ŠkodaŠkoda Rapid

Kolik zaměstnanců měla Škoda v době odkupu?

Záhadná dohoda: co stojí za přechodem Vagonmashe do plného vlastnictví české Škodovky

Uprostřed vyhrocení geopolitické situace odchází z Ruska zahraniční byznys z nepřátelských zemí. Pohyb v protisměru a ještě za účasti známého výrobce vagonů petrohradského metra vyvolal zmatek i mezi odborníky.

Collage 78.ru: Bulkin Sergey/globallookpress.com, Správa St. Petersburg, Sinara-Transport Machines JSC, flaticon.com/rukanicon

Historie země v kočárech

Budoucí Vagonmash uvedl svůj první kočár na koleje již v roce 1898. Poté se podnik jmenoval St. Petersburg Carriage Works Partnership. Brzy se připojila k syndikátu Prodvagon („Společnost pro obchodování s produkty ruských továren na kočáry“), která sdružovala 13 průmyslových podniků a kontrolovala 88 % trhu. Po revoluci v roce 1918 byl petrohradský závod znárodněn, což však nezabránilo dělníkům pravidelně uspokojovat potřeby země na vozy pro elektrické a dálkové vlaky. V roce 1939 podnik vyrobil první celokovový kočár v SSSR, během Velké vlastenecké války se přeorientoval na výrobu sanitních vozů pro převoz raněných a brzy po vzniku leningradského metra závod spustil výroba vagónů a vlaků pro metro.

Foto: wikimedia.org

Po privatizaci v 1990. letech dostal podnik název ZAO Vagonmash a několikrát změnil majitele, vedl tvrdý boj o místo na slunci v podmínkách tvrdé konkurence, ale pokračoval ve výrobě vozů pro ruské železnice a metro z celého bývalého SSSR. Například ještě v roce 2013 byly vozy dodány do Kyjeva. Brzy však nastaly potíže, které nakonec přivedly společnost k bankrotu. Její prostory byly zbourány a na jejich místě vznikla obytná zástavba. Podle prezidenta Petrohradské obchodní a průmyslové komory Vladimira Kateněva byl tento výsledek do jisté míry přirozený.

— Dobře si pamatuji, že mezi Vagonmashem a dalšími západními, americkými a kanadskými společnostmi, Siemensem, Bombardierem a dalšími, byla dosti tvrdá konkurence. A do jisté míry byly naše společnosti kvalitativně horší. Někde vyhrály v ceně, ale západní společnosti poskytovaly půjčky, odklady a další finanční nástroje. A v těch letech nebyl takový důraz na substituci importu, žádná taková podpora národních podniků. A věřím, že právě to byl důvod, proč tento podnik snížil objem své práce. Naše vláda vždy říkala toto: „Dělejte to lépe, rychleji a levněji než naši západní partneři, nakoupíme od nás. Ale to je stejné jako srovnávat Moskviče a Mercedes – ano, zlevníme, ale aby to bylo lepší a kvalitnější, musíme tady udělat více práce. Změna politiky nyní do jisté míry oživuje naše strojírenství a obráběcí stroje,“ shrnuje Katenyov.

Zhruba v té době česká Škoda Transportation vdechla nový život staré značce založením vlastní Vagonmash LLC. Podle údajů SPARK se to stalo již v roce 2011. Společnost vytvořila společný podnik s továrnou Kirov s využitím jejích zařízení. 51 % akcií patřilo Čechům, 49 % petrohradskému partnerovi. Společný projekt pravidelně vyhrával výběrová řízení Státního jednotného podniku „Petrohradské metro“ na dodávky a opravy vozů zde byly vyrobeny stejné vozy NeVa. Například ještě v roce 2017 byla podepsána smlouva na dodávku 42 samohybných a bezmotorových vozů za celkovou částku téměř 4 miliardy rublů. Smlouva byla dokončena do konce roku 2019. A následující rok Vagonmash dokončil realizaci 200milionové zakázky na současnou opravu vagonů.

