ŠkodaŠkoda FabiaŠkoda Rapid

Jak vyměnit olej v automatické převodovce Škoda Fabia

Jak přidat nový olej do automatické převodovky Škoda Fabia – na tuto otázku potřebují odpověď i zkušení majitelé tohoto vozu. Na první pohled tento postup nevyžaduje profesionální dovednosti. Ale z praktického hlediska mohou během procesu výměny nastat potíže. Před tímto postupem byste navíc měli vědět pár bodů o výběru správného oleje. Také je třeba věnovat pozornost frekvenci výměny a jaké materiály jsou potřeba k výměně převodové kapaliny. Podívejme se na tyto body podrobněji na příkladu Škody Fabia s automatickou převodovkou.

Kdy přidat olej

Závod tvrdí, že převodový olej pro Škodu Fabia je určen na celou dobu provozu vozidla. Na druhé straně existují klimatické faktory, které negativně ovlivňují životnost oleje, což způsobuje, že plán výměny se zkrátí dvakrát nebo dokonce třikrát. Pokud je například oficiální předpis 90 tisíc kilometrů, pak frekvence výměny za nepříznivých povětrnostních podmínek nesmí přesáhnout 50 tisíc kilometrů. Platí pravidlo, že čím častěji ji budete vyměňovat, tím méně problémů bude se spolehlivostí převodovky. Majitel zároveň ušetří za drahé opravy, pokud bude častěji měnit olej v automatické převodovce.

Zajímavé:
Jak rozebrat konektor na Škodě fabia.

Nejlepší motorový olej. existuje?

Nejoblíbenější články na webu:

 • Jak často je potřeba měnit motorový olej
 • Olej 5w30 a 5w40 jaký je rozdíl
 • Jaký druh oleje nalít do motoru v zimě a v létě
 • Jak často je potřeba měnit olej v automatické převodovce

Potřebu výměny navíc indikuje barva a vůně oleje a také nedostatečná hladina zbývající kapaliny. Hladinu lze zkontrolovat pomocí měrky. Barva staré kapaliny se kontroluje stejným způsobem – pokud je černá nebo tmavě hnědá, pak olej obsahuje kovové hobliny. Jinými slovy, jedná se o známky mechanického opotřebení, které je důvodem k urgentní výměně oleje. Spálený zápach oleje je také jedním z faktorů, proč se kapalina stala nepoužitelnou.

Výběr oleje

Upozorňujeme, že pro Škoda Fabia je nutné použít převodový olej s číslem G 055025A2, dle katalogu. Za jeden litr prodejci požadují od 1200 XNUMX rublů. K výměně oleje metodou dvojitého vypouštění bude zapotřebí šest litrů kapaliny. Není to levné, ale na druhou stranu o kvalitě takového oleje není pochyb.

Samozřejmě existují cenově dostupnější analogy, které nejsou v kvalitě horší než originál. Mezi nimi zaznamenáváme následující:

 • SWAG 81 92 9934
 • Castrol Alf Multiservice
 • Toyota Aff Typ T-4

Co potřebujete vyměnit

Chcete-li vyměnit převodový olej, musíte nejprve vybrat potřebné materiály:

 • Nový O-kroužek
 • Univerzální čistič
 • Nový převodový olej
 • Nový olejový filtr
 • Nové těsnění vany převodovky
 • Sada základních nástrojů
 • Nádoba na vypouštění odpadního oleje
 • Hadry, gumové rukavice

