Škoda Fabia

Jak zkontrolovat vzpěry stabilizátoru na Škodě Fabia

Přední stabilizátor – je to jedna z částí podvozkového systému, určená k zajištění boční stability karoserie vozu. Každý majitel auta by měl vědět o tom základním poruchy stabilizačních vzpěr, jak je zkontrolovat, stejně jako vyměnit stojan. To je nutné pro včasné opravy, aby kvůli vzpěře neselhaly další, důležitější prvky zavěšení. Mnoho majitelů automobilů se také zajímá o otázku, jaké stojany si vybrat? Kterému výrobci dát přednost? Na konci článku najdete krátké shrnutí založené na skutečných recenzích od automobilových nadšenců, kteří použili určité vzpěry stabilizátoru. O tom a mnohem více vám povíme v tomto materiálu.

Přední stabilizátor

Schéma zapojení stabilizátoru

Co je článek stabilizátoru

Mnoho, zejména začínajících, majitelů automobilů se zajímá o otázku – co jsou články stabilizátoru?? Pro začátek si v kostce popišme, co je to samotný stabilizátor a proč je potřeba. Stabilizační tyč je tedy potřebná pro snížení horizontálního naklánění karoserie během zatáček a různých odchylek v horizontální rovině. Stabilizační vzpěry slouží k připevnění ke karoserii vozu. Ona poskytuje mobilní připojení elastický stabilizátor a náboj nebo čep řízení díky stávajícím závěsům. V závislosti na konstrukci se může zavěšení a vzpěry lišit.

Tyč stabilizátoru

Různé typy stabilizátorů

Návrh a provoz regálů

Zpravidla pilířtoto je akcie Délka 5 cm Na obou koncích jsou panty, které zajišťují pohyblivé spojení. Mohou to být buď dva kulové klouby, nebo kloub a pouzdro stabilizátoru, nebo dvě pouzdra, nebo kloub na jedné straně a závit na druhé straně. Obvykle jsou přivařeny k tyči v pravém nebo blízkém úhlu. V místě, kde hrot přiléhá ke kovové tyči, je ztenčení („krček“). Slouží jako druh pojistky. Pokud je mechanismus vystaven extrémnímu zatížení, jeho tělo se zlomí právě v tomto místě. V opačném případě se může vzpěra kdekoli zlomit, prorazit spodek vozu a poškodit cestující nebo jiné mechanismy.

Zajímavé:
Jak funguje centrální zamykání ve Skoda Yeti OK.

Je to z bezpečnostních důvodů, že regály nejsou příliš tlusté, a proto často selhávají. I když neoriginální náhradní díly mají o něco větší průměr, což je jakýsi kompromis mezi bezpečností a odolností proti opotřebení.

Zařízení s kloubovým stojanem

Nejoblíbenější jsou v současnosti regály kulový kloub. Jeho konstrukce se skládá ze dvou částí – ocelového kuličkového čepu a plastového sedla s teplotně dynamickým mazáním. Prst je na horní straně přitlačen plastovým nebo kovovým krytem. Klouby závěsů jsou vždy chráněny zapečetěné prašníky s lubrikantem. Zajišťuje hladší chod mechanismu a také zvyšuje jeho životnost. Mazivo je mrazuvzdorné, zajišťuje normální provoz podvozkového systému vozidla v zimním období.

Abyste lépe porozuměli principu fungování stojanu, musíte si to zapamatovat ne drsné se připojuje ke stabilizátoru a zajišťuje omezený pohyb prvků spojených do mechanismu. Při otáčení auta v rychlosti dochází k jeho přirozenému naklánění. V tomto případě působí stejné síly na tělo a na zavěšení – nasměrované v opačném směru. Při jejich nekompenzaci hrozí rozbití přidružených prvků – stabilizátoru a oka náboje. Tím pádem, Přední stabilizátortoto je tlumič, který přijímá a pohlcuje velké vícesměrné síly. Během provozu však vlivem zmíněných sil dochází k postupné destrukci kloubových spojů. V důsledku toho se stojany stávají nepoužitelnými.

Některé zahraniční automobilky vyrábějí nastavitelné tyčky stabilizátoru (například Nissan Patrol GR má elektronicky vypínatelný stabilizátor). Existují také SUV, ve kterých je činnost stabilizátoru a jeho vzpěr řízena ECU.

Porucha spojky stabilizátoru

Pojďme se blíže podívat na to, s jakými poruchami stabilizační vzpěry se majitelé automobilů nejčastěji setkávají.

Známky poruchy stojanu

  • Pokud má stroj hřeben s kulovým kloubem, pak je v 90% případů hlavním znakem jeho selhání klepání při jízdě na nerovných silnicíchzejména při jízdě přes zpomalovací hrboly. Klepání přirozeně přichází ze strany kola, kde selhala vzpěra. Pokud je stojan na průchodce, je diagnostika obtížnější. V tomto případě může být klepání tiché a nebude v kabině slyšet.
  • Při jízdě po rovné silnici začne auto „řídit“, to znamená, že je těžké ho udržet ve vyjetých kolejích, je nutné neustále kormidlovat.
  • Při vjezdu do zatáčky auto podpatky mnohem víc, než tomu bylo předtím.
  • Nadbytečný houpání těla vozidla při zrychlování nebo brzdění.