Zajímavé:
Kde je spínač směrových světel umístěn na Škoda Octavia 1.

Vozy

Ve stejné době koupil podíl závodu Kirov jeden z největších hráčů na ruském trhu – Samara JSC Sinara – Transport Machines (STM). Samotný podíl se nakonec zvýšil na 50 %. Celkově to nebylo překvapivé.

— Skupina společností Sinara má dlouhodobý vztah s koncernem Škoda. Dlouhou dobu spolupracovali a podnikali společně v Rusku a východní Evropě,“ poznamenává Ivan Feďakov, generální ředitel informační a analytické agentury INFOLine.

Předpokládalo se, že Vagonmash se stane hlavním místem dalšího společného podniku Sinara-Skoda. Drsný rok 2022 provedl úpravy mnoha komerčním projektům a tento nebyl výjimkou. Přestávka ve spolupráci však nabrala nečekanou cestu. Na podzim se Sinara stáhla od zakladatelů Vagonmash a převedla svůj podíl na samotný podnik. A druhý den vyšlo najevo, že nyní všech 100 % akcií patřit JSC Škoda Transportation A.S. se sídlem v Plzni. Podle společnosti SPARK byly předposlední den starého roku 2022 provedeny změny ustavujících dokumentů. Nominální hodnota podniku byla 132 milionů rublů.

Tajný význam obchodů

To vše se děje v naprosté tichosti a bez jakýchkoli oficiálních komentářů. Peníze samozřejmě milují ticho, ale přesto v současných podmínkách vyvstává mnoho otázek. Opravdu Češi nedali na stereotypy a bez váhání se rozhodli oživit svůj ruský byznys? Nebo je to možná nějaká zákeřná sabotáž? Metro je přece strategický objekt. A nečeká petrohradské metro hladovění aut tváří v tvář četným omezením spojeným s provozem podniků z nepřátelských zemí v Rusku? A co bude se zaměstnanci továrny? Zpráva, že se Škoda stala 100% vlastníkem Vagonmaše, vyvolala zmatek i u politologa Jurije Svetova.

Foto: Fotostand/Gelhot/globallookpress.com

— Za prvé, Škoda je od roku 91 součástí německého koncernu Volkswagen. Za druhé, Česká republika je uznávána jako nepřátelská země kvůli akcím, které podnikla. Za třetí, Vagonmash je strategický podnik, výrobce vozů metra. Kromě toho ale dokáže vyrobit mnoho dalších věcí. Je zvláštní, že jsme hned nedostali vysvětlení od těch, kteří to měli udělat, proč se to stalo a jak je to možné,“ řekl expert.

Ivan Feďakov zase navrhuje počkat, dokud nebude jasné, kdo je skutečným příjemcem. Odborník nevěří, že se Škoda rozhodla opět vydělat na dodávkách vozů pro petrohradské metro. Podle jeho názoru jde spíše o krok od složitého algoritmu pro rozvod Sinara. Češi například dříve opustili i společný podnik Sinara-Škoda.

— Je docela možné, že mluvíme o dělení majetku. Vidíme, jak těžké je nyní pro zahraniční společnosti stahovat finanční prostředky z ruského trhu. V tomto ohledu byla zavedena řada omezení. V některých případech společnosti uzavírají tzv. zrcadlové transakce. Aby se zajistilo, že finanční transakce nebo transakce s fyzickým zbožím nepřekročí hranice, jsou některé transakce uzavírány na straně Ruské federace, kdy dochází k převodu aktiv z jedné společnosti na druhou, a stejné transakce jsou prováděny na území Ruské federace. Evropská unie, poznamenává Feďakov.

Podle této logiky však měl Vagonmash odejít do Sinary a ruský podnik měl dostat něco na oplátku na území Evropské unie. Ale není to tak jednoduché. Podle Fedjakova lze čistě zrcadlové transakce v Evropě kvalifikovat jako obcházení sankcí a dokonce vést k trestnímu stíhání a odporují také ruské legislativě. Podnik, který hledá způsoby, jak zachovat majetek a snížit ztráty za obtížných okolností, se proto snaží „přizpůsobit“ situaci, a proto strany dohod na obou stranách raději nemluví o obsahu takových dohod.

