ŠkodaŠkoda Yeti

Co dělá Škoda karoq?

Turbomotor a osmistupňový automat: test ruského crossoveru Škoda Karoq

Turbomotor a osmistupňový automat: test ruského crossoveru Škoda Karoq

Evropský Karoq už známe, ale nyní začíná Škoda prodávat crossovery montované v Nižním Novgorodu – a já jsem si sedl za volant jednoho z těchto aut. S neobvyklou kombinací turbomotoru 150 TSI o výkonu 1.4 koní a tradiční automatické převodovky. Poprvé v historii české značky – osmirychlostní!

Víte, kolik stojí Karoq 1.4 Style s pohonem předních kol s automatickou převodovkou a doplňkovými doplňky? Asi 1,9 milionu rublů – to jsou vozy, které jsou nyní vystaveny v showroomech po celé zemi. Chcete jednodušší verzi za jeden a půl milionu? Počkejte tři měsíce.

Přední panel, loketní opěrky – vše je zdobeno měkkými materiály, osvětlovací lampy mají diody a za příplatek lze objednat atmosférické osvětlení s výběrem z tuctu odstínů a projekcí loga na asfalt při otevřených předních dveřích

Ale proč je to vůbec potřeba, když je prostornější Kodiaq o něco dražší? Přinejmenším proto, že motor o výkonu 150 koní je k dispozici pouze s „robotem“ DSG řady DQ250. Což v našem testu vadilo cukání a pauzám při běžné městské jízdě.

A Karoq s automatickou převodovkou Aisin ve městě plynule přeřazuje všech svých osm rychlostních stupňů a předvídatelně reaguje na sešlápnutí plynového pedálu. Jen samotných přepínání je hodně, protože při měřené jízdě šplhá převodovka na osmý stupeň už při 75-80 km/h – a každé více či méně vážné zrychlení je doprovázeno poklesem. Východiskem je sportovní režim, ve kterém automatická převodovka přestane používat vysoký převod a aktivněji zatáčí nižší převodové stupně. Ale dělá to nenápadně: docela dobře by šlo přejmenovat režim Drive na Eco a Sport na Drive.

Zajímavé:
Proč na Škodě bliká přístrojová deska.

Mimochodem, je to také zdravější pro motor: bude méně běžet při velmi nízkých rychlostech, které jsou plné detonací a zvýšeného opotřebení u nekvalitního benzínu.

Nespotřebovává měnič točivého momentu trakci? Podle pasu by měl takový Karoq zrychlit na 100 km/h za 8,8 s – a tomuto údaji se přikláním k přesvědčení. Co se týče účinnosti, na konci jízdy ukazoval palubní počítač 7,7 l/100 km. Souhlas, na crossover s automatickou převodovkou to není špatné. Je pravda, že jsem nevypnul start-stop: motor se rozbíhá hladce – a to mě osobně neobtěžuje.

Pro automobily jsou zatím k dispozici pouze jednoduché mediální systémy Swing (6,5palcový displej s funkcemi SmartLink nebo bez nich), i když v Evropě je Amundsen nabízen s osmipalcovým displejem, navigací a akustikou Canton

Je zajímavé, že pro tento motor ekologické třídy Euro-5 je jako hlavní uveden benzín AI-98 a v závorkách je uvedeno „min 95“. Zvláštní rozhodnutí pro ruský trh.

A světlá výška je nízká: spodní bod silné (3-4 mm) plastové ochrany motorového prostoru je od vozovky vzdálen pouhých 160 mm. Pravda, tento bod se nachází na přílivu velikosti hokejového puku a na dalších místech je chráněn minimálně 170 mm. Pamatujte ale, že Renault Arkana má v podbřišku 210 mm a ko-platformní Kodiaq s pohonem předních kol má 194 mm.

Je dobře, že Češi nezaháleli na nájezdových/výjezdových úhlech: Karoq suverénně šplhá po prašném svahu. Na jeden pohon, samozřejmě. Elektronická imitace mezikolových zámků funguje efektivně, ověřil jsem si. V Rusku montovaná Karoka však nemá žádné speciální off-roadové režimy – pouze deaktivaci systému kontroly trakce.

Naše auta také nebudou mít nastavitelné odpružení DCC, jako v Evropě. Ale jiné pružiny a tlumiče způsobily, že Karoq měkčí na krátkých vlnách a na rychlostních nerovnostech, ale ostré nerovnosti a velké výmoly auto zvládá s C plus. Tedy téměř stejně jako starší bratr Kodiaq.

Zajímavé:
Jak naplnit klimatizaci Škoda Octavia Tour.