Typické problémy

Selhal kloub vzpěry

Hlavní problémy se týkají uchycení pantů. První z nich je selhání spouštění. Z tohoto důvodu se do mechanismu dostávají nečistoty a nečistoty, což vede k nadměrnému opotřebení. Druhým typickým problémem je, že v průběhu času kroužek kulového čepu se opotřebovává, v důsledku čehož kulový čep začne „bít“ v sedle. To vede k jeho rozbití.

Oprava rozbitého stojanu je poměrně náročná a vyžaduje tovární vybavení. Zejména je teoreticky možné vyměnit kulový čep nebo pouzdro. Tato práce však bude drahá a přesáhne cenu nového regálu.

Tak oprava stabilizačních vzpěr je nepraktická. Je mnohem jednodušší je vyměnit za nové. V současné době se na automobilových trzích prodává velké množství neoriginálních, ale dosti kvalitních náhradních dílů. Budeme o nich mluvit níže.

Jak zkontrolovat články stabilizátoru

Kontrola vzpěr kulového kloubu je snadná. Nejjednodušší metoda je kývat autem ze strany na stranu ve směru příčném k pohybu vozidla. Pokud k kývání dojde bez námahy, je to první známka toho, že skupina závěsů selhala nebo je blízko ní. Pokud je vzpěra vadná, uslyšíte ze strany kola známé charakteristické klepání.

Druhá metoda. Je potřeba otočit dvojkolí úplně do strany. Poté se můžete dostat přímo do stojanů. Zkontrolujte hru rukou. Rozhoupejte auto sami nebo s pomocí asistenta. Pokud dojde k nějaké hře, ucítíte ji na dotek. Pokud při otáčení kol není přístup ke stojanům, zajeďte autem do kontrolního otvoru. Tímto způsobem máte zaručeno, že získáte potřebný přístup. Jinak je postup podobný – jeden člověk rozhoupává auto, druhý cítí a poslouchá vzpěry.

Při kontrole je nutné věnujte pozornost stavu prašníků. Pokud jsou roztrhané nebo pod nimi uniká olej, je velká pravděpodobnost výrazného nebo úplného opotřebení vzpěr stabilizátoru. To platí zejména v případě, že jste si koupili ojetý vůz. Pokud jsou prašníky ve špatném stavu, zkontrolujte i vzpěry.

Při použití jiného způsobu je nutné vyjmout kola z vozu, nejprve jej nadzvednout a pod kouli umístit spolehlivou zarážku pro odlehčení stabilizátoru. To vám umožní přístup k držákům racku. Dále musíte odšroubovat horní upevnění (matici) a provést podobné povolení, abyste se ujistili, že zvuk vychází ze spodního upevnění. Pokud ano, budete muset vyměnit stojan.

Pokud má váš vůz vzpěry namontované v pouzdrech, pak je jejich diagnostika ještě jednodušší. K tomu stačí vizuálně zkontrolovat, zda není guma na jedné straně „vyžraná“. Jinak se kovové části dostanou do kontaktu a dojde k přirozenému klepání.

Poznámka! V současné době není v autoservisech žádné speciální vybavení, které by ukazovalo, že je vadný právě nosič. Než tedy půjdete do servisu, proveďte vlastní diagnostiku nebo požádejte zkušeného technika, aby vám pomohl. Jinak hrozí, že vám technici naúčtují další peníze za odstranění neexistujících „chyb“.

Jak změnit články stabilizátoru

Hned je třeba zmínit, že výměna stabilizačních vzpěr se bude u různých značek a modelů automobilů lišit. Postup však zpravidla není obtížný a je přístupný i pro nezkušené majitele automobilů. K tomu je potřeba mít zvedák a instalatérské nářadí – klíče, šestihrany, páčidlo (podle modelu auta). Přední a zadní vzpěry se u většiny aut liší. Přední jsou dlouhé, zadní krátké.

Poznámka! Stabilizační vzpěry se doporučuje měnit ve dvojicích (pravá a levá zároveň), i když klepe jen jedna.

První věc, kterou si musíte zapamatovat před zahájením práce na výměně vzpěr, je, že náprava vozu, kde se má vyměnit náhradní díl, je musí být zcela zobrazeny, to znamená, že stabilizátor a vzpěra musí být v nezatíženém stavu. Toho lze dosáhnout zvednutím na jedné straně a následným nainstalováním míče na stojan. V opačném případě, i když můžete demontovat starý stojan, nenainstalujete nový správně. Statisticky je to hlavní důvod předčasného selhání stojanu.

Během procesu výměny v žádném případě nepoškozujte prašníky. Pokud jsou ve špatném stavu, vyměňte je. Koneckonců, životnost stojanu přímo závisí na jejich integritě.

Pamatujte, že po výměně vzpěr stabilizátoru NENÍ potřeba provádět kontrolu geometrie kol, protože nemají vliv na geometrii kol.

Výměna tyče předního stabilizátoru na Ford Focus

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button