Obsah
- 1 Jak narovnat práh Škody Fabia
- 2 Pokyny krok za krokem: jak vytáhnout práh na autě vlastníma rukama
- 3 Jaké jsou závady?
- 4 Typy prahů automobilů
- 5 Opravy pevných dílů
- 6 Oprava odnímatelných dílů
- 7 Jak to opravit sami bez malování
- 8 Jak vytáhnout práh zpětným kladivem
- 9 Tahání přísavky
- 10 Rovnání spotterem z mikrovlnky
- 11 Vady odstraňujeme svařováním
Jak narovnat práh Škody Fabia
Pokyny krok za krokem: jak vytáhnout práh na autě vlastníma rukama
Prahové lišty patří mezi nejvíce opravitelné části karoserie. I při nejopatrnější jízdě musí řidiči sledovat stav dílu, chránit jej před činidly a kontrolovat mechanické poškození od odletujícího štěrku. Jak vytáhnout práh na autě vlastníma rukama doma, v závislosti na povaze poškození, dále analyzujeme a poskytneme všechny možnosti.
Jaké jsou závady?
Podle povahy svého původu jsou všechny vady klasifikovány jako přirozené, mechanické. V první kategorii:
- vymazání povlaku z koroze, barvy;
- vzhled rzi z vystavení vnějším faktorům;
- kovové opotřebení.
Mechanické poškození znamená:
- promáčkliny po nárazu do překážky, od nárazů do štěrku;
- tovární vady laku, nedostatek ochrany proti korozi.
Postup opravy se volí v závislosti na stupni poškození, pokud koroze pokryla více než 70 %, je díl kompletně vyměněn. V případě deformace, pokud kov nevyžaduje řezání, stačí jej narovnat. Pokud dojde k poškození vnější vrstvy antikorozní ochrany bez poškození vnější a vnitřní části kovu, pak ji očistěte a naneste ochranu.
Obvykle musí řidiči opravit součást po nárazu na překážku, pokud nedochází k vnitřnímu opotřebení kovu, můžete práh na autě narovnat vlastníma rukama.
Typy prahů automobilů
Auto prahy mohou být pevné nebo odnímatelné. První se týkají silových částí karoserie, které tvoří se dnem jedinou konstrukci, která základně poskytuje zavedenou tuhost. Všechny modely VAZ a BMW do roku 2010, značky Opel a některé vozy japonských a korejských značek byly vybaveny neodnímatelnými.
Odnímatelný prvek se instaluje z prostoru pro cestující a je přišroubován ke spodní základně. Díl lze snadno vyjmout a opravit, pokud se objeví promáčklina, prasklý lak nebo jsou patrné první koroze. Odnímatelné prahy lze snadno vyměnit za originální repliky, takže v případě vážného poškození nebo prasklin nelze díl opravit.
Rovnání nesnímatelného prahu se provádí svařováním, tažením, rovnáním, u snímatelných pouze rovnáním.
Opravy pevných dílů
Konstrukčně jsou neodnímatelné prahy dutá skříň, jejímž hlavním prvkem zůstává zesilovač, jako výkonová část dna. Vnější prvek slouží k ochraně karoserie a jako dekor zlepšující vzhled vozu.
Při opravě je vůz umístěn na zvedák nebo výtah pro pohodlí technika. Pokud je nutné vyříznout část dílu nebo použít svařování, odstraní se dveře a podlahová krytina. U malých promáčklin můžete práh vytáhnout bez natírání pomocí zpětného kladívka nebo sponek. Nejběžnější garážové opravy neodnímatelných prvků:
- těsnění průchozích otvorů;
- rovnání;
- záplatové svařování zrezivělé oblasti;
- protištěrková úprava primárních korozních oblastí, kdy není poškozeno těsnění.
K provedení oprav budete potřebovat sadu nástrojů, vybavení a potřebné dovednosti. Náročnost práce spočívá v tom, že díl nelze demontovat, pokud se provádí svařování, musí se provádět přímo na voze.
Oprava odnímatelných dílů
To nevyžaduje mnoho zkušeností, stačí umět rovnat kov kladivem. Pokud se provádí kreslení, lze odnímatelnou část snadno zajistit na stroji. Korekce a vyplnění otvorů na odnímatelných prahech se provádí mnohem méně často než na svařovaných, při deformaci plastových obložení se v 90% případů jednoduše vymění za nové. Cena nových dílů nepřesáhne náklady na služby na čerpací stanici.
Přečtěte si také: Od A do Z: vše o prahových hodnotách na vozech VAZ 2109, 21099 a 2108
Jak to opravit sami bez malování
Mezi všemi druhy oprav je vytažení prahu bez lakování možné pouze v případě mírné deformace, bez ostré hrany, kdy není poškozen lak. Hladký důlek bez záhybů lze samostatně vytáhnout pouze dvěma způsoby:
- pomocí stahovacího nástroje a horkého lepidla;
- vakuové přísavky.
Na čerpacích stanicích je běžný typ bezlakového karosářského servisu pomocí technologie PDR. Tímto způsobem jsou eliminovány malé, mělké deformace. Řemeslníci používají speciální nástroje: páky a kladiva, k vytlačení důlku dochází vždy zevnitř. Při opravě neodnímatelného prvku karoserie je nutné použít externí nářadí, nejlepší volbou zůstávají vakuové přísavky. Vzhledem k tomu, že většina vad je spojena s poškozením laku a kovovými prasklinami, bezbarvá metoda se nepoužívá, když:
- Deformace kovu má ostrý úhel a v ochranném povlaku je prasklina.
- Objevily se první známky koroze.
V případě takového poškození je nutné před a po zmenšení promáčkliny provést celoplošnou úpravu.
