Škoda Rapid

Jak zkontrolovat únik proudu ve Škodě Rapid

Kontrola úniku proudu je vyžadována nejen u vozů s dlouhou životností, ale i u novějších. Ti řidiči, kteří nehlídají stav elektroinstalace, připojených spotřebičů a vůbec jednotek palubních elektrických obvodů, nejsou imunní vůči tomu, že jednoho rána motor kvůli vybité baterii nenastartuje. Nejčastěji se problém ztráty/úniku proudu vyskytuje u ojetých vozů. Vzhledem k tomu, že naše podmínky, klimatické i silniční, vedou k destrukci, praskání a odírání izolační vrstvy vodičů a také k oxidaci připojovacích zdířek elektroniky a kontaktů svorkovnice.

Ke kontrole budete potřebovat pouze multimetr. Výzvou je identifikovat eliminací odběrový okruh nebo specifický zdroj, který i v klidu (při vypnutém zapalování) vybíjí baterii. Pokud chcete vědět, jak zkontrolovat únik proudu, jaký proud lze považovat za normální, kde a jak hledat, přečtěte si článek až do konce. Takové netěsnosti v elektrickém systému automobilu mohou vést k rychlému vybití baterie a v krajním případě i ke zkratu a požáru. V moderním autě s mnoha elektrospotřebiči se riziko takového problému zvyšuje.

Míra úniku proudu

Ideální exponenty by měly být nula a minimální a maximální exponenty 15 мА и 70 мА respektive. Pokud však byly vaše parametry například 0,02-0,04 A, je to normální (přípustná míra svodového proudu), protože indikátory kolísají v závislosti na vlastnostech elektronických obvodů vašeho vozu.

V osobních autech únik proudu 25-30 mA lze považovat za normální, maximálně 40 mA. Je důležité vzít v úvahu, že tento indikátor je normou, pokud v autě funguje pouze standardní elektronika. Při instalaci dalších zařízení je přípustný únik proudu může dosáhnout až 80 mA. Nejčastěji se jedná o rádia s multimediálním displejem, reproduktory, subwoofery a nestandardní poplašné systémy. Pokud zjistíte, že hodnoty jsou vyšší než maximální přípustná norma, jedná se o únik proudu v autě. Je bezpodmínečně nutné zjistit, ve kterém okruhu k tomuto úniku dochází.

Zajímavé:
Kdo vyhrál Škodu Rapid v Pearl Plaza.

Testery těsnosti proudu

Kontrola a vyhledávání unikajícího proudu nevyžaduje žádné speciální vybavení, ale stačí ampérmetr nebo multimetr, který dokáže měřit stejnosměrný proud až 10 A. Často se k tomu používají také speciální proudové kleště.

Režim měření proudu na multimetru

Bez ohledu na to, které zařízení používáte, před hledáním úniku proudu v autě vypněte zapalování a nezapomeňte zavřít dveře a také nastavit autoalarm. Při měření multimetrem nastavte režim měření na „10 A“. Po odpojení záporného pólu od baterie přiložte ke svorce červenou sondu multimetru. Upevníme černou sondu na záporný pól baterie. Multimetr přesně ukazuje, kolik proudu je spotřebováno v klidu a nevyžaduje resetování.

Test těsnosti svorek proudu

Proudové kleště jsou snadněji použitelné, protože umožňují měřit proud bez demontáže svorek a bez kontaktu s vodiči, na rozdíl od multimetru. Pokud zařízení neukazuje „0“, musíte stisknout tlačítko nuly a provést měření. Pomocí kleští vezmeme záporný nebo kladný vodič do kroužku a podíváme se na indikátor úniku proudu. Svorky také umožňují kontrolovat spotřebu proudu každého zdroje při zapnutí zapalování.

Příčina úniku proudu

Únik proudu skrz pouzdro baterie

Existuje několik důvodů, proč může dojít k úniku proudu. Nejčastější je zanedbaná baterie. Kromě kontaktní oxidace často dochází v baterii k odpařování elektrolytu. Můžete si toho všimnout podle vlhkosti, která se objevuje ve formě skvrn podél spojů pouzdra. Z tohoto důvodu se baterie může neustále vybíjet, takže je důležité vědět, jak zkontrolovat unikající proud baterie, o čemž bude řeč níže. Ale kromě stavu baterie na strojích lze mezi nejčastější příčiny zaznamenat nesprávně připojená zařízení (rádiomagnetofony, TV, zesilovače, signalizace) nejsou součástí základního balení stroje. Jsou relevantní, když je v autě velký svodový proud. Jsou ale i další místa, která stojí za to navštívit. Únik proudu v autě Příčiny má následující:

Kontaktní oxidace je jednou z běžných příčin úniku proudu.

