Obsah
Vyrábí Škoda zbraně?
Velmi podrobný faktografický materiál poskytuje historik A. Usovsky.
Začněme tankovými jednotkami: „. na jaře 1939 byl LT-35 již trochu zastaralý (ačkoli Němci si rádi vzali 219 těchto vozidel pro sebe) – ale závod ChKD již vyvinul nový, mnohem lepší, tank TNНР na rok, a jen čekal na objednávku pro jeho sériovou výrobu. Vzhledem k tomu, že po Mnichovu bylo Praze doporučeno „soudruhy“ mírnit jejich zápal ve zbrojení, československý generální štáb až do svého konce v roce 1938 dohodnutou sérii 150 vozidel neobjednal. A tak vedení společnosti ČKD zprávu o smrti České republiky s radostí a dokonce, řekl bych, nadšeně přijalo – v plné důvěře, že jejich krásný, módní a moderní tank bude novým majitelům Čech slušet. A nemýlili se!
Generálové Wehrmachtu, kteří se seznámili se třemi hotovými tanky LT-38, jakož i s příslušnou dokumentací, dospěli k závěru, že toto vozidlo je pro německou armádu docela vhodné. Prvních 9 sériových vozidel označených 38(t) Ausf. A zdi závodu BMM opustili 22. května 1939. Celkem bylo před začátkem druhé světové války postaveno 98 tanků této modifikace. Útoku na Polsko se tedy zúčastnil celý tankový sbor (včetně LT-35) českých „Panzerů“! Z nějakého důvodu je obvyklé nazývat tyto tanky „trofej“ – pro dobro! Trofeje jsou majetkem V BOJI. Pokud byl LT-38 vyroben na objednávku Wehrmachtu, o jakých „trofejích“ můžeme mluvit?
Již během polského tažení tedy Wehrmacht používal celý tankový CORPS, vybavený nejnovějšími českými tanky LT-38. Netřeba dodávat, že tyto tanky byly také použity v červnu 1941, při útoku na naši vlast.
Pokračujme ve výčtu toho, co Wehrmacht obdržel od české armády v roce 1939:
„Celkem Němci vzali 254 horských 75 mm děl, 241 80 mm polních děl, 261 150 mm houfnic, 10 152 mm děl, 23 305 mm minometů a více než dva tisíce protitankových děl ráže 37 mm. mm a ráže 47 mm.
Němci samozřejmě rádi doplnili svůj arzenál vynikajícími českými kulomety – padesát tisíc lehkých ZB-26 a dvanáct tisíc stojanových ZB-53, naštěstí tyto kulomety (jako československé pušky Mauser) vznikly pod německým nábojem 7.92 mm. .
Tyto vynikající české kulomety (a desítky tisíc nových vyrobených českými dělníky za 6 let existence protektorátu) po celou dobu Velké vlastenecké války střílely do našich otců a dědů na všech jejích frontách.
„Nedá se ale říci, že by Německo protektorát zcela odzbrojilo – Praze bylo ponecháno právo mít vlastní rodnou armádu. sedmitisícové bajonety.
. Němci, kteří vzali Českou republiku pod svá křídla, získali kolosální výrobní kapacity těžkého průmyslu – díky tomu zdvojnásobili výrobu vojenské techniky a zbraní. Navíc se tato nová zařízení nacházela hluboko v evropském kontinentu a na rozdíl od Porúří byla zcela a absolutně bezpečná před nepřátelskými nálety (alespoň do roku 1943.
Po Mnichovu se Němci začali dívat na výzbroj československé armády nikoli jako na hrozbu pro Německo, ale jako na potenciální příležitost k okamžitému a opakovanému posílení Wehrmachtu.
Což se ve skutečnosti stalo o šest měsíců později.
Český průmysl, zejména těžký, fungoval do 15. března 1939 sotva na čtvrtinu svého potenciálu – zakázky na jeho výrobky byly příliš malé a sporadické. Ale vstup do Říše vdechl všem českým továrnám novou sílu – zakázky se hrnuly jako z rohu hojnosti!
Poté, co se Česká republika stala „Protektorátem Čechy a Morava“, přišla německá správa do všech továren koncernu Škoda a v létě byly zařazeny do koncernu Hermann Goering. Koncem roku 1939 začala v plzeňské Škodovce montáž lehkých nákladních automobilů 6LTP6 pro rumunskou armádu a Češi začali Wehrmachtu dodávat verze užitkových vozů Škoda „100/150;“, „254/“. 256;“ řada upravena podle německých požadavků. a „706D“, stejně jako dieselové verze těžkých vozidel 6ST6 a 6VD.
