ŠkodaŠkoda Rapid

Proč Škoda Rapid třídy B

Lídrem ruského automobilového trhu je třída B, kam patří nejprodávanější modely. Konkurence je tam velmi vysoká a český městský liftback ŠKODA RAPID čelí silným rivalům. Aby se vyvinula správná propagační strategie, marketéři ŠKODA studují nákupní preference Rusů.

A to se jim mimochodem daří velmi úspěšně – soudě podle nárůstu počtu vozů ŠKODA RAPID v ulicích. Co se stalo s požadavky kupujícího, pokud Renault Logan vyletěl z top 10 a naopak do něj vstoupila ŠKODA RAPID? A je opravdu dobré pro image české značky, když se její juniorský model spojí s taxíky? Podívejme se na situaci ze všech stran.

V době, kdy se model objevil na trhu (a to byl rok 2015), se mnozí neodvážili koupit „RAPID“, protože podle jejich názoru byla cena vysoká. Ve třídě B bylo tehdy mnoho levnějších nabídek. ŠKODA RAPID stále není nejlevnějším modelem, ale její konkurenti se postupně s cenou doháněli a mezera se stala nepatrnou. Rozdíly v kvalitě ale zůstávají.

Podle evropské klasifikace jsou vozy třídy B považovány za vozy s délkou 3,6–3,9 m a šířkou asi 1,7 m, ale marketingové úvahy nás v posledních letech donutily vážně rozšířit hranice třídy alespoň půl metru na délku. Objevily se nové podtřídy, jako „B+“, a samotná auta už tak přesně nezapadají do načrtnutých hranic.

Podle průzkumů ruských automobilových nadšenců vypadá ideální auto třídy B takto:

Karoserie sedan (nebo hatchback). Spíš je to kvůli finančním omezením běžného kupce, který by chtěl kombi, ale má dost peněz jen na sedan. Nejoblíbenější varianta těla vypadá vhodněji jako nejlevnější.

Zajímavé:
Jaký motor pro Škoda Octavia 5 rs.

Benzínový motor 100–120 litrů. S. Dieselové motory jsou čistší a hospodárnější, lépe táhnou v nízkých otáčkách, ale jsou dražší na pořízení a opravy. Navíc cena a kvalita těžkého paliva na ruských čerpacích stanicích nás nutí volit rozhodně benzín.

Automatická převodovka. Dnešní klasické stroje jsou celkem spolehlivé a mají dobrý výkon. Někteří řidiči stále volí manuální převodovku, ale CVT nebo robot rozhodně nejsou snem majitele vozu třídy B.

Cena. Čím méně, tím lépe – výběr třídy B předpokládá, že člověk není připraven utratit za auto více než milion. A milion není připraven, abych byl upřímný.

Zde je stručný portrét preferencí ruských automobilových nadšenců, do kterých dokonale zapadají pouze Solaris a Rio. Proč si mnoho lidí kupuje RAPID – a obecně, proč byste si měli vybrat ŠKODA RAPID, když se nejedná o levný model? To je ale otázka na auto samotné.

Specifikace ŠKODA RAPID

Kde je odpověď na otázku, proč si vybrat SKODA RAPID: v oblasti individuálních preferencí nebo stále objektivních vlastností? Bylo by správné říci, že je někde uprostřed. Při výběru auta se lidé zaměřují na své pocity, ale nezapomínají na jeho měřitelné kvality.

Vzhled ŠKODA RAPID je koncernový VAG – a to platí jak pro vzhled vozu, tak pro design interiéru. Zdrženlivost ve všem je vnímána jinak: někteří označují design ŠKODA RAPID za nudný, jiní jej považují za klasický a naprosto vhodný.

Nikdo však nemůže zpochybnit přednosti kabiny ŠKODA RAPID z hlediska její velikosti. Žádné auto ve své třídě nemůže potěšit svého majitele takovým prostorem, kapacitou a pohodlím. Vizitkou „RAPIDA“ je jednoduchost, ergonomie a vysoce kvalitní zpracování.

Zajímavé:
V jakém roce byla vydána Škoda Rapid.

Moderní výbava v podobě multifunkčního displeje, multifunkčního volantu a mnoha servisních funkcí pro řidiče a spolujezdce stačí k tomu, aby byla ŠKODA RAPID zařazena nejen do třídy B, ale také do třídy C.

RAPID můžete zakoupit u oficiálních prodejců výhradně ve verzi s pohonem předních kol se dvěma benzínovými motory:

1,4 l o výkonu 125 koní. S.;
1,6 litru s kapacitou 90 nebo 110 koní. S.

Dodávají se se třemi typy převodovek: pětistupňovou manuální, klasickou šestistupňovou automatickou a dvouspojkovou robotizovanou převodovkou DSG.