Ovladatelnost se zatím nebudu zavazovat přísně posuzovat: test probíhal na holandském asfaltu a vozy byly obuty do měkkých zimních pneumatik skandinávského typu Continental VikingContact 7 rozměr 225/50 R18. S nimi je reaktivní akce na volantu téměř ideální, ačkoli Karoq oblouky s polonezávislým zavěšením zadních kol píše bez většího vzrušení s obvyklou leností předního náhonu při nájezdu do zatáček.

Mimochodem, i ve verzi Style si musíte připlatit za preventivní bezpečnostní systémy – buď samostatně, nebo v rámci balíčku Traffic Jam Assist za 48800 30300 rublů. Asistent pro udržování v jízdním pruhu, a to i v teplých podmínkách evropských silnic, se nezdál příliš relevantní: pouze se „odráží“ od značení a nedrží auto ve středu. Bezchybně ale funguje aktivní tempomat s jasnou indikací na sdruženém přístroji. A to stojí méně než celé balení – XNUMX XNUMX rublů.

Na poklopu je značková škrabka na čištění oken a pod ní je informace: hlavní benzín je AI-98

Škoda tradičně umožňuje objednávat možnosti nejen v balíčcích, ale také samostatně – například vyhřívané čelní sklo, zadní sedadla, LED světlomety, bezklíčový přístup a tak dále. Škoda, že v seznamu nejsou samostatně nastavitelná sedadla VarioFlex, na která jsou majitelé Yeti zvyklí, ale kufr je 500litrový a má všemožné kapsy, háčky a síťky. A dokonce i elektrické víko jako volitelná výbava.

Zadní část Karoqu je těsnější než Kodiaq – pokud se 190 cm vysoký pasažér posadí „za sebe“, jeho kolena se již dotýkají opěradla předního sedadla. Ve výbavě nechybí vyhřívaná sedadla a zásuvka na 230 voltů.

Eh, jen kdyby ta cenovka byla nižší. Ano, bude dostupnější verze s motorem 1.6, ale to je pro ty nejpohodovější. Taková auta se navíc objeví až do konce letošního roku – spolu s úpravami pohonu všech kol.

Zajímavé:
Jak zkratovat vodič snímače opotřebení destiček Škoda Fabia 2.

A Karoq 1.4 TSI brzy potrápíme na zkušebně. A my vám o tom řekneme víc.

Údaje z pasu
automobil Škoda Karoq 1.4 TSI
Velikost mm
délka 4382
šířka 1841
výška 1603
Rozvor 2638
přední/zadní dráha 1576/1541
Prostor pro náklad, l 500-1609 *
Vybavená hmotnost, kg 1315
Hrubá hmotnost vozidla, kg 1925
Motor benzín, přímé vstřikování a přeplňovaný turbodmychadlem
umístění přední, příčný
Počet a uspořádání válců 4, v řadě
Pracovní objem, cm3 1395
Max. výkon, hp/kW/r/min 150/110/5000
Max. točivý moment, Nm/r/min 250 / 1500 – 4000
Převodovka automatický, 8-st
Jednotka pohonu přední
Přední odpružení nezávislý, jarní, McPherson
Zadní zavěšení polozávislý, pružinový
Přední brzdy kotouč, odvětrávaný
Zadní brzdy disk
Pneumatiky 215/60 R16 nebo 215/55 R17
Maximální rychlost, km / h 199
Doba zrychlení 0—100 km/h, s 8,8
Spotřeba paliva, l / 100 km
městský cyklus 7,8
mimoměstský cyklus 5,4
smíšený cyklus 6,3
Objem palivové nádrže, l 50
Palivo benzín AI-95-98
* Se sklopenými zadními sedadly

Zvláštní a praktické. Výhody a nevýhody ojetého vozu Škoda Karoq

Škoda Karoq je důležitým vozem v modelové řadě české značky. Crossover má dobré prodeje a v oblíbenosti dokonce předčil větší Kodiaq. Co čekat od ojeté Škody Karoq? O výhodách a nevýhodách, problémových oblastech a nejlepších možnostech nákupu na sekundárním trhu si povíme v podrobné recenzi.

Seriál „Karok“ byl představen již v roce 2017. Ale „Karok“ se k ruským kupcům dostal mnohem později. Zpoždění bylo způsobeno lokalizací výroby. Pro ruský trh byl model smontován v GAZ v Nižním Novgorodu a první vozy se začaly prodávat až na začátku roku 2020.

Naše Karoky se od evropských lišily jinou sadou motorů a převodovek, počet možností a dostupných úrovní výbavy byl menší (v Evropě se prodávaly například modifikace Scout a Sportline). Pro každý z důležitých trhů výrobce přizpůsobil svůj model podle potřeb zákazníků. Například v Číně se prodává Karok prodloužený o 50 mm, protože místní spotřebitelé oceňují především prostor ve druhé řadě.

