ŠkodaŠkoda Rapid

Kolik je norma podle tloušťkoměru Škoda Rapid?

Měření tloušťky laku a porovnání skutečné němčiny s ruštinou

Momentálně jezdím českým výrobkem ruské výroby, ale od německého koncernu VAG – Škoda Rapid, takový těžký příběh s touto Škodovkou -) Zároveň mám relativně čerstvý Volkswagen Golf 7. generace. v mé garáži je čistě „německý“, montovaný v Německu a je nejoblíbenějším hatchbackem nejen v Evropě, ale na celém světě.

Mnozí se domnívají, že když je výroba určitých modelů společnosti odeslána do jiných zemí, kvalita velmi trpí, a to se týká nejen montáže, ale také lakování, provádění samotných dílů atd. Možná jsou nějaké drobnosti že Němci mají, že to doma vylepší, ale rozhodně o tom nechci mluvit.

Jako příklad porovnejme tloušťku laku německého automobilu vyrobeného v Německu a levného automobilu Škoda vyrobeného v Rusku. Bude velký rozdíl v tloušťce vrstvy barvy? Měření bude provedeno pomocí tloušťkoměru.

Nejprve tedy změříme Golf 7, respektive jeho levé přední dveře.

V závislosti na měřené oblasti se tloušťka může mírně lišit a v mém případě byly hodnoty zařízení následující: 122, 138 a 134 mikronů. Jak vidíte, najeté kilometry jsou malé a níže v galerii ukážu fotografie všech těchto měření:

Nyní uděláme totéž s odpovídajícími dveřmi Škoda Rapid a získáme data, která se od Volkswagenu příliš neliší: 139, 132, 117 mikronů.

Zajímavé:
Jak zaregistrovat klíč pro Škoda Octavia A5 fl.

Jdeme na střechu a také začínáme s německým hatchbackem a jednoduchými manipulacemi získáme následující údaje: 159, 141, 147 mikronů:

A nyní se vracíme k ruskému českému produktu, ale zde nás evidentně nic nepřekvapí, protože rozptyl odečtů je přibližně stejný: 143, 154, 149 mikronů.

No a abychom si obrázek doplnili, chceme změřit ještě jeden detail – zadní křídlo obou vozů. Pojďme se podívat, čím nás německý Golf 7 potěší: 136, 150, 153 mikronů.

A poslední měření Škodovky, které konečně všechny zatrhne, nám dává tyto údaje: 128, 152, 129 mikronů.

Nemá smysl měřit další podrobnosti, protože data budou stejná. Jak vidíte, údaje jsou přibližně stejné a nic nenasvědčuje tomu, že by německé továrny malovaly jinak než ruské, a to není vůbec překvapivé, protože zařízení je na obou místech v podstatě stejné.

Pokud k tomu máte nějaké připomínky, můžete vyjádřit svůj názor níže v sekci komentářů a pro podporu kanálu stačí odebírat a lajkovat.

Další zajímavé články zde: Recenze.

Jaká tloušťka laku na autě je považována za normální?

Většina ojetin jsou opravdové svinstvo, problém je v karoseriích a jejich vlastnostech. Často se najdou poškozená a zrenovovaná auta – kupovat je není bezpečné. Jak ale začátečník pozná poškozené auto? Poznáte to, jen je potřeba vědět, jakou tloušťku laku mají mít auta.

Faktem je, že nalakovat zrestaurované auto tovární tloušťkou laku je velmi obtížné – je to drahé a ne každý prodejce jej dokonale nalakuje. Je mnohem jednodušší a levnější to nějak natřít, ale krásně a skrýt všechny nedokonalosti. A pod vrstvou laku může být svar, který není tovární (často je auto sestaveno ze dvou nebo více dílů). Pod vrstvou tmelu a barvy mohou být díry a shnilý kov.

Když víte, jak hustá barva na autech bývá, poznáte nalakované auto, což znamená, že se určitě stalo účastníkem nehody.

Jak určit tloušťku laku na autě

Jak zjistit tloušťku laku na autě?

S kontrolou tloušťky laku vám pomůže jednoduchý přístroj – tloušťkoměr. Jedná se o relativně novou výbavu, která vám pomůže vyhnout se chybám při koupi vozu. Není vůbec neobvyklé, že si začátečník vybere krásně nalakované auto a pak se ukáže, že bylo po hrozné nehodě restaurováno doslova ze šrotu, geometrie karoserie je rozbitá a jsou zde i další nedostatky .

Tloušťkoměr lze zakoupit v každém obchodě s automobily – ceny za tato zařízení jsou poměrně dostupné. Podívejme se, jak toto zařízení používat:

  1. Nejprve se zapne tloušťkoměr a přiloží se na zkoumaný povrch – přístroj vydá určitý zvuk a na digitální obrazovce se objeví čísla. Toto je tloušťka povlaku v mikronech.
  2. Po změření tloušťky nátěru byste měli výsledek porovnat s továrními hodnotami. Tovární tloušťka je uvedena ve speciálních tabulkách – tabulka tloušťky je na internetu, lze ji snadno najít. Průměrná vrstva barvy na autě je od 70 do 150 mikronů – tento výsledek je přijatelný.

Na pracovní ploše tloušťkoměru je speciální senzor, který generuje vlny a ty se zase odrážejí od povrchu těla. Takto zařízení zachycuje signály a převádí je na čísla.

