Obsah
Jak připojit modul rmd-5m ke Škodě Fabia
Samoinstalace poplašného systému Pandora s automatickým startem. Minireportáž.
Na podzim jsem nezávisle nainstaloval autoalarm Pandora DX2016Lora pro své první auto (90, od nejnovějších verzí) a provedl jsem „bezklíčový bypass standardního imobilizéru“, abych auto nastartoval z klíčenky. Zásadně to pro mě byl „bezklíčový bypass“, tzn. aby se v útrobách vozu neschovával jeden ze standardních klíčů.
O tom je málo informací; instalátoři na tom vydělávají a nechtějí se o to nijak zvlášť dělit (instalace je často dražší než samotná síh). Protože jsem měl zkušenosti z dřívějška a sám jsem na několik svých předchozích aut nainstaloval různé alarmy (to mě zajímalo), rozhodl jsem se to zkusit znovu. Podělte se o své zkušenosti, že ne všechno je tak děsivé a obtížné))))
Můj opus se bude skládat z úvodu a tří částí) Bude multikniha, pokud by měl někdo zájem, jste vítáni)
1. Úvod
Ve skutečnosti byly od alarmu potřeba tři funkce:
1. autostart – máme půl roku zimu a je velmi pohodlné a příjemné nastupovat do vyhřátého auta (předpokládal jsem, že to tak bude, ale ukázalo se, že je to vlastně oheň!).
2. zpětná vazba na klíčenku o stavu vozu a spuštění signálu v různých situacích (odtahovka apod.). To je v našem městě velmi důležité.
3. ovládání (vypínání a zapínání) ze standardního klíče, aby se ovladač minimálně dotýkal (je to hlavně jako „indikátor“), jedná se o tzv. slave režim. No, to jsem chtěl.
Proč vlastně padla volba na Pandoru – nejpřesnější a nejkvalitnější produkt, dobré klíčenky, pravidelně aktualizovaný firmware, konfigurace z tabletu přes aplikaci atd. Tady samozřejmě, jak se říká, „záleží na chuti a barvě. “, ale podle mého názoru je u nás lídrem Alarmtrade (vývojář a výrobce Pandoru). Není to reklama, vyjadřuji svůj osobní názor)
Instalace alarmu sami je ve skutečnosti docela jednoduchá. Pokud alespoň trochu rozumíte elektrickým obvodům a víte, jak používat multimetr, můžete to udělat!
Moderní síhové jsou připojeni primárně k palubní síti prostřednictvím sběrnic CAN, přijímají z ní všechna data a také vše řídí. A není potřeba zapojovat „milion drátů do všech obvodů“, jak tomu bylo dříve.
Ve skutečnosti existovaly velké pochybnosti, zda „bezklíčový bypass“ bude fungovat. Výrobce to nezaručuje na 100%, říká, že velmi záleží na konfiguraci, modelovém roce a jednotkách použitých v autě.
Na specializovaném fóru alarmforum místní guru obecně napsali, že něco jako „pokud máte zadní světla LED, nebudete mít autostart!“ (jen můj případ, mám zadní LEDky).
Obecně nikdo nemohl odpovědět – všichni říkali „zkuste to, možná to bude fungovat, možná to nebude fungovat“. Když „to nejde“, tak se nedá nic dělat. Využil jsem šance.
Ze studia fór na toto téma (koneckonců jsem se nechtěl zbytečně obtěžovat, protože byl potřeba autostart a to vše bylo kvůli tomu nákladné a samotná síh stála asi 15 tisíc rublů), jediné srozumitelné věc, kterou jsem na toto téma našel, je tato kresba:
Tam byla možnost určena značkami na standardním klíči. V mém případě bylo označení vhodné a zdálo se, že by to mělo fungovat.
2. Plánování instalace (než vše rozeberete).
Schéma dodávané s poplachovým systémem pouze ukazuje, který vodič poplachové jednotky je za co zodpovědný. Ale neukazuje, kam přesně je ve vašem autě připojit.
Proto potřebujeme schémata připojení, abychom neuhádli vodiče (bez schémat nebudete schopni uhodnout, pokud se nepodíváte na vše v Else, a pak musíte velmi dobře pochopit, co a kde hledat).
Začal jsem hledat hotová schémata zapojení. Protože kabeláž je standardní a z 98 % je stejná pro všechny Tiguany.
