Prachovka renault

Proč je spodní potrubí chladiče u Renault Duster studené?

Horní hadice chladiče je horká, když je spodní studená

Chladicí systém motoru je důležitou součástí vozu. Pomáhá regulovat teplotu pohonné jednotky. Během provozu motor vytváří teplo, a pokud není odstraněno, ručička teploměru rychle dosáhne červené zóny. Porucha chladicího okruhu vede k přehřátí a poruše, což si vyžádá nákladné opravy. V tomto článku se podíváme na to, proč je spodní hadice chladiče studená, zatímco horní zůstává horká.

Princip fungování chladicího systému

Chladicí systém funguje na principu cirkulace chladicí kapaliny (chladicí kapaliny) přes blok motoru a chladič. Nemrznoucí směs absorbuje teplo z motoru, poté vstupuje do výměníku tepla, kde uvolňuje přebytečnou teplotu vzduchem procházejícím žebry. Nemrznoucí směs poté proudí zpět do pohonné jednotky, aby se proces opakoval. Chladič je navržen tak, aby „zmrazil“ chladicí kapalinu a ventilátor pomáhá při pohybu vzduchu skrz články výměníku tepla. Termostat reguluje teplotu nemrznoucí směsi a vodní čerpadlo ji cirkuluje. Systém je navržen tak, aby udržoval požadovanou teplotu motoru, což pomáhá prodlužovat jeho životnost.

Co způsobuje, že spodní potrubí je příliš studené?

Spodní hadice chladiče je studená

Studená spodní hadice chladiče

Horká nemrznoucí kapalina normálně vstupuje do chladiče horní trubkou a vychází spodní trubkou. Gumová hadice by proto měla být mírně teplá, ale ne studená. Pokud cítíte „mráz“, když se ho dotknete, došlo k nějaké poruše. Pojďme se na ně podívat blíže.

Zajímavé:
Jaký druh lambda sondy pro dvoulitr Renault Duster.

Objevil se vzdušný zámek

Vzdušnost v chladicím systému automobilu nastává, když se vzduch „zasekne“ v jednom z okruhů, což brání volnému pohybu nemrznoucí směsi. To vede k přehřátí a poškození motoru. Vzduchový zámek vzniká z několika důvodů:

 • nízká hladina nemrznoucí směsi vytváří vakuum, které nasává atmosférický vzduch do potrubí a radiátorů;
 • je problém s čerpadlem chladicí kapaliny nebo se do nich může dostat vzduch a zůstat tam po dlouhou dobu;
 • únik v systému, když „kyslík“ spěchá do trhlin a děr a také do míst, kde jsou svorky špatně utaženy.

Chcete-li odstranit vzduchový zámek, musíte najít nejvyšší bod. Obvykle se jedná o uzávěr plnicího hrdla chladiče. Sundej to. Naplňte obsah nemrznoucí kapalinou, dokud nedosáhne maximální úrovně. Nastartujte motor a nechte jej běžet, dokud se termostat neotevře, aby nemrznoucí směs mohla cirkulovat a uvolnila vzduchový uzávěr. Zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny a v případě potřeby ji doplňte. Nasaďte zpět uzávěr plnicího hrdla chladiče.

Několik minut sledujte teploměr, abyste se ujistili, že zůstává v normálním rozsahu. Pokud vzduchový uzávěr přetrvává, je nutné vypustit veškerou nemrznoucí kapalinu. Chcete-li to provést, jednoduše odšroubujte zástrčku zásuvky. Po doplnění systému by měl problém zmizet.

Plnicí hrdlo chladiče

Plnicí hrdlo chladiče

Znečištění vzduchu může způsobit vážné poškození motoru, pokud není okamžitě řešeno. Aby se zabránilo tvorbě vzduchových zámků, je nutné pravidelně udržovat chladicí systém a udržovat hladinu nemrznoucí směsi na normálních úrovních.

