ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Kolik vozů Škoda denně na turné

Foto 1 Škoda Octavia Tour

Škoda Octavia Tour se neprodává v showroomech oficiálních prodejců Škoda.

Škoda Octavia Tour – recenze vozu

Škoda Octavia Tour / Škoda Octavia Octavia Tour

Škoda Octavia Tour může být možná nazývána jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších vozů třídy C v SNS. Model neztratil svůj význam, o čemž svědčí stálá poptávka. Škoda Octavia Tour zůstala na výrobní lince dlouho, přestože se s ní souběžně vyráběla nová generace Octavie. Tento krok je dán širokou oblibou Škody Octavia Tour a poptávkou po tomto modelu v mnoha zemích včetně Ruska. Škoda Octavia Tour zaujme svým „evropským“ decentním exteriérem, komfortem, vynikajícími jízdními výkony a dostupnou cenou. Ve srovnání s konkurencí byly ceny Škody Octavia Tour poněkud nadsazené, ale auto plně odůvodňuje své náklady.

Škoda Octavia Tour je nabízena s jednou z několika pohonných jednotek: 1.4 l (75 k), 1.6 l (102 k), 1.8 l (150 k) a 1.9 (90 k). Naftová verze s motorem o objemu 1.9 litru zaujme svou účinností – pouhých 5.0 l/100 km. Základní balíček obsahuje airbag a výškově nastavitelné sedadlo řidiče a posilovač řízení. Vše ostatní včetně ABS a klimatizace lze pouze objednat.

Zajímavé:
Jak rychle zahřát interiér vozu Škoda Octavia.

Technické specifikace vozu Škoda Octavia Tour

Rok výroby 2001
Typ těla Hatchback
Délka, mm 4507
Šířka, mm 1731
Výška, mm 1455
Počet dveří 5
Počet míst 5
objem kufru, л 528-1328
Budujte zemi Rusko

Úpravy vozu Škoda Octavia Tour

Škoda Octavia Tour 1.4MT

Maximální rychlost, km / h 171
doba zrychlení až 100 km/h, sec 15.3
Motor Benzín
Pracovní objem, cm 3 1389
Napájení, hp / otáčky 75/5000
Moment, Nm/ot 126/3800
kombi spotřeba, l na 100 km 6.8
Typ převodovky Mechanický, 5 převodů
Jednotka pohonu Přední
Zobrazit všechny specifikace

Škoda Octavia Tour 1.6MT

Maximální rychlost, km / h 190
doba zrychlení až 100 km/h, sec 11.8
Motor Benzín
Pracovní objem, cm 3 1595
Napájení, hp / otáčky 102/5600
Moment, Nm/ot 148/3800
kombi spotřeba, l na 100 km 7.1
Typ převodovky Mechanický, 5 převodů
Jednotka pohonu Přední
Zobrazit všechny specifikace

Škoda Octavia Tour 1.8T MT

Maximální rychlost, km / h 219
doba zrychlení až 100 km/h, sec 8.4
Motor Přeplňovaný benzín
Pracovní objem, cm 3 1781
Napájení, hp / otáčky 150/5700
Moment, Nm/ot 210 / 1750-4600
kombi spotřeba, l na 100 km 7.9
Typ převodovky Mechanický, 5 převodů
Jednotka pohonu Přední
Zobrazit všechny specifikace

Škoda Octavia Tour 1.9 TDI MT

Maximální rychlost, km / h 182
doba zrychlení až 100 km/h, sec 13.0
Motor Diesel přeplňovaný
Pracovní objem, cm 3 1781
Napájení, hp / otáčky 90/4000
Moment, Nm/ot 210/1900
kombi spotřeba, l na 100 km 5.0
Typ převodovky Mechanický, 5 převodů
Jednotka pohonu Přední
Zobrazit všechny specifikace