S příchodem Němců ožil i závod koncernu Škoda v Mladé Boleslavi, který do roku 1939 vyráběl automobily a sotva vycházel .
Program závodu se ukázal jako vůz určený pro provoz v podmínkách ruského studeného klimatu a off-roadu. Jednalo se o dělostřelecký tahač se všemi předními i zadními řízenými ocelovými koly o průměru 1,5 m s vysokými kovovými oky. Do května 1944 se sešlo 206 exemplářů. Škodovky také smontovaly 5 6 polopásových transportérů Hkl11 (Sd.Kfz.10), vyrobily tanky DB10 a tahače pod indexem SXNUMX.
Auta a traktory ale v žádném případě nebyly hlavními produkty četných českých továren. Mnohem důležitější pro Říši byla bojová vozidla – tanky, samohybná děla a obrněné transportéry – kterými čeští dělníci štědře zásobovali wehrmacht bojující na nesčetných frontách.
Německo po vstupu do protektorátu dostalo techniku, která by stačila na vybavení 35 divizí. Kromě toho se do rukou Němců dostaly továrny Škoda, druhý nejvýznamnější arzenál ve střední Evropě, kteří podle Winstona Churchilla vyrobili mezi srpnem 1938 a zářím 1939 téměř tolik vojenských produktů jako všechny britské podniky vyrobené pro stejnou dobu.
Podle Centra pro německé válečné hospodářství jen 31. března 1944 Führer obdržel téměř 857 miliard 13 milionů značek zbraní a vybavení z obchodů 866 továren dříve anektované České republiky.
„Továrny ChKD (které se po vstupu Protektorátu do Říše staly VMM) v letech 1939-1942 vyrobily tanky LT-38 v počtu 1480 kusů. Když byl tento tank beznadějně zastaralý, specialisté závodu, V POŘADÍ INICIATIVY, zahájili jeho přestavbu na protitanková samohybná děla. Němci se na tyto české lahůdky nejprve dívali s despektem, ale koncem roku 1943 bylo velení Wehrmachtu jasné, že fronta potřebuje novou, dobře pancéřovanou kompaktní samohybnou jednotku – stíhač tanků, za co nejnižší cenu. .
Ideálním vozidlem pro tyto požadavky se stala samohybná děla na bázi tanku 38 (t), který dostal ve Wehrmachtu jméno „Hetzer“.
Musíme vám říci více o tomto „Hetzerovi“ (jeho jméno lze přeložit jako „jaeger“).
V březnu 1943 vydal generální inspektor tankových vojsk generálplukovník G. Guderian rozkaz zahájit práce na vytvoření malého, lehkého a dobře pancéřovaného stíhače tanků. V prosinci téhož roku byl připraven prototyp na bázi lehkého tanku PzKpfw 38(t). Po dokončení testů, jejichž výsledky předčily všechna očekávání, bylo nové vozidlo zařazeno do provozu pod názvem Hetzer.
Za nejdůležitější úkol armády v roce 28 označil 1944. ledna 1944 A. Hitler osobně urychlené zahájení výroby a zvýšení jejího objemu. Byl stanoven výrobní plán, který požadoval výrobu 1945 vozidel měsíčně do března 1000.
Od dubna 1944 začala v podnicích firmy VMM (dříve ChKD) sériová výroba nových protitankových samohybných děl a v září se k ní přidala Škoda. Během výroby byla samohybná děla neustále zdokonalována a modernizována. Počítalo se také s výrobou modifikací s kanóny Pak 39/1 ráže 75 mm a kanóny StuG 42 ráže 105 mm.
V letech 1944 a 1945 bylo vyrobeno celkem 2584 XNUMX stíhačů tanků Hetzer.
Hetzer se ukázal jako nejlepší lehké protitankové samohybné dělo druhé světové války. Vozidlo mělo zcela nový nízký trup, vyznačující se velkým sklonem předních, bočních a zadních pancéřových plátů, jejichž tloušťka se pohybovala od 10 do 60 mm. Z důvodu zvýšení hmotnosti oproti standardnímu tanku PzKpfw 38(t) došlo k zesílení a rozšíření podvozku. Ve skutečnosti byly ze základní nádrže zapůjčeny pouze komponenty převodovky a podvozku. Jako elektrárna byl použit výkonnější motor o výkonu 160 koní.