Začneme měnit olej

 1. Nejprve se zahřeje motor a poté se auto vyveze na vyhlídkovou plošinu. Je nutné mít přístup ke spodní straně stroje. K tomu se hodí revizní otvor, nadjezd, výtah nebo zvedák s vysokými podpěrami pro kola.
 2. Po zahřátí motoru a jeho instalaci na nadjezd vlezeme pod auto a odstraníme ochranu motoru, pokud existuje. Získáme tak přístup k vypouštěcí zátce
 3. Zátku vyšroubujeme pomocí šestihranu č. 5, poté z otvoru vyteče starý olej. Před tím je vhodné předem umístit technickou nádobu, do které bude odtékat odpadní kapalina.
 4. Pokračujte ve vypouštění, dokud nepřestane kapat tenký pramínek.
 5. Změřte hladinu vypuštěné kapaliny. Přibližně stejné množství nového oleje bude muset být zavedeno do plnicího otvoru
 6. Dalším krokem je odstranění starého olejového filtru. Chcete-li se k němu dostat, musíte odstranit převodovou misku a také sítko. Upozorňujeme, že při odšroubování filtru z něj vyteče trochu tekutiny, což je normální.
 7. Pokud je starý filtr v přijatelném stavu, stačí jej opláchnout a vyčistit, poté jej vrátit na své místo, které je také třeba předem upravit, odmastit atd. Pokud však stav produktu zanechá mnoho žádoucí, v tomto případě se bez instalace nového filtru, spíše všeho, neobejdete.
 8. Při montáži nového filtru je nutné jej namazat olejem a teprve poté vložit.
 9. Po instalaci filtru zašroubujte zpět misku převodovky
 10. Naplňte nový olej přes vypouštěcí zátku. Pro pohodlí můžete použít hadici nebo dvě vsuvky z kol (pro zhutnění)
 11. Vezmeme standardní kompresor (je vhodné ho mít, jinak to jde jedině do servisu) a pomocí něj nasáváme vzduch do láhve. V tomto okamžiku vzduch vytlačí novou tekutinu z láhve. Vezměte prosím na vědomí, že místo kompresoru můžete použít běžné čerpadlo i asistenta.
 12. Doplňte určité množství oleje – tolik, kolik bylo vypuštěno
 13. Utáhneme vypouštěcí zátku, spustíme pohonnou jednotku a provedeme vloupání. Během tohoto postupu můžete střídavě zapínat převodovku na 7 minut. Je vhodné kontrolovat páku převodovky ve všech provozních režimech, aby se olej dokonale promíchal a prošel celou převodovkou
 14. Nastavte hladinu oleje. K tomu změříme teplotu, která by měla být asi 45 stupňů. K určení teploty budete potřebovat tzv. Volkswagen COM kabel a také počítač se speciálním programem. Je důležité si uvědomit, že nadměrná hladina oleje nebo jeho nedostatek negativně ovlivní účinnost převodovky. Nakonec může pouzdro poškodit krabici.
 15. Pokud je tedy teplota oleje v krabici 45 stupňů, odšroubujte zátku a odstraňte z krabice určité množství kapaliny
 16. Je možné, že olej vychladl a má nízkou teplotu. V tomto ohledu znovu otevřeme zástrčku, zahřejeme motor na 45 stupňů a vrátíme zástrčku na místo.
 17. Optimálnější teplota vám umožní přesněji nastavit hladinu a v případě potřeby doplnit tekutinu.
 18. V tomto okamžiku je záběh dokončen a můžete začít plně provozovat vůz.
Zajímavé:
Proč má Škoda Octavia 2008 problémy se startováním za tepla.

Škoda Fabia – olej do automatické převodovky

Olej do automatické převodovky Škoda Fabia

Škoda Fabia je řada nejmenších vozů modelové řady českého výrobce vyráběná od roku 1999 do současnosti. Za dobu své existence prošly tyto vozy řadou restylingů a distribuovaly modely Škoda Fabia napříč generacemi. Co se týče převodovky modelové řady, převodovky jsou zastoupeny mechanikou, automatem, variátorem a robotem. A tady je co skříňový olej pro Škoda Fabia musí být vyplněno na základě nainstalované převodovky, podrobněji se na to podíváme v tomto článku.

Oleje pro automatickou převodovku Škoda Fabia

V závislosti na roce výroby a motoru nainstalovaném ve voze je převodovka Škoda Fabia zastoupena pětistupňovou manuální převodovkou, čtyřstupňovou automatickou převodovkou Jatco JF404E, šestistupňovou hydromechanikou Aisin 09G a sedmistupňovou robot s dvojitou mokrou spojkou DSG7 DQ200.

Olej do automatické převodovky pro Škoda Fabia

Olej do automatické převodovky pro Škoda Fabia 1,6

Škoda Fabia s motorem o objemu 1,6 litru spolupracuje výhradně s pětistupňovou manuální převodovkou nebo šestistupňovou hydromechanickou automatickou převodovkou Aisin 09G. V souladu s tím automobilka doporučuje plnění originálním převodovým olejem s číslem výrobku G055025A2. Majitelé automobilů, kteří chtějí ušetřit, však mohou také využít analogové produkty Toyota ATF T-IV a Mobil 3309, které jsou cenově dostupnější.

Olej Mobil 3309

VAG ATF G055025A2

olej do automatické převodovky 09G (TF60SN)

1 litr článek: G055025A2

Mobil ATF 3309

Olej Mobil 3309

1 litr článek: 153519

Toyota ATF typ T-IV

Olej Toyota ATF T-IV

1 litr článek: 00279-000T4-01

4 litry Číslo výrobku: 08886-01705

Cena: 1300 rublů. (1 litr)/ 5000 rub. (4 litry)

Převodový olej Jatco JF404E

Hydromechanické převodovky Jatco JF404E spolupracují s motory o výkonu 75 koní a objemu:

K výměně převodové kapaliny použijte originální japonský olej NISSAN ATF Matic Fluid D (999MP-AA100P) nebo náhradu Idemitsu ATF Type-J.

Nissan AT-Matic D kapalina

Nissan AT-Matic D kapalina

1 litr článek: KE908-99931

Zajímavé:
Jaká je spotřeba Volkswagenu Passat devadesátý první rok.

