Vw passat b5

Jak vyměnit spojkovou lamelu na passatu b5

Výměna spojky na Volkswagen Passat B5 je seriózní a časově náročný proces, který je nejlepší přenechat profesionálům. Pokud však máte zkušenosti s opravou automobilů, můžete tuto práci provést sami podle následujících kroků:

1. Připravte si potřebné nářadí, včetně hydraulického zvedáku, klíčů, šroubováků a dalšího potřebného vybavení.

2. Zvedněte vozidlo pomocí zvedáku a ujistěte se, že je pevně podepřeno na pevném povrchu.

3. Odpojte baterii, abyste zabránili náhodné aktivaci startéru během provozu.

4. Demontujte převodovku a uvolněte ji z připojení k motoru. Chcete-li to provést, budete muset opatrně odstranit a odšroubovat všechny upevňovací šrouby, uvolnit pohon předního kola a opatrně odpojit všechna elektronická připojení a hadice.

5. Uvolněte a demontujte spojku pomocí vhodných nástrojů a opatrně ji vyjměte z vozidla.

6. Nainstalujte novou spojku podle pokynů výrobce. Ujistěte se, že jsou všechny díly správně nainstalovány a zajištěny.

7. Postupně namontujte zpět všechny součásti, které byly demontovány, zkontrolujte jejich stav a v případě potřeby je vyměňte.

8. Jakmile jsou všechny díly smontovány, vyrovnejte a zajistěte převodovku a ujistěte se, že je bezpečně na svém místě.

9. Zkontrolujte, zda spojka funguje správně. Vyměňte baterii a vyzkoušejte auto na silnici.

Pamatujte, že tento proces je poměrně složitý, takže pokud nemáte dovednosti v oblasti autoopraváren, je lepší obrátit se na profesionály. Nesprávná montáž spojky může vést k vážným škodám a nebezpečným situacím na silnici.

Jak správně vyměnit spojku. Hrubé chyby mistra.

Demontáž manuální převodovky, výměna spojky Volkswagen Passat B5

Spojkový pedál selhal, zjistíme, zda je poškozený hlavní nebo pomocný válec spojky

Zajímavé:
Jak otevřít volkswagen passat b5.

Výměna hlavního spojkového válce Volkswagen B5

Jak odstranit 6stupňovou manuální převodovku Passat B5+. Výměna 2hmotového setrvačníku.

Výměna SPOJKY na dvouhmotovém setrvačníku VOLKSWAGEN PASSAT B5

Výměna SPOJKY A SETRVAČNÍKU ZA 15 MINUT. Mohl jsem to změnit za 7, ale nikam jsem nespěchal..

Výměna spojky Volkswagen Passat B5 1.9 tdi

Ahoj! Jsem profesionální automechanik s dlouholetými zkušenostmi v oblasti oprav a údržby automobilů. Od roku 2019 jsem hrdým majitelem vozu Volkswagen Golf, který mi slouží nejen jako spolehlivý společník v každodenním životě, ale byl také předmětem mých mnoha technických experimentů a vylepšení. Moje vášeň pro automobilovou technologii a snaha o dokonalost mi pomáhá najít optimální řešení pro ty nejsložitější problémy. Rád se o své poznatky a zkušenosti podělím s ostatními automobilovými nadšenci.

Spojková lamela

3067 – zařízení pro upevnění setrvačníku proti otáčení

3176 – trn pro vystředění kotouče spojky

Při činnosti spojky vzniká prach, který obsahuje zdraví škodlivý azbest, proto při čištění spojky nepoužívejte stlačený vzduch a nevdechujte prach. Očistěte díly spojky od prachu brzdovou kapalinou nebo metylalkoholem. Po vyčištění dílů spojky metylalkoholem nebo brzdovou kapalinou díly otřete do sucha.

1. Odstraňte převodovku.

2. Označte polohu sestavy hlavní spojky vzhledem k setrvačníku pomocí značky nebo barvy.

3. Pomocí speciálního nástroje VW-3067 nebo šroubováku zablokujte otáčení setrvačníku pomocí zubů věnce setrvačníku.
viz obrázek – Použití nářadí při demontáži a montáži kotouče spojky)

4. Postupně povolujte šrouby hlavní sestavy spojky v diagonálním pořadí, každý šroub otočte o půl otáčky, dokud se působení pružiny nezastaví a šrouby nelze odstranit rukou.

5. Odstraňte přítlačný kotouč a zároveň podepřete kotouč spojky, abyste zabránili jeho pádu.

Zajímavé:
Jakým způsobem odšroubovat viskózní spojku passat b5.