  • Nesprávně připojený rádiový napájecí kabel ve spínači zapalování;
  • připojení není podle pokynů DVR a autoalarmu;
  • oxidace svorkovnic a jiných drátových spojů;
  • poškození, svazek vodičů;
  • roztavení kabeláže v blízkosti motoru;
  • zkrat přídavných zařízení;
  • lepení relé různých výkonných elektrických spotřebičů (například vyhřívané sklo nebo sedadla);
  • vadný dveřní nebo koncový spínač kufru (kvůli tomu nejenže signalizace odebírá další energii, ale může se rozsvítit i podsvícení);
  • porucha generátoru (jedna z diod je rozbitá) nebo startéru (někde zkrat).

Pro každodenní použití automobilu, unikající proud je kompenzován nabíjením baterie z generátoru, ale pokud auto nebylo dlouhou dobu používáno, pak v budoucnu s takovým únikem baterie jednoduše nedovolí nastartovat motor. Častěji k takovému úniku dochází v zimě, protože při nízkých teplotách není baterie schopna udržet svou nominální kapacitu po dlouhou dobu.

Když je obvod otevřený, baterie se postupně vybíjí rychlostí 1 % za den. Vzhledem k tomu, že terminály automobilu jsou neustále připojeny, samovybíjení baterie může dosáhnout 4 % za den.

Podle doporučení mnoha odborníků by měly být všechny elektrické spotřebiče pravidelně kontrolovány, aby se zjistil možný únik proudu v autě. Jak tedy zkontrolovat svodový proud na autě?

Jak najít únik

Kontrola úniku proudu odpojením pojistek

Únik proudu v autě je nutné hledat vyloučením zdroje odběru z okruhu palubní sítě. Po vypnutí motoru a vyčkávání 10-15 minut (aby všichni spotřebitelé přešli do pohotovostního režimu) odpojte terminál od baterie a připojte měřicí zařízení v otevřeném obvodu. Za předpokladu, že jste nastavili multimetr na aktuální režim měření 10A, bude indikátor na displeji stejný únik.

Při kontrole úniku proudu pomocí multimetru musíte monitorovat indikátory vyjmutím všech pojistkových vložek z pojistkové skříňky jeden po druhém. Když je jedna z pojistek vyjmuta, údaje na ampérmetru klesnou na přijatelnou úroveň – to znamená, že Našli jste únik?. Chcete-li to odstranit, měli byste pečlivě zkontrolovat všechny části tohoto obvodu: svorky, vodiče, spotřebiče, zásuvky atd.

Pokud i po odstranění všech pojistek zůstal proud na stejné úrovni, zkontrolujeme veškeré zapojení: kontakty, izolaci vodičů, stopy v pojistkové skříni. Zkontrolujte startér, generátor a další vybavení: alarm, rádio, protože nejčastěji tato zařízení způsobují únik proudu.

Kontrola proudu na baterii pomocí multimetru

Schéma zapojení multimetru

I když se vám při kontrole úniku proudu v autě pomocí multimetru zdá, že údaje jsou o něco vyšší než normálně, neměli byste to ignorovat, protože baterie začne ztrácet svou nabíjecí kapacitu rychleji, než ji obdrží z generátoru, což bude patrnější na krátkých cestách v městských oblastech. A v zimě se tato situace může stát pro baterii kritickou.

Jak zkontrolovat únik proudu pomocí multimetru a svorek je znázorněno na videu.

Hledejte únik proudu. Příklad

Při jakýchkoliv měřeních je důležité vypnout motor! Pouze kontrola svodu proudu v autě s vypnutým motorem dá výsledky a tester ukáže objektivní hodnoty.

Při kontrole úniku proudu testerem je nutné postupně sledovat všechna možná místa úniku, počínaje nestandardními zařízeními, konče místy možného zkratu elektroinstalace. Prvním krokem při kontrole úniku proudu v autě je prohlídka motorového prostoru a poté přesun k přístrojům a vodičům v kabině.

