ŠkodaŠkoda Felicia

Kam vede žlutý drát startéru Škoda Felicia?

1 – Přední kryt
2 — Upevňovací šroub M6x16
3 — Podložka
4 — Hnací páka
5 — Překrytí
6 – Čep
7 – Kotva relé
8 – Pružina
9 — Trakční relé
10 — Podložka
11 — Pružný kroužek
12 — Matice M10
13 — Seřizovací podložka
14 — Pojistný kroužek
15 — Pojistný kroužek
16 — Jízda s jednosměrnou spojkou
17 — Tlačná pružina
18 — Podpěrná podložka
19 – O-kroužek
20 — Podpěrná podložka

21 — Tlačná pružina
22 — Podložka
23 — Pojistný kroužek
24 – Kotva
25 — Pouzdro se statorem
26 — Podložka
27 — Podložka
28 — Podložka
29 – Pružina
30 – Zadní kryt
31 — Spojovací páska
32 — Štětec
33 – Pružinová podložka
34 — Šroub M4x6
35 — Podložka
36 – Pružinová podložka
37 — Svírací šroub M6x123
38 – Ochranný kryt
39 – Pružinová podložka
40 — Šroub M6x10

Pohled v řezu na startér Magneton 1.0

1 – Bydlení
2 — Jednosměrná spojka
3 – Hnací kolo
4 — Kluzné ložisko
5 – Páka
6 — Trakční relé

7 – Stator
8 – Hlavní kontakty
9 — Štětec
10 — Kluzné ložisko
11 – Kotva

Schéma zapojení startéru

1 – Baterie
2 – Spínač zapalování
3 – Vratná pružina
4 – Píst
5 – Navíjení
6 – Výsuvná tyč
7 — Kontaktní lišta
8 – Hlavní kontakt
9 – Hlavní kontakt
10 — Budicí vinutí

11 — Štětce
12 — Brzdové podložky
13 – Sběratel
14 – Kotva
15 – Pružina
16 – Páka
17 – Pružina
18 — Jednosměrná spojka
19 – Hnací kolo

Startér Magneton 0.8 s planetovou převodovkou

1 – Bydlení
2 – Zadní kryt
3 – Přední kryt
4 – Stator

5 – Kotva
6 — Planetová převodovka
7 — Trakční relé

Všeobecné informace

Startér je stejnosměrný elektromotor, který při nastartování motoru otáčí klikovým hřídelem přes redukční pohon.

Do července 1995 byly všechny modely vybaveny startérem Magneton o výkonu 1 kW od tohoto okamžiku se 1.3litrový model začal vybavovat startérem Magneton 0.8 vyznačujícím se menší hmotnostní a rozměrovou charakteristikou se zvýšeným kroutícím momentem. Oba startéry mají stejné montážní rozměry a jsou zajištěny dvěma šrouby M8.

Startér je připevněn ke kopuli spojky. Hnací kolo spouštěče je v záběru s ozubeným věncem setrvačníku pomocí trakčního relé.

Starý startér typu Magneton 1.0 se skládá z pouzdra, předního a zadního krytu, kotvy, jednosměrné spojky a trakčního relé. Skříň startéru je připevněna k přednímu a zadnímu krytu dvěma průchozími šrouby.

Uvnitř pouzdra jsou upevněna ocelová jádra, na kterých jsou navinuta budicí vinutí. Aby mohly protékat velké startovací proudy, jsou budicí vinutí vyrobena z měděné pásky.

Kotva se skládá z hřídele, na kterou je nalisováno jádro, sestávající ze samostatných od sebe izolovaných magnetických desek. Desky mají drážkové výřezy. Uvnitř žlabů jsou uložena vinutí rotoru. Oba konce vinutí jsou připojeny ke kolektoru.

Kolektor je umístěn na jednom konci hřídele kotvy a skládá se z měděných plechů, které jsou rovněž vzájemně izolované. Hřídel kotvy končí čepy kluzných ložisek, jejichž pouzdra jsou uložena ve skříni a zadním krytu sestavy.

Na opačné straně hřídele jsou spirálová drážkování, na kterých je namontována sestava jednosměrné spojky s hnacím kolem. Když je aktivováno trakční relé, ozubené kolo se pohybuje podél drážkování hřídele, dokud nezapadne do věnce setrvačníku.