Selhalo oběžné kolo čerpadla

Lopatky čerpadla chladicí kapaliny vozidla cirkulují chladicí kapalinu v celém motoru, aby se zabránilo přehřátí. Jedná se o vějířovitý prvek. Je poháněn motorem. Čerpadlo je odpovědné za čerpání nemrznoucí směsi z chladiče do pohonné jednotky. Schopnost oběžného kola pohybovat nemrznoucí směsí je důležitá pro správné fungování systému. Čepele mohou selhat z několika důvodů, včetně:

 • opotřebení v průběhu času;
 • vývoj koroze, rzi;
 • mechanické poškození;
 • znečištění v chladicí kapalině.
Zajímavé:
Co je lepší vzít 12 let starý duster nebo 4 let starý ravXNUMX.

Známky rozbitého oběžného kola čerpadla jsou okamžitě viditelné. Jde o přehřívání motoru, únik chladicí kapaliny, rozsvícení kontrolek na přístrojové desce a neobvyklé zvuky v oblasti čerpadla. Pohonná jednotka pracuje přerušovaně, palubní počítač zobrazuje chyby a ručička teploměru se neustále plíží nahoru. Pro diagnostiku doporučujeme nejprve zkontrolovat blok oběžného kola. Pokud jsou viditelné úniky chladicí kapaliny, znamená to, že těsnění nebo samotný kov je deformovaný.

Provozuschopné a opotřebované oběžné kolo vodního čerpadla

Nová a stará oběžná kola čerpadla

V 90% případů je nutné vyměnit rozbité čerpadlo za nové, poté naplnit systém chladicí kapalinou a nastartovat motor. Pokud jsou po 15–20 minutách teplota a hladina nemrznoucí směsi normální, je vše v pořádku. Pro potvrzení výsledku doporučujeme ujet 5–10 kilometrů, aniž byste šli daleko od domova. Problémy budou viditelné pouhým okem.

Kanály v chladicím okruhu jsou ucpané

Uvnitř pohonné jednotky jsou kanály. Alternativní název je vodní bunda. Při intenzivní práci je potřeba odvádět přebytečné teplo. Chladicí systém se skládá z potrubí, hadic, radiátorů a dalších komponent. Kanály plní funkci přenosu nemrznoucí směsi z motoru do výměníků tepla a zpět, pomáhají regulovat teplotu pohonné jednotky a zabraňují přehřátí. Průchody v chladicím okruhu se mohou ucpat z několika důvodů, včetně:

 • nečistoty v chladicí kapalině;
 • koroze a rez;
 • akumulace nerostných ložisek;
 • abrazivní částice z motoru.

Jakékoli ucpání je překážkou nemrznoucí směsi. Uveďme typický příklad. Kvůli korozi je chladič ucpaný a kapalina přestane normálně cirkulovat. Dno proto zůstává studené – nemrznoucí kapaliny je v něm minimum. Chcete-li vyčistit ucpané kanály v chladicím okruhu, musíte najít úzké místo. Obvykle je to chladič nebo hadice. Poté musíte vypustit chladicí kapalinu a naplnit systém čisticím roztokem – továrním nebo jednoduchou směsí vody a kyseliny citrónové. Poté zapněte motor a nechte jej běžet 20–30 minut. Vše vypustíme z radiátoru. Nezbývá než naplnit systém čerstvou nemrznoucí kapalinou a zkontrolovat obvody z hlediska funkčnosti a normálního průtoku.

Zajímavé:
Jak odstranit svorky opěrky hlavy prachovka htcnfkbyu.

Ventil expanzní nádoby nefunguje

Ventil v expanzní nádrži automobilu plní několik důležitých funkcí, včetně pomoci:

 • udržovat požadovaný tlak v systému, který může zabránit poškození hadic, chladiče a dalších součástí;
 • odstranit únik chladicí kapaliny ze systému, který může vést k přehřátí a poškození motoru;
 • zajistit udržování normální hladiny nemrznoucí směsi v chladicím systému, která je mimořádně důležitá pro provoz motoru a regulaci teploty.

Ventil může selhat z několika důvodů. Patří mezi ně „úctyhodný“ věk a přirozené opotřebení. Dýchač přestává zvládat své úkoly. Někdy jde o znečištění. Prach a nečistoty ve formě jemných částic jsou nasávány do ventilu.

