Škoda Fabia

Jak zaparkovat zpátečku ve Škodě Fabia

Fotografie: Shutterstock

Zpětné parkování není jen součástí gentlemanských dovedností motoristy, ale také součástí seznamu cviků při absolvování řidičského průkazu. Existuje dost dobrých důvodů, proč se blíže podívat na složitost provádění tohoto manévru.

 • Co je to
 • Paralelní
 • Kolmý
 • Při předávání licence

Co je zpětné parkování

Zpětné parkování je jízda se zařazeným zpětným chodem do místa, kde vůz stojí nebo parkuje. Existují dva hlavní typy parkování:

 1. Paralelní. Když se jedna nebo druhá strana vašeho zastaveného vozu nachází rovnoběžně s okrajem vozovky (obrubník/obrubník) v krátké vzdálenosti od něj.
 2. Kolmý. Když je zastavené auto v pravém úhlu k okraji vozovky (obrubník/obrubník). Při couvání bude přední část vozu otočena ke směru výjezdu, což je z bezpečnostního hlediska výhodnější, protože při rozjezdu má řidič lepší kontrolu nad situací kolem sebe.

Podívejme se na tyto situace podrobněji. Nejprve ale pár slov o opatrnosti při couvání. Rozhodně to nebude zbytečné, protože viditelnost řidiče je v takové situaci velmi omezená. V USA tak ročně pod koly couvajících aut zemře přes 250 lidí a zhruba 15 tisíc je zraněno. Buďte tedy opatrní a pokud možno používejte zařízení jako parkovací senzory, výhled dozadu nebo všestranné kamery.

Kamery a parkovací senzory výrazně usnadňují parkování při couvání

Kamery a parkovací senzory výrazně usnadňují parkování při couvání (Foto: Shutterstock)

Paralelní parkování vzad vpravo

Potřeba paralelního parkování vzad vzniká, pokud délka „kapsy“, ve které budete stát, je menší než dvě délky karoserie vašeho vozu. Pro začátečníky by rozumným minimem byla „kapsa“ na délku karoserie + 1 m. V každém případě vám pomůže oční měřidlo a správně seřízená vnější zpětná zrcátka. Postup vypadá takto.

 1. Při jízdě nízkou rychlostí (pokud je několik jízdních pruhů, zahněte úplně vpravo) určete vhodné parkovací místo. V tomto případě by boční vzdálenost k autům stojícím vpravo měla být asi 0,6 m.
 2. Po výběru místa zapněte pravý blinkr a zastavte tak, aby zadní náprava vašeho vozu byla přibližně v rovině s okrajem zadního nárazníku vozu vpravo.
 3. Sklopte pravé vnější zrcátko tak, abyste viděli pravé zadní kolo svého vozidla.
 4. V klidu otočte volantem úplně doprava.
 5. Ujistěte se, že při couvání nebudete překážet ostatním účastníkům silničního provozu.
 6. Zařaďte zpátečku.
 7. S koly otočenými doprava při minimální rychlosti se pohybujte dozadu, dokud v levém vnějším zrcátku neuvidíte celou přední část vozu zaparkovanou za vámi.
 8. Poté srovnejte kola rovně a pokračujte v jízdě vzad, dokud pravý přední roh vašeho vozu nebude na úrovni levého zadního rohu vozu vpředu.
 9. Otočte volantem doleva a pokračujte v jízdě vzad minimální rychlostí, dokud nebude váš vůz rovnoběžně s okrajem vozovky (obrubník/obrubník). Pomůže vám s tím seřízené pravé vnější zrcátko.
 10. S koly rovně zastavte a zhodnoťte situaci. Pokud vám oční senzor, stejně jako parkovací senzory nebo kamera (je-li ve výbavě) sdělují, že jste schoulení příliš blízko k autu za vámi, jeďte na rovných kolech trochu dopředu a zastavte.
 11. Zatáhněte parkovací brzdu. Pokud motor vozu nadále běží, zařaďte neutrál a u modelů s automatickou převodovkou přesuňte volič do polohy „P“ (parkování).
Zajímavé:
Co je lepší: Volkswagen Polo 2017 nebo Škoda Rapid 2017.