Zadní kryt pouzdra obsahuje čtyři kartáče namontované v držácích kartáčů. Kartáče jsou přitlačovány ke komutátoru spirálovou pružinou. Ke krytu je pomocí šroubu M6 připevněno plechové ochranné pouzdro, které chrání komutátor a kartáče před znečištěním.

Elektromagnetické trakční relé je namontováno do sestavy předního krytu spouštěče a zajištěno dvěma šrouby M6x16. Relé plní dvě funkce: pohybuje pákou převodového mechanismu do záběru s kroužkem setrvačníku a také uzavírá napájecí okruh

Trakční relé se skládá z pouzdra, uvnitř kterého je vinutí. Uvnitř vinutí je vložen pohyblivý plunžr z materiálu s vysokou magnetickou permeabilitou. Plunžr je připojen k páce pohonu startéru. Píst se vrátí do původní polohy pomocí speciální pružiny. Do otvoru plunžru je vložena tyč s připevněným měděným pohyblivým kontaktem, který uzavírá hlavní kontakty, což jsou hlavy dvou šroubů přímo připojených ke svorkám baterie.

Když je klíček zapalování otočen do polohy II zámku, proud z baterie začne procházet vinutím kontaktní tyče. Výsledné magnetické pole vtáhne píst dovnitř sestavy relé. Pohyb z plunžru se přenáší na k němu připojenou páku, která zase posouvá sestavu pohonu podél spirálových drážek hřídele kotvy spouštěče směrem k věnce setrvačníku.

V okamžiku sepnutí hlavních kontaktů začne vinutím spouštěče protékat proud a hnací kolo v záběru se zuby věnce setrvačníku roztočí klikový hřídel motoru. Pokud zuby ozubeného kola a ozubeného věnce nebyly v počátečním okamžiku vzájemně v záběru, pak k takovému záběru vždy dojde vlivem pružiny (17) vyvinuté v okamžiku vyrovnání zubů ozubeného kola s mezerou mezi zuby kroužku setrvačníku.

Vzhledem k tomu, že ozubené kolo při uvedení do záběru s prstencem má i translační pohyb, změkne se prvotní trhnutí od dopadu zubů.

Jakmile se motor rozběhne a otáčky setrvačníku začnou překračovat otáčky hnacího soukolí, volnoběžná spojka se začne volně otáčet na hřídeli kotvy, čímž ochrání startér před zničením.

Po uvolnění klíčku zapalování magnetické pole cívky kontaktní tyče zmizí a plunžr trakčního relé se pod vlivem síly vyvinuté pružinou vrátí do původní polohy. V tomto případě se hlavní kontakty otevřou a napájení startéru se vypne. Hnací páka se také vrátí do své původní polohy a ozubené kolo se odpojí od věnce setrvačníku. Díky spirálovitému tvaru vodicích čepů na hřídeli kotvy tlačí odpojený setrvačník ozubené kolo zpět. Současně páka pohonu mírně stlačí pružinu (15), která přitlačí sestavu kotvy k brzdové podložce (12).

Nový typ startéru Magneton 0.8 je vybaven planetovou převodovkou. Po zapnutí se startovací kotva začne otáčet frekvencí 5000 ot / min, díky čemuž je vyvinut relativně vysoký výkon. U planetové převodovky dochází ke snížení otáček a zvýšení točivého momentu, což zaručuje bezproblémový start studeného motoru i v mrazivém počasí.

Demontáž a montáž obou typů startérů se provádí obdobným způsobem.

1. Odpojte záporný kabel od baterie – to je zvláště důležité, protože napájecí kabel startéru je neustále pod napětím.

2. Odstraňte pryžový ochranný kryt a odpojte elektrické vedení ze zadní části trakčního relé. Zkuste si zapamatovat pořadí, ve kterém jsou vodiče připojeny.

Demontáž a montáž startéru Škoda Felicia

3. Uvolněte západku, oddělte kabeláž zpětných světel od krytu startéru a posuňte ji na stranu.

Kabel couvacího světla může být nutné odpojit od jeho senzorového spínače, aby se zajistilo, že nehrozí jeho poškození při demontáži startéru.

4. Podepřete startér rukou a uvolněte upevňovací matice na kupole spojky.

5. Vyjměte startér.

Montáž probíhá v opačném pořadí. Utáhněte všechny upevňovací prvky požadovaným utahovacím momentem. Ujistěte se, že elektrické vedení je správně položeno a bezpečně připojeno.