Idemitsu ATF Type-J

1 litr článek: 10108-042E

Olej pro převodovku DSG 7 DQ200

Co se týče robotické převodovky DSG 7 DQ200, tato předselektivní převodovka s dvojitou suchou spojkou bude vyžadovat k výměně originální olej VAG G 052 512 A2 a také pracovní kapalinu pro těleso ventilu VAG G 004 000 M2.

Tyto modely automatické převodovky jsou instalovány na modelech Škoda Fabia s velikostí motoru:

VAG ATF G052512A2

Olej v DSG 7 DQ200 0AM

1 litr článek: G052512A2

VAG ATF G004000M2

Mechatronický olej VAG G 004 000 M2

1 litr článek: G052512A2

Požadované množství oleje pro výměnu v automatické převodovce Škoda Fabia

Kolik litrů naplnit?

Aisin 09G

K částečné výměně pracovní kapaliny v automatické převodovce 09G Škoda Fabia budete potřebovat asi 7 litrů převodového oleje. Pokud jste ale plánovali kompletní výměnu oleje v automatické převodovce Fabia, musíte se zásobit minimálně 10 litry převodové kapaliny. Kromě toho je podle předpisů nutné vyměnit také olejový filtr Meyle 100 325 0009 a těsnění Meyle 100 139 0002.

Jatco JF404E

Čtyřstupňová automatická převodovka Jatco JF404E bude vyžadovat 7,5 litru převodové kapaliny. Kromě toho není výměna kovového filtračního prvku JF404E podle předpisů povinná, protože je navržena na ujetých 200 000 kilometrů. V souladu s tím se jeho výměna provádí podle uvážení velitele na základě jeho technického stavu.

DSG 7 DQ200

Sedmistupňová předselektivní automatická převodovka DSG 7 DQ200 vyžaduje k výměně mnohem méně převodové kapaliny, protože funguje na principu suché spojky, díky čemuž je v tomto ohledu ekonomičtější. Vždyť na výměnu oleje ve Škodě Fabia DSG budete potřebovat jen 2 litry oleje do skříně a 1 litr převodové kapaliny přímo do mechatroniky.

Jak často byste měli měnit olej v automatické převodovce Škoda Fabia?

Vzhledem k tomu, že převodový olej v automatické převodovce Fabia plní roli pracovní kapaliny a má přímý vliv jak na fungování skříně jako celku, tak na výkon jejích součástí a sestav, doporučuje automobilka výměnu oleje v automatické převodovce minimálně jednou za 60 000 kilometrů. Jak však ukazuje praxe, tento interval je poměrně průměrný, protože výměna oleje v automatické převodovce Škoda Fabia je často nutná i při nižším počtu najetých kilometrů. Za všechno může řidičovo příliš agresivní používání převodovky.

Zajímavé:
Kam zajít v Petrohradě na chiptuning Škoda Actavia.

Nezapomeňte na motor!

Moderní motory skupiny VAG jsou poměrně náročné na kvalitu maziva a vzhledem k přítomnosti padělků na trhu a množství pochybných výrobců musí majitel vozu věnovat zvláštní pozornost výběru správného produktu pro oba. benzinové (FSI a TSI) a naftové (TDI) jednotky. Více o tom, jaký druh oleje plnit do motoru Škoda Fabia, stejně jako o servisních intervalech stanovených výrobcem a jak jej vyměnit sami, se dozvíte kliknutím na odkaz.

Kontrola hladiny oleje v automatické převodovce Škoda Fabia

Hladinu oleje v automatické převodovce Fabia můžete zkontrolovat pomocí měrky oleje. Mnoho automatických převodovek Škoda však nemá měrku oleje, takže kontrolu hladiny převodové kapaliny lze provést následovně:

 • zajistěte vůz na rovném povrchu
 • zahřejte olej na teplotu 30 až 35 %
 • pomocí garážové jámy nebo výtahu vyšroubujte vypouštěcí zátku pomocí nástroje

Pokud je hladina oleje v přijatelných mezích, zaznamenáte mírný únik kapaliny. A pokud je hladina kriticky nízká, nedojde k žádnému úniku, což znamená, že je třeba doplnit olej v automatické převodovce Škoda Fabia.

Jak zkontrolovat hladinu oleje

Jak sami vyměnit olej v automatické převodovce Škoda Rapid

Částečná výměna oleje v automatické převodovce Škoda Rapid je poměrně jednoduchá. Vůz se najede na jámu nebo výtah, demontuje se pánev a vyšroubuje se vypouštěcí zátka, pomocí které se kontroluje hladina oleje v automatické převodovce. Dále se použitý olej nalije do předem připravené nádoby a poté se vymění olejový filtr. Poté se utáhne vypouštěcí zátka, namontuje se vana a do automatické převodovky Škoda Rapid se nalije nový olej.

Kompletní výměna automatické převodovky Rapid vyžaduje speciální vybavení, které je k dispozici v servisních střediscích. V souladu s tím není možné jej provádět doma.

Zajímavé:
Jak připojit telefon k rádiu Škoda Octavia A5.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button