Kontrola baterie na únik proudu

Kontrola pouzdra baterie na únik proudu

Existuje jednoduchý způsob, jak zkontrolovat únik proudu z baterie. Je nutné měřit přítomnost napětí nejen na svorkách baterie, ale také na jejím těle.

Nejprve vypněte motor a připojte červený vodič multimetru ke kladné svorce a černou sondu k záporné svorce. Při přepnutí testeru do režimu měření do 20 V bude indikátor do 12,5 V. Poté ponecháme kladný kontakt na svorce a záporný kontakt přiložíme na pouzdro baterie, v místě s předpokládaným místem z vypařování elektrolytu nebo do zástrček baterie. Pokud skutečně dojde k úniku skrz baterii, multimetr ukáže přibližně 0,95 V (zatímco by mělo být „0“). Přepnutím multimetru do režimu ampérmetru přístroj ukáže únik cca 5,06 A.

Chcete-li problém vyřešit, po kontrole úniku proudu bude nutné vyjmout baterii a její pouzdro důkladně omýt roztokem sody. Vyčistí povrch elektrolytu vrstvou prachu.

Jak zkontrolovat generátor na únik proudu

Když nebyly nalezeny žádné problémy v baterii, znamená to, že s největší pravděpodobností dochází k úniku proudu generátorem. V tomto případě, abyste našli únik proudu v autě a určili provozuschopnost prvku, musíte:

Kontrola generátoru na únik proudu

  • připojte sondy testeru ke svorkám baterie;
  • nastavit režim měření napětí;
  • nastartovat motor;
  • zapnout sporák, potkávací světla, vyhřívané zadní okno;
  • podívejte se na skóre.

Při kontrole netěsností můžete použít voltmetr. Tato metoda pomáhá určit problémy v generátoru tak přesně jako ampérmetr. Po připojení kontaktů na svorky bude voltmetr ukazovat průměr 12,46 V. Nyní nastartujeme motor a hodnoty budou na úrovni 13,8 – 14,8 V. Pokud se zapnutými zařízeními voltmetr ukazuje méně než 12,8 V, nebo při udržování otáček na 1500 ot/min ukáže více než 14,8 – to znamená, že problém je v generátoru.

Při zjištění úniku proudu generátorem jsou příčiny s největší pravděpodobností v rozbitých diodách nebo cívce rotoru. Pokud je velký, asi 2-3 ampéry (při přepnutí do režimu měření proudu), lze to určit pomocí běžného klíče. Musí být aplikován na řemenici generátoru a pokud je silně zmagnetizován, dochází k poškození diod a cívky.

Svodový proud startéru

Kontrola startéru na únik proudu odpojením napájecího vodiče

Stává se, že při kontrole úniku proudu na autě nejsou zdrojem problému ani baterie s generátorem, ani jiní spotřebitelé. Pak může být startér příčinou úniku proudu. Často je to nejobtížnější určit, protože mnozí okamžitě hřeší na baterii nebo kabeláž a nikoho nenapadne zkontrolovat startér na únik proudu.

Jak zjistit únik proudu pomocí multimetru již bylo popsáno. Zde jednáme analogicky s vyloučením spotřebitelů. Po odšroubování napájení „plus“ ze startéru jej vyjmeme, abychom se nedotkli „země“ a připojili jej ke svorkám pomocí sond multimetru. Pokud dojde ke snížení spotřeby proudu, vyměňte startér.

Kontrola startéru na únik proudu

Pomocí proudové kleště můžete přesněji určit, zda startérem protéká proud. Chcete-li zkontrolovat svodový proud, použijte při startování motoru svorku k měření záporného pólu baterie. Umístěte kleště kolem drátu a nastartujte motor 3krát. Zařízení bude ukazovat různé hodnoty – od 143 do 148 A.

Špičková hodnota v okamžiku nastartování motoru osobního automobilu je považována za 150 A. Pokud jsou údaje výrazně nižší, než je uvedeno, pak je viníkem úniku proudu v automobilu startér. Důvody mohou být různé, ale určitě se vyplatí startér sundat a zkontrolovat. Kontrola startéru je podrobně popsána v tomto videu:

Ivan Matieshin 29. března 2022

Automechanik s 20letou praxí v opravách a servisu vozů různých značek. Hlavní směr: diagnostika a mechanika.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button