6.2. Startovací systém motoru

Startér je stejnosměrný motor napájený baterií, který přenáší točivý moment na klikovou hřídel motoru.

Sada kotevní hřídel

6.2 Startovací systém motoru Škoda Felicia

Rýže. 6.3. Startér: 1 – spínač trakčního relé; 2 – vratná pružina táhla; 3 – kotevní tyč; 4 – zástrčka; 5 – zátka; 6 – páka aktivace pohonu; 7 – horní část těla; 8 – přítlačná spojka; 9 – pojistný kroužek ozubeného kola; 10 – spojka blokování převodů; 11 – sestava pohonu; 12 – opěrné kolo; 13 – jehlové ložisko; 14 – montáž hřídele; 15 – podložka; 16 – jehlové ložisko; 17 – štít; 18 – pouzdro proudového zdroje; 19 – sestava kotvy motoru; 20 – sestava držáku kartáčů; 21 – kuličkové ložisko; 22 – kolektorová část pouzdra; 23 – šroub; 24 – průchozí šroub; 25 – ořech

Pro zajištění vysoké účinnosti a dlouhé životnosti je použita kotva s 21 drážkami (dvě závity na drážku) a všechna spojení vodičů jsou provedena svařováním (obr. 6.3). Kotva je vyvážená a impregnovaná dodatečnou izolací. Hřídel kotvy na straně komutátoru spočívá na kuličkovém ložisku a na druhé straně na jehlovém ložisku držáku planetové převodovky. Držák satelitu a hřídel jsou uloženy na jehlových ložiskách ve stacionárním převodu s vnitřním ozubením ve skříni převodovky.

Planetový reduktor

Planetová převodovka poskytuje vysoký výkon na jednotku hmotnosti spouštěče, především díky přítomnosti vysokorychlostních převodů práškové metalurgie. Centrální kolo planetové převodovky je vyrobeno jako součást hřídele kotvy. Držák planetové převodovky obsahuje tři ozubená kola namontovaná na jehlových ložiskách, aby byla zajištěna vysoká provozní účinnost a nízká hlučnost. Při montáži se ozubení hřídele kotvy otáčejí mezi třemi satelity. Satelity se tedy spolu s hřídelí kotvy otáčejí uvnitř stacionárního ozubeného kola s vnitřním ozubením, upevněného ve skříni převodovky. Je možné nastavit různé převodové poměry v závislosti na točivém momentu a otáčkách potřebných pro nastartování motoru.

Skříň startéru a magnetické pole

V tenkostěnném krytu startéru s bichromátem zinku jsou umístěny čtyři korozivzdorné feritové permanentní magnety, které slouží jako pólové nástavce. Použití permanentních magnetů místo budicích cívek zabraňuje ztrátám výkonu, které jsou těmto cívkám vlastní, a zajišťuje vysokou účinnost a dlouhou životnost tohoto motoru. Odstraněním budicích cívek je konstrukce elektromotoru značně zjednodušena, protože není potřeba instalovat a připojovat cívky.

Trakční relé

Nové vylepšené trakční relé s vysokou magnetickou účinností je instalováno ve společném pouzdře pro lepší utěsnění a vysokou spolehlivost při nízké hmotnosti. Pro větší odolnost je tyč kotvy trakčního relé pochromována a niklována, všechny vnější kontakty vinutí jsou svařeny a vnější kovové části jsou pokoveny a lakovány. Je také instalována svorkovnice pro utěsněné připojení k elektrickému systému.

Komutátorové kartáče

Sestava kartáčů komutátoru se skládá z mosazných držáků radiálních kartáčů, čtyř kartáčů s dlouhou životností a spirálových kartáčových pružin. Spolehlivý provoz jednotky je usnadněn použitím vylepšených elektrických připojení a odolné svorky motoru.