Určení tloušťky laku na autě

Při porovnávání výsledku měření s tabulkou je třeba si uvědomit, že čísla mohou v jakékoli oblasti těla kolísat v rozmezí 10 mikronů – to je normální. Ani v továrně není lakování dokonalé. Barva může mít různou hustotu. Cokoli víc je známkou renovace. Na restaurovaných površích může nátěr dosáhnout 200 mikronů nebo více.

Je také třeba si uvědomit, že tloušťkoměr měří tloušťku povlaku s tmelem a základním nátěrem. Pokud jsou získány vysoké hodnoty, lze identifikovat opravené oblasti na těle.

Měření tloušťky barvy

Na videu: jak používat tloušťkoměr.

Průvodce doporučuje: Kolik barvy je potřeba na lakování auta (průměrná spotřeba)

Které části byste měli zkontrolovat jako první?

Odborníci doporučují začít od povrchu střechy – tento prvek je nejméně náchylný k různým poškozením. Střecha je tónovaná velmi zřídka a je to standard a vodítko pro všechna ostatní měření. Průměr pro střechu bude vždy nižší než pro všechny ostatní části.

Dále změřte stojany – jejich horní části lze použít jako vodítko. Přední a zadní část karoserie jsou oblasti, které se velmi často opravují. Pozor byste si měli dát i na přední dveře a prahy. Poté se provedou měření ve všech ostatních externích segmentech.

Nezapomeňte na vnitřní dutiny – prostor pod kapotou, kufr, interiér, poklop plynové nádrže.

Schéma pro sledování tloušťky nátěru

Nejprve si jednotlivé díly změřte zvlášť. Podezřelé oblasti se měří 4-5krát – ve středu a podél okrajů. Rozdíly by neměly být větší než 35 mikronů. Poté se vypočte aritmetický průměr a určí se celková tloušťka vrstvy laku pro celý vůz.

Tabulka tloušťky laku

Níže uvedená tabulka ukazuje indikátory tloušťky na různých autech. Je třeba mít na paměti, že se jedná o přibližná čísla získaná empiricky. Sami výrobci nedokážou přesně odpovědět, jak silný je lak na autě, které právě opustilo továrnu.

Tloušťka nátěru na autech různých značek

Japonská a korejská auta, například Toyota a Kia Rio, jsou lakována tak, aby tloušťka byla v rozmezí 100-110 mikronů. Vnitřní prvky jsou natřeny tenčí – tloušťkoměr neukáže více než 40 mikronů. Pokud bylo tělo leštěno nebo podrobeno jakékoli jiné nanoúpravě, hodnoty to příliš nezvýší. Ale ochranné fólie mohou zvýšit čísla o 100 nebo 200 mikronů.

Vozy německého výrobce Audi mají tloušťku povlaku od 100 do 165 mikronů. To platí i pro koncern BMW. Modely „X5“ mají tloušťku laku od 120 do 165 mikronů. V Daewoo lakují karoserie až do tloušťky 90-120 mikronů. Lada Granta bude mít tloušťku vrstvy od 110 do 140 mikronů. Priora nebo Kalina jsou obvykle zbarveny v rozmezí 60-100 mikronů. Kia Rio je lakována od 120 do 150 mikronů. Chevrolet Cruze – 80-135 mikronů.

Průvodce doporučuje: Jak odstranit starý lak z karoserie: nejúčinnější metody

Jaké hodnoty označují další vrstvy?

Pokud byly na tovární nátěr aplikovány další vrstvy, zařízení bude ukazovat od 180 do 260 mikronů nebo více. Tento údaj se získá sečtením hodnoty tloušťky laku z výroby a dodatečné vrstvy – to zvládnou všechna moderní zařízení.

Pokud displej ukazuje hodnotu 300 mikronů nebo více, pak byla na díl nanesena také vrstva tmelu. Velké číslo je signálem, že byly provedeny opravy a karoserie byla velmi pečlivě nalakována.

Jak poznat poškozené auto podle tloušťky jeho laku

Je také třeba si uvědomit, že povlak na vnitřních površích je tenčí. Na Lada Granta to bude od 40 mikronů a výše. Korejci šetří i na laku – zhruba stejně na Kia Rio.

Nejdůležitějším úkolem v procesu měření je vidět první vrstvu laku mimo továrnu. Zároveň se jeho tloušťka může zcela shodovat s továrními hodnotami. Pomocí zařízení tedy zkontrolují každý prvek na několika místech a nezapomenou na rohy a hrany. Na továrních dílech by neměly být výrazné rozdíly v tloušťce v rámci jednoho prvku.

Co to znamená vnější zásahy?

Tak. Na prodej je například Lada Granta. Když znáte jeho přibližné tovární hodnoty, můžete začít měřit a zjistit, o kolik jsou větší než tovární hodnoty. Přelakování je indikováno rozdíly v místních číslech od průměru v celém těle o 40% nebo více, stejně jako překročení průměrných hodnot pro auto o 190 mikronů.

Skutečnost zásahu je také naznačena ukazateli vyššími než v tabulkách, o 50-90 mikronů. Pokud byly opraveny drobné závady, indikátory překročí normu o 50-150. Překročení norem o 150-250 mikronů bude znamenat opravu významných vad. Tloušťka tmelu bude o 250-300 mikronů vyšší než normálně.

Průvodce doporučuje: Výběr barvy na gumu a technologii lakování pneumatik

Při výběru auta musíte použít nástroje – každý je používá. Šek vás ochrání před koupí poškozeného nebo poškozeného vozu – a je jedno, zda se jedná o Ladu Granta nebo Bentley Bentayga.

Měření tloušťky laku na Suzuki a Škodě Rapid (2 videa)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button