Kia sportage 3

Jak udělat správný výfuk pro Kia Sportage 3

Na většině automobilů je instalován katalyzátor, který čistí výfukové plyny od škodlivých nečistot. Katalyzátor Sportage 3 je na jednu stranu užitečné zařízení, na druhou stranu může jeho porucha způsobit nemalé potíže.

Katalyzátor Kia Sportage 3

Kolik katalyzátorů má Sportage 3?

Katalyzátor Kia Sportage 3

Před restylováním se Kia Sportage 3 (2010 – 2014) vyráběla s dvoulitrovým benzínovým motorem G4KD. Jediný katalyzátor umístěný mezi zvlněním a rezonátorem byl zodpovědný za redukci toxických látek ve výfuku.

Katalyzátor Kia Sportage 3

V roce 2014 byl crossover modernizován. Místo předchozího motoru pod kapotou zaujal stejný objem a výkon G4NA. Pro snížení množství škodlivých nečistot, které vznikají při provozu motoru, byly instalovány dva neutralizátory.

Aby mohla zařízení začít pracovat, musí se zahřát na vysokou teplotu. Pro rychlé zahřátí byl první katalyzátor kombinován s výfukovým potrubím. Umístění druhého je stejné jako v předrestylingové Kia Sportage 3.

Sběratel koček

Kontrolka kontroly motoru na palubní desce může signalizovat problém s katalyzátorem. Sleduje ho pouze elektronika. Ten umístěný za zvlněním není obklopen senzory a jeho provoz není nijak monitorován.

Vyplatí se odstranit katalyzátor ze Sportage 3?

Existuje názor, že tendence k odírání ve válcích dvoulitrového benzínového motoru G4KD (instalovaného před restylováním v roce 2014) je způsobena selháním katalyzátoru. Jak už ale víme, Kia Sportage 3. generace měla před aktualizací nainstalovaný pouze jeden katalyzátor a ten je umístěn daleko od bloku. Nemůže tedy způsobit šikanu.

Zajímavé:
Která přívodní hadice pro automatickou převodovku Kia Sportage 3.

Špičková Kia Sportage 3

Nemá smysl odstraňovat katalyzátor Sportage 3 před úpravou (2010 – 2014).

Problémový benzínový motor byl po aktualizaci vyměněn za 2.0 G4NA, který má dva měniče. První je umístěn ve skříni výfukového potrubí, blízko motoru, takže teoreticky, pokud se rozbije, může způsobit poruchu motoru.

Kia sportage 3

Myšlenka na výměnu katalyzátoru na Sportage 3 po restylingu není neopodstatněná.

Jak poznáte, že je váš katalyzátor rozbitý?

Pokud se objeví některý z níže popsaných příznaků, není to důvod k sebevědomému obviňování katalyzátoru. Problém může spočívat v jiných uzlech. Jiná věc je, pokud se objeví několik příznaků současně.

Katalyzátor Kia Sportage 3

 • V nejpokročilejších případech Kia Sportage 3 odmítne nastartovat. Pokud se vám podaří nastartovat motor, okamžitě se zadře. To znamená, že keramická voština je kriticky ucpaná.
 • Auto začalo neochotně zrychlovat. Existuje pocit, že vás někdo brzdí. Čím více je CN kontaminovaná nebo poškozená, tím více je cítit.
 • Na přístrojové desce se rozsvítí kontrolka „Check Engine“. Diagnostika pomocí skeneru ukazuje chybu P0420.
 • Spolu se ztrátou výkonu začala Sportage 3 spotřebovávat více paliva.
 • Kromě toho se může znatelně změnit zápach výfukových plynů. Pokud dojde ke zničení katalyzátoru, za chodu motoru budou z jeho krytu slyšet cizí zvuky.

Výměna neutralizéru Sportage 3 za pojistku plamene

Známky poruchy jsou jen špičkou ledovce. Keramická voština uvnitř zařízení se postupně kazí. A protože v přepracovaném voze Kia Sportage 3 je katalyzátor namontován ve výfukovém potrubí, může se keramický prach dostat do motoru a jako abrazivo poškodit stěny válců. V důsledku toho můžete snadno skončit s velkou repasí motoru.