Zajímavé:
Jak odstranit mezichladič na Škoda Octavia Tour.

„Karok“ se rychle stal populárním. V loňském roce se celosvětově prodalo více než 119 tisíc výtisků. V celosvětovém prodeji Škody tak obsadila třetí místo za modely Octavia a Kamiq.

Crossover se také dostal do loňských 25 nejprodávanějších vozů v Rusku (19 487 kusů). V roce 2021 dostal evropský Karok restyling. Plánovalo se i s montáží v Rusku, ale kvůli sankcím je další osud výroby zatím neznámý.

Plusy Škody Karoq

Samozřejmostí je výhoda modelu obrovské množství úprav. Pokud nejprve crossover debutoval pouze s pohonem předních kol a automatickou převodovkou, později se výběr výrazně zvýšil. Kupujícím byly nabízeny dva motory, čtyři převodovky, pohon předních nebo všech kol. A k pevné konfiguraci Škody Karok bylo možné přidat celou řadu volitelných balíčků.

Ergonomie na vysoké úrovni, za volant se pohodlně posadí řidiči různých velikostí. Navíc má Škoda Karok v interiéru spoustu malých, ale velmi pohodlných prvků. Například, v přihrádce na rukavice jsou speciální úchyty na pera a plastové karty, stejně jako možnost jeho chlazení.

Držáky nápojů mají ve spodní části kulaté výstupky, které jim to umožňují Láhev můžete otevřít ručně. V kapsách dveří je místo pro elastické pásky, které lze použít k zajištění předmětů. A na klapce plynové nádrže je zn škrabka na led.

Cestující si crossover užijí prostorností. Rozvor náprav je zde 2638 mm, což je jen o 4 cm méně než u Volkswagenu Tiguan. Přitom Škoda Karok kufr 500 l (1609 l se sklopenými zadními sedadly). Plus v kufru jsou háčky a další zařízení pro zajištění nákladu je k dispozici jako volitelná výbava;

Výhody modelu a spotřeba paliva. V závislosti na úpravě budou průměrné hodnoty deklarované výrobcem v regionu 5,9-6,9 l na 100 km. Samozřejmě hodně záleží na provozních podmínkách a stylu jízdy. Majitelé Škody Karok jsou ale většinou spokojeni se spotřebou, tento crossover lze opravdu považovat za ekonomický.

Zajímavé:
Jak často je třeba měnit olej ve Škodě Octavia.

Povedl se i jízdní výkon. Ovládání, hluková izolace, nastavení motoru a převodovky — to vše se děje na úrovni dobrého evropského auta.

Nevýhody Škody Karoq

První kontroverzní bod lze nazvat vzhled crossover. Design Karoka je skutečně jedinečný, ne každému se líbí nezvykle tvarovaná zadní světla a přední optika rozdělená na dvě části. Na druhou stranu pro někoho to všechno může být plus. Něco podobného se stalo s předchůdcem Karoky, crossoverem Škoda Yeti, jehož vzhled vyvolal různé emoce.

Důvodů ke kritice v salonu bylo několik. Ne každý je spokojen s kvalitou dokončovacích materiálů. V jednodušších úrovních výbavy v kabině hodně tvrdého plastu, který vypadá levně a snadno se poškrábe.

Přestože je přihrádka v palubní desce vybavena užitečnými spojovacími prvky, osvětlením a chlazením, mnozí nejsou spokojeni s jejím objemem – standardní listy A4 se tam stěží vejdou.

Ne každému se líbí, že jsou k dispozici miniaplikace pro připojení Pouze konektory USB Type-C. S největší pravděpodobností budete muset koupit adaptéry nebo samostatné vodiče.

A navzdory velkému množství možností nelze interiér Karoky nazvat zvláště moderním. Takže pro milovníky hi-tech toto konzervativní styl sotva vhodné.

Cestující v zadní řadě si mohou stěžovat Opěradla sedadel jsou příliš vzpřímená. Na dlouhé cestě bych je chtěl umět naklonit. Mimochodem, evropské Karoky mají celý systém zvaný Varioflex. Umožňuje změnit úhel opěradla, podélně posouvat sedadla a dokonce vyjmout kterékoli ze tří zadních sedadel, pokud je požadován maximální objem.

Existuje několik nuancí ohledně jízdního výkonu. Například, o odpružení Škoda Karok jsou smíšené recenze. Někdo tomu říká drsný a na ruské silnice se moc nehodí. Přitom ostatní majitelé jsou s ním naprosto spokojeni.

Zajímavé:
Jak vyměnit kartáč na generátoru Škoda Fabia 1.4.

