Prachovka renault

Jaký vybrat naftový nebo benzínový oprašovač 4×4

Který Renault Duster je lepší vybrat — naftový nebo benzínový?

Druhá generace Renaultu Duster je nyní na samém začátku svého životního cyklu, takže bude relevantní a žádaná po dlouhou dobu. Redaktoři AvtoVzglyad jezdili na různých úpravách tohoto vozu, a proto jsme připraveni vám prozradit, jakou úpravu zvolit. A hlavně – proč.

Image Který Renault Duster je lepší zvolit - diesel nebo benzín

Hned si vysvětlíme, proč Duster. Začněme tím, že se jedná o potenciální bestseller v segmentu crossoverů, protože v poměru cena/kvalita mu může konkurovat málokterý crossover. Pamatujete si na rok 2012, kdy první generace Dusteru právě vstoupila na ruský trh? Poté se okamžitě stal nedostatkovým zbožím a přilákal frontu lidí toužících pořídit si jednoduché, ale velmi pěkné auto s pohonem všech kol za velmi málo peněz. Nyní je těžké uvěřit, ale před devíti lety stál nový „francouzský“ model smontovaný v Moskvě něco málo přes čtyři sta tisíc rublů a verzi s pohonem všech kol bylo možné zakoupit za půl milionu!

Nyní jsou časy jiné a peníze už nejsou stejné. Za půl milionu koupíte jen polovinu Dusteru. Základní verze s atmosféricky plněným motorem 1.6 o výkonu 114 koní, pohonem předních kol a pětistupňovou manuální převodovkou se odhaduje na 980 000 rublů. Jenže ještě před pár měsíci bylo takové auto o 35 tisíc levnější! Obecně platí, že pokud do nového roku cena nejjednoduššího crossoveru přesáhne milion, nebude to překvapivé. Ani za tyto peníze si však nyní moc nekoupíte. Takže i 1 175 000 za Duster 1.6 4×4 se nyní zdá jako dobrá nabídka. Protože téměř každý jiný crossover s pohonem všech kol zahraniční provenience bude výrazně dražší.

Zajímavé:
Jak nabourat Renault Duster.

Foppish vášně: testovací jízda aktualizovaného Lexus ES250

Zkouším si oblek japonského šviháka

Foto: AutoVzglyad

Přečtěte si také

Vybírali jsme mezi dvěma úpravami: s novým benzínovým turbomotorem 1.3 o výkonu 150 koní a známým jeden a půl litrovým naftovým motorem s návratností 109 koní — oba vozy s šestistupňovým manuálem. Každá je svým způsobem svůdná. Benzinový vůz je jednak výkonnější a rychlejší a v konfiguraci Style je i lépe vybavený. Naftový Duster je ale k dispozici ve verzi Edition One, která obsahuje praktické nástavce podběhů kol a obložení dveří z nelakovaného plastu; stejně jako oranžové akcenty v kabině, které příjemně zpestřují plastový interiér crossoveru. Výběr navíc ovlivnila barva karoserie. Šedohnědá barva benzínového auta není špatná, ale oranžová, kterou je diesel lakován, je mnohem elegantnější. A hlavně – fotogeničtější!

Ponechme ale stranou emoce a podívejme se na Renault z racionalistického hlediska. Diesel je alespoň o něco úspornější – ještě jednou. Byl zkoumán zevnitř i zvenčí řidiči dusterů (na rozdíl od benzínového turbomotoru) — to jsou dva. Má 16palcová kola oproti 17palcovým botám benzínového auta, což znamená, že můžete trochu ušetřit na zimních pneumatikách a jízda by měla být lepší – to jsou tři. Má také hadrový vnitřek místo nábytku obšitého koženkou — toto řešení je hygieničtější, jelikož v létě bude na sezení na ekokůži větší horko.

Mezi námi děvčaty: testovací jízda aktualizovaného Kia Picanto

Ženský pohled na nejoblíbenější model třídy A

Foto: AutoVzglyad

Přečtěte si také

A tady je další argument pro vás — toto je pátý. Řekněme, že majitel Dusteru ho chce za pár let prodat. Co si myslíte, že bude hodnoceno výše — časem prověřený naftový motor nebo malý benzínový turbomotor? Je důvod se domnívat, že nafta si snáze najde svého kupce na sekundárním trhu. Konečně, silniční daň je 109 diesel výkon méně než 150 benzín. Je to maličkost, ale je to milé – už se to povedlo pošesté. Mimochodem, když se podíváte do ceníku, zjistíte, že verze 1.5 dCi je také o 30 000 rublů levnější než TCe 150. Budiž to sedmý argument ve prospěch naftového motoru.