Na střeše korby se objevil dálkově ovládaný (.) kulomet MG 34 ráže 7,92 mm. Kanón ráže 75 mm byl zakryt maskou typu „prasečí rypák“.
„Hetzer“ přijal svůj křest ohněm v červenci 1944. Vozidlo bylo aktivně používáno na všech frontách až do posledních dnů války.
10. dubna 1945 bylo v bojových jednotkách Wehrmachtu a jednotek SS 915 samohybných děl Hetzer, z toho 726 na východní frontě a 101 na západní frontě.
Tyto statistiky dokonale ukazují, KTERÁ fronta byla pro Hitlera HLAVNÍ, že?!
Ale to není vše: na základě samohybných děl Hetzer vyrobily české podniky 20 plamenometných tanků, 30 samohybných děl se 150mm pěchotním dělem SIG 33 a 170 obrněných vozidel.
A v letech 1944 a 45 uhořely tisíce našich tankistů ve svých „čtyřiatřiceti“ od ohně těch zatracených „hetzerů“, vytvořených z vlastní iniciativy úžasnými českými inženýry a dělníky.
V říjnu 1944 byly provedeny dva spojenecké nálety na továrny Škoda, při kterých bylo svrženo 417 tun bomb, což prudce zpomalilo nárůst výroby Hetzer v tomto závodě, i když jej nezastavilo.
V prosinci se počet vyrobených samohybných děl opět snížil, mimo jiné v důsledku tří nových náletů na továrny Škoda, při kterých bylo svrženo 375 tun bomb. V lednu 1945 však bylo dosaženo vrcholu výroby Hetzerů, načež rychlost výroby začala prudce klesat. Důvodem byly narůstající problémy s dodávkami materiálů a dílů, kterými se potýkal celý průmysl Třetí říše, a pokračující bombardování továren Škoda a od 25. března i BMM.
Výroba Hetzeru i přes bombardování, nedostatek součástek a pravidelné výpadky proudu pokračovala až do prvních květnových dnů roku 1945.
Pro kompenzaci poklesu výroby samohybných děl v BMM v důsledku bombardování byla v první polovině dubna přesunuta výroba Hetzer z továren BMM v Praze do závodu v Milovicích. Hlavním problémem pro uvedení Jagdpanzeru 38 v dubnu byl nedostatek 75mm kanónů PaK 39/2 vyrobených v továrnách v Německu, a proto byla plánována instalace kanónů StuK 40 vyrobených Škodou na Hetzery v květnu.
Jak vidíme, Češi stejně jako Stachanov pracovali pro Třetí říši až do jejího samého konce. S kreativitou, iniciativou a jiskrou. Nebrzdilo je ani spojenecké bombardování, ani nedostatek 75mm kanónů PaK 39/2 vyrobených v Německu. K jejich nahrazení nabídli proaktivní čeští specialisté okamžitě SVŮJ StuK 40 vlastní výroby.
„Ale nebyli to jen Hetzerové, kdo udržoval český průmysl při životě!
V roce 1944 expedovala do Německa MĚSÍČNĚ 30 tisíc pušek, 3 tisíce kulometů a 625 tisíc dělostřeleckých granátů. Závody Škoda v Plzni a závod Mürz Zuschlag-Bohemia v České Lípě vyráběly obrněné transportéry Sd.Kfz 251/1 Ausf.C a Sd.Kfz/251-1 Ausf D komplet Messerschmitt Bf 109G-6 a Bf 109G -14 bojovníků.
Obecně je třeba říci, že Protektorát Čechy a Morava byl spolehlivým „dělovým skladištěm“ a arzenálem Třetí říše, díky němuž se Němci v této válce mohli tak dlouho držet.
Zde je to, co napsal A. Petrov o české pomoci Hitlerově říši v článku „Vychytralá petice“:
Do června 1941 byla téměř třetina německých jednotek vybavena českými zbraněmi. Ruce Čechů smontovaly čtvrtinu všech tanků, 26 procent nákladních aut a 40 procent ručních zbraní německé armády. Podle Centra pro německé válečné hospodářství byly 31. března 1944 z obchodů 857 továren v České republice, které měl Führer k dispozici, přijaty zbraně a výstroj v hodnotě téměř 13 miliard 866 milionů říšských marek.
