Škoda

Viděl jsi Škodu?

Minulý týden jsem jel v nové Škodě Octavii 1.8 DSG. Auto napěchované chytrou elektronikou se mi moc líbilo, dokonce bylo tak nějak smutné se s ním loučit. Bohužel se skoro nedalo fotit, ale pod řezem najdete něco zajímavého!

Musím začít tím, že jsem dostal ne úplně obyčejnou Octavii. Kromě vnějších změn má tato dáma dva tituly – TSI a DSG, což znamená, že je úplně jiná i uvnitř. Motor 1.8 TSI s přímým vstřikováním supluje 160 koní, ale v drsných městských podmínkách žere stejně jako 1.8 v mém voze se 115 hřebci – asi 11 litrů na sto. Čtyřválcový motor poskytuje maximální točivý moment 250 Nm. v širokém rozsahu otáček od 1,500 4,200 ot./min. až XNUMX ot./min.

DSG je nový typ převodovky vyvinutý koncernem Volkswagen. Direct Shift Gearbox je hybridem manuální a automatické převodovky. Stručně řečeno, řidič řadí převodové stupně ručně, ale celý proces probíhá elektronicky a prostřednictvím různých automatických mechanismů. Převodovka DSG obsahuje pět hřídelů místo obvyklých dvou nebo tří a k přenosu točivého momentu slouží dvě lamelové spojky. Při sepnutí jedné spojky a zařazeném jednom rychlostním stupni, zároveň jsou již ozubená kola druhého ozubeného kola v záběru, zbývá pouze sepnout druhou spojku. Po přijetí příkazu z ovládacího panelu Mechatroniky mechanismus okamžitě uvolní první spojku a sepne druhou a současně zařadí další rychlostní stupeň. Tvrdí také, že vozy s převodovkou DSG zrychlují rychleji než vozy s manuální převodovkou. Ale bohužel jsem neměl možnost si to ověřit.

Vysoká světlá výška pro osobní auto a systém stabilizace kurzu ESP, co dalšího je potřeba pro život na venkově?

Aktualizovaná Octavia vypadá solidně. Pamatujete si, jak vypadá její starší sestra z 90. let? Ano, Škoda tehdy a dnes jsou dva různé póly. Přes několik restylingů první Octavie se její obrysy dostaly i do druhé generace. Nyní ale s upravenými světlomety a maskou chladiče začalo auto vypadat o nic hůř (a podle mého názoru i lépe) než jeho nevlastní otec Volkswagen.

Změnila se také zrcátka: na karoserii se objevil ukazatel směru a samotný úhel pohledu se zvětšil, jako u SUV.

Světlomety jsou nyní vypouklé a je na nich vyrytý nápis Octavia.

Zde jsou stručné vlastnosti stroje, které jsem zjistil během dvou dnů používání:
— Plynový pedál je zpočátku nezvykle těsný. Po hodině jsem si zvykl a druhý den ráno jsem zapomněl, že je to těsné. Ale nejprve je to neobvyklé.
— Multimediální systém je „poke-based“, tedy touchpad. Velmi pohodlně.
— Tlačítka na volantu samozřejmě nejsou novinkou. To je také pohodlná věc, ale bylo by fajn, kdyby se přepínání “tam a zpět” nějak regulovalo, jinak rádio skáče jen přes 6 přednastavených stanic z 24. Bylo by fajn mít možnost skenovat všechny stanice v paměti nebo proveďte automatické vyhledávání podle vln stisknutím tlačítek na volantu.
— Na volantu je tlačítko s ikonou telefonu. Kliknutí na něj nepřineslo žádné výsledky. A nápis „telefon“ na rádiu znamená pouze tlačítko „ztlumit“ a jeho stisknutím můžete pouze ztlumit zvuk.
— Systém ESP funguje velmi harmonicky, nedá se oklamat. Na Volvu jsem měl zimní režim převodovky, který jsem používal v náledí. Tady to prostě není potřeba: auto vás nenechá přečerpat plyn a smyk.
— Zpětné zrcátko je překvapivě pohodlné. Obecně se mi nelíbí standardní zrcadla, používám panoramatické Broadway (nicméně nejmenší možné – nemám rád ani treláže). A tady – klidně bych se bez toho obešel.
— Model, který mi byl poskytnut, měl funkce jako světelný senzor a dešťový senzor. O prvním z nich nic neřeknu, ale dešťový senzor je na hovno. V zimě, když jedete po dálnici, lítá na vás spousta sraček. Je přirozeně mokrá. Senzor si myslí, že jde o dešťové kapky, a začne je otírat do sucha. Nemohl jsem to namočit vodou – pračka byla zamrzlá 🙂 Režim se vypne, což jsem udělal. Ale stejně jsem musel zastavit a vyčistit sklo ručně.

Pro dnešek jsem dokončil příběh o nové Octavii. Ale doufám, že se s ní ještě setkáme!

Štítky: Škoda, Automobilový průmysl, O mně, Průmyslová zpráva, Zpráva, Zkušební jízda, Foto

Zásady repostování

Fotky a texty v tomto blogu jsou mnou, pokud není uvedeno jinak. Jako autor chci vědět, kde se můj obsah používá. Pokud jste editor médií, bloggerů nebo webových stránek, napište mi a pojďme diskutovat.

Pro opětovné zveřejnění na sociálních sítích nemusíte žádat o povolení, ale nezapomeňte prosím uvést mé autorství aktivním odkazem na tento příspěvek.

Zajímavé:
Co je lepší: Škoda Octavia nebo Mitsubishi Lancer.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button