Obsah
Jaký motor má Škoda Fabia 1.4 2001?
Škoda Fabia vstoupila na trh v roce 1999 a její výroba pokračovala až do roku 2009. Celkem se sešlo více než 600 000 výtisků. Kromě klasického pětidveřového hatchbacku bylo nabízeno pětidveřové kombi a čtyřdveřový sedan. Existovala také komerční verze Praktik, vytvořená na bázi kombi.
Automobilka vzala projekt velmi vážně. Výsledkem je kvalitní a spolehlivý vůz. Fabia pomohla výrazně zlepšit pověst české značky. Kvalitu modelu můžeme hodnotit i dnes.
Mnohé Škody Fabie mají za sebou statisíce kilometrů, ale auto to stále nevzdává. Musíte se však pokusit najít důstojnou kopii. Při kontrole sledujte známky koroze. Karoserie má poměrně dobrou ochranu proti korozi. Známky rzi jsou nejspíše následky nekvalitních oprav po nehodě. Jedno „bolavé“ místo tu však je – spojnice předního blatníku a prahu.
Interiér, ač strohý, je poměrně pěkný. Dokonce i látkové čalounění sedadel je odolné proti opotřebení. Plast je tvrdý, ale docela odolný. Kvalita sestavení je dobrá, cvrčci se v kabině objevují jen zřídka.
S věkem jsou hlavice řadicí páky a volant v úchopových oblastech patrné. Větrací mřížky jsou často rozbité. Pečlivě zkontrolujte podlahu v blízkosti zadních sedadel. Ve starých Škodách Fabia totiž často začínají protékat zadní vrátka. V důsledku toho koberce v některých autech dokonce začínají plesnivět.
Zkontrolujte funkci audiosystému, klimatizace a elektricky ovládaných bočních oken. Elektronika Škody Fabia selhává zpravidla jen výjimečně.
Ztrouchnivělý kabel v motorovém prostoru může způsobit problémy. Měl by být bezpečně upevněn a neměl by ležet na podélném nosníku, kde se hromadí voda.
Během zkušební jízdy je třeba zkontrolovat funkci převodovky. Řadicí páka by se měla pohybovat snadno a hladce a převodové stupně by měly být aktivovány bez námahy. Pokud je něco špatně, pak je s největší pravděpodobností opotřebovaná spojka. I když se jedná o spotřební zboží, stejně jako brzdy, potřebujete v prvních dnech vlastnictví vozu další investice? Je lepší přejít k dalšímu případu.
V pohybu můžete zjistit stav podvozku Škody Fabia. Zpravidla se nejrychleji opotřebovávají přední vzpěry a pouzdra stabilizátoru. Navíc analogy vydrží déle než originály, které mohou vydržet jen několik desítek tisíc kilometrů. Pokud kupujete auto bez ABS, pak počítejte s mírně opožděným účinným záběrem brzd.
Na svou dobu a třídu předvedla Škoda Fabia dobrý výsledek v nárazových testech EuroNCAP (čtyři hvězdičky). Mnoho vozů je však vybaveno pouze jedním airbagem řidiče a nemá ani ABS a ESP. Restylované verze (po roce 2004) jsou obecně lépe vybavené: dva přední a boční airbagy.
Od Škody Fabia ani od sportovní verze RS s turbodieselem 1.9 TDI PD nečekejte vzrušující chování. Přesto auto jede dobře, stabilně, řízení je vcelku informativní a přesné. Řidičská pozice je pohodlná a v kombinaci s dobrou ergonomií je řízení potěšením. Je obzvláště příjemné, když je pod kapotou dobrý motor.
Kterým motorům byste se měli vyhnout?
Velmi často se objevují Škody Fabia s benzinovým tříválcem 1.2 NTR, což vyžaduje opatrnost. Značná část vozů s takovým motorem má velmi vysoký kilometrový výkon a motor je doslova „přepracovaný“. V přetížené jednotce se spálí ventily, přetrhne se rozvodový řetěz, přehřeje se olej a selže katalyzátor.
1.9 TDI PD je poměrně pevný, odolný a bez jakýchkoliv vlastních mechanických vad. Ale najít takový motor na trhu v dobrém stavu a bez chiptuningu je velmi těžké. Proto je riziko, že se dostanete do drahých oprav, poměrně vysoké. Pohonná jednotka je navíc velmi hlučná a znatelně vibruje.