Sovětští historici, poslušni ideologických směrnic, vykreslili obraz proletářské solidarity českých tvrdě pracujících se svými sovětskými bratry ve třídě. Nešťastné Čechy prý hnali ke strojům téměř se zbraní v ruce. A tak nesnesitelně trpící pracovní kolektivy těchto 857 podniků České republiky rok od roku zvyšovaly produkci svých smrtících produktů.
Podle německých zdrojů v roce 1944 Česká republika měsíčně (!) do Německa dodávala asi 11 tisíc pistolí, 30 tisíc pušek, více než 3 tisíce kulometů, 15 milionů nábojnic, asi 100 samohybných děl, 144 pěchotních děl, 180 protiletadlových děl, více než 620 tisíc děl, granáty, téměř milion nábojů do protiletadlových děl, od 600 do 900 vagónů leteckých pum, 0,5 milionu signální munice, 1000 600 tun střelného prachu a XNUMX XNUMX výbušnin. Pokud jde o produktivitu práce Čechů, nebyla nižší než výkon německých dělníků.
Zajímavostí je, že hlavní dílny vojenských závodů v Praze se zastavily až 5. května 1945.
Ve volební paměti Čechů se půlkilometrový sanitní vlak – „dar českého lidu válčící Říši“ – jaksi „neuložil“. Zapomenuty jsou balíky s teplými pletenými palčáky – „od matek“ do stalingradského „kotle“ a přátelské nacistické pozdravy od uvědomělých českých dělníků, vyspělých dělníků posílaných do ozdravných táborů na tvrdou práci za vítězství německých zbraní vytvořených jejich šikovnýma rukama. která zabíjí Rusy, Poláky, Židy, Američany a Brity.
Mimochodem, právě plzeňské továrny Škoda se na samém konci války stanou téměř jediným zdrojem zbraní pro Wehrmacht.
Pravda, Češi na to nevzpomínají rádi. Ve vojenském muzeu v Praze osvětlují období jejich života za okupace jen dva nebo tři malé stojany s mušlemi, které jsou výsledkem „otrocké práce“, která neustala až do 5. května 1945. Navíc „nucení dělníci“ přesně hlásili do Berlína, již poraženého Rudou armádou, o brzkém splnění svých závazků vůči nacistům. Téměř až do samotného dne kapitulace Třetí říše „svobodumilovní“ Češi nemohli pochopit, že nýtování zbraní pro Německo je zcela zbytečné a jejich práce nebude zaplacena.
Za zmínku stojí i něco jiného.
Ruský bílý emigrant B. Tichonovich vzpomínal: „Češi se v letech 1939-1945 neslýchaně obohatili na Židech. Vzali „do úschovy“ židovské šperky, obrazy, majetek a pak psali udání proti bývalým přátelům. V kurzu zaznělo rčení: „Oni (tedy Židé) se odtamtud stejně nikdy nevrátí.“ Madeleine Albrightová, ministryně zahraničí USA Billa Clintona, stále nevrátila obrazy, které patřily její rodině a ukradly je dvě české sestry z Prahy.
To vše sovětské vedení v poválečné době „ostudně“ zamlčovalo, protože Češi jsou slovanskými bratry a našimi spojenci v socialistickém táboře. Díky Sovětskému svazu vyvázli, stejně jako další skuteční spolubojovníci z Třetí říše, jen s mírným zděšením za kolaboraci s nacisty a zabíjení sovětských občanů.“
Málem bych zapomněl. Musím říct i o těch Češích, kteří se okamžitě rozhodli bojovat s Hitlerem. A. Usovsky o tom také napsal:
„. pokud jde o československé jednotky, které bojovaly na straně Spojenců, 17. září 1939 odvezl podplukovník Ludwig Svoboda svůj prapor do Sovětského svazu, zformovaný z těch Čechů, kteří se rozhodli bojovat proti Němcům. A bylo tam POUZE 300 LIDÍ. “
V další kapitole si povíme o akcích českého odboje za druhé světové války.
Oblíbené zbraně české výroby
Mnoho lidí je překvapeno tím, že se v Česku nevyrábí jen pivo a škodovky. Například vývoz zbraní v zemi se za posledních deset let zvýšil sedmkrát. Některé typy jsou ve výzbroji armády nebo donucovacích orgánů mnoha zemí, zatímco jiné byly použity ve vojenských konfliktech nebo použity pro teroristické účely.
podíl
Odkaz zkopírován
Útočné automatické pušky
Manuální individuální automatické střelné zbraně určené ke zničení nepřátelského personálu v boji zblízka a schopné vytvořit vysokou hustotu palby.
