ŠkodaŠkoda Fabia

Proč se neprodává Škoda Fabia?

Škoda hrozí ukončením výroby vozů Fabia, Scala a Kamiq – důvod Euro 7

Škoda Auto varuje, že zavedení přísných ekologických norem donutí firmu zavřít závod, propustit 10 tisíc pracovníků a ukončit výrobu tří nejdostupnějších modelů.

Škoda hrozí ukončením výroby vozů Fabia, Scala a Kamiq – důvod Euro 7

20. března 2023 15:19

Obchod s automobily

Fotografie Škoda Auto

Martin Jan, člen představenstva a vedoucí marketingu a prodeje Škody Auto, uvedl, že pokud budou ekologické normy Euro 7 přijaty v jejich současné verzi, bude Škoda nucena opustit nejdostupnější modely – Fabia, Scala a Kamiq, protože jejich adaptace na Euro 7 nebude ekonomicky proveditelná.

Jmenované modely tvořily v roce 2022 přibližně třetinu objemu výroby Škody Auto (celkem společnost vyrobila 764.837 3 vozů), jejich ztráta z evropské modelové řady hrozí propuštěním minimálně 7 tisíc lidí a obecně zavedení eura. 10 norem může vést ke snížení počtu zaměstnanců Škoda Auto o více než XNUMX tisíc lidí, protože jedna z evropských továren společnosti bude muset být jednoduše uzavřena, píše „Wheels“.

Fabia, Scala a Kamiq se vyrábí v hlavním závodě Škody v Mladé Boleslavi (Česká republika), ale je nepravděpodobné, že by společnost tento konkrétní závod uzavřela, protože se zde vyrábí také Octavia, Karoq a elektrický crossover Enyaq iV a obecně Mladá Boleslav je historické místo Pro Škodu by uzavření tamního závodu bylo z imageového hlediska velmi bolestivým krokem. Pravděpodobnější je, že se pod nůž dostane závod v Bratislavě (Slovensko) nebo Kvasinách (Česká republika).

Evropská komise na ekologických normách Euro 7 aktivně pracuje od začátku roku 2021 pro osobní automobily a lehká užitková vozidla, které by měly vstoupit v platnost v červenci 2025, pro nákladní automobily a autobusy – v červenci 2027. První vydání Euro-7 šokovalo výrobce automobilů, poté byly provedeny změny v návrhu dokumentu, nejnovější vydání k dnešnímu dni bylo představeno v listopadu 2022, konečné rozhodnutí je plánováno na rok 2024.

Zajímavé:
Kdy vyměnit vzpěry na Škodě Yeti.

Pro vozy se spalovacími motory vyžaduje aktuální vydání Euro 7 zachování deklarovaných ekologických charakteristik po dobu 10 let nebo 200.000 10 km a požadavky na testování se výrazně zpřísňují: teplotní rozptyl (od -45 do +7 °C), rychlost, výškový rozdíl a mnoho dalšího. Adaptace spalovacích motorů na Euro 7 si vyžádá obrovské investice ze strany výrobců automobilů, což povede ke kritickému nárůstu cen automobilů v „juniorských“ segmentech automobilového trhu. Navíc investice do přizpůsobení spalovacích motorů Euro 2035 se prostě nestihnou vrátit, protože Evropa chce v roce XNUMX zavést zákaz prodeje nových osobních automobilů a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory na fosilní paliva.

Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter

Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button