Zajímavé:
Jak odstranit stěrače na Škoda Yeti.

Foto: tiskový servis Sinara-Transport Machines JSC

— U mnoha společností se majitel změnil třikrát nebo vícekrát za méně než rok. Takže zde může dojít k dalším změnám, je si ekonom jistý.

Právníci se přitom budou muset hodně snažit, aby našli východisko ze situace. Zahraniční obchod je ve zranitelné pozici, protože zástupci nepřátelských zemí nyní nemají právo hájit své zájmy u ruských soudů. S ruskými aktivy v Evropě se však, jak známo, zachází kavalírsky.

— V současné době je prodej zahraničních aktiv na území Ruské federace velmi obtížný. To prochází vládní komisí, u které se zatím neví, jak to bude fungovat. Prodej těchto aktiv vyžaduje velké množství souhlasů. V mnoha případech téměř znemožňují implementaci. Vidíme mnoho zpráv o zahraničních společnostech, které se snaží prodat své podniky v Rusku, ale ve skutečnosti vidíme velmi, velmi málo skutečných transakcí. Je těžké to domluvit, nemluvě o spravedlivé ceně těchto aktiv. Nejčastěji je podceňována i několikrát. Ale i když je nějakým způsobem zahraniční společnost z nepřátelské země schopna prodat aktiva a získat za to peníze, je také nemožné je stáhnout z území Ruské federace, podotýká generální ředitel INFOLine.

Katenyov zase nevylučuje možnost prodeje Vagonmash ruské společnosti. Za tímto účelem by však podle prezidenta Hospodářské a průmyslové komory mělo být provedeno úplné posouzení aktiv v rozvaze podniku. Zároveň neexistuje žádný formální zákaz práce společností, které jsou ruskými rezidenty, takže čistě teoreticky se závod může zúčastnit nových městských tendrů.

Budou tam kočáry

Zároveň lze v současné situaci „Vagonmash“ jen stěží nazvat super chutným sousto. Společnost nemá vlastní plnohodnotné stránky. Podle SPARK od roku 2020 utrpěla roční ztráty v řádu desítek milionů rublů, přičemž průměrný počet zaměstnanců je pouze 22 lidí. Petrohradské metro ale nezůstane bez vagónů.

Zajímavé:
Kolik stojí servis vozu Škoda Roomster.

Foto: tisková služba Výboru pro dopravu Petrohradu

— Prostředí je konkurenční, ve městě i v Rusku jsou jiní výrobci. Byla by škoda přijít o nějaký obchod. Byla to docela špičková technologie. Počet zaměstnanců nebyl příliš velký, ale měli dobrou přidanou hodnotu. Byl to dobrý daňový poplatník. Bylo a zůstane, možná to všechno bude fungovat i nadále, doufá Vladimir Kateněv.

Objem transakcí s petrohradským metrem na opravy kolejových vozidel se podle něj snížil i proto, že metro vybudovalo vlastní opravárenské depo a nyní se stále více snaží spoléhat na vlastní kapacity. Vzhledem k malému počtu zaměstnanců se přitom pro petrohradský trh práce neočekávají žádné šoky. Kromě toho Sinara vlastní další podniky v Petrohradě, zejména závod Zvezda, na který se může spolehnout.

Zároveň je Ivan Feďakov přesvědčen, že v budoucnu bude zapotřebí obrácený vektor, až ruské podniky opět začnou vytvářet společné plány se zahraničními, a proto je nyní nutné vyjednávat a zacházet s bývalými partnery jako s bývalými podniky. co nejjemněji. Jako příklad uvádí Írán, který ani za podmínek mnohostranných sankcí spolupráci neodmítl, a Čínu, kde se k výrobě iPhonu používají komponenty z 28 zemí.