CZ 805 BREN
Nadějný český kulomet představený v roce 2009 zcela nahradil zastaralý CZ SA Vz.58. V roce 2010 bylo oznámeno, že tato puška zvítězila v soutěži nad belgickým FN SCAR a že byla podepsána smlouva na dodávku několika tisíc zbraní. V současné době používá Armáda ČR.
- Přijato: 2011
- Výrobce: Česká zbrojovka Uherský Brod
- Hmotnost: 3,77 kg (specifikace A1) nebo 3,58 kg (specifikace A2)
- Ráže: 5,56 mm, 7,62 mm, 6,8 mm
- Kapacita zásobníku: 20 nebo 30 ran
- Rychlost střelby: 760 ran za minutu
- Efektivní dostřel: 500 metrů
- Princip činnosti: odstranění práškových plynů, rotační šroub
- Aplikace ve válkách: boj proti terorismu, válka v Afghánistánu, mexická válka proti drogám
- Cena: 40 000 Kč
Odstřelovací pušky
Bojová puška, jejíž konstrukce poskytuje zvýšenou přesnost střelby.
CZ 750
Základní těžká verze pušky, určená k řešení všech úkolů odstřelovačů, především v otevřeném prostoru. Pro zajištění přesnější střelby je zbraň vybavena dvojnožkou a tepelným štítem zabraňujícím pulzacím vzduchu nad díly, které se po výstřelu zahřívají.
- Přijato: 2005
- Výrobce: Česká zbrojovka Uherský Brod
- Hmotnost: 5,8 kg (750 S1 M1 specifikace)
- Délka: 1 220 mm (specifikace 750 S1 M1)
- Ráže: 7,62 mm
- Kapacita zásobníku: 10 ran
- Efektivní dostřel: 800 metrů
- Princip činnosti: podélně posuvná klapka
- Cena: 50 000 Kč
sokol
Velkorážní odstřelovací puška, určená k boji s nepřátelskými odstřelovači, ničení lehce obrněných vozidel, dělostřelectva a raketometů, letadel na parkovištích a pracovní síly.
- Přijato: 1998
- Výrobce: ZVI
- Hmotnost: 13,4 kg (specifikace OP 96) nebo 12,9 kg (specifikace OP 99)
- Délka: 1 380 mm (specifikace OP 96) nebo 1 260 mm (specifikace OP 99)
- Ráže: 12,7 mm
- Kapacita zásobníku: 2 náboje
- Průnik pancíře: 25 mm (na vzdálenost 100 metrů)
- Efektivní dostřel: 1 metrů ve dne a 600 metrů v noci
- Princip činnosti: podélně posuvná klapka
- Aplikace ve válkách: válka v Afghánistánu
Pistole
Ruční ruční palné zbraně s krátkou hlavní, určené k zasažení cílů (živá síla a další) na vzdálenost až 25-50 metrů.
CZ 75
Pistole byla vyvinuta na konstrukčním základě Browningova modelu z roku 1935. Pistole byla později upravena pro střelbu silnějšími náboji .40 S&W a 9×21 mm IMI.
Pistole byla poprvé představena široké veřejnosti na výstavě v Madridu v roce 1976, kde získala velké množství kladných recenzí. V České republice jej využívá především policie.
- Přijato: 1976
- Výrobce: Česká zbrojovka Uherský Brod
- Hmotnost: 1,12 kg
- Ráže: 9 mm nebo 10 mm (.40 S&W)
- Kapacita zásobníku: 16 ran (9x19mm Parabellum nebo 9x21mm IMI) nebo 12 ran (40 S&W)
- Princip činnosti: samonabíjení
- Cena: 24 000 Kč
Polní pistole FK BRNO 7.5
Pistole je upravenou konstrukcí modelů CZ-75 a Tanfoglio. V roce 2015 se objevila v tisku pod názvem „sniper pistole“. A to vše proto, že výrobce prohlašoval vysoce přesnou střelbu na vzdálenost až 100 metrů.
Důležitou vlastností pistole je náboj 7.5 FK, který byl vyvinut přímo pro ni. Za zmínku také stojí, že na vzdálenost 100 metrů je trajektorie střely skutečně přímá, to znamená, že v celém intervalu od 0 do 100 metrů není třeba provádět korekce při míření.