Odnoklassniki Skoda Octavia Tour cena

Recenze od majitelů Škody Octavia Tour

Škoda Octavia Tour, 2004

Auto se mi moc líbilo, předtím jsem jezdil s Volkswagenem Jetta. Škoda Octavia Tour překvapivě rychle zrychluje ze semaforů, na dálnici zrychluje také celkem rychle až na 180 kilometrů v hodině, potěší výborným chováním v situacích, kdy potřebujete rychle předjíždět, maximálka, na kterou zrychlila, byla 220 kilometrů v hodině , nespotřebovává téměř žádné palivo při jízdě touto rychlostí 18 litrů (při 150 kilometrech za hodinu spotřebuje 11 litrů, na dálnici při rychlostech od 80 do 100 kilometrů za hodinu – 6,5 litru. Nejvyšší pohodlná rychlost (pokud je silnice. dobrý) je 180-190 kilometrů za hodinu, nicméně u takových na silnicích jako u nás je zrychlení nad 160 kilometrů za hodinu dost riskantní Škoda Octavia Tour ani při intenzivní jízdě po frekventované dálnici po dlouhou dobu, kdy je potřeba neustálé předjíždění a pravidelně na volných úsecích silnice musíte udržovat rychlost 160-180 kilometrů za hodinu, odpružení je poměrně tuhé, ale spolehlivé a již nevnímám jeho tuhost. ale je tu určitá nevýhoda, která se projeví při ostrých zatáčkách na silnici s nerovným povrchem – zadní část klouže, což je způsobeno polonezávislým zavěšením zadních kol, ale zároveň je jízda v přímém směru velmi stabilní. Nová Octavia A5 už má víceprvkové zadní zavěšení a její jízda je mnohem měkčí a zatáčení je prostě vynikající.

Zajímavé:
Co znamenají červené značky na tachometru Škoda.

Hodnota : dobrá vůle, spolehlivost, praktičnost.

Omezení : nic vážného.

Škoda Octavia Tour, 2005

Dobrý den. Obecně lze říci, že auto je dobré a spolehlivé. Za dobu jejího provozu (1,5 roku a 36tis. km) jsem měnil pouze spotřební materiál na Škodu Octavii Tour. K dnešnímu dni je najeto 256000 5.8,- Interiér Škody Octavia Tour je velmi podobný Passatu a Golfu. Rekord spotřeby je 8 (dálnice), ve městě je to asi 92. Je fajn využívat všechny výhody – klimatizace v horku, vyhřívaná sedadla a zrcátka v zimě. Startovalo se za každého mrazu (v našem regionu). Kufr je velmi velký a pohodlný. Auto vizuálně vypadá jako sedan – ale ve skutečnosti je to hatchback (liftback). Škoda Octavia Tour vypadá docela moderně. Dobrá akcelerace, turbína „nekope“. Benzín byl naplněn XNUMX. Dnes sháním nové auto, své jsem dal do prodejny ke koupi.

Hodnota : ekonomický, spolehlivý, s dobrou zvukovou izolací, s nízkou úrovní krádeže, není nákladný na provoz.

Omezení : přední nárazník je trochu nízko.

Škoda Octavia Tour, 2008

Moje oblíbené auto je Škoda Octavia Tour. Nejen proto, že je moje. Má krásný vzhled, krásný tvar a takříkajíc „vypadá“, jak ze středu, tak zvenku. Je to velmi pohodlné a pohodlné. Ale není to jen krásné, ale také levné na údržbu. Navíc jsem s tím jezdil tak dlouho, jen jsem vyměnil olej a prohlédl podvozek. Upřímně řečeno, vždy jsem snil o takovém autě: krásné, pohodlné, „levné“ a spolehlivé. Víte, opuštěním této recenze nechci něco brutálně vyhrát. Jen vám chci říct, že tohle je auto, které se mi líbí. Tento stroj se mi nikdy „dobře“ nebo kriticky neporouchal. Stroj je levný na provoz, má dobré ovládání a to je pravda. Auto je velmi mobilní a pohodlné. Chcete jet k moři? Vezměte rodinu a pochodujte společně na dovolenou. Potřebujete převézt velký náklad? Žádný problém. Více prostoru, než je potřeba. Spotřebovává málo paliva. Děkuji za přečtení.

Zajímavé:
Kde je snímač hladiny ostřikovací kapaliny umístěný na Škoda Octavia.

Hodnota : jedna nepřetržitá výhoda.

Omezení : Je obtížné zařadit první rychlostní stupeň.

Připravte si kartu: oprava a údržba vozu Škoda Octavia Tour

Mezi první generací Octavií na sekundárním trhu je zvláště mnoho přestylovaných s předponou Tour. Dávají auta levně, navíc prý je to skoro Volkswagen, jen levnější! Zda je to stejný Volkswagen a o kolik levnější, jsme zjišťovali na příkladu Octavie Tour s nájezdem 201 500 kilometrů.

Trochu historie

Nedávno jsme mluvili podrobně o historii Octavie. Pro každý případ si ale krátce připomeňme, jak tento vůz zapustil německé kořeny na české půdě.

Po sametové revoluci v Československu v roce 1989 se budoucí Česko a Slovensko náhle ocitly v situaci, kdy přestalo existovat plánované hospodářství a nebylo dosud vybudováno hospodářství tržní. Stále se málo vědělo, co je to konkurence, ale mladoboleslavským automobilkám bylo jasné, že jejich výrobky se nyní budou muset prodávat nikoli v zemích socialistického tábora (které také dožívaly své poslední dny), ale v Evropě.