2.0 MPI na papíře má lákavé vlastnosti, ale ve skutečnosti je líný, neochotně se točí a spotřebuje spoustu nejen paliva, ale i oleje.
Tříválcový turbodiesel 1.4 TDI prokazuje spolehlivost pouze v rukou starostlivého majitele. Často ale musí motor pracovat při velkém zatížení a v obtížných podmínkách. Spojka skříně pracující v tandemu s touto jednotkou se velmi rychle opotřebovává.
Verze 1.0 MPI Škody Fabia Junior je velmi slabá a hodí se spíše na krátké cesty. Junior je navíc špatně vybavený a není o něj zájem. Navzdory skutečnosti, že motor je technicky jednoduchý, není schopen věčných výkonů.
Jaké motory zvolit?
Dobrou variantou by byl jednoduchý 4válcový motor 1.4 MPI OHV. I přes to, že motor neohromí ani dynamikou, ani spotřebou paliva, je velmi spolehlivý – vždy se na něj můžete spolehnout. Motor je velmi snadno opravitelný, zvládne jej každý amatérský garážový mechanik. Škoda Fabia s takovým motorem je opravdový dříč, který je připraven k neúnavné jízdě. Ale jsou tu i slabá místa: termostat, lambda sonda a těsnění hlavy.
16ventilový 1,4litrový agregát má několik verzí. Nejlepší je ten poslední s 80 hp. a točivý moment 132 Nm. Jedná se o velmi spolehlivý motor, který netrpí zvýšenou spotřebou oleje, jako dřívější modifikace o výkonu 101 koní. I přes nižší výkon si motor o výkonu 80 koní s autem poradí rozhodněji. Existuje jedno mínus – tato jednotka byla instalována pouze do kombi a sedanu. Pokud je pro vás důležitá dynamika, nízká spotřeba a vysoká spolehlivost, pak zvažte koupi kombi nebo sedanu s motorem o výkonu 80 koní. Ještě slabší verze motoru o výkonu 75 koní. také dobrá volba. Je však náchylný ke zvýšené spotřebě oleje, i když jeho choutky jsou menší než u jeho 101koňového bratra.
Atmosférický diesel 1.9 SDI dynamikou neohromí. Ale je téměř nemožné ho „řídit“. Navíc má příjemný lineární zátah a pokud nebudete dbát na citelný hluk, můžete se docela radovat ze spotřeby – 4,5 litru nafty na 100 km. Buďte však opatrní s amatérským „posilováním“ motoru. Spolehlivost může být zaručena pouze neporušenou výrobní jednotkou.
Stojí to za to koupit?
Stav první generace Škody Fabia do značné míry závisí na stáří a péči. Pokud je vůz včas servisován, může sloužit mnoho dalších let. Pevné tělo je prakticky odolné vůči korozi.
Škoda Fabia, první generace: recenze majitelů
Oficiální premiéra Škody Fabia se odehrála v roce 1999 a zároveň se rozběhla sériová výroba.
O rok později k hatchbacku přibyla rodina Fabia Combi kombi a Fabia Sedan sedan. Výroba první generace Fabie pokračovala až do roku 2007, kdy ji nahradila Fabia II. Během této doby se po celém světě prodalo téměř 1,8 milionu Fabií. Jaké je tajemství takového úspěchu? Vyzbrojme se názory odborníků i skutečných majitelů.
Karoserie a interiér
První Škoda Fabia převzala platformu Volkswagen Group A04. Kromě pětidveřového hatch, kombi a sedanu český výrobce vydal sportovní verzi – RS. Typ karoserie měnil délku (od 3970 do 4232 mm) a výšku (od 1449 do 1452 mm) vozu, ale šířka, rozvor a světlá výška zůstaly nezměněny – 1646 mm, 2462 mm a 140 mm.
Exteriér první generace Fabie je jednoduchý a stručný. Pár zakřivených linií, žádné ostré hrany – diskrétní obraz typického městského auta.
Odolnost modelu proti korozi nezpůsobuje žádné stížnosti majitelů s dobrou péčí a včasnou léčbou potenciálních ohnisek, rez nevznikne. Jediným slabým místem karoserie je místo, kam se dostává kapalina do ostřikovačů zadního okna.
Design interiéru je také poměrně konzervativní a obecně nevyvolává žádné živé emoce. Klidné odstíny, rovné, lakonické linie. Ergonomie je v nejlepších německých tradicích. Panel je dobře čitelný, přední sedadla jsou polohovatelná. Zadní pasažéři ale mohou být trochu stísnění a vzadu není místo pro více než dvě osoby.