„V Rusku není šance na obnovení výroby aut.“ Jak odejde VW

Foto: Michail Fomichev / RIA Novosti

Volkswagen Group se připravuje na odchod z Ruska. O návratu k výrobě a prodeji aut se už nemluví. Vrcholní manažeři koncernu k této záležitosti učinili několik nových prohlášení: nejprve tyto plány potvrdil německým médiím generální ředitel koncernu Volkswagen Oliver Blume, poté byla zveřejněna výroční finanční zpráva koncernu VW a byly odhaleny další podrobnosti. předsedou představenstva Škody Klausem Zellmerem na výroční tiskové konferenci značky. Pojďme zjistit, co je o dohodě známo a kdo může získat zařízení koncernu Volkswagen v Rusku.

Rozhodující dopad na ukazatele měl konflikt na Ukrajině

Autoři zprávy VW Group naznačili, že rok 2022 opět přinesl mnoho obtíží, přičemž následky rusko-ukrajinského konfliktu se staly obzvláště dramatickými. Poznamenali, že ve fiskálním roce 2022 zůstal objem světového trhu osobních automobilů na úrovni předchozího roku. Celkem se tak prodalo 69,6 milionu vozů. Ukazatele související se zisky a ztrátami na světových trzích byly rozloženy nerovnoměrně: důvodem bylo narušení globálních dodavatelských řetězců a důsledky rusko-ukrajinského konfliktu.

Zajímavé:
Je dobrý olej Škoda s dlouhou životností.

Foto: Michael Kappeler/DPA/Global Look Press

Foto: Škoda

Automobilový průmysl se také na konci roku 2022 nedokázal plně vzpamatovat z efektu pandemie Covid-19, což vedlo k nedostatku polovodičů – což je stále pozorováno. Mírný růst zaznamenaly trhy asijsko-pacifického regionu a Středního východu. Sazby v Jižní Americe a Africe zůstaly na úrovni roku 2021. Velikost trhu se mírně snížila v západní Evropě a výrazněji v Severní Americe. Nejvýraznější pokles tržeb přitom zaznamenala střední a východní Evropa. V Rusku se počet prodaných vozů ve sledovaném období ve srovnání s předchozím rokem snížil o 45,2 %. Přitom podle statistik Asociace evropských podniků (AEB) se v roce 2022 v Rusku prodalo 687 370 nových osobních a lehkých užitkových vozů, což je o 58,8 % méně než v roce 2021, kdy se na našem trhu prodalo 1 666 780 vozů. . Tyto údaje však nezahrnují statistiky prodejů řady společností, které upřednostňují zveřejňování údajů samostatně. Pro srovnání, ve fiskálním roce 2022 bylo v Německu registrováno 2,7 milionu nových osobních automobilů, což je o 1,1 % více než v předchozím roce. V západní Evropě byly registrace nových osobních automobilů ve sledovaném období mírně pod slabými úrovněmi loňského roku, pokles o 4,3 % na 10,2 milionů vozidel.

Foto: Autonews.ru

Celkově koncern Volkswagen v roce 2022 prodal 8 481 000 vozů, zatímco v roce 8 to bylo 576 000 2021 vozů. Společnosti se v roce 2022 podařilo dodat do Ruska 41 864 vozidel, což je 1,7krát méně než v roce 2021. Provozní zisk dosáhl 22,124 miliardy EUR oproti 19,275 miliardám EUR v roce 2021. Čistý zisk Volkswagenu se přitom v roce 2022 ztrojnásobil: na 12,5 miliardy eur Tyto údaje nezahrnují ukazatele v asijsko-pacifickém regionu. V důsledku restrukturalizace v rámci skupiny přešla odpovědnost za podnikání v Rusku z osobních vozů Volkswagen na značku Škoda.

Zajímavé:
Co je lepší: Škoda Octavia nebo Kia Sportage.