Jenže právě v Evropě jejich produkty nebyly vůbec potřeba, tam byla auta mnohem zajímavější než tenkrát nový Favorit. Abychom nezabředli do drahého a neperspektivního vlastního vývoje, bylo nutné najít spolehlivého partnera s dobrou pověstí a samozřejmě schopností investovat do podniku vlastní prostředky. Dohodli jsme se na koncernu Volkswagen AG, se kterým začala spolupráce již koncem roku 1990.

Na konci roku 1995 už Němci vlastnili 70 % Škody a v roce 1996 ukázali světu první česko-německé auto, kterým byla Octavia I. Stroj byl postaven na moderní platformě PQ34. Bylo by velkou chybou myslet si, že v té době byla platforma opotřebovaná jako starý kabát Akaki Bashmachkina. Spíše naopak: prvorozená PQ34 byla právě Octavia a zároveň – Audi A3 Mk1. A jen o rok nebo dva později se začaly objevovat Volkswagen Golf 4 Mk4, Bora, Jetta 4, SEAT Leon Mk1 a Toledo Mk2.

Zajímavé:
Co dostala Škoda za nejdelší sponzoring.

V těch slavných časech nebyla Octavia nafoukaná jako žába, snažící se překonat býka (v našem případě Volkswagen), byla docela dostupná a v dobrém slova smyslu skromná. Odtud se rozšířilo použití 1,4litrového benzínového atmosférického motoru s výkonem 75 koní. Před restylováním produkovala takový výkon 1,6litrový agregát, ale byl to osmiventilový a náš motor byl 16ventilový. Pokrok je takříkajíc evidentní. Kromě motorů se restyling mohl pochlubit například schopností instalovat elektricky ovládaná okna, která v autech z roku 1996 nebyla. Ale jinak se Tour od první Octavie téměř neliší, jen optika se stala plastem (bylo sklo), změnily se nárazníky.

Na fotografii: Škoda Octavia Sedan (1U)

Nebudu se přít: 11 let je vážný věk. A je těžké čekat na stav „sit-and-go“ z auta. Naše Octavia ale měla štěstí: majitel se o ni dobře stará, na penězích nešetří. I když pár dní po koupi objevil pod autem loužičku nemrznoucí kapaliny, nebyl naštvaný, ale začal ji postupně uvádět do původního stavu. Stalo? Docela!

Novye-Zaglushki-Bu-5

Motor

Auto bylo koupeno právě na takovém běhu, kdy byla potřeba složitá údržba motoru, olejem počínaje a pohonem rozvodů konče.

DSC_0263

Už jsem mluvil o tom, jak vyměnit olej a nic nového k přidání Nemohu říct. Podotýkám pouze, že filtr je umístěn tak, aby jeho vyjmutí bylo co nejobtížnější. Proto je lepší si okamžitě připravit stahovák (pouze ne řetězový – s ním se nepoškrábete) a nový filtr lze najít s hlavou na klíč na těle, což výrazně usnadní jeho následnou výměnu. Olej se běžně lije 5 W 40 a přestože je objem klikové skříně něco málo přes čtyři litry, čtyřlitrový kanystr stačí: vypustit všechen olej stejně většinou nejde.

Každý si vybírá olej pro sebe a filtr (například MANN se stejnou šestihrannou hlavou na těle) stojí asi 300 rublů. V práci můžete ušetřit 700 rublů.

Zajímavé:
Kde naplnit močovinu Škoda Octavia.

Hlava olejového filtru

Jednodušší práce by byla výměna vzduchového filtru. Je pravda, že musíte pracovat se šroubovákem, protože zde nejsou žádné západky. Filtr stojí od 250 rublů a není těžké ho najít, protože se používá v řadě automobilů (Seat Ibiza II-IV, Leon I, VW Golf IV, Polo III, Lupo I). Ve službě pro jeho výměnu mohou požádat o 100 až 500 rublů – vše závisí na službě.

S výměnou řemenů se raději nepouštějte sami, alespoň pokud nemáte patřičné zkušenosti. Servisní pás je pouze jeden, spolu s válečkem to bude stát asi 1 100 rublů (Contitech). A bude lepší to okamžitě vyměnit s rozvodovými řemeny – bude to levnější. A v rozvodovém pohonu jsou opravdu dva řemeny, jeden se 130 zuby, druhý s 58. Součástí sady jsou i 4 válečky a čerpadlo chladicího systému, to vše stojí cca 7. A výměna bude stát přibližně stejnou částku.