Jak vytáhnout práh zpětným kladivem
Vytažení prahu zpětným kladívkem je považováno za jeden z nejoblíbenějších a nejjednodušších způsobů, jak odstranit výrazné promáčkliny z neodnímatelného prvku. K opravě budete potřebovat:
- bruska (bruska);
- zpětné kladivo;
- tmel, tužidlo;
- brusný papír R-120, R-80;
- svařovací stroj;
- automobilový základní nátěr, odmašťovač;
Před prací musíte vyjmout záporný pól z baterie a zavěsit auto na zvedák. Podíváme se na to, jak narovnat práh na autě vlastníma rukama krok za krokem:
- Poškozené místo obruste bruskou. Doporučuje se chránit oči brýlemi. Při práci odlétají velká zrnka staré barvy a základního nátěru.
- Vyčistěte oblast brusným papírem.
- Přivařte konec zpětného kladiva k prahu a začněte vytahovat kov malými kohoutky. Extrakce se provádí od okraje prohlubně.
- Svařte kladivo, udržujte vzdálenost alespoň 1-1,5 cm, procházejte přes celý důlek a postupně vytahujte kov do původního stavu.
Po navaření kladiva nemůžete začít kreslit ihned, musíte počkat, až díl vychladne.
Použití zpětného kladiva zůstává nejspolehlivějším způsobem opravy trvalých prahů při deformaci. Je zaručeno, že neobsahuje vnitřní korozi při svařování a je k dispozici doma.
Tahání přísavky
Použití přísavky nebo vakuového kladiva je opodstatněné v případech, kdy je důlek malý a opravy lze omezit na bez lakování. Pokud se však jedná o staré poškození, provádí se po vytěžení kompletní povrchová úprava.
Řidiči se obracejí na čerpací stanici s jednou otázkou: co dělat, když je práh na autě ohnutý? Bez pochopení nuancí poškození zpravidla platí o 70% více za práci klempíře. Abyste tomu zabránili, musíte si pamatovat: pokud se promáčknutí opraví pomocí přísavky bez dodatečného lakování, stráví technik údržbou až 15 minut a cena práce se čas od času vypočítá.
Přečtěte si také: Pokyny krok za krokem pro výměnu čelního skla na vozech Nissan X-Trail T30, T31
Kroky jsou podobné jako při použití zpětného kladiva, ale vakuová pumpa hraje roli stahováku. Obtížnost použití zařízení je způsobena skutečností, že v důsledku nerovnoměrnosti deformace není vždy možné nainstalovat čerpadlo na díl. Proces opravy krok za krokem:
- Přísavka je instalována na důlku.
- Vzduch se uvolňuje několika čerpacími cykly. Mistr přitom pozoruje pohyb a stav kovu, který by se měl vrátit do původního stavu.
Rovnání spotterem z mikrovlnky
Zkušení řidiči a nadšenci do domácích oprav používají použité mikrovlnné trouby k výrobě speciálního vybavení pro garážové opravy – spotter. Jednotka umožňuje provádět bodové svařování rychle a snadno. Nástroj je široce používán při opravách karoserie. Pomocí spotteru lze rychle a efektivně odstranit promáčkliny na trvalém prahu vozu.
Rovnání prahů spotterem není bezbarvá metoda, práh je nutné zpracovat a nalakovat. Potřebné materiály a vybavení:
- spotter nebo jakékoli jiné bodové svařování;
- Háčky nebo kroužky pro svařování;
- bruska;
- brusný papír R-120;
- dorazová hladina nebo kladívko;
- špachtle;
- materiály pro zpracování a lakování prahů: základní nátěr, odmašťovač, tmel, lak nebo smalt pro lakování.
Proces vytahování důlku ve fázích:
- Povrch je leštěn bruskou.
- Záporný pól je z baterie odstraněn.
- Kroužky nebo háčky jsou na místo deformace přivařeny spotterem, vzdálenost mezi díly je od 5 mm.
- Pomocí zpětného kladiva nebo zarážky opatrně vytáhněte oblast deformace a v případě potřeby současně poklepejte na hranu.
Operace se provádí, dokud povrch prahu, zástěna a vnější část nezískají svůj původní tvar.
Vlastní opravy se často provádějí pomocí zpětného kladiva, jen málo řidičů má tažná zařízení: zarážky, sada kroužků.
Extrakce prahu pomocí spotteru se provádí v následujících směrech: okraj prahu nebo sukně, rohy, střední část. Pokud nemáte po ruce spotter, můžete použít svařovací jednotku.
Vady odstraňujeme svařováním
Opravy svařováním jsou složité a nejproduktivnější při opravách poškození korozí trvalých prahů a opotřebení karoserie. Svařování se používá, pokud je nutné vyměnit zesilovač, nainstalovat kovovou záplatu na průchozí otvor a v některých případech zarovnat promáčkliny. Podívejme se, jak narovnat práh, pokud nedochází k poškození korozí, krok za krokem:
- K vyříznutí deformační oblasti s písmenem „G“ nebo „P“ se používá svařovací stroj.
- Pomocí šroubováku ohněte okraje kovu.
- Pomocí tažných háčků, přenosných kovadlin a kladiv se prohlubeň vyrovná zevnitř i zvenku.
- Místo řezu je přivařeno kovovou záplatou.
Jedná se o zásadní způsob vyrovnání promáčklin, svářečky se používají mnohem častěji při částečné nebo úplné výměně prahu. Deformovaná oblast se vyřízne a svaří se nový díl. Pokud je pod vystavenou deformací nalezeno rezavé těsnění, je nutné provést celkovou opravu s vyříznutím kovu a navařením nových dílů.