Od výrobce mého alarmu, tzv. „Instalační karty“ (připravená schémata zapojení s obrázky, barvami vodičů, čísly konektorů atd.) jsou zveřejněny na webových stránkách pro různé vozy.
Pro druhý Tig dokonce existovala vynikající „instalační mapa“, ale z nějakého důvodu nebyla pro první Strange, je to docela sériově vyráběné auto.
Nejvhodnější byl Yeti s tlačítkem start-stop (mám obyčejný klíč – úplně mi neseděl). Passat a Octavia si také nějak moc podobné nebyly. Začal jsem hledat dál.
Našel jsem víceméně adekvátní (srozumitelné) schéma přípojných bodů od Starline (doporučeno na specializovaném fóru), přikládám.
Ukazuje hlavní místa, kde je síh připojen k elektrickému vedení Tiguanu běžným klíčem, jako je ten můj (bez tlačítka Start-Stop).
Pokud máte tig s tlačítkem, tak karta od Yeti je na 99% vhodná.
Na stránkách výrobce nějakého imobilizéru Zont jsem našel dobrý barevný návod s posloupností prací na rozebrání interiéru (co odstranit, abych se dostal k elektroinstalaci).
Ani nevím, co je to za imobilizér, ale všechno tam bylo dobře namalováno, jen ve stylu chybějícího schématu z Alarmtrade.
No, pravidelně jsem se díval na diagram od Yetiho, kontroloval všechny tři diagramy (Starline Yeti a deštník) mezi sebou a přemýšlel.
3. Nainstalujte a připojte poplašný systém.
Všechny spoje byly provedeny pájením a následně izolací smršťovací (tam, kde je možné ji navléknout) nebo elektropáskou (pokud nebyla navlečena, při paralelním připojení k vodiči).
Prosím nedržte holiwar ohledně pájení. Dělám to už mnoho let a nikdy se nic nezlomilo. Tuto metodu nikomu nevnucuji.
Demontáž interiéru se ukázala jako ne tolik: odstraníme panel pod volantem (kde je malá přihrádka), obložení, spínač světlometů, demontujeme kryt sloupku řízení a odstraníme přístrojovou desku. Z neznalosti jsem sundal i radiomagnetofon, jak se později ukázalo – bylo marné ho sundávat, není za tím nic užitečného. Poprvé to samozřejmě zabere hodně času, další časy budete střílet se zavřenýma očima)
Samotná jednotka alarmu byla nalepena za přístrojovou desku, přímo na plastové vedení vzduchu od kamen na čelní sklo. Anténa nahoře, konektory dole.
Umístění možná není to pravé (vzduchovod vyhřívají kamna), ale přišlo mi to velmi výhodné.
Přilepil jsem kvalitním silným suchým zipem (oboustranná páska) od 3M. Bál jsem se, že suchý zip teplem seschne, tak jsem toho nalepil hodně (nejen kus, ale celý zadní panel). Doufám, že nespadne a vydrží díky kvalitě i kvantitě. Základní alarmová jednotka je velmi malá, jednoduše beztížná.
Všechny kabelové svazky byly vedeny společně s kabelovým svazkem směřujícím k přístrojové desce (vodiče šly zprava doleva a šly dolů k bloku BCM). Přímo tam, na svazku k panelu, jsem připojil vodiče poplachové sběrnice CAN2 (podíváme se na body ve schématu Starline, kde se nazývá CAN-B).
Síh jsem napájel ze standardní pojistkové skříňky, aby vše bylo „feng shui“. Nemusíte se obtěžovat a napájet jej přímo z hnědého konektoru BCM (jako ve schématu Starline), stále budete moci k tomuto konektoru připojit CAN1 (CAN-A ve schématu Starline). Můžete si vzít hmotu, kam se vám nejvíce líbí, je tam všude) Není nutné chodit na místo, které navrhuje nákres za levým panelem kopáku (u dveří).
Pro připojení vodičů jsem odpojil velké konektory od BCM a sundal je a tam jsem odizoloval vodiče a připájel je. Neodpojil jsem baterii (byl jsem příliš líný), během tohoto odpojení se nic špatného nestalo)))
Vzhledem k tomu, že síh může ovládat zahrnutí „dimenzí a DRL“ pouze přes CAN sběrnici jako světelný signál, nelíbilo se mi to. Na blikající blinkry jsem si zvykl. Proto připojujeme další vodič k vodiči jdoucímu k tlačítku nouzových světel (opět byl na hnědém konektoru BCM). Pokud to pro vás není důležité, neobtěžujte se.
