Škoda

Co potřebujete vědět, abyste předjeli Škodovku

Složení zkoušky dopravní policie je povinným krokem k získání řidičského průkazu. Ke zkoušce dopravní policie jsou studenti autoškoly zpravidla přihlášeni ihned po ukončení výcviku. Ale někdy to musíte udělat sami. Je důležité si uvědomit, že před složením zkoušky se musíte připravit a nastudovat pravidla silničního provozu. Zkoušky u dopravní policie se podobají těm, které dělají kadeti v autoškole. Existují však rozdíly, o kterých budeme hovořit v článku.

Teoretická část zkoušky

Prvním stupněm zkoušky je teoretický test, který prověřuje znalosti pravidel silničního provozu. Všechny otázky z testu jsou známy předem, protože vycházejí z učebnic s lístky. Budoucí řidič má 20 minut na zodpovězení 20 otázek. Jsou povoleny dvě chyby. Je důležité si uvědomit, že pokus o podvádění nebo podvádění v této fázi může mít negativní důsledky, včetně opakování. Abyste se vyhnuli problémům s teorií a mohli se zúčastnit řidičského testu, naučte se předem všech 800 otázek. A pokud jste navštěvovali kurzy v autoškole, nebudete mít s absolvováním teoretické části žádné potíže. Ostatně všechny důležité body říkají učitelé. Pro ty, kteří neuspěli v této části zkoušky, je naplánováno opakování – po 7-30 dnech. Po třetím neúspěšném pokusu můžete test opakovat za 1-3 měsíce. Novinky vstoupí v platnost 1. dubna 2024. Čtěte také: Teoretická zkouška u dopravní policie: jak obstát?

Jízda po městě

Pro povolení k jízdě ve městě není potřeba projíždět „nástupiště“. Po úspěšném absolvování teorie je student ihned přijat do praktické části. Budoucí řidič je požádán, aby projel určité trasy, včetně křižovatek a úseků silnice, kde je zastavení zakázáno. Od dubna 2024 se počet možných chyb pro složení zkoušky zvýší z 5 na 7. Důležitým bodem v procesu jízdy ve městě je dodržování povolené rychlosti a správné čtení dopravních značek. I malé překročení rychlosti nebo nerespektování značek může vést k tomu, že v testu neuspějete. Je také nutné vybrat správné parkovací místo a nezdržovat manévr. Zastavit lze pouze na schválených parkovištích.

Zajímavé:
Kolik oleje pro Škoda yeti 2.0 tdi 81 kw.

Čtěte také: Jak složit zkoušku z jízdy ve městě na první pokus

Druhy chyb při absolvování praktické části zkoušky

  • Hrubý – nedal přednost, nezapnul si pás – to povede k okamžitému zastavení zkoušky.
  • Průměrné, jako je porušení požadavků na značky přednosti a nepoužití blinkrů, jsou hodnoceny 3 body.
  • Drobné chyby – včasné nedání blinkru, chyby při volbě rychlosti – jsou hodnoceny 1 bodem.

Pokud získáte 7 bodů, zkouška je ukončena a budete se muset přihlásit k opravě. Pro úspěšné složení zkoušky je nutné vyvarovat se závažných porušení a dodržovat požadavky inspektora.

Co potřebujete vědět, když si berete licenci?

Jestliže do roku 2021 probíhala praktická část po známých trasách, nyní se situace změnila. Dříve měla zkušební divize dopravní policie vlastní schválenou trasu, po které se test prováděl. Tato trasa zahrnovala křižovatky, odbočky, přechody pro chodce a další prvky, které umožňovaly posoudit schopnosti budoucího řidiče.

Nyní je schválen pouze seznam ulic a tříd, na kterých je zkouška povolena. Samotnou trasu určuje zkoušející za jízdy. Tato novinka je navržena tak, aby byl test realističtější, podobný podmínkám běžné jízdní situace.

Další změna se týká systému sankcí a klasifikace chyb. Chyby jsou rozděleny do skupin, z nichž každá má svou trestnou sazbu – jeden, dva nebo tři trestné body. Pokud se uchazeč o řidičské oprávnění dopustí závažných chyb, které jsou uvedeny v samostatném bloku, je zkouška okamžitě pozastavena. Pokud jste si například zapomněli zapnout bezpečnostní pás nebo použili chytrý telefon během jízdy.

Pokud jde o komisi, která posuzuje stížnosti, zástupci věnují pozornost videozáznamům pořízeným při zkoušce. Tyto záznamy jsou uchovávány po dobu 30 dnů. Díky tomu je možné vytvořit dodatečnou transparentnost a spravedlivost v průběhu zkoušky, eliminující možnost nevhodného chování ze strany zkoušejícího nebo studenta.

Zajímavé:
Jak odstranit rukojeť pro uvolnění kapoty pro Škoda Octavia A5.

Změny od 1. dubna 2024

Nyní ke složení zkoušky stačí pouze předložit dokumenty, zkontrolovat přihlášku a podepsat. Přihlášku vyplňují a tisknou dopravní policisté. Tato novinka má za cíl zkrátit čas strávený přijímáním žadatele a zároveň minimalizovat chyby při vyplňování dokumentů. Pojďme stručně upozornit na změny, které vstoupí v platnost v dubnu 2024.

  • Možný počet trestných bodů se zvýšil z 5 na 7.
  • Pokud u zkoušky třikrát neuspějete, můžete ji za šest měsíců opakovat.
  • Na zadním sedadle budou inspektoři dopravní policie.

Tyto změny demonstrují odhodlání dopravní policie zlepšit testovací proces a zvýšit standardy bezpečnosti silničního provozu.

Před zahájením školení a složením zkoušky mnoho budoucích řidičů přemýšlí o koupi svého prvního auta. Je důležité si uvědomit, že kvůli malým zkušenostem s řízením je riziko drobných nehod vysoké. Pro své první auto je proto lepší zvolit ojetý vůz. A při koupi ojetého vozu hrozí pořízení vozidla s problémy.

Abyste se vyhnuli takovým nečekaným problémům, je lepší zkontrolovat historii vozu podle SPZ. To vám pomůže vyhnout se nepříjemným „překvapením“ a vybrat si auto bez skrytých problémů.

Otázky týkající se pravidel provozu podle témat

Tématické školení je další pohodlný způsob, jak se naučit pravidla silničního provozu. Vaším cílem je, aby se všechna témata stala zelenými!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button