Místa pro kontrolu opotřebení membránové pružiny


Pokyny, ve kterých je nutné zkontrolovat stav vypínacího ložiska

1. Zkontrolujte stav přítlačného kotouče spojky. Stopy opotřebení na koncích tlačné pružiny by neměly být větší než 0,3 mm, viz obrázek – Místa pro kontrolu opotřebení membránové tlačné pružiny.

2. Zkontrolujte spolehlivost pružinového spojení mezi přítlačným kotoučem a skříní pohonu spojky. Škrábance a chybějící nebo poškozené nýty nejsou povoleny.

3. Zkontrolujte přítlačnou desku, zda nemá praskliny, popáleniny a povrchové opotřebení. Pomocí ocelového pravítka a dotykové čepele zkontrolujte rovinnost pracovní plochy přítlačné desky. Nerovinnost přítlačné desky by neměla přesáhnout 0,2 mm.

4. Zkontrolujte stav třecí plochy setrvačníku, zda nevykazuje praskliny, popáleniny a opotřebení povrchu.

5. Zkontrolujte stav třecích obložení lamely spojky a pokud jsou na nich stopy oleje nebo mechanické poškození, lamelu spojky vyměňte.

6. Změřte tloušťku obložení kotouče spojky. Pokud je jejich tloušťka menší než přijatelná nebo pokud jsou hlavy nýtů blízko pracovní plochy, vyměňte je nebo kotouč spojky.

7. Zkontrolujte koncovou házivost kotouče spojky, která by neměla být větší než 2,5 mm ve vzdálenosti 0,8 mm od vnějšího průměru.

8. Zkontrolujte stav vypínacího ložiska, které by se mělo snadno, rovnoměrně a tiše otáčet a nemělo by v něm být žádná vůle. Pracovní plocha ložiska působícího na tlačnou pružinu musí být hladká, bez trhlin, lokální koroze nebo opotřebení (viz obrázek – Návod, ve kterém je nutné zkontrolovat stav vypínacího ložiska).
Vadné vypínací ložisko lze zjistit bez jeho demontáže z vozu, k čemuž musíte při běžícím motoru sešlápnout spojkový pedál. Pokud se při sešlápnutí spojkového pedálu ozve další hluk, vypínací ložisko je vadné a je třeba jej vyměnit.

Zajímavé:
Jak utáhnout střechu wv passat b5.

Instalace

Vystředění kotouče spojky vzhledem k hnací části spojky pomocí speciálního trnu 2174

Při instalaci nové lamely spojky nebo přítlačného kotouče spojky odstraňte ochranu proti korozi. Při montáži spojkové lamely dbejte na to, aby se na její třecí obložení nedostal olej, a to ani v malých množstvích. Proto před montáží kotouče spojky otřete dosedací plochu setrvačníku a povrch přítlačného kotouče čistým hadrem a kotouč spojky nainstalujte čistýma rukama.

1. Namažte drážky v náboji kotouče spojky tenkou vrstvou speciálního maziva na bázi sirníku molybdeničitého.

2. Namontujte kotouč spojky na setrvačník tak, aby vyčnívající část náboje kotouče spojky směřovala ven, to znamená k převodovce.

3. Nainstalujte část pohonu spojky na kotouč a zároveň jej nainstalujte na vodicí kolíky. Při zpětné montáži dříve demontované hnací lamely spojky zkontrolujte, zda jsou značky provedené před demontáží zarovnány.

4. Utáhněte šrouby zajišťující část pohonu spojky tak, aby byl kotouč spojky stlačen, ale zároveň se mohl stále pohybovat do stran.

5. Pomocí speciálního trnu nebo starého vstupního hřídele převodovky vycentrujte lamelu spojky vzhledem k setrvačníku, viz obrázek – Použití nářadí při demontáži a montáži lamely spojky.

6. Centrování lamely spojky vzhledem k náběžné části spojky lze provést před montáží náběžné části spojky pomocí speciálního trnu 2174, viz obrázek – Vystředění lamely spojky vzhledem k náběžné části spojky pomocí speciálního trnu 2174.

7. Po vystředění kotouče spojky postupně a v diagonálním pořadí utáhněte šrouby zajišťující hnací část spojky na moment 25 Nm.

8. Sejměte trn z kotouče spojky.

9. Namažte drážkovanou část vstupního hřídele převodovky a vodicí pouzdro vypínacího ložiska tenkou vrstvou speciálního maziva na bázi sirníku molybdeničitého.

Zajímavé:
Jak odstranit vnitřní světlo vw passat b5.

10. Namontujte převodovku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button