Přílohy
Zámek automatického startu STarline.pdf
133.7 KB Zobrazení: 136 XNUMX
Zont Instalační mapa VW Tiguan 2010-2016.pdf
1.6 MB · Zobrazení: 132
Pandora_Skoda_Yeti_2013_start_stop_obhod_immo_20171107.pdf
1.2 MB · Zobrazení: 139
Díky: Dima_89, Andrew71, vlad34 a 2 další
serg_sol
Člen
Registrace 22. dubna 2019 Zprávy 140 Díky 45 Adresa Petrohrad Auto VW Tiguan 2019 4motion 1.4TSI (CZDA)
Následuje připojení potřebné k implementaci automatického spouštění. V autě standardně není poskytováno nic pro tuto funkci lze proto autostart implementovat pouze úplnou simulací lidských akcí ke spuštění motoru: tzn. Alarm musí provést všechny „lidské akce“: vložit klíč, otočte jej do zapalování, počkejte, otočte jej do startéru a po nastartování klíč uvolněte.
Přirozeně nikdo nevkládá ani neotáčí žádným klíčem – síh klame auto tím, že posílá různé elektrické signály do drátů, které přicházejí ze spínače zapalování, ve stejném pořadí, jako kdyby živý člověk vložil skutečný klíč.
Tato spojení se provádějí přes tzv. „reléový modul“ RMD-07, který je dodáván s alarmem. Jeho úkolem je dodávat + 12V do určitých svých vodičů, podle povelů z alarmu. Okamžitě řeknu, že kdyby tým Pandora nainstaloval řízení RMD na svou jednotku ne pro „mínus“ napájení, ale pro plus, pak by tento modul nebyl potřeba. Obvody spínače zapalování na Tiguanu jsou stále nízkoproudé.
Připojte RMD standardním kabelem k jednotce alarmu, poté je třeba připojit silný červený vodič RMD ke plusu napájení alarmu.
Ovládací obvody spínače zapalování jsou umístěny na spodní straně sloupku řízení (bílý 5pinový konektor s tenkými vodiči). Dráty z něj vedou někam dál, nemohl jsem najít, kde přesně. Předpokládám, že jdou do stejného BCM, ale nemohl jsem najít, kam přesně jdou (byl jsem líný to hledat). Proto bylo rozhodnuto o připojení k vodičům na sloupku řízení.
Okamžitě řeknu, že jsem neměl být líný a najít tyto dráty na připojení BCM) ke sloupku – to je hemoroid.
Už jen proto, že se sloupek řízení může pohybovat do výšky a dosahu, a aby byl tento „pohyb“ zajištěn, kabelový svazek, který k němu vede (a to jsou dráty k volantu s tlačítky, ke spínači zapalování a k „vážce“ “ vypínačů) prochází speciální plastovou věcí s pružnou smyčkou uvnitř (když ji rozeberete, pochopíte). Takže k rozebrání této věci (abychom také položili dráty od síha k zámku s pružnou smyčkou) – to jsou karimatky, které jsem složil.
Dá se to zvládnout, není to těžké, ale je to zdlouhavé. Jen zapojení drátů do zámku mi trvalo čtyři hodiny.
A ještě jedna věc, chci vás hned varovat – dráty na RMD jsou velmi silné. Dráty na spínači zapalování jsou velmi tenké. Spojení jednoho přímo s druhým nebude fungovat, kvůli různým průměrům to nebude normální a mohou se ulomit/zlomit (protože tlusté dráty budou tahat tenké).
Nainstaloval jsem proto RMD níže v oblasti pojistek a ke sloupku řízení vedl tenký „adaptérský“ kabel se 4 vodiči (vzal jsem vodič z otřesového senzoru nějakého starého poplašného systému, který byl dlouho demontován a prodloužil s ním dráty z RMD).
Později jsem objevil jednu „přepadení“, kterou jsem původně nečekal – v mém autě, aby startér fungoval, musíte sešlápnout brzdový pedál (jako na bezklíčovém autě), je to tak trochu pro bezpečnost ( který zařaďte, abych se nerozjel tak mám automatickou převodovku). Pokud nestisknete, na displeji se po otočení klíčku do polohy „startér“ zobrazí zpráva „Sešlápněte brzdový pedál“.