Po aktualizaci SKODA RAPID, ke které došlo v letošním roce, zůstaly názvy stupňů výbavy RAPID stejné, což je pro uživatele velmi pohodlné. Nepotřebují si pamatovat nová jména nebo studovat jejich vlastnosti – otevřou web a uvidí styl, ambice, aktivní, vstup, které již znají.

Při výběru známého balíčku RAPID má člověk již přibližnou představu o tom, co potřebuje. A aby čeští marketéři rozšířili výběr kupujícího, přidali k úrovním výbavy další balíčky doplňků, vytvořené speciálně pro ruské podmínky.

ŠKODA RAPID je uživatelsky příjemný vůz. Jeho cena je plně odůvodněna jeho spotřebitelskými vlastnostmi, můžeme říci, že RAPID vydělává zpět každý investovaný rubl. Nákupem RAPID od oficiálního prodejce děláte velmi výhodný nákup.

Proč Škoda Rapid zůstává nejlepší ve třídě B, dokud nevyjde VW Polo

Hluboce přestylizovaný „český“, který se nedávno dostal do prodejců, je na druhém místě po liftbacku od Němců.

Foto: Škoda Rapid, zdroj: Škoda

Rok 2020 je v automobilovém sektoru pro Rusko pozoruhodný počtem nových zástupců třídy B: Hyundai Solaris a Škoda Rapid již byly aktualizovány a Volkswagen Polo se k nim brzy připojí. Ceny za liftback se pohybují od 792 000 do 1 171 000 rublů.

Zajímavé:
Kolik míst ve Škodě Yeti.

Navzdory skutečnosti, že design aktualizovaného Rapidu je velmi odlišný od předchozího, je to jen hluboký restyling: kromě vzhledu nejsou téměř žádné změny – auto je postaveno na stejné platformě. Změny v exteriéru jsou však na rozdíl od stejného Solarisu patrné, což může k modelu přilákat nové kupce.

Některým fanouškům Škody se aktualizovaný rozpočtový liftback nelíbil, protože se liší od předchozích modelů značky. Jiní naopak považují za nevýhodu, že modely Škodovky jsou od sebe většinou těžko rozeznatelné, takže jim aktualizovaný Rapid vyhovuje, protože je nápadný a zároveň svým vzhledem prozrazuje svůj český původ.

Škoda Rapid je v závislosti na konfiguraci vybavena dvěma typy světlometů – halogenovými a LED. V „základně“ bude potkávací světlo LED a dálkové světlo halogenové. V dražších verzích je liftback po celém obvodu vybaven LED optikou. Navíc v „horní části“ je světlo adaptivní.

Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádným technickým změnám, nejběžnějším motorem Škoda Rapid zůstává 1,6litrový agregát o výkonu 110 koní. s., pracující v tandemu s „automatickým“ nebo „mechanickým“. Motorovou paletu doplňuje další 1,6litrový motor, byť s výkonem 90 „koní“, spojený pouze s manuální převodovkou, a 125litrový turbomotor o výkonu 1,4 koní, se kterým spolupracuje DSG.

Změnil se nejeden exteriér: přesunem do interiéru pochopíte, proč je Rapid stále nejlepší ve třídě B: samotný design i úroveň zpracování jsou o řád vyšší než u „Korejců“, resp. ve „Vesta“. Jsme potěšeni, že si můžeme vybrat ze dvou multimediálních systémů: 6palcový a 8palcový Bolero, které lze nainstalovat za pouhých 4 000 rublů, což se vyznačuje rychlostí odezvy a kvalitou grafiky. Povzbudivé je také to, že se Škoda ještě nechystá vzdát ovládání klimatizace.

Řidiče přepadne už v pohybu zklamání, protože snad nikam nezmizela hlavní nevýhoda starého Rapidu – nepříjemně tuhé odpružení. Stává se to dvojnásob urážlivé, vezmete-li v úvahu, že Rapid a chystaný Volkswagen Polo jsou společné platformy, ale Češi se nezavázali kopírovat nastavení odpružení od Němců. Jinak liftback vykazuje dostatečnou dynamiku a ovladatelnost s motory o výkonu 110 a 125 koní, čímž se odlišuje od svých konkurentů.

Zajímavé:
Jakou nemrznoucí směs nalít do Škody Octavia A7.

Mezi nevýhody patří i světlá výška liftbacku: ta je jen 16 cm, Rapid se navíc po restylingu nezbavil lanka ruční brzdy visící zespodu a nízko uložených misky pružin na zadním nosníku. U prostoru pro cestující není možné objednat ochranu motorového prostoru.

Foto: Škoda Rapid, zdroj: Škoda

Abychom to shrnuli, stojí za zmínku, že Češi udělali na Škodě Rapid mnohem více práce než Korejci na Hyundai Solaris. Škoda Rapid však zůstává nejlepší ve třídě B pouze do uvedení VW Polo, protože ten je lepší než liftback, pokud jde o nastavení odpružení, které se na první pohled zdá nevýznamné, ale již poskytuje markantní rozdíl v nastavení odpružení. pocity z jízdy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button