V roce 2023 se Volkswagen Group plánuje zbavit majetku v Rusku

Podle finanční zprávy koncernu plánuje VW Group prodat několik svých společností registrovaných v Rusku. Vrcholoví manažeři doufají, že se to podaří do konce první poloviny roku 2023. Hovoříme o třech strukturách: Volkswagen Bank Rus LLC, Volkswagen Group Finance LLC a Volkswagen Financial Services Rus LLC. Zabývali se poskytováním finančních služeb jak kupujícím vozů Volkswagen v Rusku, tak prodejcům této značky. Dohoda také zahrnuje prodej závodu v Kaluze. Tam se v závodech koncernu Volkswagen vyráběly Volkswagen Tiguan, Volkswagen Polo a Škoda Rapid, jeho maximální výrobní kapacita je 225 tisíc vozů ročně. Podle zdrojů Autonews.ru je o závod více než deset zájemců, včetně společnosti z Kazachstánu Allur. Nejviditelnějším kupcem je přitom dealerský holding Avilon. Podle řady zdrojů se Volkswagen dobře zná s vlastním prodejcem. V budoucnu, pokud se značka rozhodne vrátit do Ruska a obnovit výrobu, bude jednodušší odkoupit její zařízení zpět. Pokud jde o dealera, je to pro společnost příležitost nakoupit kapacitu levněji a prodat ji za vyšší cenu. Připomeňme, že podle ruské legislativy musí sleva při prodeji podniku společností opouštějících Rusko činit alespoň 50 % z ceny uvedené v poslední účetní závěrce společnosti.

Foto: Stanislav Krasilnikov / TASS

Foto: Stanislav Krasilnikov / TASS

Oznámení obchodu se očekávalo 3. března. Zdroj Autonews.ru z oboru, aniž by potvrdil skutečnost transakce, opatrně naznačil, že je v ní „mnoho stran“ a trvá „trochu více času“, než se dohodnete na textu veřejné zprávy. Zatím není známo, zda dohoda zahrnuje výrobní prostory pro motory Volkswagen. Zdroj Autonews.ru v továrně zároveň poukázal na potíže, kterým bude muset budoucí kupující čelit. Volkswagen tak podle zdroje během téměř roční odstávky nashromáždil značné dluhy vůči dodavatelům. Kromě toho bude muset nový investor převzít odpovědnost a platby pracovní síle. Připomeňme, že závod v Kaluze byl otevřen v roce 2007. Objem investic do výstavby činil 570 milionů eur. V roce 2018 koncern hovořil o záměru investovat 40 miliard rublů. v rozvoji své práce v Rusku. Markus Ozegovich, který v té době zastával post šéfa Volkswagen Group Rus, o tom řekl zpravodaji Autonews.ru. Tuto částku chtěla společnost vynaložit na aktualizaci modelové řady a také na rozvoj kapacity motorárny Volkswagen v Kaluze. VW chtěl zvýšit objem výroby motorů 1,6 s cílem exportovat motory z Ruska do celého světa a přidat také výrobu motorů 1,4 TSI.

Zajímavé:
Jaký motor má Škoda, řetěz nebo řemen.

11. prosince 2012. 11. prosince 2012. Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv (druhý zprava) se spolu s vedením koncernu účastní slavnosti položení pamětní kapsle u základů budoucího závodu výroba spalovacích motorů Volkswagen Group Rus LLC. Vpravo je guvernér regionu Kaluga Anatolij Artamonov. Zleva doprava - ředitel závodu VOLKSWAGEN Group Rus LLC, Dr. Josef Baumert, generální ředitel Volkswagen Group Rus LLC, Markus Ozegovich, a člen představenstva VW AG, Michael Macht.