Na mém starém Tiguanu 2012 se to nestalo. Tam se startér zapnul ihned po otočení.
Obecně na RMD zůstal volný ještě jeden kanál (pro připojení k zámku byly použity kanály „klíč v zámku“, „zapalování“ a „startér“) a tento volný kanál jsem připojil k drátu vycházejícímu z brzdy pedálový spínač. V nastavení alarmu jsem nakonfiguroval tento kanál tak, aby se zapínal společně se startérem.
Tito. Zároveň s povelem do startéru je povel k rozsvícení brzdových světel. To autu vyhovovalo a umožnilo mu nastartovat.
Celkem popisuji všechny přípojné body:
CAN1 (dva vodiče, nízký a vysoký) – hnědý konektor BCM, barvy vodičů a čísla kontaktů – děláme vše tak, jak je uvedeno ve hvězdicovém schématu pro CAN-A.
CAN2 (dva vodiče, nízký a vysoký) – svazek pro přístrojovou desku, barvy vodičů a čísla kontaktů – děláme vše tak, jak je uvedeno ve hvězdicovém schématu pro CAN-B.
Spínač zapalování (šestipinový bílý konektor s tenkými barevnými vodiči, dole na sloupku řízení) – tři vodiče od RMD. Body připojení vezmeme z hvězdicového schématu. Barvy odpovědních vodičů připojených z RMD (výstupy „klíč v zámku“, „zapalování“ a „startér“) jsou zobrazeny v papírovém schématu ze zabezpečovacího systému.
Navíc, co nebylo ve schématu hvězdné linie:
– vodič od spínače brzdového pedálu – hnědý konektor BCM, černo-červený vodič (přívod +12V k tomuto vodiči svítí nohy).
— vodič pro ovládání výstražných světel — — hnědý konektor jednotky BCM, pin 7 hnědo-červený vodič (přivedením +12V impulsu na tento vodič se rozsvítí výstražná světla, opětovným přiložením impulsu se vypne).
Vezměte prosím na vědomí, že na hnědém konektoru je několik vodičů, ve skutečnosti mají barvu podobnou „hnědo-červené“, je lepší zkontrolovat pomocí pin7.
Nejprve jsem se připojil ke špatnému drátu „barvy podobné hnědo-červené“, je dobré, že jsem o tom pochyboval a dvakrát zkontroloval.
Jinak mohl spálit nějaký jiný okruh v autě (nenapojený na nouzová světla) tím, že by do něj přiváděl +12V přímo z alarmu. „Zasáhlo“ by to blok BCM.
Celé spojení, nepočítaje napájení a zem, je devět drátů!
Pořád je potřeba někde dát tlačítko „Jack“ s LED (určitě je potřeba pro vstup do programování), pod kapotou můžete přivést i čidlo teploty motoru a dráty k siréně. Toto je nepovinné.
Dále zapněte napájení. Podle doku se zdá, že první připojení je třeba provést prostřednictvím notebooku a programu Alarmstudio (připojení notebooku kabelem micro-USB k jednotce alarmu). Možná to lze provést z tabletu přes bluetooth prostřednictvím aplikace Pandora Specialist, ale neudělal jsem to.
Aktualizujeme firmware alarmu (vyžadováno!), nastavíme kód auta na 1127 (Tiguan s klíčem, ovládání v režimu slave) a naučíme zabezpečovací systém obejít keyless podle návodu (v návodu k síhu a v mapa z Yetiho, vše je popsáno, jak to udělat).
V tuto chvíli se alarm připojí přes internet k serveru Alarmtrade, aby „naklonoval imobilizér“, pokud vše funguje, napíše o tom.
To je vlastně všechno. Dále nakonfigurujte whitefish podle svých představ a vyzkoušejte autorun.
To je vše. Hned řeknu, že pokud nejste profesionální instalatér, připravte se, že vám tento „sex“ zabere celý den (nebo dokonce dva). Nejlepší je to udělat na chatě, kde je elektřina a můžete auto bezpečně rozebrat a nechat ho otevřené a rozložené)))
Pokud vás téma zajímá, pište dotazy, pokusím se odpovědět. Zdálo se, že popsal vše, na co si vzpomněl.
S automatickým startem jsem velmi spokojen, letošní zimu mi udělal obrovskou radost! Cíl byl tedy splněn!