Ventil uzávěru nádrže

Ventil ve víčku expanzní nádrže

Písek blokuje normální pohyb pružin a membrán. Vadný kryt je lepší ihned vyměnit. Praní pravděpodobně nepřinese požadovaný výsledek.

Vyskytl se problém s termostatem

Termostat je teplotně citlivý ventil, který reguluje intenzitu přívodu nemrznoucí směsi do motoru. Lze to nazvat důležitým prvkem chladicího systému, protože součást pomáhá zkrátit dobu zahřívání pohonné jednotky. Termostat funguje tak, že se otevírá a zavírá v reakci na změny teploty nemrznoucí směsi. Při studeném motoru zůstává termostat zavřený, což omezuje průtok chladicí kapaliny k motoru (malý kruh). Po zahřátí se regulátor otevře a umožní volné proudění kapaliny motorem a chladičem (velký kruh). Mezi příznaky vadného termostatu patří:

 • přehřátí motoru je způsobeno zaseknutým ventilem, který se neotevře a neumožňuje průchod chladicí kapaliny;
 • nemrznoucí kapalina se vaří a tlak v expanzní nádobě se zvyšuje, z ventilu vychází bílá pára vysoké intenzity.

Funkčnost termostatů se kontroluje ponořením do horké vody o teplotě blízké teplotě, při které ventil pracuje. Funkční termostat by měl hlasitě cvakat. Pokud neslyšíte žádné cvaknutí, součást je zlomená. Můžete se pokusit obnovit funkčnost, ale pravděpodobnost úspěchu nepřesahuje 10%. Proto je jednodušší nainstalovat do systému nový termostat a neztrácet čas provizorními opravami.

Zajímavé:
Jak deaktivace adsorbéru v Renault Duster ovlivní auto.

Řešení

Pokud je spodní hadice studená, je třeba okamžitě zasáhnout, aby nedošlo k dalšímu poškození motoru. Nejprve musíte vypnout motor a nechat jej vychladnout. Pak stojí za to identifikovat a odstranit hlavní příčinu problému. Vzduchový uzávěr lze odstranit jednoduchým vypuštěním vzduchu ze systému. Vadné čerpadlo vyžaduje vážnější opravy.

Regulátor teploty

Termostat chladicího systému

Proces „zahřívání“ studeného dna radiátoru bude záviset na příčině problému. Chcete-li vyčistit kanály, musíte systém propláchnout speciálním přípravkem nebo roztokem kyseliny citrónové. Je lepší vyměnit ventil ve víčku expanzní nádrže za známý dobrý. Doporučujeme provést totéž s termostatem.

Preventivní opatření

Aby nedošlo k ucpání chladicího systému motoru, je důležité jej pravidelně proplachovat a měnit nemrznoucí směs. Nečistoty, rez a jiné nečistoty mohou ucpat průchody a snížit průtok chladicí kapaliny. Proto je třeba udržovat systém čistý. Pravidelná údržba, která zahrnuje kontrolu prasklin a netěsností hadic a jejich případnou výměnu, také pomůže udržet chladicí okruh v dobrém provozním stavu. Termostat a expanzní krytka jsou stejným spotřebním materiálem jako brzdové destičky a filtry. Žádný náhradní díl nemůže fungovat věčně.

Závěry

Chladicí systém motoru je důležitou součástí vašeho vozidla a je důležité udržovat jej ve správné funkci, abyste se vyhnuli nákladným opravám. Pokud je horní trubka horká a spodní trubka studená, měli byste okamžitě zasáhnout. To ochrání motor před poškozením. Některé opravy, jako je propláchnutí systému nebo výměna termostatu, zvládne i kutil. Řešení složitějších problémů vyžaduje pomoc mechanika. Typickým příkladem je výměna vodní pumpy. Po instalaci nového čerpadla do většiny automobilů budete muset upravit mechanismus distribuce plynu (GRM) a nastavit setrvačník do požadované polohy podle značek. Stačí udělat chybu o několik milimetrů, aby se pohonná jednotka začala ztrojnásobovat a „jedla“ palivo mnohem více než normálně.

Zajímavé:
Kolik freonu pro dvoulitr Renault Duster.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button