ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak odvzdušnit abs brzdy na Škoda Octavia A5

Vyřešeno Odvzdušnění brzd s ABS/EDS pomocí VAG-COM vyřešeno

Odvzdušňování brzd na Octavii (asi nejen na ní) se systémem ABS/EDS má tu zvláštnost, že je nejprve nutné částečně odvzdušnit hydraulický modul. V návodu se to nazývá „Instalace (reset) do původní polohy“, k tomu potřebujete VAG-1552. Máte někdo zkušenost, zda je na to VAG-COM vhodný?

Kost@

KMG

Zprávy 1 916 Reakce 34 Město 40.RUS Auto Сhe Lacetti VAG

Mám ABS+ESD, pumpoval jsem zadní stejně jako v knize.
Nejprve obvyklým způsobem vytlačíte vzduch, poté zapnete zapalování a vytlačíte ho pumpičkou.
Čerpadlo nepřehřívejte – 1 minuta provozu – 10 minut přestávka v kouři

wladimotor

Pravidelný účastník

Zprávy 36 Reakce 9 Město Žádné

Tento návod pro Octavii je na tomto webu, je to pro systémy ABS/EDS „ITT Mark 20 IE“, pro Volkswagen Golf 4 a Bor, teoreticky stojí stejně. Myslím, že hlavní věcí je zde „instalace (resetování) do výchozí polohy“, co to je, ještě není zcela jasné, ale doporučuje se to udělat, pokud vzduch vstoupil alespoň do jednoho z okruhů, pokud vzduch nevstoupil , ale stačí vyměnit kapalinu bez provzdušnění systému, pak to není nutné. Provětral jsem to a odvzdušnil obvyklým způsobem, ale brzdy nejsou tak účinné jako předtím, asi to musím udělat.

Zajímavé:
Jak otevřít volkswagen passat b5.

wladimotor

Pravidelný účastník

Zprávy 36 Reakce 9 Město Žádné

Udělal jsem to pomocí VAG-COM. Výsledek mě potěšil, brzdy se staly znatelně lepšími, informativnějšími, zkrátila se dráha pedálu a začaly se lesknout zadní brzdové kotouče! A před tím byly jakési polorezavé. Zkrátka doporučuji, aby tuto operaci provedl každý, kdo má ABS/EDS ITT Mark 20 nebo Bosch 5.7 (případně jiné modely) a není spokojen s výkonem brzd. Bohužel ne všichni poskytovatelé služeb o tom vědí. Ale nejzajímavější je, že se o tom nic neříká ani v ELSA, ačkoli se jedná o databázi oprav dealerů. Informace o tom jsem našel pouze v návodu, který je umístěn na těchto stránkách.

Pro ty, kteří vlastní VAG-COM:

Důležité! Operaci by měli provádět dva lidé. Spotřeba brzdové kapaliny je velmi vysoká, budete ji muset pokaždé doplňovat. Je lepší vyrobit zařízení z láhve, hadičky a uzávěru na nádrž (použil jsem z perlátoru), nalít do láhve litr brzdové kapaliny a nemusíte se starat o vypouštění systému.

Vyberte: ABS – Základní nastavení – skupina 001, zadejte a postupujte podle pokynů:

1. Vyzve vás, abyste sešlápli pedál a podrželi jej. Stlačíme a držíme a pedál jde téměř k podlaze
2. Po několika sekundách se zapne čerpadlo hydraulického modulu a pedál, překoná sílu nohy a vrátí se do původní polohy. Pustíme pedál.
3. Vyzývá k otevření odvzdušňovacích ventilů předních kol (obou). Otevřete jej a stiskněte enter. Po 10 sec. čerpadlo se zapne a vytlačí palivo otevřenými ventily na předních kolech (tuby a láhve je třeba připravit předem). Jakmile se čerpadlo vypne, uzavřete oba ventily.
4. Vyzve vás, abyste sešlápli pedál 10krát. Klikněte. Stiskněte enter a vše se opakuje od kroku 1.

Zajímavé:
Jak často je třeba měnit olej ve Škodě Octavia.

Děláme to tolikrát (podle mých výpočtů jen 8), dokud se na obrazovce neobjeví zpráva, něco jako: „vzduch byl částečně odstraněn.“

Dále je třeba odvzdušnit brzdy jako obvykle. Ale za žádných okolností nedovolte, aby se systém vypustil, jinak se bude muset vše opakovat.

Odvzdušnění brzd Škoda Octavia

Jak poznáte, že váš brzdový systém potřebuje odvzdušnění? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

 • nerovnoměrná brzdná síla na kola – při brzdění vůz ujíždí z trajektorie
 • při sešlápnutí pedálu k zastavení vozu je nutná další síla
 • zdvih pedálu zvýšen
 • došlo k odtlakování hydraulického pohonu (jak během poruchy, tak podle plánu během procesu opravy)

Odvzdušnění brzdového systému svěřte pouze profesionálům!

KDY POTŘEBUJETE ODVZDUŠNIT BRZDY SVÉ Škody Octavia?

Odvzdušnění brzd – odvzdušnění – může být nutné z několika důvodů:

 1. Brzdový systém Škody Octavia byl opraven s odpojenými hlavními potrubími, tedy došlo k odvzdušnění: výměna hadic a potrubí, demontáž hlavního válce nebo podtlakového posilovače a seřízení brzd.
 2. Došlo k odtlakování – poškození potrubí brzdové kapaliny.
 3. Byla provedena výměna brzdové kapaliny Škoda Octavia.
 4. Hladina brzdové kapaliny v expanzní nádržce klesla na kritickou úroveň.

JAK POCHOPIT, ŽE V BRZDOVÉM SYSTÉMU Škody Octavia JE VZDUCH?

Když jsou brzdy odvzdušněny, pocity řidiče při sešlápnutí brzdového pedálu se znatelně změní:

 1. Brzdná dráha se znatelně prodlužuje.
 2. K zastavení dochází trhavě.
 3. Zvyšuje se také zdvih pedálu.
 4. Brzdový pedál Škody Octavia je nepřirozeně měkký, „bavlněný“.

JAKÁ BRZDOVÁ KAPALINA BY MĚLA BÝT PLNĚNA DO SYSTÉMU Škoda Octavia?

Existují čtyři druhy brzdové kapaliny: DOT 3, DOT 4, DOT 5 a DOT 5.1. V automobilovém systému se zpravidla používá složení na bázi glykolu – DOT 3, DON 4 a DOT 5.1. DOT 5 je vyroben na bázi silikonu, který není schopen absorbovat vlhkost, ale během provozu je nasycen vzduchem, což je pro ABS, ESP a další elektronické brzdové systémy nepřijatelné. Abyste pochopili, jaký druh kapaliny se nalévá do brzd vašeho auta, stačí se podívat na jeho barvu: glykol je žlutý, silikon je červený.

Zajímavé:
Jak odstranit generátor Škoda Fabia.

Míchání silikonových a glykolových kapalin v brzdovém systému Škoda Octavia je nepřípustné! Do složení určeného pro brzdy s ABS byste také neměli přidávat kapalinu, která k tomu není určena. Smíchání DOT 5.1 nebo DON 4 s DOT 3 má za následek výrazné snížení bodu varu brzdové kapaliny.

Pokud nevíte, jaká kapalina je v brzdách vašeho vozu, doporučuje se zkontrolovat těsnost hadic, potrubí a spojů a poté kapalinu kompletně vyměnit s následným odvzdušněním brzdového systému.

JE MOŽNÉ ODVZDUŠNIT BRZDOVÝ SYSTÉM Škoda Octavia, POKUD JE VYBAVEN ABS A ESP?

Nedoporučujeme sami odvzdušňovat brzdy Škoda Octavia s ABS. Když jsou ventilový blok a hydraulický akumulátor stejné konstrukce, stačí deaktivovat systém ABS, ale pokud jsou tyto prvky umístěny na různých místech, budou vyžadovány další znalosti a profesionální skener, který je k dispozici pouze v autoservisech. . Totéž platí pro vozy s ESP.

JAKÝ JE POSTUP PŘI ODVZDUŠNĚNÍ BRZD SKODA OCTAVIA?

Před zahájením procesu čerpání brzd nezapomeňte zkontrolovat objem kapaliny v nádrži – měl by být na maximální úrovni. Měli byste také odblokovat regulátor tlaku umístěný na zadní nápravě a vyčistit odvzdušňovací ventily na každém třmenu.

Standardní algoritmus pro odvzdušnění brzdového systému Škody Octavia vyžaduje zahájení postupu u pravého zadního kola, poté od levého zadního, poté práci s předním pravým a dokončení s předním levým. Vyplatí se však seznámit se s pořadím v servisní knížce vašeho vozu. Pokud taková data nejsou k dispozici, použije se standardní přístup popsaný výše.

CHYBY PŘI VLASTNÍM MÍCHÁNÍ BRZDOVÉHO SYSTÉMU Škoda Octavia.

Nejednou museli technici autoservisu opravovat vůz Škoda Octavia poté, co majitel vozu sám zapumpoval brzdy. Zpravidla existují tři typické chyby:

 1. Do brzdového systému se přidává kapalina, která neodpovídá té, která je již naplněna. To vede ke zničení pryžových těsnění a v důsledku toho ke snížení tlaku. Etapy opravy: výměna všech pryžových prvků, výměna brzdové kapaliny Škoda Octavia, odvzdušnění brzd.
 2. Nechte hladinu brzdové kapaliny klesnout pod minimální hodnotu. Mnoho lidí zapomíná, že během procesu odvzdušňování musí být brzdová kapalina neustále doplňována do nádržky Škoda Octavia, jinak se do systému znovu dostane vzduch. Kroky opravy: doplňte kapalinu do systému, znovu odvzdušněte.
 3. Překročte tlak v nádrži na kritickou hodnotu. Doporučený tlak by neměl být vyšší než 0,8 Atm, jinak nádrž praskne. Fáze opravy: výměna nádrže Škoda Octavia, doplnění brzdové kapaliny do systému, odvzdušnění brzd.
Zajímavé:
Kde je zvukový signál umístěn na standardním alarmu Škoda Octavia.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ PORUŠENÍ ODVZDUŠNĚNÍ BRZDOVÉ ARMATURY Škoda Octavia?

Podívejme se na důvody selhání ventilu:

 1. Kapalina nebyla po dlouhou dobu vyměněna, což znamená, že systém nebyl dlouhou dobu čerpán, což způsobilo zaseknutí ventilu.
 2. Během práce byla armatura sevřena příliš pevně.
 3. Ventil je zkorodovaný.

Kus tvarovky se odstraní vrtáním nebo navařením na pomocném prvku. Pokud je důvodem oxidace, vyplatí se zkontrolovat opotřebení celého třmenu Škoda Octavia: možná bude důležitá výměna smontovaného dílu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button