Co tedy ještě v ceníku uvidíme? Základní Duster s motorem 1.6 (114 k) a pohonem předních kol je spíše fleetovou verzí: soukromý majitel si ji nekoupí. A cenově nejdostupnější balíček Access je spíše chudý. Další stupeň výbavy pro Life je při stejné výbavě o 110 tisíc dražší, ale bohatší o klimatizaci, audiosystém a střešní ližiny a volant takového vozu je nastavitelný nejen pro úhel sklonu. , ale také na dosah. A zde si již můžete vybrat pohonnou jednotku: k základnímu „nasávanému“ motoru — 1.6 (117 koní) a 2.0 (143 koní) — je přidána dvojice benzinových motorů a také 1.5 dieselový motor (109 koní).

Diesel nebo benzin? Testovací jízda Renault Duster

Foto: Oleg Lozovoy / RBC

Renault Duster s jedenapůllitrovým turbodieselem je jedinečná nabídka a v rozpočtovém segmentu nemá alternativu. Crossover s pohonem všech kol kolem milionu. Dá se ušetřit na palivu Co dalšího majitel takového auta získá? A naopak, co může ztratit?

O naftu není v Rusku velká poptávka — podíl na trhu kolísá na úrovni 7-8%. Pokud to někdo preferuje, pak se jedná o kupce velkých crossoverů a SUV. Renault Duster je však na seznamu nejoblíbenějších naftových vozů společně s vozy Toyota Land Cruiser 200, Land Cruiser Prado a BMW X5. A dokonce ukazuje růst.

Duster nabízí nejlevnější dieselový motor (109 k) v Rusku — ceny začínají od 951 990 rublů. To je o něco levnější než dvoulitrový (143 k) benzínový vůz s pohonem všech kol a automatickou převodovkou. Naftová verze má standardně pohon všech kol a je k dispozici pouze s 6stupňovou manuální převodovkou. Také paket Expession má již klimatizaci, kterou si majitel benzinového vozu s juniorským motorem 1,6 (114 k) bude muset dokoupit.

Diesel nebo benzin? Testovací jízda Renault Duster

Za tak důležité věci jako ESP a druhý airbag spolujezdce si každopádně budete muset připlatit, o mlhovkách a litých kolech nemluvě. Zadní kamera a parkovací senzory nejsou na této úrovni k dispozici vůbec. Dává tedy smysl podívat se blíže na dražší možnosti výbavy, ale dokonce i v top-end Luxe Privilege za 1 046 990 RUB. si budete muset připlatit za stabilizační systém, střešní ližiny a multimediální systém – tentokrát s kamerou a parkovacími senzory. Pro Duster není k dispozici klimatizace.

Jediná věc, která se blíží ceně, je nový Citroen C3 Aircross — s dieselovým motorem o výkonu 92 koní stojí od 1 177 000 rublů. Vypadá chytlavější a je lépe vybavený: už v základu je ESP a šest airbagů. C3 Aircross je přitom k dispozici pouze s pohonem předních kol. Naftový Nissan Qashqai má také pohon na jedno kolo a bude stát nejméně 1 479 000 rublů.

Diesel nebo benzin? Testovací jízda Renault Duster

Úspory na rychlostních stupních

Šestistupňová „mechanika“ je řezána příliš často, i když horní převody u naftové verze jsou mírně prodlouženy. V každém případě je jejich změna v pořadí příliš zdlouhavá: otáčení vznětového motoru je zbytečné a nepřidá na dynamice. Podle pasu takový Duster zrychluje na „stovky“ za více než 13 sekund. Ti, kteří jsou zvyklí na rychlou jízdu, by měli dát přednost benzínovému motoru o objemu 2 litry.

Pohon vznětového motoru je dostatečný k tomu, aby se rozběhl od druhého. Dále, pokud silnice nemá sklon, zvolíme sudý, pokud jde do kopce, pak lichý. Neobvyklé, ale cesta stojí za to, protože algoritmy se zapisují přímo do subkortexu. To poskytuje hmatatelné úspory: pokud nespěcháte a zvolíte režim Eco, spotřeba klesne pod 6 litrů, pokud zatočíte nebo zatlačíte dopravní zácpy, vzroste na více než 6 litrů.

Diesel nebo benzin? Testovací jízda Renault Duster

Dá se s dieselovým motorem ušetřit? Podle Moskevské palivové asociace stojí litr 95stupňového benzínu v Moskvě v průměru 41 rublů. 74 kopecks a litr motorové nafty — 40 rublů. 30 kopejek. Za 15 tisíc km tedy majitel dvoulitrového vozu utratí od 49 do 55 tisíc rublů, v závislosti na tom, zda má manuální nebo automatickou převodovku. Duster s pohonem všech kol s motorem o objemu 1,6 litru bude vyžadovat 48 tisíc rublů. Tankování dieselové verze se stejným počtem najetých kilometrů a průměrnou spotřebou 5,3 litru bude stát 32 tisíc rublů. I když benzínový crossover s nízkým výkonem naplníte levným 92oktanovým benzínem, takové úspory nedosáhnete. Pokud vezmete v úvahu skutečnou spotřebu, bude úspora ještě znatelnější.