Majitelé doporučují potáhnout volant ojeté Fabie kůží nebo koženkou – jinak se docela rychle opotřebuje.
V závislosti na konfiguraci je majiteli nabízena vysokokapacitní baterie, paket pro špatné silnice, klimatizace, přední elektrické stahování oken, vyhřívání zadního okna, mlhovky. V základu je airbag pro řidiče a posilovač řízení. Za příplatek se ale bude muset instalovat ABS a minimálně airback pro spolujezdce.
Motory a převodovka
Pro první generaci Fabie bylo nabízeno osm motorizací.
Paletu benzínových motorů Škoda Fabia zastupuje tříválec 1.2 litru o výkonu 55 koní. a dvě verze 1,4 litru, každá o výkonu 71 a 96 k. respektive. Toto jsou dnes nejoblíbenější možnosti na sekundárním trhu.
Paleta vznětových motorů první Fabie je 1,4litrová přeplňovaná verze s výkonem 71 koní, atmosférický 1,9litrový o výkonu 61 koní, přeplňovaný 1,9litrový (96 koní) a zejména pro verzi RS 1,9 litrový turbodiesel o výkonu 125 koní.
Majitelé a odborníci zaznamenali problém, který je typický pro všechny Fabie s benzínovými motory 1,2 a 1,4. Ve verzích prvních let vydání – pohon rozvodového řetězu. Příliš volný pohyb napínací tyče vedl k prokluzování řetězu o několik zubů při startování motoru. V důsledku toho se řetěz musí měnit již při 60 tisících km, jinak může být pozdě.
Dalším problémem stejného Fabiusu prvních let výroby je přehřívání katalyzátoru s nefunkčností EGR ventilu. Po modernizaci v roce 2006 byl problém radikálně vyřešen výměnou rozvodového řetězu za řemen. Musí se ale měnit striktně podle předpisů, nejpozději každých 60 tisíc km. najetých kilometrů, a to nutně – ihned po zakoupení ojeté Fabie.
Dalším problémem benzinových verzí Škody Fabia, který majitelé upozorňují, je jejich krátká životnost. zapalovací cívky. Majitelé navíc doporučují brát jako náhradu pouze originální díly – levné analogy způsobují problémy se stabilním provozem motoru.
A samozřejmě stojí za to připomenout, že 1,2-litrové a 1,4-litrové motory kompaktního vozu nejsou určeny pro vysokorychlostní cestování po dálnicích. Již v rychlostech nad 120 km/h u 55koňové verze motoru hrozí přehřívání oleje a nadměrné usazeniny karbonu na stěnách válců. To by mohlo dokonce vést k vyhoření ventilu. Navíc se při takovém zatížení na dálnici objevuje aerodynamický hluk a podélné houpání karoserie.
Ale první generace Fabie prošla „městským testem“ na výbornou: kompaktní rozměry, vynikající výhled, dobrý tandem malého motoru a převodovky.
Motory první Fabie byly vybaveny 5stupňovým manuálem a 4stupňovým automatem.
Podvozek a řízení
První generace Fabie byla vybavena nezávislým odpružením přední a zadní nápravy.
Majitelé podotýkají, že odpružení je tuhé a není to, co byste nazvali komfortním, ale také dobře zvládá nerovnosti a skvěle drží auto v zatáčkách.
Přední ložiska se mění spolu s nábojem a vydrží cca 100tis km. CV klouby vydrží průměrně 50-60 tisíc km. Přední brzdové kotouče, pouzdra stabilizátoru a silentbloky podvozku vydrží stejně dlouho.
Majitelé zaznamenali stabilitu na silnici, dobrou ovladatelnost a houževnaté brzdy. Tím druhým jsou vpředu ventilované kotouče a vzadu bubny.
Tuhost volantu první Fabie odpovídá potřebám městského ježdění, volant je vcelku informativní. Otázka výměny řídicích tyčí se přibližuje k 90–100 tisícům kilometrů.
Celkem
Škoda Fabia první generace je kompaktní a ovladatelný vůz do města, výborná volba pro první tréninkový vůz. Evropská kvalita Fabie, její konstrukční kvalita, stručnost a jednoduchost zajistily úspěch modelu na sekundárním trhu.
Nepřehlédněte: recenze a recenze majitelů „lidového“ VW Passat B5 – čtěte zde.