivovat. Při výměně kazety za novou není vyvažování vyžadováno, protože se provádí u výrobce.

Po dokončení oprav a vyvážení je turbína testována na stojanu, kontrola těsnosti, poté je namontována na motor a testována při běžícím spalovacím motoru. Životnost jednotky opravené podle všech pravidel se blíží životnosti nové, ale cena práce bude výrazně nižší než pořízení nového prvku. Oprava turbíny Škoda Superb je proto mezi majiteli automobilů velmi žádaná.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat destičky na Škodě Rapid.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button