Škoda octavia a5

Co by se mohlo motat pod kapotou Škody Octavia A5

Náhlý výskyt cizích zvuků zpod kapoty může vyděsit každého řidiče. Takové změny v provozu motoru nevěstí nic dobrého – to znamená, že budete čelit finančním výdajům. Co ale způsobuje klepání, když se motor zahřeje?
Existuje mnoho důvodů, proč motor může začít vydávat různé zvuky, které nejsou typické pro běžný provoz. V každém případě, pokud se takové změny objeví, je nutné co nejdříve zajít do autoservisu k diagnostice a identifikaci problému. Zkušený mechanik motoru, stejně jako profesionální hudebník, slyší a cítí všechny odstíny zvuků motoru a může snadno určit příčinu.

Opotřebení motoru

Viníkem vzniku klepavých zvuků na studeném motoru může být opotřebení. Během provozu se vše uvnitř motoru postupně opotřebovává, zvětšují se tepelné mezery, což vede ke klepání na studený motor. Proto výskyt cizího hluku může naznačovat potřebu upravit ventily nebo vyměnit hydraulické kompenzátory. Klepání může být také způsobeno opotřebovanými hlavními ložisky.

U řetězových motorů může výskyt klepavých zvuků naznačovat bezprostřední potřebu výměny rozvodového řemene. Zpravidla mění nejen samotný řetěz, ale také napínák a v případě potřeby převody. Mezi nejzávažnější příčiny klepání motoru patří klepání pístu. Opotřebované písty se dotýkají stěn válců svým „plášťem“ a zanechávají na nich stopy.

Nízká kvalita benzínu
Detonace je jednou z možných příčin klepání v motoru. Ale na rozdíl od jiných důvodů hluk klepání během detonace nezmizí po zahřátí motoru. K tomu dochází v důsledku nesprávného zapálení směsi paliva a vzduchu, což vede k mikrovýbuchům uvnitř spalovací komory. Dlouhá jízda s detonacemi zaručeně povede k selhání motoru. Jednou z nejčastějších příčin detonace je tankování nekvalitního paliva. Pokud například u mnoha moderních motorů zadáte 95 místo 92, může to vést k detonaci.

Zajímavé:
Jak vyměnit ložisko zadního kola na voze Škoda Octavia A5.

Rozbité části příslušenství, jako je generátor, startér, vodní čerpadlo, čerpadlo posilovače řízení, kompresor klimatizace a napínací kladky hnacího řemene, mohou být také děsivé a vydávají různé zvuky z motorového prostoru. Opotřebované úchyty motoru a převodovky mohou při jízdě také vydávat klepavé zvuky.

Hydraulický kompenzátor za studena klepe. Klepání hydraulických kompenzátorů na studený motor

Každý automobilový nadšenec při řízení vozidla jistě poslouchá, jak jeho auto funguje. Vzhled cizího hluku během provozu motoru zpravidla nepřináší majiteli radost. Sebemenší porucha vyžaduje naléhavou diagnostiku a odstranění problému. Během provozu motor generuje teplo, a když je vystaven působení kovu, začne se tento roztahovat. V důsledku toho se na některých částech tvoří velké mezery, které vedou ke vzniku vnějšího hluku. Jedním z problémů mohou být klepavé hydraulické kompenzátory, které samostatně upravují požadovanou vůli. V tomto článku se dostaneme k širokému vysvětlení tématu. Co jsou hydraulické kompenzátory (jejich konstrukce, účel), proč klepou při různých provozních režimech motoru – o tom všem si přečtěte níže.

Tímto prvkem je píst, pomocí kterého se automaticky nastavují tepelné vůle. Princip fungování tohoto zařízení je poměrně jednoduchý. Spodní část pístu spolupracuje s vačkou vačkového hřídele.
hydraulický kompenzátor klepe za studena
V pístu je instalován kulový ventil, pomocí kterého se ventil otevírá a začíná proudit olej. Když je píst naplněn olejem, tlak bude aplikován na stávající plunžr, což způsobí, že se píst posune až k vačce. V důsledku toho se automaticky nainstaluje nejoptimálnější mezera. Když vačka působí na píst, část oleje uniká ventilem.
Píst mírně klesá, čímž vzniká mezera. Ten na hydraulickém kompresoru je regulován průtokem přiváděného oleje. V této fázi jsme se dozvěděli, co jsou to hydraulické kompenzátory (jejich zařízení).

Zajímavé:
Jak odstranit váhu na motoru Škoda Octavia Tour.

Je to dost snadné slyšet. Klepání hydraulických kompenzátorů na studeném nebo horkém motoru se začíná objevovat přímo za chodu motoru a má přímý vliv na stabilitu jeho chodu.

Důvody, proč prvek klepe „horký“, jsou následující:

– Selhalo olejové čerpadlo. Systém nevytváří požadovaný tlak.
-Je porušená hydraulika hydraulického kompenzátoru, to znamená, že systém nemá potřebné množství oleje nebo je ho naopak přebytek.
– Místo přistání dílu se výrazně zvětšilo v důsledku zahřívání motoru, při kterém se kovy roztahují.

Tyto příčiny poruch jsou typické pouze pro teplý motor. Stojí za zmínku, že zvuk těchto prvků na horkém motoru je poměrně vzácný.
Hydraulický kompenzátor nejčastěji klepe „za studena“ a u obou režimů se může objevit zvuk kvůli nízké kvalitě oleje. Vyskytuje se také v důsledku kontaminovaného systému čištění maziva.