Foto: Renault, Autoexpress.co.uk

Ariadnino vlákno. Testovací jízda Renault Duster Dakar

A co údržba? Obvykle jsou u dieselových motorů servisní intervaly kratší, ale v případě Dusteru jsou pro všechny verze stejné — rok nebo 15 tisíc kilometrů. První údržba bude stát 9500 12 rublů, následná prodloužená bude stát 100 100 rublů. Majitel benzínového vozu zaplatí o 2 rublů méně a následné návštěvy budou buď levnější pro auto s 1,6litrovým motorem, nebo dražší pro verzi s XNUMXlitrovým motorem.

Každý, kdo plánuje ušetřit peníze s Dusterem, bude muset až do konce dodržovat tato pravidla. Vývojáři automobilů na platformě B0 — Logan, Sandero a Duster — se snažili udržet své náklady na co nejnižší úrovni. S restylingem «Duster» přestal vypadat upřímně levně, zářil chromem a získal krásnou optiku.

Salon je stále zdobený jednoduchým plastem, tlačítka jsou instalována ne tak pohodlně, ale tak, aby šetřila kabeláž. Tápání po klíčích vyhřívání sedadel je tedy dalším úkolem, joystick pro nastavení zrcátek se nachází na středovém tunelu a audiosystém je ovládán objemným joystickem pod volantem. Sedadla jsou čalouněna novou žebrovanou látkou, ale nejsou pohodlná. Nedostatek nastavení volantu znesnadní některým řidičům pohodlí. Vyskytují se také stížnosti na středovou konzolu — obrazovka multimediálního systému je umístěna nízko a musíte sáhnout po držadlech klimatizace.

Multimediální systém má nečekaně mnoho výhod: navigaci, USB konektor s velkou obrazovkou v dohledu a schopnost snadno připojit smartphone přes Bluetooth. Existuje pouze jedno minus, ale znatelné — zvuk.

Odolnost proti chladu

Mezi gumovými podložkami testovacího vozu zůstal oranžový písek — crossover se právě vrátil z expedice na Saharu. A jak vydrží zkoušku ruského nachlazení? Neměli jsme štěstí na mrazy — začátek roku se ukázal jako neobvykle teplý. V Karélii, kde teplota klesla pod 20, začal Duster bez problémů.

Vůz se nenastartuje hned, musíte otočit klíčkem zapalování a počkat, až z palubní desky zmizí ikona předehřívání. Na rozdíl od benzínových verzí nemá naftový Duster ani dálkové startování ani vyhřívání čelního skla. Přenos tepla naftového motoru je menší než u benzínového motoru, a proto je za vyhřívání interiéru zodpovědný přídavný elektrický fén. Zapne se automaticky při třetí rychlosti sporáku — je teplý, ale trochu hlučný. Pokud v silném mrazu snížíte otáčky ventilátoru, cestující zmrznou. Kromě toho je výkon sporáku malý a neexistuje žádné další elektrické vyhřívání volantu a zadních sedadel.

Diesel nebo benzin? Testovací jízda Renault Duster

Na cesty mimo velká města je každopádně Duster skvělý. I když na dlouhé cesty s více cestujícími je stále stísněný, a to jak z hlediska prostoru pro hlavu ve druhé řadě, tak z hlediska objemu kufru. Dalším rysem crossoveru Renault je, že se docela rychle zanese blátem, i když nejedete mimo asfalt. Zejména na vyboulených prahech je snadné ušpinit si kalhoty.

Všežravé odpružení se nebojí děr — můžete létat, aniž byste opravdu rozeznávali silnice. Halogenové světlomety navíc ve tmě tak září. Otřesy z nerovností se přenášejí na volant, ale to je jediný nepohodlí, které může rozbitá polní cesta způsobit. Offroadová geometrie je pro „Duster“ také dobrá a nelakovaný plast se nebojí kontaktu se zemí.

Převodovka pohonu všech kol volí většina kupujících. Režim Lock navíc umožňuje přenést více trakce na zadní nápravu a zároveň oslabuje přísný stabilizační systém. Vznětový motor má v terénu navíc výhodu – točivý moment 240 Nm, dostupný od 1750 ot./min. To výrazně usnadňuje strmé stoupání.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»