11. prosince 2012. 11. prosince 2012. Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv (druhý zprava) se spolu s vedením koncernu účastní slavnosti položení pamětní kapsle u základů budoucího závodu výroba spalovacích motorů Volkswagen Group Rus LLC. Vpravo je guvernér regionu Kaluga Anatolij Artamonov. Zleva doprava: ředitel závodu VOLKSWAGEN Group Rus LLC Dr. Josef Baumert, generální ředitel Volkswagen Group Rus LLC Markus Ozegovich a člen představenstva VW AG Michael Macht. (Foto: Ekaterina Shtukina / RIA Novosti)

Škoda přišla o 700 milionů eur a také odchází

Skutečnost, že VW Group Russia v únoru 2022 přerušila své působení v Rusku, připomněl na výroční tiskové konferenci k výsledkům činnosti Škody předseda představenstva společnosti Klaus Zellmer. Poznamenal také, že od té doby všichni zaměstnanci nadále pobírají mzdy. „Skupina Volkswagen analyzovala různé scénáře pro naše podnikání a příležitosti v Rusku. Nejvýhodnější možností je prodej všech aktiv koncernu Volkswagen v Rusku. A proto závod v Kaluze, třetí strana. Jsme v závěrečné fázi podpisu smlouvy. A očekáváme, že obchod velmi brzy uzavřeme. Tam však nemůžeme sdělit podrobnosti, protože na transakci je mnoho stran,“ řekl Zellmer. Uvedl, že není šance, že by Škoda v blízké budoucnosti obnovila výrobu a prodej aut v Rusku. Pro Škodu to znamená úplnou ztrátu trhu v Rusku, kvůli které společnost přišla již o 700 milionů eur „V roce 2022 dodala společnost 731 300 vozů. Kvůli odstávce výroby v Rusku a nedostatku komponent se dodávky snížily o 16,7 % ve srovnání s rokem 2021,“ řekl Zellmer.

Foto: Škoda

V roce 2022 dodala Škoda do Ruska 18 300 vozů. To je výrazně méně než výsledky z roku 2021, kdy se prodalo 90 400 vozů Škoda. Výroba probíhala na dvou místech – kromě výše uvedené výroby v Kaluze měla firma společný podnik se skupinou GAZ v Nižném Novgorodu, kde vyráběla Škoda Kodiaq, Karoq, Octavia a Volkswagen Taos – výrobní kapacita byla 125 tis. aut za rok. Společnost byla uzavřena v roce 2022. Rusko bylo po Německu druhým největším exportním trhem značky. Společnost se nyní zaměří na zvýšení prodeje na trzích jihovýchodní Asie, především v Indii. Podle zástupců společnosti hodlá značka rozšířit své výrobní kapacity v dalších zemích, včetně rozvojových trhů. Výkonnostní ukazatele Škody byly podle vrcholového manažera ovlivněny také potížemi, s nimiž se potýkali ukrajinští partneři značky, kteří byli nuceni omezit výrobu na Ukrajině, což vedlo k rozpadu dodavatelských řetězců. „Čekací doby zákazníků na vozy Škoda jsou stále vysoké, ale pokusíme se to napravit: kompenzovat ztráty zvýšením objemu výroby po celém světě,“ řekl Zellmar.

Zajímavé:
Kde je koncový spínač kufru na Škodě Octavia Tour.

Porsche se nebude moci vrátit minimálně za pět let.

Zpráva koncernu Volkswagen také hovoří o dohodě dosažené v prosinci 2022 o prodeji prodejců automobilů Porsche v Rusku investorovi, který není spojen s německou korporací. Připomeňme, že značka Porsche je součástí koncernu Volkswagen. Řeč je o Porsche Russland LLC a Porsche Center Moscow LLC. Podle údajů obchod zahrnuje možnost odkupu majetku, nejdříve však za pět let, lhůta pro odkup je deset let. Dohodu v současnosti posuzuje ruská vláda.

Foto: Porsche

  • Volkswagen uzavře závod v Nižním Novgorodu: kolik dostanou zaměstnanci
  • Volkswagen oznámil načasování prodeje významné části svých aktiv v Rusku
  • Volkswagen Rusko úplně neopustí. Co se stane s rostlinou

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button