6.2 Startovací systém motoru Škoda Felicia

Rýže. 6.4. Elektrický obvod pro zapnutí startéru: 1 – baterie; 2 – spínač zapalování; 3 – trakční relé; 4 – terminál DPH; 5 – svorka S; 6 – svorka M; 7 – startér; 8 – spínač, který blokuje startér při zařazeném rychlostním stupni

Startér se vyrábí v bloku s pákou aktivace pohonu a cívkou s kotvou; Pouzdro startéru chrání tyto prvky před nečistotami, ledem a postříkáním. Jak je znázorněno na elektrickém schématu (obr. 6.4), proud protéká vinutím cívky při zapnutí spínače zapalování. V důsledku pohybu tyče kotvy a páky se ozubené kolo zapojí do ozubeného věnce setrvačníku motoru a hlavní kontakty trakčního relé se uzavřou, načež se startér zapne a začne otáčet klikovým hřídelem.

Jakmile motor nastartuje, jednosměrná spojka chrání rotor spouštěče před protáčením nadměrnou rychlostí až do vypnutí spínače zapalování, kdy vratná pružina vyřadí převod ze záběru. Aby se zabránilo nadměrnému otáčení rotoru, musí být spínač zapalování odstraněn ze startovací polohy ihned po nastartování motoru.

Diagnostika systému spouštění motoru

Před demontáží jakékoli součásti systému spouštění motoru za účelem opravy je nutné provést následující kontroly.

Akumulátorová baterie

Chcete-li zjistit stav baterie, proveďte testovací postup popsaný v kapitole Baterie.

Elektrické dráty

Zkontrolujte vodiče, abyste zjistili poškození. Zkontrolujte všechny vodiče vedoucí ke startéru, trakčnímu relé, spínači zapalování a baterii, včetně všech vodičů připojených k zemi. V případě potřeby vyčistěte a bezpečně utáhněte všechny spoje.

Trakční relé a spínač zapalování
Zkontrolujte spínače a zjistěte jejich stav.
Hluk při běžícím startéru
Chcete-li eliminovat hluk ze startéru při startování, proveďte následující kroky:
1. Pomocí tabulky 6.1 zjistěte příčinu hluku.

6.2 Startovací systém motoru Škoda Felicia

2. Chcete-li eliminovat hluk broušení při zapínání startéru, může být nutné pohnout startérem, proveďte následující kroky:

– zkontrolujte setrvačník, zda není poškozený – deformace, neobvyklé opotřebení atd.;

– nastartujte motor auta a opatrně přibližte křídu k věnce setrvačníku, abyste označili bod maximálního radiálního házení zubů. Vypněte motor a otáčejte setrvačníkem, dokud označené zuby nezapadnou do spouštěcího kola;

– odpojte kabel od záporného pólu akumulátoru, abyste zabránili nastartování motoru;

6.2 Startovací systém motoru Škoda Felicia

Rýže. 6.5. Měření mezery mezi ozubeným věncem setrvačníku a ozubeným kolem spouštěče: 1 – setrvačník; 2 – startovací kolo; 3 – drátěná sonda o průměru 0,5 mm

– zkontrolujte mezeru mezi ozubeným spouštěčem a ozubeným věncem setrvačníku, jak je znázorněno na obr. 6.5, pomocí drátové sondy o minimální tloušťce (průměru) 0,50 mm. Umístěte zub ozubeného kola spouštěče doprostřed mezi dva ozubení věnce setrvačníku a vložte spároměr. Neinstalujte měrku v rozích, kde může vzniknout větší vůle. Pokud je mezera menší než tloušťka spároměru, pak je nutné oddálit startér od setrvačníku;

– pokud je mezera výrazně větší než 0,5 mm (cca 1,5 mm nebo více), je nutné namontovat startér blíže k setrvačníku pomocí podložek požadované tloušťky (přítomnost velké mezery obvykle způsobí vylomení zubů setrvačníku nebo startovací pouzdro). Startér se přesune na setrvačník instalací těsnění pouze pod vnější část instalačního nálitku. Instalace podložky o tloušťce 0,4 mm v tomto místě zmenší mezeru přibližně o 0,3 mm. Pokud nejsou k dispozici standardní těsnění startéru, lze použít ploché podložky.

startovací motor

Pokud jsou baterie, vodiče a spínače v dobrém stavu a je známo, že motor vozidla běží správně, demontujte startér a proveďte příslušné kontroly.

Neprovozujte startér déle než 30 sekund, aniž byste jej nechali alespoň 2 minuty vychladnout. Přehřátí způsobené delším protáčením může vážně poškodit motor spouštěče. Startér nevyžaduje mazání, s výjimkou mazání při opravách.

Zajímavé:
Jak zjistit zemi výroby Škoda Octavia A4 podle VIN kódu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button