Pro začátečníky by rozumným minimem byla „kapsa“ na délku karoserie + 1 m.

Pro začátečníky by rozumným minimem byla „kapsa“ na délku karoserie + 1 m. (Foto: Shutterstock)

Na silnicích, kde je to povoleno, se couvání vlevo parkuje stejným způsobem – samozřejmě upraveno pro zrcadlení akcí.

Kolmé parkování vzad vpravo

Potřeba tohoto způsobu parkování je také diktována omezeným prostorem pro jízdu vpředu a také bezpečnostními ohledy pro opuštění místa zastavení/parkování. Algoritmus akcí v této situaci je následující:

 1. Při jízdě nízkou rychlostí (pokud je několik jízdních pruhů, zahněte úplně vpravo) určete vhodné parkovací místo. V tomto případě by boční vzdálenost k autům stojícím vpravo měla být asi 0,6 m.
 2. Po výběru místa zapněte pravý blinkr a zastavte tak, aby okraj zadního nárazníku vašeho vozu byl mírně před linií strany vpravo stojícího vozu, která je dále od zamýšleného parkovacího místa. .
 3. Ujistěte se, že při couvání nebudete překážet ostatním účastníkům silničního provozu.
 4. Zařaďte zpátečku.
 5. Otočte volantem doprava a pomocí zrcátek vás vedou a rozjeďte se nízkou rychlostí.
 6. Ve chvíli, kdy se při vjezdu do „kapsy“ ukáže, že vaše auto je rovnoběžné se sousedními, rychle nastavte kola rovně a pokračujte v jízdě.
 7. Zadní kamera, pokud je na vašem voze nainstalována, vám pomůže dostat se co nejblíže k hranici vozovky (obrubník/obrubník), aniž byste ji přecházeli. Pokud ne, pomohou vám vnější zrcátka, která nemusíte ani sklopit, abyste mohli ovládat polohu zadních kol. Ve většině případů pomůže life hack. Pokud je klika předních dveří odražená v zrcátku řidiče zarovnána s okrajem vozovky (horní část obrubníku/obrubníku), je čas zastavit.
 8. Při zastavení zatáhněte parkovací brzdu. Pokud motor vozu nadále běží, zařaďte neutrál a u modelů s automatickou převodovkou přesuňte volič do polohy „P“ (parkování).
Zajímavé:
Kolik je kapacita v kg Škoda Fabia.

Tento druh parkování se obvykle používá na velkých parkovištích.

Tento druh parkování se obvykle používá na velkých parkovištích (Foto: „Akademie řidičských dovedností Alexandra Kaminského“)

Na silnicích, kde je to povoleno, se couvání vlevo parkuje stejným způsobem – samozřejmě upraveno pro zrcadlení akcí.

Zpětné parkování u dálnice

Od dubna 2021 se změnila pravidla pro skládání řidičských zkoušek v rámci cvičení „Paralelní parkování vzad“. Zmenšila se tak velikost parkovací „kapsy“ vyznačené na speciální ploše. Délka „kapsy“ byla snížena z 8,6 na 7,5 m, šířka z 2,8 na 2,5 m a její hranice již nejsou vyznačeny sloupky ani kužely. Je zřejmé, že to nezjednodušilo úkol zkoušeného, ​​ale přiblížilo situaci realitě. Nejčastější chyby při provádění cviku:

 1. Třikrát nebo vícekrát zařaďte zpátečku.
 2. Dvakrát nebo vícekrát narazit na boční okraj cvičení.
 3. Překročení rozměrů vozidla nebo naražení předního nebo zadního okraje při manévrování
 4. Průmět rozměrů vozu po dokončení manévru překročí hranice parkovacího místa.

Každá z těchto chyb je hodnocena třemi trestnými body, jejichž celkový počet nesmí pro složení zkoušky překročit čtyři.

„Paralelní parkování vzad“ je součástí praktické zkoušky u dopravní policie

„Paralelní parkování vzad“ je součástí praktické zkoušky u dopravní policie (Foto: Shutterstock)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button