Čím ale drtivou většinu pobouří, je světlá výška. Podle údajů z pasu Světlá výška crossoveru je pouze 160-164 mm, což odpovídá hodnotám běžného osobního automobilu. Stejný Volkswagen Tiguan nebo Nissan Qashqai se může pochlubit světlostí 200 mm. Proto i v lehkých terénních podmínkách na Karoce musíte být opatrnější, zejména v zimě. Nastupování je snadné, ale vystupování tak snadné nebude, a to i přes dobrý systém pohonu všech kol.

Špatné počasí kazí výhled i majitelům Škody Karoq. Sklo, zrcátka a fotoaparát se rychle zanesou špínou. A stěrače zanechávají podél levého sloupku široký nevyčištěný pruh, který zhoršuje viditelnost.

Spolehlivá nebo ne Škoda Karoq

Na konečné závěry o spolehlivosti modelu je příliš brzy. Vždyť od jeho debutu na ruském trhu uplynuly pouhé dva roky a evropská auta mají jinou techniku. Dojezd crossoverů je obecně krátký, maximální hodnota z inzerátů je 130 tisíc kilometrů.

Recenze vlastníků zatím neodhalily žádné závažné nebo rozšířené problémy. A celkově na ně není kde čekat. Díky široké unifikaci je totiž veškerá výbava již známá z jiných modelů Škody a Volkswagenu.

Vezměme si například motory. Škoda Karok je vybavena motory o objemu 1,6 litru (110 k) nebo 1,4 litru (150 k). První z nich již zná index CWVA od Volkswagenu Polo a Škody Rapid. Turbomotor 1,4 litru má dvě varianty, pro vůz s pohonem předních kol je to DJKA a pro vůz s pohonem všech kol CZEA. Jsou instalovány i na dalších modelech koncernu.

S převodovkami je to podobný příběh. Od manuálních nebo klasických výherních automatů těžko můžete čekat nějaké překvapení. A robot DSG s indexem DQ250 je považován za spolehlivý, protože se používá na výkonnějších vozech koncernu pro Škoda Karok, jeho vlastnosti jsou s rezervou dostatečné. Navíc výrobce poskytuje 12letou záruku na prorezivění, takže s karoserií by neměly být žádné problémy.

Zajímavé:
Jak rozebrat palubní desku skoda kodiaq.

Majitelé se zatím potýkají především s různými nekritickými provozními problémy.

Například přestane fungovat systém ERA-GLONASS, nefunguje tlačítko otevírání kufru a objeví se chyba na systému start-stop.

Občas něco klepe v zavěšení nebo zaskřípe v kabině, ale to je vzácné. Vyskytly se případy poruchy vysokotlakého palivového čerpadla, tlumičů, ale i zamlžení světlometů a svítilen. Pokud to není opraveno v rámci záruky, pak budou ceny v regionu 17-35 tisíc rublů za palivové čerpadlo, 7-15 tisíc za jeden přední sloupek, a originální optika bude stát od 45 tisíc rublů za kus. Plus musíme vzít v úvahu, že světlomety jsou nárazníkem pouze vizuálně rozděleny na dvě části; A pokud je poškozena například jen spodní část, tak se bude muset vyměnit celá.

Obecně byste však od Karoku neměli očekávat žádné vážné problémy a je nepravděpodobné, že by vás to obtěžovalo, dokud nedosáhne 200 nebo dokonce 300 tisíc kilometrů.

Kolik stojí Škoda Karoq?

Dnes se na sekundárním trhu prodá asi čtyři sta výtisků. Škoda Karok si můžete koupit za nejméně 1,6 milionu rublů.

Většina aut bude mít motor o objemu 1,4 litru, pohon předních kol a automatickou převodovku. Ale v dobrém slova smyslu byste při nákupu měli počítat s částkou nejméně dva miliony rublů. Průměrná cena Škody Karok je 2-2,5 milionu rublů.

Auta se často prodávají za více, než byla zakoupena nová. Navíc v budoucnu se ceny mohou změnit buď dolů, nebo nahoru. Jestliže ještě před rokem stálo dobře vybavené nové auto zhruba dva miliony, dnes lze bohaté konfigurace Škody Karoq pořídit u oficiálních prodejců za cenu 3-4 miliony rublů.

Blok upoutávky (model – ID_MARK_SKODA_MODEL_KAROQ)

Zajímavé:
Jak vyměnit rozvodový řemen na Škodě Octavia.

Celkově se Škodě podařilo udělat velmi povedený crossover. Model nemá žádné vážné nedostatky, můžete si vybrat kteroukoli z verzí na sekundárním trhu. A abyste si vybrali dobrou kopii, nezapomeňte auto před nákupem zkontrolovat.

Autor: Roman Yarovoy

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button