Škoda Rapid

Jak klepe nosné ložisko Škody Rapid

Pokud chcete řídit, umět točit: co je opěrné ložisko a proč se láme?

To, že v autě je opěrné ložisko, se nejčastěji zjistí, až když selže a musí se vyměnit. To je ve vztahu k ložisku extrémně nespravedlivé: tato část je důležitá a její úkoly nejsou zdaleka jednoduché. Pokusme se tedy tuto nespravedlnost napravit a říci vám o tomto ložisku více.

Vědět, jak se točit!

Co je tedy toto ložisko a proč se mu říká radiální ložisko? Podpůrné ložisko se mu říká proto, že se o něj opírá horní část vzpěry tlumící nárazy (podpěrná ložiska jsou instalována v předním zavěšení klasické konstrukce vzpěry MacPherson, která využívá vzpěry tlumící nárazy). A horní část vzpěry je tyč tlumiče. Jistě jste viděli, že na tyči je závit. Je zapotřebí k zajištění tyče uvnitř nosného ložiska: tyč prochází ložiskem a je přitahována k jeho vnitřku maticí. A pouzdro ložiska (klece) je připevněno ke karoserii vozu (k miske tlumiče). Ložisko tedy spojuje hřeben a tělo.

Proč je tam potřeba ložisko a ne nějaké tužší a zároveň spolehlivější provedení? Protože stojan se musí umět otáčet kolem své osy. Kola jsou přední a řiditelná, tuto schopnost prostě potřebují. Základem podpěry vzpěry je proto vždy ložisko.

Konstrukce nosného ložiska se může v detailech lišit. Může být například skládací nebo ne. A rozdíly mohou být také v ložiskách, jejichž vnitřní a vnější kroužky mohou být zabudované nebo odnímatelné. Někdy mohou být radiální ložiska dokonce kluzná ložiska. Pravda, to je exotika, kterou najdeme třeba na našem Oku nebo na Nissanu Primera P12. Ve většině případů je však podpěrou valivé ložisko, nikoli kluzné ložisko. To je ale možná i nadbytečná informace, protože tato ložiska v žádném případě nikdo neopraví: pokud se opotřebují, lze je pouze vyměnit.

Zajímavé:
Co je posilovač brzd Škoda Rapid.

Bez ohledu na konstrukci se nosné ložisko skládá ze tří hlavních částí: horní, spodní a samotného ložiska, umístěného mezi těmito dvěma díly. Horní část je ta, která je připevněna k tělové misce. Pokud otevřete kapotu, je těžké si toho nevšimnout: obvykle je přišroubována k tělu ve třech bodech (třemi maticemi). A uprostřed je vidět tyč tlumiče, která je přitažena maticí k ložisku se spodní částí. Zdá se, že vše je jednoduché, ale to jen při pohledu zvenčí. Ale když si představíte, jaký je život pro toto ložisko, chce se vám brečet lítostí.

Věčný nebo ne?

Pokud by opěrné ložisko bylo, jako každé jiné, vytvořeno proto, aby se jednoduše točilo, bylo by to prakticky věčné: táhlo tlumiče se kolem sebe netočí jako šílené, takže je nemožné zabít podpěru přehřátím rotací. Faktem ale je, že všechny útrapy silnice, které vzpěra tlumiče na sebe bere, se okamžitě přenášejí na nosné ložisko. A to už je velmi vážné, protože nárazy a neustálé střídavé zatížení mohou zabít každého.

Navíc podběh kola (včetně misky karoserie, kde je ložisko instalováno) není zdaleka nejčistším místem na naší hříšné zemi. Vždy je zde špína a za vlhkého počasí i vodní prach. V zimě mohou být také činidla ze silnic, takže stanoviště opěrného ložiska, upřímně řečeno, není nejpříznivější. A ložisko, i když je to trojité opěrné ložisko, je stále ložisko, a proto za těchto podmínek odumírá. No a kromě toho mazivo v něm stárne stejně a dokonce vzniká koroze (pokud všechno mazivo došlo). Takže podpora se může časem rozpadnout, jako každé jiné ložisko.

Někdy však za smrt této části nemůže čas a tisíce kilometrů, ale ruské silnice. Čím více rázů kolo dostane, tím kratší bude životnost ložiska, protože tlumič, který všechny rázy snáší, je přenáší s celou svou olejovou, plynovou a plyno-olejovou duší na podpěru. A i velmi silné ložisko se může při takových nárazech rozpadnout.

V autě samozřejmě nejsou žádné věčné díly (lze rozbít i popelník a „křivý startér“ z GAZ-24). Nosné ložisko má svůj vlastní zdroj a obvykle je poměrně vysoké – může vydržet dvě stě tisíc kilometrů nebo tři sta. Zároveň však existují auta, jejichž nosné tyče jsou považovány za spotřební materiál. Na svědomí to má například mnoho Fordů – od Focusů první a druhé generace až po čtvrtou generaci Mondea. U těchto vozů se ložisko mohlo rozpadnout i po 60-80 tisících najetých kilometrech a instalace originálního dílu pomohla málo, protože původní ložiska neměla dlouhou životnost. V dnešní době je už asi těžké sehnat tato auta s originálními ložisky, ale přesto si je při koupi rozhodně prohlédněte. Mezi našimi vozy mohou Kalina a Priora vyžadovat častou kontrolu a výměnu opěrných ložisek. Záleží však na vašem štěstí: například v Kalině se kalíšek může deformovat rychleji, ale ložisko zůstane nedotčené. A nikdo neví, co může Kalinovi spadnout z hlavy jako první. Priora obecně dělá totéž.