Neutralizér Kia Sportage 3

Nový katalyzátor je drahý, takže řidiči s jeho nákupem nespěchají. Nejjednodušší je náplň vykuchat. Před vyjmutím vnitřností z katalytického kolektoru je nutné vyjmout kolektor. Ale pak bude ECU potřebovat vyladění a zvuk výfuku bude hlasitější.

Zajímavé:
Jak rozebrat sporák na Kia Sportage 3.

Katalyzátor Kia Sportage 3

Spolehlivou možností je výměna vadného katalyzátoru za pojistku plamene.

V tomto případě bude výfukový systém chráněn před účinky teploty a nadměrného tlaku. Po takové modernizaci je nutné předělat řídicí jednotku motoru na ekonormu Euro-2. K tomu je zadní lambda sonda programově vypnuta. Na zadní lambda sondu můžete nainstalovat falešný bez firmwaru. V tomto případě musí být samotný snímač vždy v dobrém stavu. Pokud selže, ECU signalizuje chybu.

Výměna katalyzátoru Kia Sportage 3

Přesvědčeným ekologům, kteří nejsou připraveni utratit majlant za originální katalyzátor pro Kia Sportage 3, můžeme poradit instalaci univerzálního s podobnými parametry. Množství škodlivých látek ve výfukových plynech přitom nepřekročí úroveň stanovenou normami Euro-4 nebo Euro-5. Záruka na zařízení je však omezená a originál a analogy jsou velmi citlivé na kvalitu paliva.

Orientační ceny za práci

Náhradní katalyzátor Kia Sportage 3

Je lepší nepokoušet se neutralizátor vyříznout sami, ale kontaktovat servisní středisko. Přibližná cena za takové služby pro předstyling Kia Sportage 3 je následující:

 • výměna katalyzátoru za pojistku plamene a instalace směsi na kyslíkový senzor – 6-8 tisíc rublů;
 • totéž, ale bez podvádění, ale s firmwarem pro normy Euro-2, zvýšením výkonu na 165 koňských sil – 10-14 tisíc.

Pro Kia Sportage 3 vydané po roce 2014 (se dvěma KN):

Katalyzátor Kia Sportage 3

 • nahrazení pojistkou plamene se směsí – 8000 10000–XNUMX XNUMX rublů;
 • totéž, ale s firmwarem 1300-15000;
 • výměna za univerzální analog – cca 15 tis.

Kromě toho možná budete muset změnit zvlnění tlumiče, za což požádají asi 2,5 tisíc rublů.

Pojďme netradiční cestou

Náhradní katalyzátor Kia Sportage 3

Existují další způsoby:

 • Pro Kia Sportage 3 si můžete koupit opravnou katalytickou jednotku, která je instalována uvnitř skříně rozdělovače. Navíc základna v něm může být keramická nebo kovová. V druhém případě jsou náklady vysoké, ale nehrozí tvorba abrazivního prachu.
 • Tato rada je pro majitele restylovaného Sportage 3. Pokud selže druhý katalyzátor umístěný pod dnem po zvlnění, můžete za něj najít levnou náhradu. Vhodný je například katalyzátor z VAZ Seven se vstřikovacím motorem. Taková část stojí 3-4 tisíce rublů. Mějte ale na paměti, že se změní doba, za kterou se zařízení zahřeje na provozní teplotu. Proto, aby druhá lambda sonda podávala správné informace, je nutné přeflashovat ECU.
Zajímavé:
Jak demontovat obložení dveří Kia Sportage 3.

Lapač plamene Kia Sportage 3

Závěr

Katalyzátor Kia Sportage 3 přináší majiteli vozu potíže, ale neměli byste to vnímat nepřátelsky. Je to nutné, abychom vy i já, naše děti a vnoučata mohli dýchat čistý vzduch. Pokud KN selže, je nejlepší utratit peníze a nainstalovat jej.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button