Klepání hydraulických kompenzátorů na studený motor

Důvodů, proč součástka klepe na studený motor, je mnohem více než na horký. Není vždy možné určit zdroj „rachotu“ hydraulických kompenzátorů. Proto je v některých situacích vhodné vyhledat pomoc na specializované stanici.

Hlavní důvody, proč hydraulické kompenzátory klepou na studený motor:

-Výroba na pístu.
– Silně znečištěný motorový olej v důsledku porušení časování řazení. Poznámka: když se motor z tohoto důvodu zahřeje, klepání zmizí, protože nová dávka oleje dodaná do dílu vymyje výfuk.
-Tvorba bublin, které negativně ovlivňují stlačitelnost maziva.
– Porucha nebo nerovnoměrný chod kulového kohoutu.
– Použití oleje nízké kvality.
– Používejte vysoce viskózní mazivo. V důsledku toho se olej k dílům vůbec nedostane, dokud se motor nezahřeje.
– Filtrační vložka je znečištěná.

Několik jednotek nemůže klepat současně, zní pouze jedna; Chcete-li zjistit, který z nich se stal nepoužitelným, je nutné provést diagnostiku.

Zajímavé:
Jaká by měla být hladina nemrznoucí směsi ve Škodě Octavia A5.

Jak zjistit vadný prvek

Poté, co jste se vypořádali s příčinami možné poruchy v motoru, musíte zvážit způsob identifikace vadné části. Ve specializovaných dílnách se pomocí akustické diagnostiky zjišťuje klepací hydraulický kompenzátor.

Na rozebraném motoru lze navíc detekovat klepající se hydraulický kompenzátor. Chcete-li to provést, musíte odstranit kryt ventilu a zatlačit každý z prvků. Prvky, které se snadno potopí, budou vadné, protože v nich převládá nejnižší tlak. Nejdůležitější věcí při diagnostice poruchy je, že vačka vačkového hřídele neovlivňuje jednotky. Není možné určit vadný prvek jinými metodami.

Co dělat, když prvek klepe

Většinu řidičů znepokojuje jedna otázka: když klepe hydraulický kompenzátor, co byste měli dělat? Protože většina problémů s klepáním přímo souvisí s nízkou kvalitou oleje nebo přerušením mazacího systému, je nutné vyměnit motorový olej a filtrační vložku. Kromě toho by měly být kanály systému propláchnuty, aby se odstranily stávající nánosy.

Výběr oleje

V takové situaci budou mnozí přemýšlet o tom, jaký druh oleje nalít, když hydraulické kompenzátory klepou. Odpověď je poměrně jednoduchá: musíte naplnit mazivo požadované viskozity, které je doporučeno výrobcem. Aktuálně v létě je v autech nejoblíbenější používat polosyntetiku, tedy 10W-40. V zimě byste měli používat 5W-40.

Po výměně oleje a filtru byste si neměli být jisti, že nebude slyšet žádný zvuk. Právě naopak: klepavý zvuk hydraulických kompenzátorů „za studena“ bude slyšet i díky tomu, že v pístech po vypuštění nezůstalo žádné mazivo. Po zahřátí motoru by však měl zmizet, čímž se potvrdí správnost rozhodnutí o výměně.

Mytí
Použití nového oleje ne vždy pomůže odstranit klepání. To je způsobeno tím, jak závažná byla chyba. V tomto případě je nutné identifikovat vadný prvek a demontovat jej pro následné umytí v benzínu. Často v důsledku použití špatného oleje dochází k postupnému znečištění kompenzátoru. Demontované kompenzátory jsou namontovány zpět na místo v pořadí, v jakém byly demontovány. Stojí za zmínku, že mytí prvků je poměrně složitý proces, který bude vyžadovat speciální dovednosti od majitele automobilu.

Zajímavé:
Proč se potí pravý světlomet Škoda Octavia A5.

Klepání lze odstranit následujícím způsobem:

-Otáčet klikovým hřídelem, dokud se neotevře ventil, který odpovídá vadnému prvku.
-Poté musíte otočit ventil pod úhlem, abyste obnovili správnou instalaci dílu.
-Potom byste měli nastartovat motor a zkontrolovat zvuk.

Tato metoda je použitelná, pokud hydraulické zvedáky na autě klepou „za studena“. Pokud není příčina odstraněna a zvuk je stále pozorován, je nutná kompletní výměna dílu.
Je třeba si uvědomit, že díky konstrukci moderních automobilů domácí výroby je u všech modelů nejnovějších generací při spouštění motoru pozorováno krátkodobé klepání hydraulických kompenzátorů. Není na tom nic špatného a ne vždy je možné takovou poruchu odstranit ani v důsledku oprav ve specializovaném centru nebo po kompletní výměně dílu.

Instalace nové části

Objevuje se, pokud zvuk nezmizí po novém oleji. Majitelé aut si s mytím netroufají experimentovat. Kompenzátor si můžete vyměnit sami a postup je stejný pro všechny modely aut. Jediným rozdílem u konkrétních modelů je nutnost výměny těsnění víka ventilů z důvodu konstrukce motoru.

Podívejme se na proces výměny kompenzátorů:

– Sejměte kryt ventilu.
-Demontujte řetězové kolo z vačkového hřídele.
– Zkontrolujte opotřebení tlumiče a napínače.
– Sundej postel.
-Posunovače rozmístíme přesně v pořadí odstraňování.
-Vyjměte kompenzátory a rozložte je v pořádku.
– Mazací systém a sedla hydraulického kompenzátoru jsou vyčištěny.
– Opatrně nainstalujeme nové prvky na místo a zašroubujeme je momentovým klíčem, abychom ovládali působící sílu.
-Zbývající díly se instalují v opačném pořadí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button