Bohužel nelze zabránit selhání nosného ložiska. Dá se dát jen otřepaná rada jako tvář Conora McGregora: nelétejte výmoly, které velmi výrazně snižují životnost ložisek. Ale je nepravděpodobné, že by někdo z nás bušil do rozbitého asfaltu pro vlastní potěšení, takže tato rada je čistě teoretická. Ale rady ohledně určení poruchy podpěry budou co nejpraktičtější.

Ruce a uši

Nejčastěji je opotřebení nosného ložiska slyšet ušima: když otočíte volantem, ozve se charakteristické křupání a cvakání, někdy i dost hlasité. Může však také velmi tiše vrzat a cvakat. V tomto případě lze poruchu podpěry zaměnit s opotřebením kulový kloub, takže je nutná další diagnostika. Za prvé, můžete okamžitě odstranit kulový kloub. K tomu budete potřebovat výtah nebo alespoň revizní otvor, ale diagnóza je jednoduchá: pokud je botka kulového kloubu roztržená, pak s největší pravděpodobností vrže právě ten. Můžete nabrat trochu motorového oleje do injekční stříkačky a nastříkat jej do držáku. Pokud vrzání zmizí, znamená to, že nosné rameno s tím zjevně nemá nic společného, ​​ale kulový kloub bude muset být vyměněn. Lepší – na obou stranách najednou. Pokud je kulový kloub neporušený, můžete provést následující.

Vezmeme chytrého asistenta a posadíme ho za volant. Před autem padáme na kolena a rukou se chytáme pružiny. Požádáme asistenta, aby točil volantem. Pokud vaše ruka ucítí cvaknutí na pružině, je téměř 100% šance, že bude nutné vyměnit podpěru. Skoro – protože vibrace na pružině by mohly být i od vrzajícího kulového čepu, ale pokud bychom se dohodli, že to vyřadíme ze seznamu podezřelých, tak se pravděpodobnost stává téměř stoprocentní.

A nakonec klasická metoda ověřování, kterou používali naši otcové a možná i dědové. Otevřete kapotu a položte ruku na tyč tlumiče zajištěnou v ložisku. Samozřejmě, pokud je na tyči nebo horní části nosného tělesa ochranný kryt, musí být nejprve odstraněn. Pak rozhoupeme auto a uvidíme, co se stane. Zde je opět potřeba namáhat nejen ruce, ale i uši, protože je velká pravděpodobnost, že se objeví klepání, které jste již dříve slyšeli. A pokud je lokalizován v blízkosti poháru a ložiska, pak je to jistá známka smrti druhého. Pokud nedojde k žádnému klepání, musíte se pokusit zjistit vůli tyče ručně. Pokud se tyč tlumiče pohybuje v podpěře, není s ní něco v pořádku. S největší pravděpodobností se to rozpadlo.

Tyto metody odstraňování problémů s opěrným ložiskem, zejména s posledním, jsou nejjednodušší a nejvíce prověřené časem. Existují však některé další příznaky poruchy opěrného ložiska, které se mohou objevit v menší míře a ne u všech vozů kvůli malým rozdílům v konstrukci ložisek. Například u některých strojů je tyč upevněna přídavným pouzdrem, které zabraňuje jejímu přílišnému posunutí do stran v případě poruchy ložiska. Klepání samozřejmě stále bude, ale nedojde k dalšímu charakteristickému rysu nefunkčnosti podpěry – velké odchylce souososti kol a úhlů odklonu. Pokud je však tyč držena pouze v ložisku, úhly velmi zmizí, a proto porucha posledně jmenovaného znatelně ovlivní ovladatelnost, a pokud odkládáte opravy příliš dlouho, ovlivní to také opotřebení pneumatik.

Ložiska je lepší vyměnit v páru. Výjimkou je případ, kdy se na mladém voze s nízkým počtem kilometrů rozpadne ložisko po silném nárazu v jámě. Zde jej samozřejmě můžete vyměnit na jedné straně, ale ve všech ostatních případech je lepší je měnit v páru. Pokud to neuděláte, můžete vyvinout asymetrii v předním zavěšení: různé síly na řídicí tyče a jejich hroty, různé úhly odklonu předních kol. A to je velmi špatné pro ovladatelnost a pro bezpečnost ostatních dílů zavěšení (kulové čepy, koncovky táhel a stejné pneumatiky, které se mohou nerovnoměrně opotřebovávat). Kromě toho stojí za zvážení zvláštností výměny nosných ložisek na různých autech. Někdy je při jejich výměně potřeba najednou rozebrat spoustu věcí – od límce po táhlo řízení. A samozřejmě, i když náklady na samotné ložisko nejsou příliš vysoké, práce bude stát pěkný peníz. V tomto případě bude praktičtější vyměnit podpěry v páru, abyste neplatili za stejnou práci dvakrát.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button