- Přijato: 2015
- Výrobce: FK BRNO
- Hmotnost: 1,3 kg
- Ráže: 7,5 mm
- Kapacita zásobníku: 15 ran (7.5 FK)
- Princip činnosti: samonabíjení
- Cena: 230 000 Kč
Kevin ZP98
Tato malá samonabíjecí pistole je určena pro střelbu na krátkou vzdálenost do 15 metrů, především jako sekundární (ukrytá) zbraň pro donucovací orgány a ochranu veřejnosti.
Důležité je, že pistole nemá žádné pojistky a je vybavena patentovaným systémem zpětného rázu se zpožděným plynem pro kontrolu síly zpětného rázu.
- Přijato: 1997
- Výrobce: ZVI
- Hmotnost: 0,4 kg
- Ráže: 9 mm
- Kapacita zásobníku: 6 ran
- Princip činnosti: samonabíjení
- Cena: 11 000 Kč
Samopaly
Samostatné ruční automatické ruční palné zbraně nepřetržité palby, používající ke střelbě výhradně pistolový náboj.
Cz Scorpion EVO 3 A1/S1
Samopal byl původně vyvinut na Slovensku pod názvem Laugo. V současné době používá policie, pobřežní stráž, armáda nebo speciální jednotky v Egyptě, Malajsii, Srbsku, Thajsku, na Filipínách a v České republice.
Pro trh civilních zbraní je vyráběna modifikace Scorpion EVO 3 S1, určená ke střelbě pouze jednotlivými ranami a vybavená zásobníky na 20 nábojů. Zbraň je umístěna jako zábavná a sportovní.
- Přijato: 2010
- Výrobce: Česká Zbrojovka Uherský Brod
- Hmotnost: 2,77 kg
- Ráže: 9 mm
- Kapacita zásobníku: 20 nebo 30 ran
- Rychlost střelby: 1 100 – 1 150 ran za minutu
- Efektivní dostřel: 50 metrů
- Princip činnosti: posuvná závěrka
- Cena: 35 000 Kč
Šcorpion vz. 61
Československá automatická pistole, která byla vyvinuta k vyzbrojování posádek tanků, spojařů a vojenského personálu jiných odborností. Je to předchůdce Scorpion EVO 3.
Samopal je ve výzbroji armády a policie České republiky, Srbska, Slovenska, Chorvatska, Ukrajiny, Francie a USA. Také řada pistolí tohoto typu v „civilní“ verzi (bez režimu automatické palby) je v provozu s bezpečnostními a donucovacími orgány v Rusku.
Kromě toho byly Scorpions použity řadou teroristických skupin při některých významných teroristických útocích v 1970. a 1980. letech XNUMX. století.
- Přijato: 1961
- Výrobce: Česká Zbrojovka Uherský Brod
- Hmotnost: 1,28 kg
- Ráže: 7,65 mm a 9 mm
- Kapacita zásobníku: 10 nebo 20 ran
- Rychlost střelby: až 900 ran za minutu
- Efektivní dostřel: až 150 metrů
- Princip činnosti: posuvná závěrka
- Aplikace ve válkách: občanské války (Angola, Mosambik, Afghánistán, Jugoslávie, Libye), válka ve Vietnamu, první čečenská válka, druhá čečenská válka, horká místa v postsovětském prostoru
- Cena: 4 700 Kč
Kulomety
Skupinové nebo individuální ruční ruční zbraně, automatické podpůrné zbraně určené k zasažení různých pozemních, povrchových a vzdušných cílů střelami.
Od ostatních typů ručních palných zbraní odpovídající ráže se liší vyšším dostřelem a rychlostí střelby.
2 Kč
Tento systém ručních zbraní byl standardní útočná puška a byl vyvinut na základě sovětských útočných pušek AKS-74 a AKS-74U a také kulometu RPKS-74. Úprava byla zaměřena na potřeby Československé lidové armády.
Kulomet byl vyvinut ve třech verzích: standardní kulomet, krátký kulomet a lehký kulomet.
- Přijato do provozu: nepoužito
- Výrobce: Česká Zbrojovka Uherský Brod
- Hmotnost: 2,6 kg (krátký kulomet), 3 kg (automatický stroj) a 4,1 kg (kulomet)
- Ráže: 5,45 mm a 5,56 mm
- Kapacita zásobníku: až 75 ran
- Rychlost střelby: 800 ran za minutu
- Efektivní dostřel: 550 metrů
- Princip činnosti: odstranění práškových plynů, rotační šroub
Přihlaste se k odběru našich sociálních sítí a dozvíte se o novinkách v České republice dříve než ostatní: