Obsah
- 1 Když jel automat sport, při brzdění se rozjížděl na Škodě Rapid
- 2 Mínus jedna: snadné způsoby, jak najít příčinu vypnutí motoru
- 3 Toto je „bu-bu-bu“ z nějakého důvodu!
- 4 Ráno, déšť, žádná jiskra
- 5 Motor se při zatížení třese
- 6 Ráno se rozjede, po zahřátí se zastaví, po sešlápnutí plynu zase nastartuje
- 7 Po nastartování to funguje dobře, ale troits jak se zahřeje
- 8 Jsem inženýr své matky!
Když jel automat sport, při brzdění se rozjížděl na Škodě Rapid
Mínus jedna: snadné způsoby, jak najít příčinu vypnutí motoru
Hned řeknu: pokud máte zkušenosti s autodiagnostikou a minimálními opravami aut, je nepravděpodobné, že se dozvíte něco nového. Ale přesto může být následující pro mnohé užitečné. Pokusíme se trochu zjednodušit přístup k hledání příčiny poruchy a ukázat, jakými způsoby se můžete problému zbavit. Nejčastěji není pes zakopaný tak hluboko, jako tam, kde se ho snaží najít. Nebudeme však kopat hluboko: kvůli tomu existují autoservisy, kde pracují specialisté. Naším úkolem je pokusit se přijít na tuto odpornou věc, mít pouze klíč na zapalovací svíčky, šroubovák a divokou touhu dělat něco zadarmo. Je vhodné mít samozřejmě také skener, ale zkusíme si poradit i bez něj.
Toto je „bu-bu-bu“ z nějakého důvodu!
Teorií dnes bude velmi málo. Problém motoru je, když z nějakého důvodu u čtyřválcového motoru začne jeden z válců vynechávat. I když jsem jednou na internetu narazil na vtipnou teorii, že ztrojnásobení je, když u čtyřtaktu chybí jeden ze zdvihů. No, to se stává. Tento vědecký objev nebudu komentovat.
Kdo začal svou cestu jako motorista s „devítkou“ nebo něčím podobným duchovním a silným, okamžitě si vyhrne rukávy a ve většině případů najde příčinu poruchy. Těžší to mají ti, kteří nedávno řídili auto se vstřikováním paliva a pletli si DPKV (o kterém jsme psali nedávno) a lambda sondu. Zdá se, že existuje příliš mnoho chytrých věcí, bloků, senzorů a dalších „počítačů“ a je obtížné takovému motoru porozumět. Je v tom kus pravdy. Smrt téhož DPKV může vést k nejistému startu motoru a k jeho vypnutí. Ale ruku na srdce: nestává se příliš často, aby tyto senzory samy odumřely, a důvod vypnutí je mnohem častěji mnohem jednodušší. A najít ho na vlastní pěst je nejen snadné, ale také příjemné.
Samotného ztrojnásobení si nelze nevšimnout. Motor běží nerovnoměrně, místo jednolitého „trrrrr“ se z výfuku ozývá jakési nerovnoměrné „trrr-bu-trrr-boo“ a občas se může ozývat poměrně hlasité bouchnutí (pokud se ve výfuku hromadí benzín, odpařuje se a uniká z topné žehličky). Někdy (ale ne vždy) kontrolka Check Engine bliká nebo zůstane svítit. A to už je dobrý důvod k provedení diagnostiky.
Chci vás hned varovat: počítačová diagnostika je sama o sobě nezbytná a dobrá věc, ale neměli byste doufat, že někdo připojí svůj čínský skener ELM 500 k vašemu autu za 327 rublů a okamžitě provede diagnózu. S největší pravděpodobností bude výsledkem takové diagnózy fráze „selhání v takovém a takovém válci“ a to je vše. Proč propustka, odkud se ta propustka bere, co s ní dělat – to vše takového rádoby diagnostika mate. V odezvě uvidíte jeho pohled, způsob, jakým se na Eldžeje dívá samotářský důchodce, a uslyšíte nezřetelné zavrčení. Pokud tedy nemáte peníze nebo chuť jít rovnou k dobrému, ale drahému diagnostikovi, má smysl se s motorem vypořádat sami. Například rozeberu nejjednodušší atmosférický čtyřválcový benzínový motor, z nichž většina se nachází v moderních levných automobilech.
Navrhuji nestandardní přístup k řešení problému. Nepůjdeme od příčin k následkům, ale naopak – tak, jak se s tím v životě setkáváme. To znamená, že nejprve pečlivě prozkoumáme, za jakých podmínek ke ztrojnásobení dochází a na základě těchto informací se zamyslíme nad tím, proč by se mohlo objevit. Začněme tím nejjednodušším případem – zakopnutí po ranním startu ve vlhkém počasí.
Ráno, déšť, žádná jiskra
Situace: v teplém a suchém nebo poměrně mrazivém počasí se motor ráno snadno nastartuje, ale za vlhkého nebo deštivého počasí je to obtížné. Po nastartování se motor při zahřívání rozběhne plynule. Jedná se o nejjednodušší a nejklasičtější případ, který lze celkem snadno překonat.
Téměř vždy je v tomto případě na vině zapalovací systém – vysokonapěťové vodiče nebo zapalovací cívka. Během noci mohou zvlhnout a jiskra, která unikla průrazem, začne chodit po jejich vlhkém povrchu. Jak se zahřeje a uschne, problém sám o sobě zmizí a ráno se znovu objeví. Za suchého počasí samozřejmě mnohem méně často.
Pro tento případ by bylo samozřejmě nejlepší mít skener: ten by umožnil přesně určit, ve kterém válci začaly vynechávání zapalování. Pak by to bylo jednodušší: víte, kde hledat. Ale pokud tam není, můžete jít staromódním způsobem: nastartujte motor, nechte ho trochu pootočit a poté jednu po druhé vyšroubujte zapalovací svíčky. Zapalovací svíčka mokrá od benzínu bude indikovat, že válec je příliš líný na práci ve vlhkém počasí. Mimochodem, můžete se podívat i na svíčky. Výměna zapalovacích svíček v této situaci jen zřídka pomáhá, ale pokud jsou špatné, je to důvod k instalaci nových (pouze těch kvalitních, které jsou vhodné pro motor, a ne těch prvních, které se setkají).
Nyní musíme zjistit, co je důvodem nedostatku jiskry. Jen se nesmějte, ale staromódní metoda funguje nejen na vozech Zhiguli a Moskvich, ale také na docela moderních vstřikovacích motorech: musíte se podívat na motor běžící ve tmě, ráno nebo večer. No, nebo v noci, pokud vám trojité vidění nedovolí klidně spát. Přerušený vysokonapěťový drát je okamžitě vidět podle krásných jisker, které by na něm neměly být. Pokud z nějakého důvodu nemůže „přitáhnout“ jiskru ke svíčce, tato jiskra stejně někde vyjde. S největší pravděpodobností v místě, kde se vlivem stáří opotřebovala nebo praskla izolace drátu. Ještě jsme se nenaučili, jak opravit dráty, takže bude nutné je vyměnit. Je lepší to udělat najednou, protože všechny dráty mají stejnou životnost, a pokud jeden zemře, brzy zemřou i všechny ostatní.
Druhým důvodem je porucha zapalovací cívky. Existuje několik motorů, u kterých je to prakticky vrozená vada – cívka se „přišije“ k zemi kvůli poruše krytu. Tu si rády dopřávají například velmi oblíbené motory Renault K7M/K4M nebo Ford Duratec 16V Sigma (třeba na druhých Focusech) a někteří další. Co dělat: u těchto jednotek je těleso cívky tak blízko motoru, že se neustále přehřívá a s věkem začíná praskat. Superspořiví lidé v tomto případě cívky nemění, ale opravují. Tělo je například polito epoxidem. Samozřejmě je to dobré dielektrikum, ale stále je lepší vyměnit cívku.
A zde se dostáváme k hlavní otázce: jsou na vině dráty nebo cívka? Co změnit jako první? Pokud metoda kontroly ve tmě nepomohla, můžete obě zkontrolovat pomocí multimetru. Můžete to zkontrolovat externě: pokud existují oblasti, které se liší barvou s nepochopitelnými tmavými tečkami, pak jsou to místa, kde cívka nebo drát „šije“ jiskru. No, nejspolehlivější je požádat někoho o známé dobré dráty nebo cívku a vyměnit je za vlastní.
Méně často je svíčka na vině zakopnutí ve vlhkém počasí. Není těžké zjistit její vinu: musíte přeskupit svíčky. Pokud se spolu se zapalovací svíčkou přenesou i vynechávání jiskry na jiný válec, je prokázaná chyba zapalovací svíčky. Přeuspořádání vám také pomůže najít vadnou jednotlivou cívku – tu, která je umístěna na každé zapalovací svíčce zvlášť.
Existuje několik dalších metod, kterými můžete najít poruchu cívky nebo drátu. Zkrátí se na opření vyšroubované zapalovací svíčky o zem a otočení motoru startérem nebo mírné odstranění konce drátu ze zapalovací svíčky a sledování, zda se mezi drátem a svíčkou objeví jiskra. Metody fungují, ale nedoporučoval bych je zneužívat. Za prvé, pokud se dotknete drátu (i když to nemusí být nutně zlomený), můžete dostat velký šok, a to je nepříjemné. Za druhé, pokud na čerstvém vzduchu pravidelně přeskakuje jiskra mezi elektrodami zapalovací svíčky, neznamená to, že k tomu dojde za chodu motoru. Tam nemusí síla jiskry stačit na to, aby způsobila průraz mezi elektrodami a půjde do izolátoru nebo dokonce prorazí poškozenou izolaci vysokonapěťového drátu. No a do třetice, takto můžete spálit stále plně funkční zapalovací cívku. Přesnost této metody je tedy podmíněna. Žádná jiskra rozhodně není špatná, a pokud nějaká je, neznamená to, že je vždy.
Motor se při zatížení třese
Zde je vše mnohem složitější. Pokud vypínání začíná při vysokých rychlostech a při vysokých rychlostech, první věc, na kterou se musíte podívat, jsou zapalovací svíčky. Zvláště pokud je v konkrétním válci pozorováno ztrojnásobení. Pokud jsou zapalovací svíčky na autě levné, je snazší je vyměnit. Problém pominul – dobře, ne – musíme kopat dál. A v tomto případě může kopání bez zkušeností trvat dlouho. Důvodů pro zakopnutí při vysokých rychlostech je velmi mnoho a najít ten správný je poměrně obtížné. Mohou se vyskytnout poruchy senzorů, porucha stejných cívek nebo vodičů (ale v tomto případě, jak jsem řekl výše, je problém typičtější pro vlhké počasí) a rozmary palivového čerpadla nebo škrtící klapky. Stává se, že při vysokých otáčkách zamrzne ventil v důsledku karbonových usazenin, prasklé nebo unavené pružiny nebo mrtvého hydraulického kompenzátoru nebo ECU nedokáže určit množství dodaného benzínu z důvodu nesprávných údajů z mrtvé lambda sondy. Jedním slovem, bez zkušeností a nástrojů bude obtížné najít příčinu poruchy a je lepší okamžitě jít do servisního střediska.
Pokud chcete udělat alespoň něco sami, můžete zkontrolovat, zda na vstupu neuniká vzduch. Má smysl to udělat, pokud jsou ovlivňovány střídavě všechny válce, a ne jen jeden, a barva boční elektrody zapalovací svíčky je nepřirozeně světlá, dokonce bledá. Vzduch, který DBP nebo DMVR nebere v úvahu, vede k příliš chudé směsi, což je nejvíce patrné právě při zatížení. Pokud jsou pokusy udělat něco sami neúspěšné, je lepší neodkládat návštěvu autoservisu: jízda na příliš chudé směsi vede k vážnému přehřátí, vyhoření ventilů a přehřátí zapalování.
Ráno se rozjede, po zahřátí se zastaví, po sešlápnutí plynu zase nastartuje
Zní to složitě, ale situace je velmi častá. Nejčastěji za to nemůže zapalování, ale napájení. Nejprve vyšroubujte zapalovací svíčky a podívejte se na ně. S největší pravděpodobností bude jeden z nich v tmavých sazích. Důvodem je v tomto případě netěsný vstřikovač. Častěji je jednodušší ji vyměnit, ale někteří lidé dávají přednost čištění vstřikovačů nebo s nimi provádějí jiné resuscitační postupy s různou mírou účinnosti. U mnoha vozů je kontrola provozuschopnosti vstřikovačů snadná: stačí z nich sejmout rampu a zapnout zapalování. Z trysky odkapává – nedrží tlak a přetéká. Proto to vypínání kvůli příliš bohaté směsi ve válci s takovým vstřikovačem. A nezapomeňte při výměně trysky nainstalovat nový těsnicí kroužek, jinak nebudou výsledky opravy uspokojivé. Obecně samozřejmě ne každý bude chtít rampu odstranit sám, ale na některých strojích je to opravdu snadné.
Podobné příznaky se objevují, když je palivové čerpadlo nedostatečně účinné. V tomto případě se svíčky nebudou lišit v sazích, ale příznaky jsou podobné. Dokud jsou otáčky nízké, paliva je dost, ale když mu dáte plyn, už to stačit nebude. Bohužel pro vlastní kontrolu palivového čerpadla potřebujete alespoň manometr na měření tlaku na palivové liště. Charakteristickým rysem je, že k vynechání zapalování nedojde ve stejném válci, ale ve všech. Je obtížné zaměnit s vadným vstřikovačem, zejména při použití skeneru.
Po nastartování to funguje dobře, ale troits jak se zahřeje
To se v životě stává málokdy a hledání příčiny může trvat dlouho. S největší pravděpodobností bude bez minimální sady nástrojů obtížné najít příčinu. Elektrika je v tomto případě na závadu jen zřídka; nejpravděpodobnější důvod je čistě mechanický. V první řadě se vyplatí zkontrolovat nastavení komprese a ventilové vůle. S největší pravděpodobností je někde prasklá vůle ventilů. Nebylo by však špatný nápad zkontrolovat zapalovací svíčky, dráty a cívku – kdo ví? Ale pak stále musíte jít do servisního střediska pro vážnější diagnostiku.
Jsem inženýr své matky!
Mnoho důvodů vypínání motoru jsme samozřejmě jako principiální nezvažovali. Záměrně mi chyběla nízká komprese, chyby snímače, fázové nesrovnalosti a mnoho dalšího. To vše je obtížné diagnostikovat bez vybavení a bez zkušeností. Samozřejmě existují levné, ale docela funkční skenery, které ve většině případů pomáhají vyhnout se mnoha zbytečným pohybům. Můžete si například koupit Rokodil ScanX, který je cenově dostupný, ale docela „chytrý“ a snadno se používá. Pokud nechcete utrácet příliš mnoho peněz za diagnostiku, pak je pro osobní použití to pravé. Pokud skener neexistuje, pak v mnoha jednoduchých případech pomohou výše popsané metody elementárního hledání příčiny ztrojnásobení. Abychom situaci nedovedli k tomu, že bychom museli hledat uniklou jiskru, stačí jen včas vyměnit zapalovací svíčky a dráty, provádět údržbu a nezanedbávat drobné nedostatky v provozu motor.
Dokonce i drobné výpadky zapalování v důsledku „téměř“ dobré zapalovací svíčky mohou vést k poruše drátu a ještě horší k poruše cívky, což může být docela drahé. K ničemu nebude ani jízda s pohonem tří kol. Bylo by to v pořádku, ale spotřeba benzínu se zvýšila a výkon klesl, ale ne – následky mohou být mnohem rozmanitější a velmi nepříjemné. Například zvýšené vibrace motoru zabíjejí jak podpěry, tak volně zajištěné elektroinstalační prvky. A zbláznit se může i elektronika automatické převodovky, která nechápe, proč otáčky klikového hřídele neustále prudce poskakují nahoru a dolů.
Obecně může mít mnoho různých důsledků, i když tomu všemu se dalo předejít zakoupením svíčky za 300 rublů. Pokud tedy nemůžete něco udělat sami, je lepší okamžitě svěřit auto do rukou profesionálů. Někdy to vyjde mnohem levněji.