DSC_0270

Jak jsem řekl, ihned po koupi jsem musel vyměnit chladič. Je to docela levné – 1 300 rublů. Jeho výměna nebude stát více než jeden a půl tisíce. Samozřejmě neuvádím ceny náhradních dílů a práce od oficiálního prodejce nebo servisu: tam bude vše mnohem dražší a nechci přeplácet opravu již staršího vozu (a to je logický).

Obecně si zvláštní pozornost vyžadoval chladicí systém ojeté Octavie: měnilo se čerpadlo spolu s rozvodovým pohonem, chladič s nájezdem něco přes 140 tisíc nevydržel a termostat. Naštěstí to také stojí cent – 320 – 350 rublů. Ale za výměnu bude muset zaplatit nejméně 1 000 rublů. V zásadě to můžete změnit sami, zvláště pokud plánujete výměnu nemrznoucí směsi.

Toto je konec motoru. Ano, neliší se výkonem hurikánu ani točivým momentem, ale při včasné údržbě vydrží dlouho. Dokonce i nyní, když počet najetých kilometrů přesáhl 200 tisíc, neexistuje žádný náznak „olejového hořáku“ a není třeba doplňovat olej z výměny na výměnu.

Zajímavé:
Kde diagnostikovat Škoda Octavia z roku 1998.

Novye-Zaglushki-Bu-4

Převodovka a brzdy

K převodovce nejsou žádné stížnosti – je zde mechanická pětistupňová převodovka. Navíc: ani jednou za 200 000 km nebylo nutné měnit spojku. Pro jistotu jsem se zeptal: spojkovou sadu Luk lze koupit za 8 900 rublů.

Pohony s CV klouby neobtěžují, zatímco příbuzní stojí. Obecně je s převodovkou vše v pořádku. Vše samozřejmě záleží na stylu jízdy a zejména nadaní jedinci dokážou vše dokončit mnohem dříve, ale i ti budou muset na Octavii hodně zapracovat.

DSC_0246

Brzdové destičky a kotouče jsou bezpečně označovány jako spotřební díly. A za cenu, která majitele 11 let staré škodovky nemůže nepotěšit. Přední podložky stojí asi 800 rublů (analogové), zadní začínají na 850 rublech, i když původní zničí shkodovod o 3 800 rublů. Disky také začínají svou cenou od 900 rublů.

Ceny za výměnu jsou také naprosto standardní: přední destičky – od 600 rublů, kotouče – od 900, výměna zadních destiček je o něco dražší, i když samotné bubny jsou dražší než přední kotouče – od 1 400 za „kakoy-to-buben“ ” na 6 000 za originál.

Od převodovky a brzd přejděme k mnohem zajímavější části – podvozku.

Novye-Zaglushki-Bu-3

Podvozek

Hned řeknu: v zadním zavěšení s nosníkem se tradičně prakticky nic neláme, lze měnit pouze silentbloky a tlumiče, ale ty se zde nikdy neměnily, nebylo potřeba. Přední zavěšení se ale muselo pořádně otřást.

DSC_0207

Je nepravděpodobné, že se někdo bude chtít pustit do vybírání kyselého a někdy (upřímně) rezavého kovu bez výtahu a stahováků. Okamžitě se proto zeptejte servisu, zda se nechystají vyměnit např. zadní silentblok přední páky ihned spolu s pákou. To vše lze samostatně měnit, tím spíše, že výrobci ještě nebyli zcela zotročeni démonem chamtivosti a netlačili kulový klouba upevněny šrouby. Kolik to tady stojí?

Zajímavé:
Jak zjistit, zda je disk Škoda originální.

Přední rameno zadního silentbloku

Stejný tichý blok stojí 450 rublů, kulový kloub – 880 rublů, ložisko s podpěrou stojanu – 500 rublů. Pružina bude stát 1 660,-, ale tady si dáme „bene poznámku“: ty pružiny, které jsou na Octavii s 1,4litrovým motorem, jsou příliš měkké a u nich je přední část vozu náchylná k prohnutí před každou otvor. Naše auto má proto pružiny z vozu s motorem 1,8 litru. A není to ojedinělý případ – tuto praktiku využívá mnoho majitelů Octavie. Přední tlumiče stojí cca 1 za kus. Za výměnu předních tlumičů budete muset zaplatit 600 – 2 tisíce, silentboky páček – 2,5 za kus. Výměna koule – dalších 1 rublů, pružiny – 200 600 rublů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button